+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Rolex Sky-Dweller vs Rolex Day-Date

Rolex Sky-Dweller vs Rolex Day-Date

Kol saatleri en çok tercih edilen aksesuarlardan biridir. Aksesuar olmasının yanında gerek profesyonel gerekse günlük hayatta da işlevsel olarak kullanılmaktadır. Gün içinde zamanı takip etmemizi sağlayan kol saatlerinin tarih, farklı bir zaman dilimi gösterme ve helyum valfi gibi diğer özellikleri de bulunmaktadır. Bu sayede çeşitli spor dalları ve diğer alanlarda da işlevsel bir şekilde kullanılabilmektedir. En bilinen kol saatleri markalarının başında Rolex gelir. %100 marka tanınırlığına sahip Rolex, 1905’ten beri hayatımızdadır. Ürettiği kol saatleri piyasanın öncüsü olmuştur.

Oyster kasasının etrafındaki altın yivli çerçevesi, üç bağlantılı bileziği ve kadrandaki tarih penceresi şüphesiz ki akıllara Rolex Sky-Dweller ve Rolex Day-Date modellerini akla getirmektedir. Ortak detayları paylaşan bu iki saat de markanın en çok öne çıkan saatlerindendir. Siz de bu iki saat modeli hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız ya da hangi saati alacağınıza karar verememişseniz Rolex Sky-Dweller vs Rolex Day-Date yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Rolex Day-Date

İlk çıkışını 1956 yılında yapan Rolex Day-Date modeli Rolex’in ikonik modellerinden biri haline geldi. Saat 12 yönünde gösterilen haftanın günü ve saat 3 yönünde bulunan tarih penceresi yeni kadran düzeni arasındaydı. Bir diğer yeni özellik olarak Day-Date modeli “President” (Başkan) olarak anılan özel dizayn bir bilezik tasarımıyla donatılmıştı.

Saat endüstrisinde en çok ayırt edilen özelliklerinden biri olarak kabul edilen “President” bilezik tasarımı, üç bağlantılı konfigürasyonda yarı dairesel bağlantılar içerir. Ayrıca, Day-Date modeli Rolex President ismiyle de anılmaya ve popüler olmaya devam etmiştir. Sadece bileziğin tasarımıyla değil, bu modelin başkanlar ve diğer başarılı yüksek statüdeki insanlar tarafından takılmasından dolayı bu isimle anılmıştır. İlk olarak 2012’de piyasaya sürülen Rolex Sky-Dweller modeli Rolex’in en yeni modellerinden biri olsa da Day-Date modeli eskimeyen ve günümüzde hala tercih edilen bir modeldir.

Rolex Sky-Dweller

En başından beri Rolex Day-Date modeli, özel metallerle donatılmıştır. 950 platine ek olarak 18k sarı, beyaz ve rose rengiyle piyasada yerini almıştır. Geçmişte de üç altın rengini bir araya getiren saatler olmuştur. Bu örneğe uygun modellerin piyasada olması yine de Day-Date modelini arka planda bırakmamıştır. Aksine paslanmaz çelikten ve gümüş ve altının tonlarının bir araya getirildiği bir saat olarak piyasadaki farklı konumunu korumaktadır.

Aksi bir şekilde Rolex Sky-Dweller modeli ise sadece altın saatlerde bir koleksiyon olarak piyasaya sürülmüştür. 2017’de Rolex koleksiyonunu iki Rolesor modelini içerecek şekilde genişletmiştir. Rolesor şirket tarafından kullanılan bir terimdir. Saatte bir araya getirilen altın ve çelik bileşenlerini temsil eder. Ağırlıklı olarak altın ve çeliğin bir araya getirildiği model de değişik seçenekler de mevcuttur. Sarı altın, everose altın ve beyaz altın seçenekleriyle Rolex, sarı ve beyaz Rolesor modellerine sahiptir.

Büyük Karşılaşma: Rolex Sky-Dweller vs Rolex Day-Date!

Rolex Sky-Dweller modeli metal konusunda daha çok seçenek içerse de sadece 42 mm kasaya sahiptir. Ek olarak deri bilekliğine sahip birkaç Sky-Dweller modeli bulunsa da genel olarak tam olarak modele uygun olan üç bağlantılı Oyster bilezik modeli bulunur.

Buna rağmen Day-Date modeli senelerdir değişik bilezik seçenekleriyle dört değişik boyut seçeneğine sahiptir. Genel olarak tercih edilen 36 mm kasası ve “President” bilekliği ile Day-Date modelidir. Rolex kataloğunda yerini almaya devam eden bu model 1950’lerde piyasaya sürüldüğünde en klasik model oldu ve günümüzde de bu özelliğini sürdürmeye devam ediyor. 2000’li yılların başında Rolex “Masterpiece” adlı özel serisini yayınladı. Günümüzde satışa sunulmayan ancak o zamanın özel serisi Day-Date modelleri 39 mm kasaya ve beş bağlantılı “Pearlmaster” bileziğe sahipti.

2008 yılında Day-Date II 41 mm kasası ve kalın çerçevesiyle birlikte tanıtıldı. Bu koleksiyon çok uzun ömürlü olmadı ve 2015 yılında Day-Date 40 piyasada yerini aldı. Day-Date 40, Day-Date II’ye kıyasla 40 mm kasaya, daha ince bir çerçeveye ve daha fazla detaya sahipti.

Dahası, yukarıda belirtilen “President” ve “Pearlmaster” bilezikleri dışında Rolex’in geçmişte Day-Date serilerinde bilezikler için hem Oyster hem de deri seçeneklerini sunduğunu belirtmek gerekir. Son olarak, Day-Date serisinde bir dizi değişik çerçeve stili kullanıldı. Başta yivli, pürüzsüz, mücevher olmak üzere birçok çeşit bulunmaktadır. Buna karşılık, Sky-Dweller sadece yivli çerçeve seçeneğine sahiptir. Sonuç olarak yıllardır sunulan farklı boyut, bilezik ve çerçeve alternatifleri göz önüne alındığında Rolex Sky-Dweller vs Rolex Day-Date kıyaslamasında, Day-Date daha fazla çeşitlilik sunmaktadır.

Rolex Sky-Dweller vs Rolex Day-Date: Hangisi Daha Detaylı?

Sky-Dweller ve Day-Date modellerinin ikisi de Rolex’in takvim saatleridir yani gün ve zamanı birlikte gösterir. Yine de belirtmek gerekir ki Sky-Dweller modeli daha çok detay içermektedir. Day-Date modelinde günün, tarihin ve zamanın gösterildiği kutucuk gece yarısında bir sonraki günün bilgilerine geçiş yapar.

Zaman ve tarih dışında Sky-Dweller ek olarak, kadranın merkezinde bulunan işaretleyicilere bitişik 12 yönünde ay göstergesine de sahiptir. Ayrıca 24 saatlik çerçevede referans süresi ayarlandığında yerel saatle birlikte başka bir zaman dilimini de gösterebilmektedir. Yerel saat düzeni bozulmadan görülebilen diğer zaman dilimi Sky-Dweller’ı gerçek bir GMT saati yapmaktadır. Sky-Dweller’ın dünya gezginlerinin hiç tereddüt etmeden tercih edebileceği daha detaylı ve işlevsel bir saat olduğunu belirtmek gerekir.

Bununla birlikte Sky-Dweller ile ilgili en etkileyici özellik yıllık bir takvim komplikasyonu sunmasıdır. Çalıştığı süre boyunca ayların 30 veya 31 gün olduğu fark etmeksizin, doğru tarihi otomatik olarak ayarlamaktadır. Sky-Dweller’ın elle ayarlanmaya ihtiyacı olduğu tek tarih 1 Mart’tır.

Fiyat Açısından Rolex Sky-Dweller vs Rolex Day-Date

Eğer Rolex’in bu iki meşhur ve eşsiz modelini fiyat açısından kıyaslayacak olursak hiç şüphe etmeden Sky-Dweller’ın Day-Date’den daha pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Örnek vermek gerekirse, Everose Sky-Dweller referans 326935 49.450 dolardan satışa sunulurken Everose Day-Date 40 referans 228235 39.250 dolardan satışa sunulmaktadır.

Buna rağmen, beyaz rolesor seçeneğinin oluşu sebebiyle Sky-Dweller’ın mevcut modeller için piyasa giriş fiyatı daha düşüktür.  Çelik Sky-Dweller referans 326935 14.800 dolardan satışa sunulurken en ucuz mevcut sarı altın President Day-Date 36 referans 128238 33.150 dolardan satışa sunulmaktadır. Bununla birlikte, Day-Date modelinin uzun süredir piyasada olması nedeniyle, ikinci el piyasada 10 bin dolar ve daha düşük fiyata alınabilecek çok sayıda vintage ve indirimli modeli vardır. Yani eski referansları düşünürsek, o zaman Day-Date President’ın piyasa giriş seviyesi fiyatı Sky-Dweller’a kıyasla daha düşüktür.

Şunu da belirtmek gerekir ki Day-Date modelinin platin ve mücevher seçenekleri de mevcuttur. Sky-Dweller serileri şu anda bu iki seçeneğe de sahip değildir. Bu nedenle piyasada birçok Rolex President saat modeli bulunur ve bahsettiğimiz sebepten dolayı bazı Day-Date referansları diğer Sky-Dweller referanslarından daha pahalı olabilmektedir.

Birçok açıdan Rolex Sky-Dweller vs Rolex Day-Date konularını ele aldığımız bu yazımız umarız ki bilgilendirici olmuştur ve karar verme sürecinizi kolaylaştırır. Kararınız ne yönde olursa olsun Rolex marka saatinizin olması uzun ömürlü ve kaliteli bir saatinizin olacağı anlamına gelmektedir. Şimdiden iyi günlerde kullanmanız dileğiyle.

Bu yazımızda Rolex Sky-Dweller vs Rolex Day-Date saatlerden bahsettik. Bir önceki yazımıza https://ikincielsaatler.com/rolex-gmt-master-ii-incelemesi/  linkinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp