+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Rolex mi Patek Philippe mi?

Rolex mi Patek Philippe mi?

Lüks kol saatleri şüphesiz ki aralarında seçim yapması en zor saatlerdir. Bu markaların kalitesi, güvenilirliği ve estetiği herkes tarafından beğenilen ve onaylanan unsurlardır. Peki, seçim sırası size geldiğinde kararınızı nasıl vereceksiniz? Bu yazımızda en çok tercih edilen markalar arasında olan iki lüks saat markasını inceleyeceğiz. Rolex ve Patek Philippe saat endüstrisinin önde gelen isimlerinden olan İsviçre’ye ait markalardır. Bu yazımızda ikisinin de özelliklerini farklı başlıklarda inceleyeceğiz. Rolex mi Patek Philippe mi sorunuza cevap vermenizi kolaylaştırmayı umuyoruz.

Rolex mi Patek Philippe mi sorusu saat almaya karar vermiş fakat hangi saati alacağına karar verememiş kişilerin sıkça sorduğu bir sorudur. Elbette verilecek cevap kişinin ihtiyaçlarına, isteklerine ve bütçesine göre değişiklik göstermektedir. İki markanın da ikonikleşmiş modelleri mevcuttur. Biz bu yazımızda iki markanın da genel özelliklerinden bahsedeceğiz. İki markanın özelliklerini bir arada görmek kıyaslama yapmanızı kolaylaştıracaktır. O zaman başlayalım!

Patek Philippe’nin Ufak Tarihçesi

1839 yılında İsviçre’de kurulan Patek Philippe birçok başarıya imza atmış öncü saat markalarından biridir. Saat endüstrisinin gelişimine birçok katkıda bulunmuştur. Başarı listesi uzayıp giderken en öne çıkanlardan biri Patek Philippe Kalibre 89’dur. Markanın 150. Yılını kutlamak üzere tasarlanmış bir cep saatidir. 33 tane komplikasyonuyla birlikte” dünyanın en karmaşık saati” unvanına sahiptir. Bu tasarım markaya hak ettiği değeri vermek için sunulan sebeplerden yalnızca biridir. Aynı zamanda “Trinity” kol saatlerinin önde gelen isimlerinden kabul edilir. Patek Philippe tüm saat endüstrisini etkileyecek yenilikçi çalışmalarına devam etmektedir.

Marka Tanınırlığı

Patek Philippe dünyadaki İsviçre menşeli saat üreticisi markaları arasında en çok tanınan 3. markadır. İlk iki sırada Patek Philippe’den daha az prestijli olan (tartışmalı olarak) ancak dünya çapında isimleri daha yaygın bir şekilde bilinen Rolex ve Omega yer alır.

Patek Philippe’yi İsviçre yapımı saatlerin “Rolls Royce”u veya “Zengin Adamların Rolex”i olarak cesurca ilan edebilecek birçok kişi vardır. 2016’da İsviçre’nin en iyi 50 markasının marka değerini ve tanınırlığını araştıran Interbrand ajansı, Patek Philippe’nin marka değerinin 1.885.000.000 CHF olarak tahmin edildiğini duyurmuştu.

Müşteri Kitlesi

1839’dan beri yani 180 yıldan fazladır piyasada yerini koruyan Patek Philippe bu süre içerisinde muazzam kaliteli ve lüks saatlerini takan insanlardan bir krallık inşa etti. Patek Philippe saatleri dünya çapındaki kraliyet hanedanları, yüksek mevkideki kişiler, C-Suite yöneticiler, milyoner ve milyarderler tarafından takılmaktaydı.  Patek Philippe saatlerinin kalitesi ve güvenilirliği markanın böylesine prestijli bir müşteri kitlesine hitap etmesini sağlarken bu müşteri kitlesi de markanın prestijini arttırmaya devam ediyordu. Günümüzde de pek bir değişiklik olmadığını söylemek mümkün.

Rolex’nin Ufak Tarihçesi

Rolex 1905 yılında Hans Wilsdorf tarafından kurulmuştur. Günümüzde ise Patek Philippe’den daha genç bir marka olmasına rağmen dünya çapında herkes tarafından tanınan lüks bir saat markasıdır. Bu durum Rolex’in ne kadar başarılı olduğunu bir kez daha gözler önüne sermektedir.  İşlevselliği yüksek, hassasiyeti muazzam süperlatif kronometre saatler üretmek üzere yola çıkmıştır. Rolex’in günümüzdeki konumu amacına ulaştığını göstermektedir ancak bu durum markayı durdurmamakta ve Rolex’i daha iyisini yapmaya teşvik etmektedir.

Marka Tanınırlığı

Rolex dünyanın 1 numaralı en tanınmış ve değerli İsviçre saat markasıdır. Dünya çapındaki en iyi 50 İsviçre marka sıralamasında ise 3. en değerli marka olarak seçilmiştir. Rolex yıllardır ünlülere sponsor olması veya ünlülerin Rolex reklamlarında rol almasıyla en tanınan ve en değerli lüks saat markasıdır. 2016’da İsviçre’nin en iyi 50 markasının marka değerini ve tanınırlığını araştıran Interbrand ajansı, Rolex’in marka değerinin 7.387.000.000 CHF olarak tahmin edildiğini duyurmuştu. Bu yüzdendir ki Rolex bir saatiniz olduğunda tüm dikkatler üzerinizde toplanmaktadır ve Rolex en tanınan saat markası olmaya devam etmektedir.

Müşteri Kitlesi

Rolex 115 yıldır dünya çapındaki tüm koleksiyoncuların ilgi odağı olmakta ve Hollywood yıldızları da dahil olmak üzere sanatçılardan oluşmuş yüksek profile sahip bir müşteri kitlesine hitap etmektedir. Rolex marka saat takan kişiler klas görünümlü saatleri sevmekle birlikte bu saati taktıktan sonra gelecek ilgiyi de seven kişilerdir. Rolex en bilindik saat markasıdır ve birinin kolundayken de çok rahat fark edilebilmektedir. Ancak ne yazık ki Rolex aynı zamanda en çok çalınan lüks saat markasıdır.

Markaların Verdikleri Mesajlar ve Yeniden Satış Değerleri: Rolex mi Patek Philippe mi?

Patek Philippe’nin meşhur reklam sloganı şöyledir: “Aslında bir Patek Philippe saati hiçbir zaman sizin olmaz. Siz yalnızca gelecek nesiller için bakımını üstlenirsiniz”. 20 yıldır kullandıkları bu reklam sloganından da anlaşılabileceği üzere reklamı yapılan şey saat değildir. Reklamı yapılan Patek Philippe saatlerinin bir aile yadigârı olduğudur. Patek Philippe gerçekten de değerleri nesiller boyunca aktarabilen bir markadır, saatlerini de öyle.

Rolex’in verdiği mesaj birçok saat markasınınkinden farklıdır. Rolex, insanoğlunun dünya topraklarındaki en yüksek ve su altındaki en derin noktaya ulaşırken kullandığı saat olmaktan gurur duymaktadır. Burada verilen mesaj macera ve seferler sırasında da Rolex saatlere güvenilebileceğidir. Gerçekten de Rolex ürettiği saatlerin arkasında durmaktadır ve tüketiciye saat endüstrisindeki en uzun garanti süresini vermektedir: 5 yıl.

Patek Philippe saatleri çok değerli olmakla birlikte zaman içinde artan değerleriyle de bilinirler. Patek Philippe, Rolex dışındaki tüm saat markalarına kıyasla en yüksek yeniden satış değerine sahip markadır. Bu durum markanın sloganının ne kadar doğru olduğunu bir kez daha gösterir. Patek Philippe horoloji sanatının en güzel örneklerini vermiştir ve vermeye devam etmektedir.

Rolex’in başını çektiği diğer konulardan biri yeniden satış değeridir. Rolex kadar değerini koruyabilen başka bir saat markası yok desek abartmış olmayız. Buna rağmen Patek Philippe ve Rolex de diğer saat markalarına kıyasla yeniden satış değerinin en yüksek olduğu iki saat markasıdır. Yeniden satış değerinin belirlenmesi birçok koşula bağlıdır. Eğer ikinci el olarak satılacak saat iyi durumdaysa, garantisi hala devam ediyorsa ve orijinal tüm belgelerine sahipse yeniden satış değeri oldukça yüksek olacaktır. Örneğin Paul Newman’ın Rolex saati 17.8 milyon dolara satılmıştır. Elbette burada ünlü bir kişi olmasının da yadsınamaz bir payı vardır. Ancak bu saat kayıtlara satılan en pahalı Rolex saat olarak geçmiştir.

Rolex mi Patek Philippe mi? Sonuç

Rolex mi Patek Philippe mi tercihinize yardımcı olabilecek kıyaslama yazımızı birkaç öneriyle sonlandırıyoruz. Saati bir yatırım olarak görmek çok doğaldır. Saate yapılacak yatırım, fiyatı ve ne kadar uzun ömürlü olduğuyla bağlantılıdır. İşte yatırım olarak görebileceğiniz birkaç Patek Philippe ve Rolex modeli:

Patek Philippe

 • Chronograph Ref. 5170G-010
 • Nautilus Chronograph Ref. 5980/1A-001
 • Chronograph Ref. 5070

Rolex

 • Day Date
 • Submariner
 • Yacht-Master
 • GMT
 • Daytona

Bir saat modelinin popüler olmasının birçok nedeni olabilir. Eğer siz de popüler olandan vazgeçmeyen ve saat tercihinizi bu yönde yapmak isteyen biriyseniz iki markanın bu zamana kadar ki en popüler modelleri ve referans numaraları:

Patek Philippe

 • 5930G World Time Chronograph
 • 5270R-001 Grand Complications
 • 7200/200R001 Calatrava
 • 5168G-010 Aquanaut
 • Nautilus 5711/1P

Rolex

 • Submariner Hulk
 • Sky-Dweller
 • GMT-Master 1675
 • Submariner 14060M – 4-liner
 • Oyster Perpetual 114300

Bu yazımızda Rolex mi Patek Philippe mi? sorusuna cevap verdik. Bir önceki yazımıza https://ikincielsaatler.com/rolex-batman-vs-rolex-coke-gmt-master-ii/ linkinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp