+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Ülke Başkanlarının Taktığı Saatler

Ülke Başkanlarının Taktığı Saatler

Moda ve siyaset genellikle ayrı alanlar olarak düşünülse de aslında her zaman bağlantılı olmuştur. Hükümdarlar ve devlet başkanları, tarih boyunca gardıroplarını bir imaj oluşturmak için kullandılar. Bunu yapmalarındaki amaç çoğu zaman bize sosyal statülerini, siyasi ideallerini ve neye değer verdiklerini anlatmak oldu.

Günümüzde ülke başkanları genellikle takım elbise giydiğinden, kollarında taşıdıkları saatler de daha fazla dikkat çekiyor. Peki ülke başkanlarının taktığı saatler hangileri? Dünya liderleri bileklerine hangi markaları takmayı tercih ediyorlar?

1. Recep Tayyip Erdoğan- Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı

Ülke başkanlarının taktığı saatler listesinde ilk sırada, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan yer alıyor. Erdoğan’ın, Franck Muller, Cintree Curvex Chronograph model saati bir hayli ilgi çekerek uzun süre gündem oldu. Yalnızca Rixos otellerinde bulunan Lydion isimli mağazalarda satılan Erdoğan’ın saatinin fiyatının ise 43 bin dolar olarak tahmin ediliyor.

Franck Müller çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olan lüks saat markasıdır. Cintree Curvex Chronograph saatinin de pek çok farklı alt modeli bulunuyor. Başbakan’ın saatinin fiyatını net olarak söylemek için ise seri numarasına bakılması gerekiyor.

2. Joe Biden- ABD Başkanı

1988 ve 2008’deki iki başarısız başkanlık teklifinin ve Obama’nın başkan yardımcısı olarak sekiz yıllık bir görev süresinin ardından Biden, 78. yılında Beyaz Saray’a başarıyla girdi. 2020 seçimi, bir mevzuat savaşı olduğu kadar büyük bir tercih kavgasıydı.

Ülke başkanlarının taktığı saatler arasında Başkan Biden’ın en sevdiği üç saat modelini; Rolex ‘President’, Patek Philippe Golden Ellipse ve Vacheron Constantin Historiques Ultra-Fine 1968, olarak sıralamak yanlış olmaz. Golf oynarken sık sık Patek Philippe Altın Elips giyen Biden’ın, Vacheron Constantin saati ise rutin olarak giydiği aksesuarıdır.

ülke başkanlarının taktığı saatler
Rolex Datejust 31 Green Roman&6 Diamond Dial ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

 

Biden, genellikle gümüşü altına tercih ediyor. Bir yandan ılımlı tavrını korurken diğer yandan seçimini lüks yelpazesinin alt ucundaki tasarımlarından yana yapıyor. Tekrar tekrar taktığı görülen bir model, aynı zamanda Prens William’ın vazgeçilmez kol saati olan Omega Seamaster Diver 300m’dir. Prototipin büyük bir hayranı olan Biden’ın mavi, siyah ve altın olmak üzere üç farklı renk tonunda saat giydiği biliniyor. Biden’ın Omega’ya ek olarak bir Vulcain Cricket de tercih ettiği görülüyor.

3. Vladimir Putin- Rusya Devlet Başkanı

Bu hayatta çok az erkek bir Patek Philippe‘e sahip olur. Bunlardan biri de hiç şüphesiz ülke başkanlarının taktığı saatler listesindeki Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’dir. Patek Philippe, başarılı erkekler için bile yaygın olmayan bir saattir ve dünyanın en iyi saat markası olarak kabul edilir.

Başkan Putin, Patek Philippe Calatrava ve Patek Philippe Perpetual Calendar sahibidir. Ayrıca başkanın Breguet Marine ve Blancpain Aqua Lung giydiği de görülmüştür.

4. Justin Trudeau- Kanada Başbakanı

Bir IWC saati, Rolex ile aynı fiyat aralığında olabilir. IWC saati seçmek, sizi elit ama kült bir çevreye sokabilir. Kaliteli bir saatiniz olur, ancak bunu yalnızca bilenler tanır. Bu durumu önemsemeden kendine güvenen Başbakan Justin Trudeau, ülke başkanlarının taktığı saatler arasında bunu oldukça iyi somutlaştırıyor. Kanada lideri olarak büyük bir sorumluluğa sahip olmasına rağmen, açık bir şekilde genç ailesine zaman ayırıyor ve bu da gerçekçi bir lider olarak itibarını pekiştirmesine son derece yardımcı oluyor.

5. Xi Jinping- Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı

Omega saatlerinin tarihteki yerini aldıktan sonra ortaya koyduğu bir kalite varsa (örneğin aya ilk ayak basan veya olimpiyatlara ilk defa çıkan saat olmak gibi), o da olağanüstü dayanıklılıklarıdır. Omega saatlerinin bazı serileri trendlere uyacak şekilde tasarlanmış olsa da klasik tarzları kullanıcıyı yılların değişen trendlerine taşımak için tasarlanmıştır.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in ülke başkanlarının taktığı saatler arasındaki tercihi Constellation sadece klasik bir tarza sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda maksimum konfor da sağlıyor. Böylece hassas ve pratik bir kişiliği yansıtıyor.

6. Tenzin Gyatso- 14. Dalai Lama, Tibet Halkının Ruhani Lideri

Saat endüstrisi, bir statü sembolü olarak yıllar içinde hızla gelişmiştir. Daha yaygın olarak Dalai Lama olarak bilinen Tenzin Gyatso, materyalizmin her türünden nefret eden bir öğreti olan Tibet Budizminin lideriydi. Kendisi bir Rolex hayranıdır ve 15 değerli Rolex modeline sahiptir.

Çoğunlukla çok gösterişli olmayan saatleri tercih eden Gyatso, genellikle onları ucuz bileziklerle kullanır. Ülke başkanlarının taktığı saatler listesindeki favorileri arasında ise ikincielsaatler.com üzerinde kolayca bulabileceğiniz kobalt mavisi kadranlı sarı altın Rolex Day-Date ve iki tonlu Rolex Datejust yer alır.

7. Dwight D. Eisenhower- ABD 34. Başkanı

Başkan Eisenhower dendiğinde akla ilk gelenlerden biri, başkanın giydiği Rolex marka saatleridir. NATO Avrupa Baş Komutanı olarak görev yaptığı sırada Rolex, General Eisenhower’a 150.000’inci resmi sertifikalı Rolex kronometresini hediye etti: Jubilee bileziği üzerinde altın bir Rolex Datejust. Arka kapakta ise özel bir gravür vardı: 5 yıldız (pozisyonu için) ve “DDE – 12-19-1950” kelimeleri.

 

ülke başkanlarının taktığı saatler
Rolex Datejust 31 ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

 

Eisenhower bu saati takarak LIFE dergisinin kapağında göründüğünde, çok fazla ün kazandı. Model sarı altın Datejust olmasına rağmen daha sonra Day- Date’in sarı altından “Başkan” unvanına ilham verdi.

8. Kim Jong-Un- Kuzey Kore Ulusal Lideri

Ülke başkanlarının taktığı saatler listesindeki bir diğer isim de Kuzey Kore Ulusal Lideri Kim Jong Un’dur. Ulusal lider tıpkı kıyafetlerinde olduğu gibi ​​aksesuarlarında da sadeliği tercih ediyor. Herhangi bir dünya lideri için ilginç bir seçim olan Kim Jong-Un’un Movado Museum saati, tasarım dünyasında bir ikon gibi olduğundan New York’un MOMA’sında sergileniyor. Şık siyah kadranı, altın kasası ve saat on iki konumundaki tek altın nokta ile Movado Museum, 1947 yılında Bauhaus’tan etkilenen sanatçı Nathan George Horwitt tarafından tasarlandı.

9. Emmanuel Macron- Fransa Cumhurbaşkanı

Bolluklarını ilan eden başkanlar, Fransız halkı tarafından pek sevilmiyor. Nicolas Sarkozy göreve geldiğinde, Liberation dergisi ona “Le Président Bling-Bling” adını verdi. Sarkozy’nin arkadaşlarından biri olan Jacques Seguela’ya ulusal televizyonda Sarkozy’nin abartılı yaşam tarzını nasıl bulduğunun sorulması yardımcı olmadı. Herkesin bir Rolex’i olduğunu ve 50 yaşına kadar ona sahip değilseniz, hayatta başarısız olduğunuzu açıkladı.

Bir yatırım bankacısı olarak geçmişteki rolüne rağmen Emmanuel Macron, 475 dolara sahip olabileceğiniz ılımlı bir Merci LMM-01 giyiyor. Ayrıca Cartier Tank’a benzeyen ama aslında bir Longines Dolce Vita olan dikdörtgen şeklinde gümüş bir saat takarken de görüldü. Üstelik Elysee sarayında kimsenin bilmediği gizli bir saat koleksiyonu olduğunu söylemek de mümkündür.

10. Rodrigo Duterte- Filipinler Devlet Başkanı

Ülke başkanlarının taktığı saatler listesinde son sırada, Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte bulunuyor. Duterte, zengin olmadığını ve sade bir hayat istediğini kamuoyuna ilan etti ancak lüks saatlere karşı bir tutkusu var. “Yoksul yanlısı” imajı ve dürüstlüğü, artan güven puanlarında önemli bir rol oynadı. Öte yandan Greenbelt’teki Jaeger-LeCoultre mağazasındaki görünüşü, onu eleştirenler tarafından kınandı. Satın alıp almadığı ise teyit bile edilmedi.

Bir saat tutkunu olan Sieg Suarez, Duterte’nin saatlere olan düşkünlüğünü fark etti. Suarez’e göre, Başkan bir zamanlar modern klasik İsviçre saatleri IWC Mark XVIII (IW327009) ve bir Pilot’s Watch Automatic Spitfire (IW326802) takmıştı. Hatta Rusya’ya yaptığı ziyaretlerden birinde, markanın 370 $’lık Plaridel Automatic, 38 mm paslanmaz çelik saatini yanında taşıyacağını belirten bir açıklama bile yayınladı.

Ülke başkanlarının taktığı saatler arasında beğendiğiniz modele en uygun fiyatla sahip olmak isterseniz, ikincielsaatler.com sitesinden dilediğiniz lüks saati kolayca satın alabilirsiniz.

Önceki yazımızı https://ikincielsaatler.com/saatinizde-bugu-ve-nem-neden-olur/ linkinden okuyabilirsiniz.

WhatsApp