+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

İsviçre Saat Markalarını Diğer Saatlerden Farklı Kılan Ne?

İsviçre Saat Markalarını Diğer Saatlerden Farklı Kılan Ne?

İsviçre’nin saat endüstrisinin en önde gelen ismi olduğu herkes tarafından bilinir. Peki, onu bu kadar önemli ve farklı kılan ne? Her ülkenin tanındığı turistik bir yeri, yemeği veya simgesi vardır. İsviçre de saat denildiğinde akla ilk gelen ülkedir. Onu diğer saat üreticisi ülkelerden farklı kılan orijinal, yenilikçi ve kaliteli kol saatleri üretme konusundaki başarısıdır.

Sanayi Devrimi’nden sonra üretimi yaygınlaşan saat üretimi piyasasında, zaman zaman İsviçre’ye rakip olabilecek isimler çıksa da İsviçre senelerdir herkesin güvendiği ve akla getirdiği ilk saat üreticisi ülke olmaya devam ediyor. Zamanla gelişen teknoloji sayesinde kol saatleri değişik görüntü ve özelliklerde karşımıza çıksa da klasik saat modellerinin hiçbir zaman eskimeyeceğini hepimiz farkındayız. Klasik modellerin ve teknolojiyle harmanlamış yeniliklerin üretici konumunda olan İsviçre saat markaları ise ayrı bir rol oynamaya devam ediyor.

Bir Kol Saatinde Dikkat Edilmesi Gereken Başlıca Özellikler Nelerdir?

Markasından, kalitesinden ve estetiğinden bağımsız olarak her kol saatini oluşturan temel parçalar bulunur. Parçaların bütünü oluşturduğu kol saatlerinde, parçaların düzgün çalışması, nitelikli ve kaliteli olması, uzun ömürlü olması gibi özellikleri bütün kol saatini de etkileyecektir. Mekanik ve temel özellikler tamamlandıktan sonra kol saatine estetik görünüm kazandıran detaylar ve ekstra işlevler eklenir.

Bir kol saatinin kalbi mekanizmasıdır. Öncelikle düzgün çalışan bir mekanizmaya sahip olması oldukça önemlidir. Kuvars, mekanik ve otomatik mekanizma olmak üzere üç çeşit saat mekanizması bulunur. Her mekanizmanın kendine ait avantajları ve dezavantajları vardır. Mekaniği, estetiği veya her ikisini de göz önüne alarak üretim yapan saat markaları, modellerini tek bir mekanizma ile üretebildikleri gibi çeşitli mekanizmaları da kullanabilmektedir. Saat mekanizmaları hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Dayanıklılık, hassasiyet ve güvenilirlik bir kol saatinde dikkat edilmesi gereken başlıca özelliklerdendir. Saatin kasası ve aksamları, kadran, akrep ve yelkovan gibi parçalar ve bilezik bir kol saatini meydana getiren en basit parçalardır. Bu parçalar aynı zamanda kol saatinin dayanıklılığını, hassasiyetini ve güvenilirliğini belirler. Uzun ömürlü kullanılması istenen bir kol saati satın alırken bu parçaların kalitesini ve işçiliğini araştırmak gerekir.

İsviçre Saat Markaları Hangi Özelliklere Sahiptir?

  • Özellikle 1800’lerden beri saat piyasasına ismini altın harflerle kazıyan İsviçre saat markaları, kaliteli, dayanıklı, yüksek hassasiyete ve uzun ömre sahip kol saatleri üretmesiyle bilinir. İsviçre saat markalarını diğer saat markalarından ayıran, kol saatine sadece para kazanılacak bir mal olarak bakmamalarıdır.
  • Saat işçiliğinin ve horoloji denilen saat sanatının en güzel örnekleri buradan çıkmıştır. Zamanın ne kadar değerli olduğunun farkında olan İsviçre saat markaları üreticileri müşteriye de aynı saygıyı göstermektedir. Zamanın takibinin sağlandığı kol saatleri, süreç içerisinde sadece işlevsel bir eşya olmaktan çıkmış ve başlı başına bir estetik değer haline gelmiştir. Kol saatlerinin bu kadar çeşitte üretilmesi kişilerin karakterlerine ve zevklerine göre saat seçimini kolaylaştırmıştır.
  • İsviçre saat markaları saatin ana parçalarında çelik, platinyum, titanyum gibi dayanıklı malzemeleri kullanır. Kullanılan diğer dayanıklı malzemeler markadan markaya değişiklik gösterse de, onu diğer saat markalarından ayıran kalitesidir. Kol saatinin sahip olduğu kalitenin marka çeşitliliği sayesinde değişik fiyatlara satılması ve böylece her kitleye hitap etmesi de mümkün olmuştur. Saat denildiğinde akla ilk İsviçre gelmesinin, anlayacağınız üzere, birden çok sebebi vardır.
  • İsviçre saat markalarını farklı kılan diğer bir özellik ise mükemmel detaylara sahip saat işçiliğine sahip lüks kol saatlerinin üretimini yapmasıdır. Mekanik ve kaliteye verdiği önem yanında tasarıma ve estetiğe de önem verir. Ayrıca birçok marka dalgıç saati gibi profesyonel spor alanlarında da kullanılabilen kol saatleri üretir. Zengin tasarımlı, mükemmel işçilikli, mekaniğin yanında estetiğe de verilen önem, İsviçre saat markalarını her zaman bir adım öne taşır.

COSC Sertifikası Nedir ve Neden Önemlidir?

İsviçre saat markalarını diğer saat markalarından ayıran en önemli farklardan biri de COSC sertifikasıdır. COSC (Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres) İsviçre’de 1973’te kurulan test kurumlarının kısaltmasıdır. Saat üreticileri, mekanizmaları ve parçalarını bu kurumlara yollar. En zor ve katı testlerden geçen saatler COSC sertifikasını almaya hak kazanır. Bu kurum kurulmadan önce, saatin birkaç parçasını eski test kurumlarına yollayıp her parçasını sertifikalı gibi göstermek bir sorun olmuyordu ve bu durum üretici markaların işine geliyordu.

1973’te kurulan test kurumları, her mekanizmanın seri numarasına göre bir sistem geliştirerek bu problemi ortadan kaldırmayı başardı. Böylelikle COSC sertifikasına sadece hak eden markalar sahip olmaya başladı. Başta böyle bir test kurulumunun kurulmasına öncülük etmesi sonrasında da İsviçre saat markalarının çoğunun COSC sertifikasına sahip olması da İsviçre’yi ve saat markalarını farklı kılan özelliklerden biridir. Dünyaca ünlü Rolex, Breitling ve TAG Heuer gibi İsviçre saat markaları, COSC sertifikalı saat üreticilerine örnektir.

Neden Tercih Etmeliyim?

Eğer aradığınız güvenilir, hassasiyeti ve dayanıklılığı yüksek aynı zamanda estetik görünüme sahip bir kol saati ise İsviçre saat markalarından herhangi birine tercih edebilirsiniz. Değişik markaların ürettiği birbirinden farklı tasarımlara sahip kadın ve erkek kol saati modelleri mevcuttur. Çeşitlilik sayesinde karar vermeniz zorlaşıyor gibi görünse de zevkinize uygun bir kol saati bulmamanız imkânsızdır. Rolex gibi lüks kol saati markalarının fiyatları bazen çok yüksek olabilmektedir. Bunun yerine bu markaların alt markalarını ya da ikinci el saatleri tercih etmeniz mümkündür. İyi kullanılan bir İsviçre marka saatin ikinci el olduğu neredeyse belli olmaz. Aradığınız uzun ömürlü kullanabileceğiniz ve sevdiğinize bir miras olarak bırakabileceğiniz bir saatse İsviçre saat markalarına gözü kapalı güvenebilirsiniz.

İsviçre Saat Markaları Arasında En Bilinen 5 Lüks Marka

Birçok İsviçre saat markası ve alt kuruluşu bulunmasına rağmen bazı markalar vardır ki herkes tarafından bilinir.

  1. Rolex, dünya çapındaki %100 marka tanınırlığı ile saat kullanmayanların ve saate ilgi duymayanların bile bildiği bir markadır.
  2. Audemars Piguet, İsviçre menşeli lüks bir saat üreticisidir. Onu unutulmaz yapan horoloji sanatındaki komplikasyon başarısı, kronografları ve eşsiz mekanizmalarıdır.
  3. Patek Philippe, dünyanın en eski saat üreticilerinden biridir. Ünlülerin en çok tercih ettiği saatler arasında yer almasıyla birlikte koleksiyonu oldukça değerlidir.
  4. Ulysse Nardin, İsviçre’de kurulan ve lüks kol saatleri üreten bir şirkettir. Denizcilik dünyasındaki yenilikleriyle de tanınır. Kurulduğu günden bu yana hassas deniz kronometreleri ve karmaşık saatler üretmiştir.
  5. Blancpain, sadece mekanik kol saatleri üretmesiyle bilinen lüks bir İsviçre saat markasıdır. Saatlerinin mekaniği, kadran tasarımları ve kendinden emin duruşu markayı eşsiz kılar.

İsviçre Saat Markaları Nereden Satın Alınmalı?

Tüm İsviçre marka saatleri, kendi resmi satış bayilerinden satın alabileceğiniz gibi internet alışverişinin size sağladığı kolaylıklardan da yararlanabilirsiniz. İkincielsaatler.com olarak Rolex, Patek Philippe, Cartier gibi dünyaca ünlü İsviçre saat markalarının lüks kol saatlerini satışa sunuyoruz. Siz de İsviçre’de üretilen kaliteli saatlerden birine sahip olmak isterseniz internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Dilediğiniz saatin fiyatını öğrenerek güvenli ödeme yöntemleriyle içiniz rahat bir şekilde alışverişinizi yapabilirsiniz.

Bir önceki içeriğimize https://ikincielsaatler.com/franck-muller-casablanca-saat-incelemesi linkinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp