+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Bir Saatin Sahte Olduğunu Anlamanın En Etkili Yolu Nedir?

Bir Saatin Sahte Olduğunu Anlamanın En Etkili Yolu Nedir?

Bir saatin sahte olduğunu anlamanın en etkili yolu saati iyice incelemektir. Peki bu işin inceliklerine inmek ister misiniz? Gelin hep birlikte bir saatin sahte olduğunu anlamanın en etkili yolunu öğrenelim. Bilindiği üzere ister kadın olsun ister erkek, saat en fazla kullanılan aksesuarların başında gelmektedir. Özellikle kıyafet kombinlerini tamamlayan bir kurtarıcı görevi gören saatler, gün geçtikçe değer kazanmakta ve haliyle fiyatlarında da ufak artışlar meydana gelmektedir. Dünya üzerinden pek çok ünlü saat markası vardır. Tabii ki herkes ünlü bir saat markasının orijinal ürününü almak ister, fakat bu markaların saat fiyatları dudak uçuklatan cinsten olduğu için sahte saat üreticileri derhal üretime başlayarak, insanları dolandırmaya başlamıştır. Çoğu sahte saat üreticisi orijinal saatin birebir kopyasını üreterek daha düşük bir fiyata satarken, bazı üreticiler sahte saatleri orijinalinden çok daha yüksek fiyatlar ile satışa sunmaktadır. İşin kötü yanı bu sahte saatler o kadar gerçekçi yapılmaktadır ki satın alanlar bu durumu fark edemeyerek ne yazık ki yüksek fiyatlar ödeyerek satın alım gerçekleştirmektedir.

Her geçen gün sahte saat üreticileri daha çok artmakta ve haliyle sahte saat mağdurları da aynı oran ile fazlalaşmaktadır. Eğer siz de yakın zamanda ünlü bir markanın saatini satın almak istiyor, fakat sahte saat üreticilerinin gazabından çekiniyorsanız, kesinlikle bu içeriği okumalısınız!

Bir Saatin Sahte Olduğunu Anlamanın En Etkili Yolu

Sahte Saatten Kaçınmak İçin İnternet Alışverişine Dikkat Etmek Lazım

Sahte saat üreticileri genellikle internet satışını hedef almaktadır. İnternet üzerinden satış sırasında alıcı doğal olarak satın alacağı saati kontrol edemez sahte olup olmadığını anlayamaz. İşte bu durumdan faydalanan sahte saat satıcıları, kolaylıkla diledikleri kadar saat satışı gerçekleştirdikten sonra ortadan kaybolmaktadır. İnternet satışının yanı sıra sahte saat üreticileri en çok küçük kuyumcular ve tezgahlarda karşımıza çıkmaktadır. Özellikle gümrükten alındığı iddia edilen sahte saatler, gerçek diye çok fazla kişiye satılmaktadır.

Eğer olası bir saat alışverişi sırasında sahte saat almamak için önlemler almak istiyor ya da satın almış olduğunuz saatin sahte olup olmadığına bakmak istiyorsanız, bir saatin sahte olup olmadığını anlamanın yollarını sizlerle paylaşacağız. Bu yöntemleri satın alacağınız ya da almış olduğunuz saat üzerinde gerçekleştirirseniz, elinizdeki saatin orijinal ya da sahte olup olmadığını hemen anlayabilirsiniz.

Alışveriş Önceliğinizi Mağaza ve Kuyumculara Verin

Eğer hali hazırda bir saat satın almamış ve almaya niyetlenmişseniz, kesinlikle tercihinizi internet alışverişi ya da tezgah alışverişinden yana kullanmayın. Bu iki yer haricinde güvenilir olmayan kuyumculardan da uzak durun! Dünyaca ünlü saat markalarının mağazaları ya da yaşadığınız bölgede ismini duyurmuş kuyumcular her zaman daha güvenli olacaktır. Eğer illa internet alışverişi ile satın alım gerçekleştirmek istiyorsanız, kesinlikle güvenilir satış sitelerinden alışveriş yapmaya dikkat edin!

Saatin sahte olup olmadığını anlayabilmek için aslında elinizde pek çok kilit nokta bulunmaktadır. Bu kilit noktaları sıralamak gerekirse;

  • Saatin sesini dinleyin ve hatalı bir ses arayın
  • Saat üzerindeki yazıların kalitesini inceleyin
  • Saatin ağırlığına bakın
  • Saati markasına göre inceleyin. Üzerinde hangi damgalar ve işaretler bulunmayı araştırın ve kontrol edin
  • Saatin arkasında yer alan seri numaraları karşılaştırın

Bu yukarıda yer alan 5 maddeyi gerçekleştirdiğiniz zaman elinizde tutmuş olduğunuz saatin gerçek ya da sahte olup olmadığını hemen anlayabilirsiniz.

Ana hatları ile bir saatin sahte olup olmadığı nasıl kontrol edilir baktıysak, şimdi biraz detaylara inelim…

Saatin Sesini Dinleyin

Eğer bir saatin sahte ya da orijinal olduğu test etmek istiyorsanız, ilk olarak biraz kulağınıza yakınlaştırıp sesini dinlemelisiniz. Bu yöntem, bir saatin sahte olup olmadığını anlamanın en etkili ve kesin sonuç veren yöntemidir. Öncelikle saatin sesini dinleyin. Tıklama sesleri yani tik-tak sesleri, sahte saati kolaylıkla ele verir. Eğer elinizde tuttuğunuz saat dünyaca ünlü bir markanın gerçek saati ise saati kulağınıza tuttuğunuzda duyacağınız o ses mükemmel bir ahengi temsil edecektir. Bu sebeple saati kulağınıza tuttuğunuz zaman iyi bir sesten ziyade daha farklı bir ses aramalısınız. Eğer ideal bir saat sesi yerine daha garip sesler duyuyorsanız, elinizdeki saat kesinlikle sahtedir. Gerçek bir saatin çıkarmış olduğu tıklama sesi, adeta kusursuzdur ve sahte saat ile kolaylıkla ayırt edilebilir Bu testi, saati kulağınıza koyarak rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Saat Tasarımına Ufak Bir Bakış Atın

Bilindiği üzere saatlerin üzerinde yazılar ve rakamlar yer almaktadır. Doğal olarak saat üzerindeki yazıların kalitesini inceleyerek saatin sahte olup olmadığı kanısına kolaylıkla varabilirsiniz. Önemli bir markaya ait olan saatler, çok sıkı bir kontrolden geçerek satışa sunulmaktadır. Özetle; kusursuz bir halde satılmaktadırlar. Eğer saat üzerinde boya solması, çizik ya da yanlış yazılmış kelimeler yer alıyorsa, elinizdeki saat %100 sahtedir. Yüksek kaliteli saat firmalarının belirli bir kalite standardı vardır ve bu kalite standardından asla şaşmazlar. Tüm bunların yanı sıra eğer elinizdeki saatin kayış kısmında yer alan klips düzgün kapanmıyor ya da kapandıktan sonra hareket ediyorsa ya da elinizdeki saati bir başka saat ile karşılaştırdığınızda sizinki yanlış çalışıyorsa, yine saatinizin sahte olduğunu anlayabilirsiniz. Saatlerin sahte olduğunu anlayabilmek oldukça kolaydır, yalnızca biraz dikkate ihtiyaç vardır.

Saatin Yazıları Kendisini Ele Verir

Ünlü markaların (Rolex gibi) saatlerinin ince işleri büyük saat ustaları tarafından yapılmaktadır. Buna örnek olarak saat üzerindeki yazı ve rakamların rahat okunabilir olması için kullanılan hassas gravür aletler verilebilir. Saat ustaları seri üretimden önce her bir saati hassas gravür aletler ile kontrol eder ve yazıların okunaklı ve düzgün olmasını sağlar. Bu kurallar, yalnızca saatin görsel olarak güzel görünmesi için değildir. Saatlerin seri numaralarında da aynı yöntemler kullanılarak, mükemmel bir yazı stili yakalanmaya çalışılır. Sahte bir saati, üzerindeki yazıların şekline, düzenine ve rengine göre rahatlıkla fark edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken saate biraz daha yakından ve dikkatli bakmak! Sahte saat kendisini hemen fark ettirir.

Saatin Ağırlığı İle Sahtelik Testi

Kaliteli bir markanın saatleri, çok sayıda küçük parçaya sahiptir. Bu da saatin sahte saatlere nazaran daha ağır olmasını sağlamaktadır. Gerçek bir saat ile sahte bir saati karşılaştırdığınızda, sahte saatin sizi şaşırtacak seviyede hafif olduğuna şahit olacaksınız. Eğer saat satın alacaksanız, mümkünse yanınızda aynı saatin başka bir modelini götürün. Böylece saatin sahte olup olmadığını hemen anlayabilirsiniz. Yanınızda getirdiğiniz saat ile satın almak istediğiniz saat aynı ağırlığa sahipse, büyük ihtimalle orijinal bir saati satın almak üzeresiniz. Yanınızda orijinal bir saat getiremeseniz bile şık ve kaliteli bir saatin şaşırtıcı derecede hafif olmasına anlam veremeyip, saatin sahte olduğu kanısına varabilirsiniz.

Saat Kayışına Dikkat Edin

Bilindiği üzere dünya üzerinde ismi ile nam yapmış pek çok ünlü saat markası, saatlerinin üzerine imzaları gibi bir amblem ya da damga vurmaktadır. Bu damgalar genellikle saatin kayış bölgesine yapılmaktadır. Eğer saat satın almak üzereyseniz ve satın alacağınız saatin sahte olabileceğine dair şüpheleriniz varsa, derhal saatin kayışını incelemelisiniz. Eğer damga gibi ayrıntıları aynı şekilde yerli yerinde bulunuyorsa, bu sefer de yine kayışta yer alan saatin toka kısmına bakın. Saatin toka mekanizması ya da bileklik bağlantısı ünlü bir saat markasına yakışmayacak derecede basit duruyorsa, elinizde sahte bir saat tutuyorsunuz demektir.

Bu yazımızda bir saatin sahte olduğunu anlamanın en etkili yolu nedir konusundan bahsettik. Bir önceki yazımıza https://ikincielsaatler.com/bilek-olcusune-gore-uygun-kol-saati-nasil-secilir linkinden ulaşabilirsiniz…

WhatsApp