+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Rolex Batman vs Rolex Coke GMT-Master II

Rolex Batman vs Rolex Coke GMT-Master II

Kol saatleri işlevsel olmalarının yanı sıra estetik olarak da göz doyurmaktadır. Alacağımız saate karar verirken bileğimizi sarışı, rahat olup olmayışı, renkleri ve detayları bizim için önemlidir. Bu yazıda görünüşleri birbirinden güzel olan iki Rolex saati kıyaslayacağız: Rolex Batman vs Rolex Coke GMT-Master II! Rolex aklımıza ilk gelen saat markalarından biridir desek abartmış olmayız. GMT-Master II ise Rolex’in en çok bilinen model ve serilerinden biridir. GMT-Master II olarak bilinen bu saatlerin Batman ve Coke olarak adlandırılmaları temel olarak renklerindeki farklılığa dayanır. Rolex Batman ‘in renkleri siyah ve mavidir. Koyu renk kombinasyonu ona ayrı bir hava katarken “The Dark Knight” filminden esinlenen ismine katkıda bulunur. Bir diğer yandan Rolex Coke siyah ve kırmızı çerçeveye sahiptir. Her ikisi de dünyadaki Rolex koleksiyoncuları tarafından seviliyor ve dünyanın en çok sevilen çerçevelerine sahipler.

Rolex Saat Markası

Rolex, 1905 yılında Hans Wilsdorf tarafından kuruldu. İsviçre menşeli olan bu saat markası lüks kol saatleri ve aksesuarlarını üretmektedir. Wilsdorf kaliteden ödün vermeyen ve müşterisine her zaman en iyisini sunmayı amaçlayan çalışma prensiplerine sahiptir. Bu prensipler sayesinde Rolex her zaman üretmeye ve daha iyisini yapmak için çalışmaya devam etmiştir. Günümüzde %100 marka tanınırlığına sahip olması bunun bir kanıtı niteliğindedir. Birçok profesyonel alan için işlevsel saatler üreten Rolex aynı zamanda estetiğe ve kaliteye de çok önem vermektedir. Genel itibariyle lüks bir saat markasıdır ve bu kendini özenli saat işçiliğinde de göstermektedir.

Ürettiği modellerle saat endüstrisinde çığır açan ve birçok yeniliğe öncü olan Rolex’in neredeyse ürettiği her saat modeli ikonik hale gelmiştir. GMT-Master serisi bunlardan biridir. Bu serinin ilk modeli 1955 yılında piyasaya sürülmüştür. Saatin üretilmesinin temel amacı dünyayı gezen ve farklı zaman dilimlerini aynı anda bilmeye ihtiyaç duyan profesyonellerin ve gezginlerin bu ihtiyacını karşılamaktı. 1982 yılında eklenmiş yeni detaylarıyla GMT-Master II serisi görücüye çıktı.  

Rolex Batman vs Rolex Coke GMT-Master II Karşılaşması

Şöyle ki, Rolex Batman vs Rolex Coke GMT-Master II kıyaslamasını yapmak söz konusu olduğunda işler biraz zor bir hal alıyor. Günümüzde hala Rolex Batman GMT-Master II referans 126710BLNR üretilmektedir. Ancak Rolex Coke GMT-Master 1989’dan 2007’ye kadar üretilmiştir. Bu iki saatin kıyaslamasını daha doğru yapmak adına Rolex Batman GMT-Master II karşısında Rolex Coke GMT-Master II referans 16710’u ele alacağız. Bu kıyaslama yazısını okurken bunu göz önünde bulundurmanız adına belirtmek isteriz. Yazımızda önce GMT-Master II serisinin genel özelliklerinden bahsedeceğiz.

Kısaca Göz Atalım: Rolex GMT-Master II

Başta pilotlar ve gezginler olmak üzere aynı anda farklı iki zaman dilimini bilmeye ihtiyaç duyan birçok kişi vardır. Dünya üzerinde toplamda 38 farklı zaman dilimi bulunur. Rolex GMT-Master serisi 1955 yılında, dünyanın farklı bölgeleri arasındaki seyahatin tırmanışa geçtiği bu dönemde, piyasaya sürülmüştür. Yerel saat ve alternatif zaman dilimini aynı anda okumayı mümkün kılan bu seri, ihtiyaca cevap vermiştir. Geliştirilmeye devam edilen GMT-Master serisinin ardından GMT-Master II serisi gelmiştir.

Rolex GMT-Master II temelde Rolex Submariner kasasına sahiptir diyebiliriz. Buna ek olarak birçok özelliği de mevcuttur. 40 mm Oyster çelik kasaya sahiptir. Patenti Rolex’e ait olan Cerachrom çerçeve ile kaplıdır. 24 saat dereceli çerçevesi çift yöne döndürülebilmektedir. Kadranındaki Chromalight özelliği uzun ömürlü bir okunabilirlik imkânı sağlar. 100 metreye kadar su geçirmezlik özelliğine sahiptir. Saat 3 yönünde bulunan tarih penceresinin üzerinde Cyclops lens bulunur, safir kristal sayesinde çizilmelere karşı koruma sağlanır. GMT fonksiyonu bulunan saat perpetual, mekanik ve otomatik kurmalıdır. Tamamen Rolex’e ait olan son derece gelişmiş 3285 kalibre kullanılır. Rolex’in ürettiği her saatte bulunan COSC sertifikasına sahiptir. Hassasiyeti oldukça yüksektir, kasaya yerleştirildikten sonra -2/+2 sn./gündür.

Estetik görünüşüyle de kalpleri fetheden GMT-Master II, Jubilee bileziğe sahiptir. Patenti Rolex’e ait olan Oysterlock güvenlik tokası ve Easylink özelliğiyle takan kişinin bileğine göre 5 mm’ye kadar uzatılarak ayarlanabilmektedir. Klasik görünümlü akrep ve yelkovanın yanı sıra üçgen uçlu ok 24 saat ibresi olarak kullanılmaktadır. Tarih, yerel saatin zaman dilimine göre otomatik olarak ayarlanmaktadır. Aynı anda iki farklı zaman dilimi okumayı mümkün kılan bu serinin güç rezervi yaklaşık 70 saattir.

Büyük Karşılaşma! Rolex Batman vs Rolex Coke GMT-Master II

Bu iki özel modeli pazar payındaki değeri, kalibresi, kasası, renkleri gibi birçok özelliğini göz önüne alarak sizin için karşılaştırdık.

Rolex Batman GMT-Master II

Rolex Batman, markanın koleksiyonları arasında en sevilen ve eskimeyen ikonlardan biridir. Koleksiyonu yapılan saatlerden biri olmasıyla birlikte ikinci el saat pazarındaki değeri oldukça yüksektir. Rolex Batman GMT-Master II 2013 yılında, orijinal seriden 60 ve II serisinden 30 yıl sonra piyasada yerini bulmuştur. Baselworld 2019’da yeni kalibresi, kasası ve Jubilee bileziğiyle tanıtılmıştır.

Peki, Rolex Batman GMT-Master II referans 126710BLNR özellikleri nelerdir? İlk olarak yarısı mavi yarısı siyah çerçevesi onu ünik yapar. Bir renk gündüz diğer renk gece saatlerine karşılık gelir. Oyulmuş rakamlar ve derecelendirme kendini Cerachrom çerçevenin içerisinde belli eder. Mavi ve siyahın kombinasyonu koleksiyoncular tarafından günümüzde bile modern ve göz alıcı olarak algılanmaktadır.

İkinci özelliği ise bileziğidir. Rolex 2019 yılında Batman GMT serisini tamamen paslanmaz, zarif ve şık Jubilee bileziğiyle birlikte tanıttı. Yeni kalibre 3285 ile birlikte gelen bu yeniliği daha sportif görünümlü paslanmaz çelik olan 5 bağlantılı bilezik tamamlamıştı. Böylece bu seri hem yeni özelliklere hem de daha çekici estetik özelliklere sahipti.

Rolex Coke GMT-Master II

Şu anda üretimi yapılmasa da Rolex Coke yaklaşık 25 sene boyunca müthiş bir satış oranı yakaladı. Klasik kırmızı ve mavi çerçeveli Pepsi serisinden sonra kırmızı ve siyah çerçeveli Coke serisi müthiş bir yankı uyandırmıştı. İlk olarak 1980’lerde tanıtılan Rolex Coke GMT-Master II en başından itibaren kırmızı ve siyah çerçevesiyle kendi benzersiz imzasını taşıyordu. Günümüzde bile koleksiyoncular tarafından aranan ve değerli bulunan bir saattir. Peki, bu saati daha yeni üretilmiş ve geliştirilmiş Batman saatinden ayıran özellikler nelerdir?

Coke GMT-Master II 16710 diğer Rolex saatleri gibi ön plana çıkan bir çerçeveye sahipti. Bu çerçeve alüminyumdu ve aslında bu saat serisi alüminyum çerçeveye sahip son örneklerden biriydi. 2005 yılından itibaren GMT-Master II serisinin çerçeveleri son model seramik ile kaplanmaya başlanmıştır. Bu, kırmızı ve siyah renk çerçeveli Rolex Coke serisinin koleksiyon değerinin yüksek olmasının sebeplerinden biridir.

Modern Rolex Batman’e benzer olarak Rolex Coke da paslanmaz çelikten Jubilee bileziğe sahiptir. Ancak Batman serisinden farklı olarak, klasik Oyster bilezikli bir GMT-Master II Coke 16710’a sahip olabilirsiniz. Oyster bilezik birçok koleksiyoncu için hala daha sade ve sportif bir görünüme sahiptir. Bu iki mükemmel Rolex GMT-Master II modellerinin arasındaki en büyük farklardan biri de budur. Genel özellikleri itibariyle benzer olan ancak küçük nüanslarla birbirinden ayrılan Rolex Batman ve Rolex Coke gelecekte de değerini kaybetmeyecek ve hiçbir zaman eskimeyecek gibi duruyor.

Bu yazımızda Rolex Batman vs Rolex Coke GMT-Master II saatlerden bahsettik. Bir önceki yazımıza https://ikincielsaatler.com/rolex-sky-dweller-vs-rolex-day-date/ linkinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp