+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Pandemi Sonrası Lüks Saat Sektörü Nasıl Etkilendi?

Pandemi Sonrası Lüks Saat Sektörü Nasıl Etkilendi?

2018 yılında küresel lüks saat sektörü yaklaşık olarak 6,93 milyar dolar seviyesindeydi. 2025 yılına kadar ise bu rakamın 9,3 milyar dolara ulaşacağı düşünülmektedir. Bu açıdan pandemi sonrası lüks saat sektöründe herhangi bir değişimin olmayacağı tahmin edilmektedir. İsveç asıllı lüks saat markası olan Bernhard H. Mayer’in Yönetim Kurulu Başkanı, pandemi süresince talepte geçici olarak bir yavaşlama yaşadıklarını ancak tüketim alışkanlığının değişmediğini söylemiştir. Talepte yaşanan bu yavaşlama ise diğer lüks saat markalarında da görülmüştür. Ancak online perakendeci olan her lüks saat markası, yavaşlama sürecini kısa bir süre içerisinde atlatmıştır.

Pandemi Sonrası Lüks Saat Sektörü Açısından Yaşanan Değişimler

Pandemi sonrası lüks saat sektörü, tüketicilerin satın alma davranışları doğrultusunda bir değişime uğramıştır. Bu açıdan mağaza satışları internete yönelmiştir. Covid-19 salgını nedeniyle alışveriş merkezlerine gitmemeyi tercih eden tüketiciler, online alışveriş yöntemi ile lüks saatlere erişmeye devam etmiştir. Dünyaca ünlü saat markaları ise, ürettikleri lüks saatleri tüketiciler ile buluşturabilmek adına moda haftalarını dijital ortama taşımıştır. Dünya saatçiliği açısından önemli olan SIHH fuarı ise, Watches & Wonders adı altında dijital platformda yapılmıştır. Pek çok lüks saat severin buluştuğu bu fuar, dünyada yapılan ilk dijital saat platformu olarak tarihe geçmiştir.

Türkiye Açısından Pandemi Sonrası Lüks Saat Sektörü Ne Durumdadır?

Türkiye açısından ele alındığı zaman pandemi sonrası lüks saat sektörü olabildiğince az bir duraklama ile büyümeye devam etmiştir. Önemli bir yatırım aracı olarak görülen lüks saatler, bu açıdan stabil olarak kalan sektörler arasında yerini almıştır. Pandemi devam etse bile tüketiciler online olarak alışveriş yapmaya devam ettiği için, hayat eski normale döndüğü zaman, insanların eski yaşam tarzlarından keyif almak ve yeniden şık olmak istedikleri aşikardır. Bundan dolayı tüketiciler, iyi giyinmeye, koleksiyon yapmaya ve lüks saat almaya devam edecektir. Ancak dünyanın geri kalanında tüketiciler harcamalarını azalttığı için lüks saat markaları zorlu bir döneme girmiştir.

İkinci El Saatler sitesi online olarak sunduğu hizmetlerle Rolex, Cartier, Panerai, Audemars Piguet, Ulysse Nardin, Patek Philippe gibi lüks markaların yer aldığı saatleri orijinal bir şekilde uzman kontrolünden geçerek sizlere sunmaktadır.

pandemi sonrasi luks saat sektoru 1
Ulyesse Nardin Maxi Marine Chronometer Ürününü İncelemek İçin Sitemizi Ziyaret Edebilirsiniz.

Pandemi Sonrası Lüks Saat Sektörünün Dünya Genelinde Durumu Nasıldır?

Lüks saat üretiminin İsviçre ve İtalya’da konumlanması, dünyadaki pek çok kişiyi endişeye düşürmüştür. Bütün fabrikaların kapatılması ve üretiminin durdurulmasının ardından lüks saat sektörünün üretimlerinde gerilemeler yaşanmıştır. 

Pek çok lüks saat markası, birkaç ayın ardından üretimine yeniden başlamıştır. Yine de her lüks saat üreticisinin hayata tutunabilmesi durumu belirsizliğini korumaktadır. Çünkü lüks saatler, çok iyi işçilik, hammadde ve derin bilgi birikimini gerektirmektedir. Bu açıdan İsviçre ve İtalya’dan vazgeçilmesi lüks saat sektörü açısından kolay değildir. Çünkü yılların getirdiği bu tecrübe ve bilgi birikiminin alternatif seçeneği yok denecek kadar azdır. Ancak üretim ve pazarlama konularında Çin’e bağımlı olan bu ülkeler, zorluklarla karşı karşıyadır. Özellikle ucuz iş gücü sebebiyle Çin’i tercih eden lüks saat markaları, üretimlerini Doğu Avrupa’ya geri döndürmeye çalışmaktadır. Bu sebeple pandemi sonrası lüks saat sektörünün hayata tutunabilmesi durumu tüketiciler kadar üreticilere de bağlıdır.

Pandemi Sonrası Lüks Saat Modası

Pandemi ile beraber pek çok sektörün değişime uğraması durumu, lüks saat sektörünü kısa bir süreliğine etkilemiştir. Dijital platformlarda yapılan lüks saat fuarları ve moda haftaları ile 2021 yılının lüks saat modası güncelleşmiştir. Bu açıdan 2021 yılında yine sadelik ön plandadır. Özellikle silikon kayışlı ve pastel renkli lüks saat modelleri ile 2019-2020 modası günümüzde de devam etmektedir. Erkek lüks saat modelleri ise siyah, kahverengi ve bej gibi tek renk tonunda olan spor saat modelleri olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Sanata ve çağa uyum sağlayan görünümler ise yine ön planda olmayı başarmıştır. Bu açıdan lüks saat dünyası için çelik kasa ve kordon tasarımları dikkat çekmektedir. 2021 lüks saat modasına yön veren bir diğer husus ise küresel ısınma ve pandemi olmuştur. Bu açıdan lüks saat firmaları doğadan ilham alarak saat modellerini şekillendirmiştir. Böylelikle kadranlarında leopar deseni, balık pulu, çiçek, tavus kuşu tüyü ve yaprak imgeleri olan lüks saat modelleri imajınızı tamamlamak için üretilmiştir.

Rolex alım ve satımlarının yapıldığı İkinci El Saatler’ de birçok lüks modellere ulaşabilirsiniz.

pandemi sonrasi luks saat sektoru 2
Rolex Datejust Ürününü İncelemek İçin Sitemizi Ziyaret Edebilirsiniz.

Watches & Wonders Fuarı

Lüks saat fuarı olan Watches & Wonders, pandemi sonrası lüks saat sektörü açısından büyük bir öneme sahiptir. Lüks saat sevenler için düzenlenen bu fuar, pandemi nedeniyle dijital platforma taşınmıştır. 7-13 Nisan 2021 tarihleri arasında düzenlenen fuar, İsviçre tarafından ikinci kez organize edilmiştir. 38 adet lüks saat markasının bir araya geldiği bu fuarda, 2021 yılının lüks saat modelleri tanıtılmıştır.

Watches & Wonders Fuarı’nda tanıtılan saatlerden ilki ise A. Lange & Söhne markasının Lange 1 Perpetual Calendar saat modeli olmuştur. Pembe altın kasalı ile gri gümüş kadranlı ve beyaz altın kasalı ile pembe altın kadranlı olarak sunulan bu saat, mavi renkli som altın diski ile lüks saat sevenlerin beğenisine sunulmuştur. IWC Schaffhausen markasının Big Pilot’s Watch Shock Absorber XPL lüks saat modeli ise komplike saat tercih edenler için üretilmiştir. Lüks saat markalarından biri olan Bvlgari ise en ince saat üretme rekoruna devam ederek Octo Finissimo Perpetual Calendar modelini tanıtmıştır.

Titanyum ve platin kasa ile sunulan bu saatlerde, platin kasa mavi kadran ile; titanyum kasa ince titanyum ile eşleştirilmiştir. 25. yılını kutlayan Chopard, bu yıla özel olarak L.U.C. Quattro Spirit 25 modelini lüks saat sevenlerin karşısına çıkarmıştır. Mat kahverengi kayışı ve göz alıcı Rose Gold modeli ile bu saat modeli, bileğe daha rahat oturmaktadır.

Birçok Lüks Saat Markalar Fuar’da İlgililere Sunulmuştur

Spor ve lüks çizgileri ile saat sektöründe kendi kurallarını yaratan Piaget, Polo Skeleton koleksiyonuna lüks altın kasalı saat modellerini eklemiştir. Lüks saatlerin en güçlü markalarından biri olan Greubel Forsey ise, GMT Sport saat modeli ile cesur bir davranış sergilemiştir. Spor çizgilileri ile öne çıkan bu model, mavi ve titanyum iş birlikteliğini en iyi şekilde yansıtmaktadır.

Öte yandan saat koleksiyonunun olmazsa olmazı olan Jaeger-LeCoultre saatler, bu sene de Reverso Hybris Mechanica Calibre 185 modeli ile tanıtılmıştır. Saat sektöründe ilk 4 yüze sahip olan bu kol saati, aynı zamanda dünyanın en komplike saati niteliğini de taşımaktadır. Saat dünyasına girdiğinden bu yana seçkin insanlar tarafından tercih edilen Cartier, Pasha de Cartier 41 mm Chronograph modelini sevenleri ile buluşturmuştur.

Panerai saat markası ise Submersible eLAB-ID modeli ile çağdaş saatçilik sektörünün enerjik yüzü olarak fuarda yerini almıştır. Ünlü ve lüks saat üreticisi olan Rolex markası, Cosmograph Daytona saat modelini 3 farklı kadran rengi ile tüketicilere tanıtmıştır. Patek Philippe markası ise, ilk defa yer aldığı bu fuarda, Nautilus REF koleksiyonunun 4 farklı modelini sergilemiştir. Pek çok kişi tarafından tanınan Chanel, 68 tane baget kesim pırlanta ile üretilen Monsieur de Chanel Diamond Edition modelini tanıtmıştır. Böylelikle pandemi sonrası lüks saat sektörü gelişmeye devam etmiştir.

Bu yazımızda pandemi sonrası lüks saat sektörü nasıl etkilendi konusuna değindik. Bir önceki yazımıza https://ikincielsaatler.com/en-zarif-tasli-saat-modelleri/ linkinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp