+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Rolex Parçaları

Rolex Parçaları

Kol saatleri çoğumuzun vazgeçilmez aksesuarı. Rengi, duruşu ve modeli saat seçimi yapmadan önce ilk dikkat ettiğimiz özellikler arasında. Bazense alacağımız kol saatinin işlevi dış görünüşünden daha önemli olabiliyor. Eğer kol saatini sadece gün içerisinde zamanı kontrol etmek için kullanmayacaksak teknik bilgiler devreye giriyor. Saatte kullanılan mekanizma, saatin hassasiyeti ve daha birçok özelliğin sadece bir isim olmaktan çıkıp daha anlamlı bir hale gelmesi gerekiyor. Bunun yanında saat, saatin parçaları ve çalışma prensiplerini öğrenmek sizin için sadece bir ilgi alanı da olabilir. Sebep ne olursa olsun kol saati denildiğinde akıllara ilk olarak Rolex gelmektedir. Yıllardır saatle ilgilenmeyenlerin bile bildiği bu marka prestijini neye borçlu? Bu yazımızda ilgililer için Rolex parçaları ve genel özelliklerinden bahsedeceğiz.

Rolex: Kalitede Dünya Markası

Rolex 1905 yılında kurulan kol saatleri ve aksesuarları üreten bir şirkettir. Kurucusu Hans Wilsdorf’un amacı kuruldukları günden itibaren yüksek kaliteli kol saatleri üretmektir. İsviçre menşeli bu saat markası %100 marka tanınırlığına sahiptir ve üretici markaların başında gelir. Yüksek kalitede ürettiği Rolex parçaları saatin bütününü kaliteli bir hale getirmektedir.  Patenti Rolex’e ait olan diğer özellikler bu kol saatine eklendiğindeyse karşımıza muazzam kalitedeki lüks Rolex saatleri çıkar.

Rolex saat endüstrisindeki birçok gelişmeye öncülük etmiştir. 1926 yılında su ve toz geçirmez özellikli ilk saati üretmiştir. 1931’de ise kendinden kurmalı saat mekanizmasının patentini almıştır. Kurmalı saatlerde mekanizma işçiliği oldukça değerlidir. Bu mekanizmadaki lüks parçalar koleksiyonlarda yer alır. Rolex de hem kasanın içerisindeki hem de dışarısındaki işçiliğine gösterdiği özenle prestij sahibi olmuş ve tüketicilerin gözünde güvenilir bir saat markası haline gelmiştir.

Rolex marka saate sahip olmak oldukça kıymetlidir. 1940-50 yılları boyunca neredeyse ürettiği her kol saati ikon haline gelen Rolex, trendlerin belirleyicisi olmuştur. 1945’te Datejust, 1953’de 100 metre basınca kadar su geçirmez ilk dalgıç saati Submariner ve 1954’te GMT Master modellerini piyasa sunmuştur. Mekanik hafızaya sahip tek kronograf olan ve programlanabilir geri sayım görevi gören ilk kol saatinin de üreticisidir.

Rolex Parçalarını Her Kol Saatinde Bulunan Parçalardan Ayıran Nedir?

Markasından, kalitesinden ve estetiğinden bağımsız olarak her kol saatinin sahip olduğu belli başlı parçalar vardır. Bu parçalar bir saatin olmazsa olmazıdır. Öncelikle bu parçaların düzenli bir şekilde çalışması gerekir. Ardından saate estetik görünüm sağlayan ya da ona ekstra işlev kazandıran özellikler eklenir.

Parçalar bütünü oluşturur. Rolex saat parçaları kendi başlarına mükemmel bir işçiliğe ve kaliteye sahiptir. Bu parçalar birleşerek muazzam bir Rolex kol saatini meydana getirir. Bir saatin dayanıklılığını inşa eden kasa aksamı, bilezik, kadran ve çarklarının malzemeleri özenle seçilmiştir.

Klasik bir kol saati kasa, cam, kurma kolu, kadran, ibreler, rakamlar, bilezik ve tokadan meydana gelir. Bu temel parçalara kronograf veya GMT gibi özellikler eklenebilmektedir. Parçalarda kullanılan malzemelerin kalitesi ve saatin işçiliği bir saatin ne kadar ömrü olacağını belirler. Her yerde bulunabilen kol saatleri günlük ihtiyaçları gidermektedir ancak uzun ömürlü bir saat isteyen tüketiciler bilindik markaların saatlerini almayı tercih eder. Ayrıca estetiğe önem veren tüketiciler veya koleksiyonerler de tercihini lüks saatlerden yana kullanır. Rolex parçalarında kullanılan malzemeleri ve bu markayı diğerlerinden ayıran özellikleri öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Rolex Parçaları ve Kullanılan Malzemeler

Oystersteel Çelik: Rolex markasına özgü bir çelik alaşım olan Oystersteel markanın imzası olmakla birlikte kusursuz bir performans sağlar. Aşınmaya karşı oldukça dayanıklı olan bu alaşım Rolex markasının imzası haline gelmiştir.

Altın: Lüks saatlerin olmazsa olmazı altındır. Parlak görünümünün yanı sıra dayanıklı ve değerli bir metaldir. Rolex, saat kasalarında ve bileziklerinde altını kullanarak göz alıcı bir parlaklık sağlar. Rolex 18 kt altın alaşımı kullanmaktadır. Sarı, beyaz ve Rolex’e özgü pembe altın alaşımları seçenekleri bulunur.

Platin: Gümüşe benzerliğiyle dikkat çeken platin nadir ve değerli bir metaldir. Kullanılan değerli taşların ilgi odağı haline gelmesinde başarılıdır. Kaliteli oluşu ve nadir bulunuşu platini prestijli bir metal yapmaktadır. Rolex, saatlerinde binde dokuz yüz elli platinden oluşan 950 platin kullanır. Saat kasalarında kullanılan platin dayanıklılık ile birlikte ihtişamlı bir parlaklık sunar.

Rolesor: Altın ve çeliğin bir araya gelerek oluşturduğu zarif uyum Rolex’in bir imzasıdır. Çerçeve, kurma kolu ve merkezi bilezik bağlantıları altından, kasa ve bileziğin dış bağlantıları çelikten yapılır. Altın ve çeliğin birlikte kullanıldığı Rolex saatler kendine özgüdür. 

Saatin Kendisi Kadar Değerli Rolex Parçaları

Oyster Kasa: 1926 yılında Rolex tarafından icat edilen bu kasa saat işçiliğinde bir dönüm noktasıdır. Çerçeve, arka kasa ve kurma kolunun orta kasaya vidalanmasından oluşan bu sistem dünyadaki ilk su geçirmez kasadır.

Kadran: Rolex kadranlarında sedef malzeme kullanır. Yapay olarak renklendirilmeyen sedefin kendine özgü sarı, pembe, siyah ve beyaz renkleri yansımalarda hayat bulur. Böylelikle hiçbir saat aynı renk saat kadranına sahip değildir ve hepsi benzersiz bir özellik taşır.

Cerachrom Çerçeve: Rolex tarafından patenti alınan Cerachrom çerçeve son derece sert bir seramik malzemesinden üretilmiştir Rolex parçalarından biridir. Çizilmelere karşı dayanıklılığı fevkaladedir. Optimum okunurluk sağlamak için rakamlar ve dereceler seramiğe kazınmıştır. Pırlanta cilası atılarak altın ya da platin tabaka çerçevenin geri kalanından çıkarılır ve mükemmel bir parlaklığa ulaşılır. Aynı zamanda yivli çerçeve Rolex’in kullandığı estetik bir unsur olmayı yıllardır sürdürmektedir. Yalnızca altından yapılan bu çerçeve seçkin bir imzadır.

Cyclops Lens: Patenti Rolex’e aittir. Datejust modelinin simgesel tarihini büyütmek için büyüteçtir. Dayanıklı safirden yapılmıştır. Net bir okuma sağlamak için çift yansıma önleyici kaplamayla birleştirilmiştir.

Kurma Kolu: Küçük bir parça olmasına karşın teknik olarak oldukça değerli olan Rolex kurma kolu yaklaşık 10 parçadan oluşmaktadır. Saat kasasına hermetik olarak vidalanır ve tarihin ilk su geçirmez kurma kolu olma özelliğini de taşır. Rolex Twinlock ve Triplock kurma kolları güvenilirlikleriyle tanınırlar.

Bilezik: Oyster bilezik, üç barça bağlantılı ve dayanıklıdır. Klasik Rolex modelleri bu bileziğe sahiptir. Her tür tokayla uyumlu kullanılabilir ve Easylink özelliğiyle bileziğin uzatılması sağlanabilir. Rolex bilezikleri arasında President, Jubilee ve Pearlmaster yer alır.

Toka: Saatin tokası en çok kullanılan parçalarından biridir. İşte bu yüzden Rolex güvenli ve dayanıklı Oysterlock’u geliştirmiştir. Glidelock sistemi ile Oystersteel çelikten yapılan bilezik çift uzatma sistemine sahiptir. Patenti Rolex’e ait olan Glidelock özelliği bileziğin 20 mm’ye yakın, Fliplock uzatma bağlantısı ise bileziğe 26 mm’lık ayar imkanı sağlar. Oysterclasp, Oysterlock ve Crownclasp bilinen Rolex tokalarıdır. Taç simgesi Rolex’in imzasıdır.

Rolex Parçaları Bir Rolex Saatinin Ne Kadar Değerli Olduğunu Gösteren Detaylardır

Perpetual Mekanizma: Olağanüstü işçiliğin kendini en çok gösterdiği alandır. Sayısız şekil, form ve hacim bulunan bu küçük evrende saten rötuşlu, dairesel yüzeyli birçok küçük parça bulunmaktadır. Değişken ataletli denge çarkı, Rolex spiralli denge yayı, optimum frekans, travers denge köprüsü bu parçalardan yalnızca birkaçıdır. Osilatör, paraflex ve eşapman gibi Rolex parçaları saatlerin hassasiyetini inşa eden ve güçlendiren parçalardır. Mükemmel el işçiliği sonucu yaratılan bu mekanizma sayısız testten geçer.

Üretilen her saat sayısız testten geçmektedir. Başarılı olduğunun kanıtı olan yeşil mühür, Üstün Kronometre statüsünün sembolüdür. Bütün Rolex saatler COSC sertifikasına sahiptir. Yapılan testlerde mekanizmanın hassasiyetine ve kasanın su geçirmezliğine bakılır. Saatlerin diğer bütün özellikleri de zor koşullar altında test edilir. Bu sertifika testlerin başarıyla geçildiğini ifade eder. COSC sertifikası güvenilir ve kaliteli Rolex parçaları yanında büyük bir artıdır ve tüm bu özellikler Rolex markasını tercih sebebidir.

Bu yazımızda Rolex parçalarından bahsettik. Bir önceki yazımıza https://ikincielsaatler.com/rolex-mi-patek-philippe-mi/ linkinden ulaşabilirsiniz.

 

WhatsApp