+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Vintage Saat Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Vintage Saat Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Vintage eşyalar, mobilya, araba veya saat fark etmeksizin son yıllarda son derece yoğun ilgi görüyor. Saat sektöründe de vintage tutkunlarının sayısı oldukça artmış durumda. Üstelik vintage modellerin çoğunun güncel örnekleri bulunmuyor. Bu durum, vintage saat modelleri bulmayı da bir hayli zorlaştırıyor.

Ne yazık ki ülkemizde hala kol saatleri konusunda yeterince kaynak olmamasından dolayı, insanlar vintage tarzda saatler seçerken nelere dikkat etmeleri gerektiği hakkında yeterince bilgi sahibi değiller. Dolayısıyla kötü niyetli satıcılar tarafından kandırılabiliyorlar. Bu durum pek çok zaman aslında satıcıların birçoğunun da sattığı ürün hakkında yeterince bilgi sahibi olmamasından kaynaklanıyor. Eğer siz de böyle olumsuz durumlar yaşamamak için vintage saat seçiminde dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, bu yazımız tam da sizin için!

Vintage Saat Nedir?

“Vintage saat”, 30 yılı aşmış saatler için kullanılan bir tabirdir. Kimi koleksiyonerler için bu süre 20 yıl olsa da pek çok koleksiyoner 30 yıl konusunda hemfikirdir. Bu vintage stilindeki saatler, koleksiyonerler arasında güncel saatlere kıyasla çok daha özel bir değere sahiptir.

Saat koleksiyonerliğinde, vintage saatlerin biraz daha ağır basmasının arkasında pek çok farklı sebep bulunuyor. Genelde biraz daha orta yaşlı koleksiyonerler tarafından tercih edilen vintage saatler, kişilerin geçmiş yıllarla ilgili anılarını saatleri ile bağdaştırmalarını sağlıyor. Bu saatleri satın alan diğer insanlardan bazıları ise “Yeni saatleri herkes alabilir fakat vintage modelleri bulmak kolay değil” diye düşünüyor ve bu nadide parçaların kendilerine ait olmasını istiyorlar. Ancak vintage saat satın almadan önce bazı noktalara çok dikkat etmek gerekiyor. İşte bu önemli noktalar…

1.İlk Olarak Sıkı Bir Araştırma Yapın

Bir antikacı dükkanının penceresinde gördüğünüz vintage saatler, sizde o saati hemen satın alma hissi uyandırabilir. Fakat alacağınız saatin güvenilir olduğu konusunda kesinlikle emin olmalısınız. Bunun için mutlaka satın almak istediğiniz saat hakkındaki her şeyi detaylıca öğrenin. Bir marka ya da özel bir saat modeli konusunda yeterli bilgilere ulaşmanız, internet sayesinde günümüzde çok kolay bir hale gelmiş durumda. Böylece almayı düşündüğünüz saat modeli hakkında kolayca detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

İnternet dışında da bazı köklü saat markalarının farklı saat modelleri hakkında birçok kitap yazılmıştır. Bu kitaplar çoğu zaman internet sitelerinde de bulunabilir. Bu bilgilerden yararlanarak, karşılaştırmalar yapmaya çalışmalısınız. Saat satışı yapan sitelerde almayı düşündüğünüz vintage saate benzer modeller bulmaya çalışmalı ve durumları ile fiyatlarını bir yere not etmelisiniz. Ayrıca beğendiğiniz vintage saatin belirgin özelliklerini öğrenerek, bu özelliklerin almak istediğiniz saatte doğru şekilde olup olmadığına dikkatlice incelemelisiniz.

2.Forum Sitelerine Bir Göz Atın

Saat tutkunu kişilerin en güzel yanlarından biri, bu zevklerini saklamadan paylaşmalarıdır. Vintage saat koleksiyoncuları da bu kişiler arasında yer alıyor. Pek çok saat tutkunu ve koleksiyoncusu, tutkuyla bağlı olduğu saatler ve markaları hakkında internet üzerinden çeşitli bilgiler paylaşıyor. Siz de vintage tarzda bir saat satın almadan önce internetteki büyük saat forumlarına girebilir, başkalarının deneyimleri okuyabilirsiniz.

Kendiniz forumda bir soru sormadan önce mutlaka forumun arama kısmını kullanın. Çünkü aklınızdaki soru özellikle de büyük forum sitelerinde daha önce defalarca sorulmuş olabilir. Eğer arama kısmında bulamaz ve sorularınızı sormaya karar verirseniz, soruların çok belirgin olduğundan emin olun. Beğendiğiniz bir vintage saat modelini sorarken mutlaka birkaç resim ekleyin. Modelin adını ve mümkünse referans numarası ile içindeki kalibreyi de açıkça belirtin. Tüm bunlar, uzmanların doğru cevap vermesine oldukça yardımcı olacaktır.

3.Markanın Üreticisi ile İletişime Geçin

Özellikle Rolex, Chopard, Patek Philippe gibi eski ve köklü saat markaları, geçmişte ürettikleri her şeyin bir arşivini tutarlar. Dolayısıyla bu arşivler, bir hayli zengindir. Bu popüler lüks saat markaları, üretim yılı, dağıtım yapılan ülkeler, üretilen adet sayısı, kalibre numarası, kasa ve referans numarası hakkında detaylı bilgileri temin etme imkanına sahiptirler.

vintage saat
Rolex Datejust 31 Green 10 Diamond Dial President ürünümüzü sitemizden inceleyebilirsiniz.

Aynı zamanda bazı lüks saat markalarının vintage saat modelleri hakkında sorularınızı sorabileceğiniz iletişim kanalları bulunuyor. Ancak bu markalar, özellikle koleksiyonerlerden benzer konuda çok fazla e-posta alıyor. Bu nedenle eğer belli süre içinde herhangi bir yanıt alamazsanız, yeni bir mail göndererek sorunuzu tekrar sormayı deneyebilirsiniz.

4.Doğru Fiyatı Bulun

Vintage saat seçiminde dikkat etmeniz gerekenler arasında en önemlilerinden biri, şüphesiz fiyat konusudur. Eğer satışa sunulan vintage saatin fiyatı olması gerekenden çok daha düşükse, bu saati satın alırken dikkatli olmalı ve hatta saati satın almaktan vazgeçmelisiniz. Çünkü saatin normal fiyat seviyesinden daha yüksek veya daha düşük bir fiyatla satışa sunulmasının mutlaka bir nedeni olmalıdır.

Satın almayı düşündüğünüz vintage saatin normal fiyat düzeyini ikincielsaatler.com üzerinden arama yaparak, kolay ve hızlı bir şekilde tespit edebilirsiniz. Örneğin fiyatı yaklaşık olarak 1.000 Euro düzeyinde olan bir vintage Omega Seamaster modelinden şüphelenmek için herhangi bir neden yoktur. Ancak aynı fiyatla satışa sunulan bir vintage Rolex Submariner modeli sizde mutlaka şüphe uyandırmalıdır.

5.Kondisyona ve Referans Numarasına Dikkat Edin

Beğendiğiniz vintage saat modelini incelerken ilk olarak kondisyonuna bakmalısınız. Unutmamak gerekir ki yaklaşık 30 yıllık bir saat, biraz da olsa mutlaka yıpranmış olmalıdır. Eğer almayı düşündüğünüz saat bir Rolex ise önce saati genel bir analiz etmelisiniz. Sonrasında referans numarasını kontrol etmeli ve seri numarasını araştırmalısınız. Bunun için Google’da arama kısmına “Rolex Serial Check” yazarak, karşınıza çıkan farklı internet sayfalarından herhangi birine seri numarasını yazmalısınız. Bu sayede karşınıza, almayı düşündüğünüz saatin üretim yılı çıkacaktır. Eskiden saatlerin vitrinde 2 ya da 3 yıl beklediğini düşündüğünüzde, saatin evrak tarihinin bulduğunuz yıldan 2-3 yıl sonrası yazması son derece normal bir durumdur.

Yine bir Rolex saat modelinde eğer Jubilee veya Oyster bilezik varsa, kilit kısmının içinde “Clasp Code” vardır ya da bir yıl yazar. Eğer sizin almayı düşündüğünüz vintage saatteki Clasp Code ise, internette yine bu kodları bulabilir, bileziğin yılını öğrenebilirsiniz. Burada önemli olan saatinizin ve kayışınızın yıllarının yaklaşık aynı yıllarda olmasıdır. Eğer arada büyük fark var ise bu, saatin kayışının değiştirilmiş olabileceği anlamına gelir.

vintage saat
Rolex Submariner Date Black Dial 41mm ürünümüzü sitemizden inceleyebilirsiniz.

6.Malzemelerin Orijinal Olduğundan Emin Olun

Vintage saatlerin tasarımında kullanılan Lume, eskiden Radium ve Tritium’ dan yapılırdı. Bu iki madde radyasyon çektiği ve yaydığı için saatlerde kullanılması yasaklandı. Bunların yerine Luminova ve Super Luminova kullanılmaya başlandı. Radium ve Tritium ışığa ihtiyaçı duymaz ve kendi kendine parlar. Ancak Luminova ve Super Luminova’nın önce ışık ile enerji toplaması gerekir.

Eskiden Radium ve Tritium ile yapılan vintage saatler, bugün parlama özelliği göstermez. Bu maddelerin parıldama süresi, yaklaşık 10 yıl olarak bilinir. Yani eğer almayı düşündüğünüz bir vintage saatin kadranı günümüzdeki gibi parlıyorsa, kadran ile oynanmış ya da yeni bir kadran ile değiştirilmiş olabilir. Bunun gibi sonradan üzerindeki parçalar değiştirilmiş saatler, gerçek koleksiyonerler için bir değer taşımaz. Onlar her zaman saatlerini fabrikadan çıktıkları orijinal parçaları ile satın almak isterler. Kısacası üzerinde değişiklik yapılmış bir vintage saatte, büyük bir değer kaybı ortaya çıkar.

İstediğiniz vintage saat modelini tüm bu sorunlarla uğraşmak zorunda kalmadan, güvenilir ve bütçenize uygun şekilde satın almak isterseniz, ikincielsaatler.com üzerinde aradığınız modeli kolayca bulabilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://ikincielsaatler.com/saatlerin-kutsal-uclusu-kimdir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp