+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Rolex Saat Kurulumu Nasıl Yapılır?

Rolex Saat Kurulumu Nasıl Yapılır?

Uzun zamandır almayı hayal ettiğiniz Rolex saate kavuştunuz. Peki, bundan sonra neler yapılması gerekiyor? Belki de bu kadar değerli bir saat elinizde olduğu için tedirginsiniz ve hassas davranmak istiyorsunuz. Endişelerinizde haklı olduğunuz gibi saatinize karşı dikkatli ve hassas olma konusunda da oldukça haklısınız. Rolex, çok değerli ve bilindik bir marka olmasıyla birlikte ürettiği saatlerde kaliteye önem veren bir şirkettir.

Ne şanslıyız ki, Rolex çalışanları Datejust, Submariner, Yacht-Master gibi birbirinden eşsiz bu en bilindik modelleri kullanıcının hasar verme oranını en aza indirecek şekilde kaliteli ve dayanıklı üretiyor. Biz kullanıcıların yapması gereken çok az şeyden biri ise saatin ilk kurulumunu yapmak veya saatimiz durduysa onu manuel olarak ayarlamak oluyor. Rolex saat kurulumu aslında oldukça zahmetsizdir. Su geçirmez özelliğini kaybetmemesi adına dikkat etmeniz gerekenler dışında kurulum işlemi fazla vaktinizi almayacaktır. Rolex saat kurulumu hakkında bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenleri inceleyelim.

Rolex Tarihi

Rolex 1905’ten beri hayatımızda olan ve adını tarihe altın harflerle kazımış bir saat markasıdır. Kurucusu Hans Wilsdorf olan şirketin menşei İsviçre’dir. Yüksek kaliteli saat mekanizmaları üretmek üzere yola çıkan marka 1910 yılları itibariyle saat endüstrisinde birçok yeniliğe de imza atmıştır. Dünyadaki ilk su ve toz geçirmez kol saatini piyasaya sunmuş ve 1931 yılında tüm saatleri kullanacağı kendinden kurmalı perpetual saat mekanizmasının patentini almıştır. Gezginler ve profesyonel sporcular için ürettiği tırmanış veya dalgıç saatleri gibi detaylar onu basit bir saat üreticisi olmaktan çıkarmıştır.

Submariner, GMT-Master ve daha birçok modeliyle piyasada bir ikon haline gelen Rolex, detaylı el işçiliğinin ve yüksek kalitesinin kısacası emeğinin hakkını gerek müşteri kitlesi gerekse başarıyla almıştır. Dünyada %100 marka tanınırlığına sahip nadir saat markalarından biridir. Saat endüstrisindeki en güvenilir ve isminden söz ettiren sertifika olan COSC sertifikası tüm saatlerinde mevcuttur. Başarılı kronograf örnekleri ve geri sayım özelliği ona artı kazandıran bazı detaylardandır.

Rolex Saatlerinde Hangi Mekanizma Kullanılır?

Rolex, 1931 yılında kendinden kurmalı olan Perpetual saat mekanizmasının patentini alarak işe başlamıştır. Sonrasında bu mekanizmayı, tüm Oyster modellerine ve su geçirmez kasalarına özenle yerleştirmiştir. Perpetual mekanizma, saat kullanıcılarının erişemeyeceği şekilde dizayn edilmiştir. Yalnızca Rolex’in saat ustalarının özel aletleriyle erişebildiği bu mekanizma onu görme şansına erişebilenleri kendine hayran bırakır.

Rolex’in saat işçiliğindeki detaycılığı mekanizmada vücut bulur ve bir sanat eserini andırır. Rolex tarafından üretilen Perpetual mekanizma, İsviçre Resmî Kronometre Test Enstitüsü (COSC) tarafından kronometre olarak belgelenmiştir. Yüksek performansa sahip, hassas, güvenilir mekanizma, Rolex’in ürettiği Oyster kasa, Cerachrom çerçeve ve Easylink bileziğiyle birleşerek mükemmel bir tasarım ortaya çıkarır.

Rolex Saat Kurulumu

Rolex saatini ilk kez takacaklar veya saati bir sebeple durmuş olanlar, zamanın doğru ve hassas bir şekilde ayarlanabilmesi için saat kurulumunu manuel olarak yapmalıdır.

 1. Rolex saat kurulumu için ilk yapmanız gereken saat kurma kolunu yavaşça dışarıya doğru sökmektir. Döndürme işlemi, yarım daire hareketleriyle vida açarmış gibi yapılmalıdır.
 2. Dönme yönünün saat yönünde olduğundan emin olmalısınız aksi halde işe yaramayacaktır.
 3. Saat kurma kolunun en dış pozisyonu akrep ve yelkovanı da kullanarak zamanı ayarlamanız içindir. Her klasik saatte olduğu gibi takvim ve tarih gibi detayları ayarlamak için kolu biraz içeriye bastırmanız gerektiğini unutmayın.
 4. İlk kurulum için kaldığımız yerden devam ediyoruz. Kurma kolu en dış pozisyonundayken en az 25 kere saat yönünde çevirmelisiniz.
 5. Kurulum işlemi tamam! Rolex saatiniz, bundan sonra onu bileğinize taktığınız sürece boyunca kendini otomatik olarak kurmaya devam eder.
 6. İşlemi uyguladıktan sonra en dikkat etmeniz gereken nokta saat kurma kolunu kasaya sıkı bir şekilde geri oturtmanızdır. Kasanın su geçirmez özelliğini koruması için saat kurma kolunu düzgün bir şekilde kapadığınızdan emin olmalısınız. Kurma kolunu kapatmak için saat yönünün tersine yavaş ve nazik hareketlerle çevirmeniz yeterli olacaktır.

Rolex Saat Kurulumu Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Saatinizi kurmadan önce temiz ve yumuşak bir bez üzerine koyun. Zeminin saatinize zarar vermemesi ve düz olması önemlidir.
 • Rolex saat kurulumu için kilit öneme sahip saat kurma kolu, vidalı bir sisteme sahiptir. Kurma kolunu dışarı çıkarma ve eski yerine oturtma işlemlerinde narin ve hassas olun.
 • Saatinizin sarımı için kurma kolunu 5-6 kere çevirmeniz yeterli olmadığından Rolex kullanım kılavuzunda bahsedildiği üzere döndürme işlemini en az 25 kere yapın.
 • Kurma kolunun kasaya doğru ve gerektiği şekilde kilitlenip kilitlenmediğini kontrol edin.
 • Sarım veya kurma işlemi bittikten sonra saatinizin çalışmaya başlaması için belirli bir süre bekleyin. Ardından saati bileğinize takarak çalışma hızını ve doğruluğunu gözlemleyin.
 • Herhangi bir problem yaşanması durumunda saatinizi kurcalamayın. Bilmediğiniz şeyleri yapmak Rolex saatinize zarar verebilir. En kısa sürede yetkili bir kişiyle görüşün ve saatinizi emin ellere bırakın.

Rolex Saatinizin Bakımı

Rolex’in üstün kalitesi sayesinde saat bakımı yapmak için fazla zaman harcamanıza gerek kalmaz. Mikrofiber bez ile Rolex saatinizi temiz tutabilirsiniz. Saatin çerçevesini, kasasını ve bileziğini düzenli aralıklarla silmeniz uzun süreli bakımını sağlamada yardımcıdır. Aynı zamanda Rolex saatlerin kasası ve bileziği su geçirmez özelliğe sahip olduğundan zaman zaman sabunlu su ve yumuşak bir fırçayla temizlik yapmanız da mümkündür.

Denize girdiğiniz saatlerinizi tuzlu sudan arındırmayı ihmal etmeyin. Denize girmeden veya Rolex saatinizi temizlemeden önce kurma kolunun kapalı olduğundan emin olun. Saatinizi günlük hayatınızda özenli kullanmanız yapabileceğiniz en faydalı şeylerden biridir. Böylelikle saatiniz neredeyse hiç hasar görmeyecek ve daha az bakıma ihtiyaç duyacaktır. Geriye Rolex kalitesine duyduğunuz güvenle saatinizin keyfini çıkarmak kalır!

Rolex Saat Kurulumu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Rolex Saatimi Hangi Sıklıkla Kurmalıyım?

Rolex saat modelleri Perpetual mekanizmaya sahiptir. Perpetual mekanizma güç rezervi sayesinde kendini otomatik olarak kurmaya devam eder. Bu nedenle saatiniz bileğinizde olduğu sürece Rolex saatinizi günlük olarak kurmanız gerekmez. Saatlerin sahip olduğu güç rezervi saat bilekte takılı değilken de durmadan çalışmasını sağlar ve modelden modele değişiklik gösterebilmektedir.

Rolex Saatim İçin Pil Gerekli Mi?

Perpetual mekanizma salınım gücünü bileğin hareketinden alır. Quartz (kuvars) saatler gibi saat piline ihtiyaç duymaz. Saatinizin bileğinizde olması çalışması için yeterlidir. Uzun süre kullanmadığınız için duran kol saatinizi yukarıdaki kurulum aşamalarını izleyerek kurabilirsiniz.

Rolex Saatimin Kaç Yıl Garantisi Var?

Rolex imza attığı attığı başarılar kadar garanti süresiyle de dikkatleri üzerine çeker. Birçok ünlü markanın sunmadığı garanti süresini müşterilerine sunar. 1 Temmuz 2015 tarihinden sonra alınan tüm Rolex kol saatleri 5 yıllık uluslararası bir garantiye sahiptir. Elbette resmi satış noktaları garanti imkanlarını kullanabileceğiniz yerler arasında.

 

Bir önceki içeriğimize https://ikincielsaatler.com/isvicre-saat-markalarini-diger-saatlerden-farkli-kilan-ne/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

WhatsApp