+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Saatinizde Buğu ve Nem Neden Olur?

Saatinizde Buğu ve Nem Neden Olur?

Severek kullandığımız en değerli aksesuarlarımızdan biri olan saatlerimizde, zaman zaman bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunlardan biri de nem ve buğu oluşumudur. Özellikle yaz aylarında sıkça karşılaşılan buğulanma, saat kullananlar için saatinizde buğu ve nem neden olur sorusunu sıklıkla gündeme getirir.

Saatte oluşan nem ve buğu, genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolur. Bu nedenle fazla endişe edilmemesi gerekir. Ancak saatin içindeki damlacıklar ya da ortaya çıkan buğu, dikkatinizi çekerek sizi rahatsız edebilir. Kimi zaman ortaya çıkan buğu, saatin donanımı üzerinde ciddi bir soruna da işaret edebilir. Bu durumda sağlıklı çalışması büyük oranda bozulabilecek olan saatinizi yetkili servise götürmek en doğru çözüm olacaktır. Rolex, Jaeger gibi markaları ikincielsaatler.com sitesinden inceleyerek size en uygun saati bulabilirsiniz.

Saatinizde Buğu ve Nem Neden Olur?
Jaeger-LeCoultre Master Compressor Diving Lady Chronograph Unused ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kol Saatlerinde Neden Buğu ve Nem Oluşur?

Saatinizde buğu ve nem neden olur sorusunun ilk cevabı, özellikle göl ve deniz olan şehirlerde, nemli bir bölgede yaşamak şeklinde verilebilir. Yağmur yağdığında, su damlacıkları saatinizle temas edebilir. Bu durumda yağmur damlaları saat camının arkasına geçer ve sıcakla temas ederek buharlaşır. Böylece saatinizde nem ve buğu oluşumu kaçınılmaz adeta kaçınılmaz hale gelir.

Saatlerde nem oluşumuna neden olan en büyük sorun, soğuktan sıcağa doğru keskin bir geçiştir. Bunun dışındaki bir diğer neden ise suya dayanıklı saatlerin bazen su basınçları aşıldığında ve uzun süre su altında kaldığında saatin içine su kaçmasıdır. Suya dayanıklı olmayan ya da dayanıklılığı düşük olan saatler aşırı basınç altında kaldığında, nem ve buğu sorunu ortaya çıkabilir.

Saatte Buğu ve Nem Oluşumu Nasıl Önlenir?

Saatinizde buğu ve nem neden olur sorusuna cevap aramak zorunda kalmamak için bazı tedbirler alabilirsiniz. Bunun için;

  • Saatinizi nem ve terden korumak için duş, egzersiz ya da yüzme sırasında kolunuzdan çıkarın.
  • Eğer evinizde nem yoğun ise saatinizi buğu oluşmaması için eve geldiğinizde kendi kutusuna ya da korunaklı başka bir mücevher kutusuna koymaya özen gösterin.
  • Özellikle suya karşı dayanıklılık özelliği olmayan saatlerinizi su kaynaklarından uzak tutun.

Eğer aldığınız tüm bu önemlere rağmen yine de saatinizde buğu ve nem sorunu ortaya çıkarsa, aşağıdaki çözüm yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Ancak garanti kapsamındaki saatleriniz için bu yöntemlere temkinli yaklaşın. Çünkü saati açmak, garanti kapsamından çıkmasına yol açacaktır. Garantisi hala devam eden saatinizde buğulanma oluşursa, ilgili teknik servise giderek profesyonel yardım almak, en doğru çözüm olacaktır.

Saatinizi Nem ve Buğudan Kurtaracak Çözüm Yolları

Saatinizde buğu ve nem neden olur sorusuna cevap bulduktan sonra yapılması gereken, saatinizdeki buğu ve nemi giderecek çözüm yollarını uygulamaktır. Bu yöntemler başlıca şu şekilde sıralanabilir:

  • Saatinizde buğulanmaya yol açan damlacıkların yavaşça buharlaşmasını sağlamak için saatinizi gün ışığı, lamba ya da şömine gibi herhangi bir ısı kaynağının yanına bırakın. Sıcak bir yere bırakmak, aynı zamanda saatinizdeki açık bir alanı gösterebilir. Böylece dilerseniz saatin üreticisine ya da satın aldığınız yere kontrolünü yaptırabilirsiniz.
  • Bir diğer yöntem ise saatin tepesini açmaktır. Damlacıkları kronometreden uzaklaştırmak için tepesini açık bırakarak, saati sıcak bir yere bırakabilirsiniz. Saati açmak, saatte bir açıklık oluşmasını sağlayacaktır. Su buharı bu açıklıktan buharlaşarak kolayca saati terk edebilir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken, saati açtıktan sonra garanti kapsamından çıkacağını unutmamaktır.
  • Nemi doğrudan çıkarmak uygulanan bu yöntemi, sökebileceğiniz saatlerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. İlk olarak saatin kasasını açın. Damlacık izlerini tamamen yok etmek için saati nemli olmayan bir alanda, lamba gibi bir ısı kaynağı altında bırakın. Dilerseniz fön makinesini ılık ayarında iken saatinize tutarak, damlacıkların hızla kurumasını sağlayabilirsiniz.
  • Saatteki buğu ve nemden kurtulmayı sağlayan bir diğer çözüm yolu ise saati olduğu haliyle ya da arka kapağını açarak, içinde pirinç olan bir kaba yerleştirmektir. Bir gün sonra saatteki nem ve buğu, pirinç tarafından çekilmiş olacaktır. Bu sayede sorununuz da kolayca ortadan kalkacaktır.

Saatler bazıları için basit aksesuarlar olarak değerlendirilse de hayatımıza sağladığı işlev ve değer çok önemlidir. Bu nedenle saatinizde buğu ve nem neden olur öğrenmek ve çözüm yollarını kullanarak saatinize gereken özeni göstermeniz çok önemlidir. Saatinizde oluşan buğuyu yok etmek için çözüm arayışındaysanız, yukarıdaki denenmiş ve test edilmiş yöntemleri rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Eğer ikincielsaatler.com sitesinden severek aldığınız lüks saatinizde buğu ve nem sorunu yaşarsanız, bu son derece pahalı ve değerli saatinizi doğrudan üreticinin resmi bir satıcısına ya da servisine götürmeniz, çok daha güvenilir bir çözüm yöntemi olacaktır.

Saatinizde Buğu ve Nem Neden Olur?
Rolex GMT-Master II ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda saatinizde buğu ve nem neden olur sorusuna cevap verdik. Bir önceki yazımıza https://ikincielsaatler.com/vintage-rolex-modelleri/ linkinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp