+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Mavi ve Yeşil Modasına Uygun Rolex Saatler

Yüzyıldan fazla bir süredir, Rolex dünyanın en iyi saatlerinden bazılarını üretmektedir. Rolex markasının popülerliği, küresel modada yükselen trendlere uyum sağlama ve hatta bu trendleri yönlendirme açısından da yeterli güce sahiptir. Kol saati deyince ilk akla gelen markalardan biri olan Rolex öncü modelleri ile tanınır. Mavi ve yeşil modası söz konusu olduğunda da Rolex’in öncü ürünlerinden söz etmek gerekecektir. Bu yazıda, mavi ve yeşil modasına uygun Rolex Milgauss ve Rolex Submariner modelleri hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Mavi ve Yeşil Modasına Uygun Rolex Saat Modelleri

  1. Rolex Milgauss

Rolex Milgauss
Rolex Milgauss

Rolex saatleri arasında en ilgi çekici olanlardan biri Rolex Milgauss modelidir. Bu, birçok ünlü Rolex saati gibi, bu model Oyster Perpetual ailesinin bir parçasıdır. Orijinal Milgauss, perçinli bir Oyster bileziği, bir Twinlock tacı ve Submariner’a kendine özgü bir görünüm kazandıran aynı büyük çerçeve ve kasa ile Rolex Submariner’a çok benziyordu. Antika bir Milgauss bulabileceğiniz kadar şanslıysanız, kısmen nadir olması nedeniyle büyük bir meblağı gözden çıkarmanız gerekecektir. örneğin, Tiffany & Co. tarafından işaretlenmiş bir eski Rolex Milgauss ünlü olarak açık artırmada 32.000 dolar getirdi. Diğer birçoğu 20.000 $ veya daha fazla için açık artırma ile satıldı.

İlk Rolex Milgauss, 1956’da Rolex model numarası 6541 olarak piyasaya sürüldü. Bilim adamları ve manyetik alanların yakınında çalışan diğerleri için özel olarak tasarlanan Milgauss, adını anti-manyetik yeteneklerinden alıyor. Özel olarak tasarlanmış bir ferromanyetik metal kalkan sayesinde, 1.000 gauss’a kadar manyetik akı yoğunluğuna dayanabilir. İlginçtir, Rolex Air-King aynı seviyede manyetik koruma sunar. Hikaye ilerledikçe, Cenevre’nin CERN nükleer araştırma tesisinde çalışan bir grup bilim insanı, manyetik alanların saatlerinin çalışmayı durdurması gerçeğiyle yüzleşti.

Rolex’ten soruna bir çözüm bulmasına yardım etmelerini istediler ve sonuç Rolex 6541 Milgauss oldu. Bilim adamlarının bir yükseltme için hazır olmaları çok uzun sürmedi. 1960 yılında Rolex, Caliber 1580 hareketine ve saatin hareketi korumaktan sorumlu olan manyetik olmayan Faraday kafesine uyum sağlamak üzere tasarlanmış daha büyük bir 38 mm kasaya sahip olan Rolex Milgauss 1019’u piyasaya sürdü.

Yeniden tasarlanan Milgauss aşırı manyetizmaya maruz kaldığında çalışabiliyordu, aynı zamanda 50 metre derinliğe kadar su hasarına da dayanabildi. Rolex Milgauss 1019 1988’e kadar üretimde kaldı. Yıllar boyunca kadran üzerinde bazı tasarım varyasyonları vardı; en eski modellerin 1/5 saniye onay işaretine sahip olduğu, çoğunun yarısında yarım saniye belirten onay işaretleri vardı. En eski CERN kadranları aydınlatılmadı ve her zaman gümüş rengindeydi. Daha sonraki modeller siyah veya gümüş kadran seçeneği ile ve lum eklenmesi seçeneği ile geldi.

En eski Rolex Milgauss saatlerinin şimşek şeklinde ikinci elleri vardı. Rolex model 1019 tanıtıldığında, şimşek işareti şekli gitmiş, ancak ikinci el belirgin bir kırmızı okla gelmiştir. Şimşek saniye ibresi, Rolex Milgauss’u model 116400 olarak üretime soktuğunda 2007’de yeniden piyasaya sürüldü. Bu benzersiz ikinci elin diğer Rolex modellerinde bulunmadığını belirtmek gerekir.

Günümüzde Rolex Milgauss

Bugün, üretimde Rolex Milgauss’un birkaç farklı versiyonu var. İlgilenen taraflar, renksiz safir kristalli siyah veya beyaz kadran arasından seçim yapabilir veya siyah veya mavi kadranlı Glace Verte (GV) sürümünü tercih edebilirler. 2014 yılında, elektrikli mavi kadran ve yeşil renkli safir içeren daha yeni bir versiyon kullanıma sunuldu. Parlak turuncu şimşek şeklindeki ikinci el, tüm çağdaş Rolex Milgauss saatlerinde ve eşleşen turuncuda “Milgauss” kelimesiyle dikkat çekiyor. Eski versiyonların 50 metreye kadar su geçirmez olduğu yerlerde, yeni Rolex Milgauss saatler, 100 metre derinliğe kadar suya dayanıklılık sağlayan ikiz kilitli kronlarla donatılmıştır. Mevcut Rolex Milgauss saat modelleri kendinden kurmalı Caliber 3131 hareketiyle donatılmıştır.

Tüm Milgauss modelleri, Rolex’in imzalı 904L parlak paslanmaz çelik kasaları ile Oyster bileziklere sahiptir, çünkü bu dayanıklı malzeme korozyon ve çizilme gibi sorunlara yol açabilecek ortak tehlikelere karşı dayanıklıdır. NASCAR yarış arabası sürücüsü Richard Petty, 1958’de North Carolina’daki Hayes Jewelers Lexington’dan ünlü bir Rolex Milgauss satın aldı. Daha küçük bir şey giymeyi tercih etmeye karar vermeden önce saati korudu ve neredeyse iki yıl boyunca sadakatle giydi.

Sahte Rolex Milgauss saatlerinin oldukça yaygın olduğunu öğrenmek çok şaşırtıcı olabilir. Bazı nakavtlar oldukça iyi – aslında çok iyi yapılmış, bazı saat koleksiyoncularını kandırabiliyorlar. Yüksek kaliteli sahtecilik ekipmanlarının bulunması sayesinde, dolandırıcılar bir Rolex Milgauss’un dış özelliklerini şaşırtıcı bir şekilde yeniden üretebilir. Nitelikli bir horolog davayı açtığında, oyun biter. Milgauss’un ayırt edici iç tasarım detayları, sahtekarlar en zorlarını denemelerine rağmen, tartışılmaz ve çoğaltılması imkansızdır. Sahte bir Rolex Milgauss’u tespit etmenin en iyi yolu, yatırım yapmadan önce saatin bir uzman tarafından doğrulanmasını sağlamaktır.

Eski bir Rolex Milgauss için bilinen en yüksek fiyatın ilk nesil 6541 için 184.000 dolardan fazla olduğu tahmin ediliyor. Rolex Milgauss saatinin şu anki perakende satış fiyatı (MSRP) 8.200 dolar civarında başlıyor ve seçtiğiniz modele bağlı olarak değişiyor.

İkinci el Rolex Milgauss saatler talep görüyor ve değerlerini son derece iyi tutuyor. Birçok faktör değeri belirler; örneğin, bu saatlerden birini alırken veya satarken saatin nadirliğini, durumunu ve mevcut piyasa değerini dikkate almak önemlidir.

  1. Rolex Submariner

Rolex Submariner
Rolex Submariner

Mavi ve yeşil modasına uygun Rolex saatler arasından bu modayı öne taşıyan modelleri ile Rolex Submariner dikkat çekici özellikleri içinde barındırır.  Tüm zamanların en popüler Rolex modeli olarak gösterilen Rolex Submariner, tüplü dalış meraklıları düşünülerek tasarlanmıştır. Model, spor kahramanlarına, hip-hop müzisyenlerine, Hollywood ünlülerine ve diğerlerine ulaşarak orijinal amacını aşmış ve günümüzde çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

Rolex Submariner Hakkında

En eski Denizaltılar, 330 feet derinliğe kadar su geçirmezdi ve dalgıçların sualtı zamanlarını izlemelerine izin verme avantajı sundular. Günümüzün Denizaltıları, su geçirmezlik bütünlüğünü, çoğu spor dalgıç girişiminden çok daha derin olan 1.000 fit derinliğe kadar koruyor. Popüler modeller arasında Submariner No Date, Submariner Ceramic ve Submariner Green bulunur. Tüm zamanların en popüler Rolex Submariner’ı nedir? O kadar popüler ki, tüm Rolex’lerin en sık taklit edilenleri arasında, Rolex Submariner 16610 en iyi tanınan modeldir. Bu çok yönlü saat 1989-2010 arasında üretildi ve cilalı paslanmaz çelikten üretilmiştir.

Otomatik hareket, tek yönlü dönebilen hızlandırılmış dalgıç çerçevesi ve tarih izleme özelliklerine sahiptir ve beyaz altın çember saat imleri ve ışıldayan saat ibreleri ile 40 mm siyah kadran içerir. Rolex Submariner fiyatları kaliteye bağlı olarak 5.000 $ ila 10.000 $ arasında değişmektedir. Bu açıdan orta ve orta üstü segmentte değerlendirilir.  Çizilmeye dayanıklı safir kristal koruma sağlar. Rolex Submariner 16610 dayanıklı ve sportiftir, ancak şık görünümü onu siyah kravat etkinliklerine giymek için uygun hale getirir. Rolex Submariner son yıllarda yükselişe geçen ve birçok ünlü tarafından kullanılan mavi ve yeşil modası için de uygun nitelikleri barındırır. Farklı renk özellikleri sayesinde çok sayıda kombine uygundur.

Bu yazımızda mavi ve yeşil modasına uygun Rolex saatler hakkında konuştuk. Bir önceki yazımıza https://ikincielsaatler.com/2019-muzayedelerinde-satilan-en-pahali-5-saat linkinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp