+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Mekanik Saat mi Kuvars Saat mi?

Mekanik Saat mi Kuvars Saat mi?

İkincielsaatler’i ziyaret eden kullanıcılar sık sık kendini şu soru ile baş başa bulur: Mekanik saat mi kuvars saat mi?

Şıklığın sunulduğu İkincielsaatler, Fancy Mücevher & Saat oluşumunun başarılı bir ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Bu platform sayesinde tüketiciler hem lüks marka saatlerde diledikleri kadar çeşitliliğe ulaşabiliyor hem de en pahalı saatleri kollarında taşıyarak tüm gözleri üzerine çekmeyi başarıyor.

İkincielsaatler, site ziyaretçileri için yalnızca alım görevi görmüyor; aynı zamanda onlara satış yapabilme imkânı da sunuyor. Yani İkincielsaatler kullanıcıları mekanik saat mi kuvars saat mi sorusuyla baş başa kalmanın yanında, hâlihazırda ellerinde var olan saatlerini de satışa çıkarıp saat arayışında olan diğer kullanıcılar ile bir araya getirme imkânına erişiyor.

Saatlerin Yapısı Nasıl Bir Değişiklik Gösteriyor?

Görünümünüzün ve kombinlerinizin en büyük parçalarından biri olan saatler, seçimine özen gösterilmesi gereken aksesuarlardandır. Kabul edelim, artık günümüzde pek çoğumuz saati özellikle saate bakmak amacıyla kullanmıyoruz. Çünkü ceplerimizde bu görevi üstlenen telefonlarımız mevcut bulunuyor. O hâlde saatlere olan talep neden azalmanın aksine her geçen gün daha da fazla artıyor dersiniz?

En görkemli aksesuarlardan biri hâline gelen saatler, rengiyle, dokusuyla, malzemesiyle adeta kombinlerimizi tamamlıyor. Aynı zamanda karakterimizi ifade etmemize yardımcı oluyor. Kuşkusuz, kollarımızdaki saatler nasıl olursa olsun, her biri hakkımızda çok şey söylüyor! İşte bu yüzden mekanik saat mi kuvars saat mi sorusuna vereceğimiz yanıtta her detayı göz önünde bulundurmamız ve buna göre seçim yapmamız gerekiyor.

Saat malzemelerinin yapısı geniş bir çeşitlilik barındırıyor. Örneğin kordonun / kayışın malzemesi deri, kauçuk, çelik gibi değişkenlik gösterirken bunlar görünüş bakımından da ince, yarım bombeli, kalın olmak üzere çeşitleniyor. Sizler mekanik saat mi kuvars saat mi diye düşündüğünüzde ise farklı değişkenler ön plana çıkıyor.

Mekanik saat ve kuvars saatin birbiri arasındaki en önemli farkı kadran yapısından meydana geliyor. Bu farklılığı açıklamadan önce saat kadranının niteliğine değinecek olursak, rakamların, akrep ve yelkovanın bağlı bulunduğu ana hattı, kısaca saatin ekranını ifade ettiğini söyleyebiliriz. Mekanik saat ve kuvars saat arasındaki fark da işte tam burada yatıyor. Mekanik saatlerin kadranı, saatlerin parçalarını hareket ettirmeye yarayan zemberekten meydana geliyor. Yani kadran dediğimiz ekranda birbirine bağlı dişlilerin belli bir örüntüyü takip ederek döndüğünü, bu yolla zamanı akıttığını görürüz.

Kuvars saatlere geldiğimizde ise ekranda daha basit ve sade bir işleyiş görürüz. Aslında en çok alışık olduğumuz saat yapısı da belki budur denebilir. Nitekim duvar saatlerinde, masa saatlerinde ve benzerinde ağırlıklı olarak kuvars yapısına sahip bir kadranla karşılaşıyoruz. Bu kadran yapısına sahip saatlerde görünürde birbirine bağlı herhangi bir dişli çark olmadan akrep ve yelkovanın birbirini takip ettiğini görüyoruz.

Mekanik saat ve kuvars saat arasındaki farklılıklardan bir diğeri, kadrandaki göstergelerden kaynaklanıyor. Söz gelimi mekanik saatlerin hemen hemen hepsinde yalnızca saat bilgisine ulaşmakla kalmıyor, aynı zamanda tarih bilgisine de erişebiliyoruz. Hatta kimilerinde farklı ülkelerin yerel saati, pusula gibi gösterişi sevenlere hitap eden detaylar da mevcut oluyor. Kuvars saatlerde de bu özellikleri görmüyor değiliz. Fakat çok daha sınırlı olduğunu söylemek gerekiyor.

Hangisini Tercih Etmeliyim: Mekanik Saat mi Kuvars Saat mi?

İki saat arasındaki önemli farklılığı ortaya çıkardıktan sonra mekanik saat mi kuvars saat mi sorusuna tekrar dönecek olursak göz önünde bulundurmanız gereken hususları yeniden bir hatırlatmak isteriz. Nitekim bir saatin kadranı dahi hakkınızda çok şey ifade etmeye yetebilir ve şatafatlı görünümünüzü ikiye katlayarak tutkunuzu ön plana çıkarabilir.

Yapılan kol saati seçimlerinde tercihlerin, büyük ölçüde kişilerin giyim tarzıyla, yaşam stiliyle ilişkili olduğunu görüyoruz. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse mekanik saat tercih edenlerin daha sportif, gösterişten hoşlanan, gözlerini üzerine çekmeyi seven kişiliklere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu tercihe ağırlıklı olarak erkeklerde rast geliriz. Bu gibi lüksten yana olan kişiler için İkincielsaatler’de bulunan Rolex veya Cartier marka saat seçeneklerini önerebiliriz. Şüphesiz, Rolex de Cartier de üreticilerinin bakış açısını yansıtan, kusursuz markalar!

mekanik saat mi kuvars saat mi
Rolex Yacht-Master II-NEW ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kuvars saatler, mekanik saatlerden belirgin bir şekilde ayrılsa da kendi içinde oldukça fazla bir çeşitliliğe sahiptir. Söz gelimi bir kuvars saat hem şıklığa hem sadeliğe hem gösterişliliğe hitap edebilir. Ancak mekanik saatlerle olan kadran farklılığı, kuvars saat tercih edenlerin genel olarak sade ve şık bir stile sahip olduğu fikrini vermeye yetiyor denebilir. Bu gibi kişiler içinse İkincielsaatler’de bulunan Cartier Panthere Small Size, Audemars Piguet Royal Oak Lady 33 mm gibi eşsiz modelleri önerebiliriz. Bu seçimlerinizle herkesi kendinize hayran bırakacağınızı söylemeden geçemeyiz!

Mekanik Saat Seçiminde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Giyim tarzınıza, yaşam stilinize, ihtiyacınıza göre mekanik saat mi kuvars saat mi sorusunu yanıtlayabildiyseniz tercih ettiğiniz çeşidin seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğine kısaca bir bakalım.

Bir saat hangi türde olursa olsun her zaman kusursuz biçimde işleyemiyor olabilir. Nitekim saniyesinde bazı kaymaların olduğuna da sık rast gelinir. Elbette mekanik saatlerde de bu durum geçerlidir ve bunu bilerek satın almak gerekir.

Mekanik işleyişe sahip saatlerde, bulunulan bölgenin yer çekimine göre saniye şaşmaları meydana gelebilir. Bu durum kuvars saatlere oranla biraz daha sıktır. Hatta bazen günlük olarak saniye şaşmalarının meydana geldiğini söylemek mümkündür. O nedenle mekanik saat mi kuvars saat mi sorusuna verdiğiniz bir diğer yanıt mekanik saatten yanaysa satın alma işlemini güvenilir, adından söz ettiren markadan yapılmalıdır. Bunun dışında saniye aksaklıklarının en az yaşanacağı bir seçimden yana olmalısınız. Öte yandan her saatte olduğu gibi saatinizin su geçirmeme niteliğini de göz önünde bulundurmalısınız.

Kuvars Saat Seçiminde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Mekanik saat mi kuvars saat mi sorusuna verdiğiniz yanıt kuvars saat ise bu konuda da nelere dikkat etmeniz gerektiğine değinmekte fayda var.
Saatlerin tür fark etmeksizin saniye şaşmaları meydana getirdiğinden söz etmiştik. Ne var ki bu durum kuvars saatlerde ayda birkaç kez meydana geliyor. O bakımdan mekanik saatlere oranla daha avantajlı bir konumda olduğunu söylemek mümkün.

Her saat gibi kuvars saatlerin de eksisi olabildiğinden, mekanik saat mi kuvars saat mi sorusunda kuvarsı seçenlere, pil ömrünün zayıflığını söylememiz gerekiyor. Genelde karşılaşılan bir durum olarak, kuvars saatlerin pil ömrünün bir, en fazla iki yıl olduğunu görüyoruz. Gelgelelim bu husus da markadan markaya değişiklik gösteriyor. Cartier, Rolex, Jaeger gibi paha biçilemez mükemmeliyette saatler içinse rahat olabilirsiniz! Diğer yandan kuvars saatlerin de su geçirmeme özelliğini değerlendirmeniz saatin ömrü açısından önemli.

mekanik saat mi kuvars saat mi
Cartier Panthere Small Size ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

Seçtiğiniz saat ne olursa olsun marka, başarılı bir alışveriş açısından oldukça mühim. Bu yüzden her zaman başarılı, yatırımdan kaçınmayan, kendini ispat etmiş lüks saat markaları seçmenizi önerebiliriz. Yeniden hatırlatalım: Kolunuzdaki saatiniz, görünümünüzün en önemli aksesuarlarından biri. Taktığınız saatle isterseniz şık isterseniz sportif görünüm elde etmeniz oldukça mümkün. Bunun için yalnızca stilinizi belirlemeniz yeterli.

Bu yazımızda mekanik saat mi kuvars saat mi sorusuna cevap verdik. Bir önceki yazımıza https://ikincielsaatler.com/ikinci-el-luks-saat-satin-alma-rehberi/ linkinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp