+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Vintage Rolex Modelleri

Vintage Rolex Modelleri

Vintage lüks saat pazarında, Rolex saatler hakimdir. Bazıları eski Patek Philippe saatlerinin en üst sırada olduğunu iddia eder. Ancak çoğu modelin sınırlı bulunabilirliği ve genellikle fahiş fiyatları, onları çok daha küçük bir grubun toplamasına izin veriyor. Ek olarak, birçok vintage Rolex saat hem değer hem de talep edilirlik söz konusu olduğunda Patek Philippe saatleriyle kıyasıya rekabet eder. Vintage Rolex modelleri arasında dikkate değer bir çeşitlilik vardır. Bu da Rolex modellerini, saat tutkunlarının takip etmesi ve toplaması için son derece ilgi çekici hedefler haline getirir.

Öte yandan vintage Rolex modelleri, çok çeşitli fiyat avantajları ve mevcut birçok farklı tasarımı sayesinde saat tutkunlarının keyfini çıkarabilecekleri çok büyük bir oyun alanı sunuyor. Gerek daha az bütçeye sahip acemi bir saat koleksiyoncusunun, gerekse de saatler için harcayacak bol parası olan deneyimli bir koleksiyonerin aralarından seçim yapabileceği çok sayıda farklı vintage Rolex saat bulunur. Modellerin hepsi, her koleksiyon için mükemmel parçalar olarak kabul edilir.

Vintage Rolex Saat Fiyatları Ne Kadar?

Vintage Rolex saatleri için muazzam tasarımı ve değerini etkileyebilecek tüm değişken faktörler yüzünden kesin bir fiyat aralığı belirlemek neredeyse imkansızdır.

Vintage Oyster Perpetual, Oysterdate, Oyster Perpetual ve Air-King saatler gibi bazı modeller nispeten uygun fiyatlıyken, seçkin vintage Daytona, GMT-Master, Submariner ve Sea-Dweller gibi vintage Rolex modelleri, günümüz pazarındaki en pahalı vintage Rolex saatlerinden bazılarıdır. Milgauss, Explorer ve Explorer II gibi diğer eski Oyster Professional saatler de özellikle koleksiyoncuların imrendiği özel tasarım özelliklerine sahipler ise, ikincil piyasada yüksek fiyatlara sahip olabilirler. Vintage Datejust ve Day-Date saatler gibi elbise saatleri ise orta bir fiyat aralığında satışa sunulur.

Vintage Rolex Saat Fiyatlarını Etkileyen Özellikler

Vintage Rolex modelleri fiyatını etkileyen birçok faktör olabilir. Açık piyasada çok farklı fiyatlara satılan aynı Rolex referansının farklı örneklerini görmek sık rastlanan durumlardan biridir. ikincielsaatler.com üzerinden güvenle satın alabileceğiniz vintage saatler için göz önünde bulundurulması gereken en önemli kurallardan biri, orijinallik ve kondisyonun çok önemli olduğudur. Bu iki özellik, yeniden satış değeri üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Orijinallik, her zaman çok önemlidir. Bu nedenle orijinal durumuna (orijinal kadran, ibreler, kristal, bilezik, cilasız kasa vb. ile) mümkün olduğunca yakın bir Rolex saat, satış sonrası veya sonraki dönem yedek parçalarına göre çok daha yüksek fiyatlara satılacaktır. Fiyatı etkileyen diğer faktörler ise;

  • Özgün Tasarım
  • Kondisyon
  • Orijinal Parçalar
  • Köken
  • Nadir Bulunurluk
  • Olağandışı Özellikler ve
  • Güncel Talep olarak sıralanabilir.

Koleksiyonluk Vintage Rolex Modelleri

Vintage Rolex saatlerin popülaritesi ve talebi, son 5-10 yılda bazı modellerin müzayede evlerinde bir milyon dolardan fazla satmasıyla birlikte arttı. Örneğin, 6239, 6240, 6263 ve 6265 gibi bazı Paul Newman Rolex Daytona modellerinin değeri şimdi 150.000 doların üzerindedir. Dünyanın en ünlü kronograf kol saati müzayedesi, 50 saat için 12.000.000 doların üzerinde veya saat başına ortalama 250.000 dolardan fazla gerçekleşti. Açık artırmada satılan en pahalı Rolex saati, Paul Newman’ın 2017’de 17,8 milyon dolara satın aldığı Daytona Paul Newman oldu.

Rolex kadar üretken bir saat ustası ile vintage Rolex modelleri arasından hangilerinin koleksiyon için uygun olduğunu belirlemek zor olabilir. Aşağıdaki modelleri inceleyerek, piyasada en çok aranan veya talep gören vintage Rolex saatlerden bazılarına göz atabilirsiniz.

Vintage Datejust

1945’te Rolex, şirketin 40. yıl dönümünü kutlamak için Datejust saatini piyasaya sürdü. Datejust, doğal olarak şirketin imzası Oyster kasası ve Perpetual hareketini içeriyordu. Aynı zamanda birkaç yeni ayrıntı da sunuyordu.

Vintage Rolex Modelleri
Rolex Datejust 31 White Roman ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

Zamanla büyüyerek Rolex’in amiral gemisi saati haline gelen Datejust yalnızca çeşitli metallerle değil, aynı zamanda çeşitli bilezik stilleri, çerçeve kaplamaları ve kadran renkleri ile de donatılmıştır. Geniş çeşitlilik göz önüne alındığında, vintage Rolex modelleri arasında yer alan Datejust saatlerin fiyatları geniş bir aralıkta değişmektedir. Bununla birlikte 1960’lar ve 1970’lerden hızlı ayarlı olmayan Datejust 16xx referansları veya 1970’ler ve 1980’lerden hızlı ayarlı Datejust 16xxx ile başlamak iyi bir tercihtir. Vintage Datejust modellerinin fiyatları binler civarında başlar ve oradan hızla yükselebilir.

Vintage Sea-Dweller

Rolex, Submariner dalış saatleri serisini tamamlamak için 1967’de Sea-Dweller modelini piyasaya sürdü. Doygunluk dalgıçları için bir saat olarak konumlandırılan (ticari dalış şirketi COMEX’in talebi üzerine), Sea-Dweller’ın 40 mm’lik kasası, bir saat ile donatıldı. Bu saat, helyum tahliye vanası ve 610 metrelik bir su derinliği derecesine sahipti. (dönemin Submariner’ının üç katından fazlaydı).

Ardından Sea-Dweller referansı geldi. 1665 ” Great White ” 1977’de tanıtıldı (1980’lerin ortalarına kadar yapıldı). Takma adından da anlaşılacağı gibi bu Sea-Dweller’ın kadranı, artık sadece beyaz yazıya sahipti. Son derece imrenilen 1665 Great White varyantları, ticari dalış şirketi tarafından yaptırılan COMEX imzalı kadranlara sahiptir. Vintage Rolex modelleri arasındaki Great White genellikle Double Red’den daha ucuz olsa da başlangıç ​​fiyatları hala 20.000 dolar civarında seyrediyor ve oradan hızla yükselebilir.

Vintage Daytona

Kronograf üretmeye yabancı olmayan Rolex, 1963’te Cosmograph adlı yeni bir kronograf koleksiyonu sundu. “Daytona” adı yaklaşık bir yıl sonra Rolex’in Florida’daki yeni Daytona Speedway ile ilişkisini vurgulamak için katıldı. Manuel kurmalı Cosmograph Daytona rotayı, Rolex’in amiral gemisi kronograf koleksiyonu olarak belirledi.

Manuel kurmalı Daytona modelleri kendi dönemlerinde başarılı modeller olarak kabul edilmedi. Diğer Rolex modelleriyle karşılaştırıldığında Cosmograph satışları, özellikle egzotik kadranlı versiyonlar için yavaştı. Ancak günümüzde vintage Rolex modelleri arasındaki özellikle Paul Newman kadranları ile donatılmış elden kurmalı Daytona’lar, vintage saat pazarında en çok aranan ve en pahalı referanslardan bazılarıdır.

Vintage Gmt-Master

1950’lerde Pan American havayolları, Rolex’ten havayolunun pilot filosunun uçarken iki zaman dilimini takip etmesine yardımcı olacak bir saat talep etti. Ve 1955’te GMT-Master, kadranda ek bir saat dilimini belirtmek için 24 saatlik dönen bir bezele işaret eden ekstra 24 saat ibresi ile resmi ilk çıkışını yaptı. Yani pilotlar için bu, referans saati olarak geleneksel ibresi Greenwich Ortalama Saati’ne (GMT) ayarlayabilecekleri ve yeni bir havaalanına indiklerinde yerel saati gösterecek şekilde çerçeveyi çevirebilecekleri anlamına geliyordu.

Vintage Rolex Modelleri
Rolex GMT-Master II ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

İlk GMT-Master II, 1983 yılında 16760 referansı olarak giriş yaptı. GMT-Master II ile orijinal GMT-Master I arasındaki temel fark, 12 ve 24 saat ibrelerinin birbirinden bağımsız olarak ayarlanabilmesidir. Bu sayede saat artık üç zaman dilimini gösterebilir. Daha kalın kasası sayesinde sevgiyle “Fat Lady” (veya “Sophia Loren”) lakaplı GMT-Master II 16760, “Coke” olarak adlandırılan kırmızı ve siyah çerçeve renk grubunu tanıttı. Sadece yaklaşık beş yıldır üretilen (sadece çelikte) GMT-Master II vintage Rolex modelleri için fiyatlar en düşük beş haneden başlıyor.

Vintage Submariner

1953’te artık ikonik olan Rolex Submariner, dalış saati olarak piyasaya çıktı. İlk referans, paslanmaz çelik Submariner ref. 6204, 100 metreye kadar su geçirmez 37 mm Oyster kasa, daldırma sürelerini takip etmek için 60 dakika olarak işaretlenmiş siyah bir döner çerçeve ve su altında yasallık için bol miktarda ışıldayan yalnızca zamana özel siyah bir kadranı içeriyordu.

Tasarlanan tüm çeşitler ve referanslar nedeniyle, vintage Rolex modelleri arasında paha biçilmez bir yere sahip olan Submariner saatlerinin fiyatları, çarpıcı bir şekilde farklılık göstererek bir seri tanımlamayı neredeyse imkansız hale getirir. Bununla birlikte, orijinal durumdaki erken sürümler ucuza gelmez. Dolayısıyla kolayca beş ila altı haneli fiyatlara kadar çıkması muhtemeldir.

Dilediğiniz vintage Rolex saat modeline ikincielsaatler.com üzerinden kolayca ulaşabilir, en uygun fiyat güvencesi ile kolayca satın alabilirsiniz.

Bu yazımızda vintage Rolex modelleri hakkında bilgi verdik. Bir önceki yazımıza https://ikincielsaatler.com/mekanik-saat-mi-kuvars-saat-mi/ linkinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp