+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Rolex Saatinizin Değeri Nasıl Hesaplanır?

Rolex Saatinizin Değeri Nasıl Hesaplanır?

Kimilerine göre sadece zamanı göstermeye yarayan saatlerin neden yüz binlerce liraya mal olduğu sorgulanmaktadır. Bazıları içinse vazgeçilmez olan bu modellere biçilen değerler azdır. Peki, saat fiyatları neye göre belirlenir, Rolex saatinizin değeri nasıl hesaplanır? Saat fiyatlarının değişken ve lüks saatlerin özelliklerine göre yüksek fiyatlı olmasının pek çok sebebi var. Marka değeri, işçilik, teknoloji gibi etkenler kullanılmış bir saatin dahi zamanla değer kazanmasına yardımcı oluyor. 

Zamanı kıymetli kılan, dünyaca ünlü markalar tarafından özenle tasarlanan saat modelleri fark yaratmaya ve büyülemeye devam ediyor. Rolex saatinizin değeri hesaplamasında etkili olan ilk faktör elbette ki saatin marka değeri. Rolex saat satın alırken sadece marka değil aynı zamanda prestij de alınmış olunur. Lüks saatler yalnızca saat değil, lüks bir semboldür. Statü göstergesi olan bu modellerin kadranında yazan marka edata gücün simgesidir. Gelişen teknoloji ile birlikte saat üretimi de dünyada yaygınlaşmaya başlamış, fakat Rolex gibi markalar efsane ürünleri ve ürün hikâyeleri ile sırayı kimseye kaptırmamakta.

Rolex Saat Orjinallik Sorgulama

Rolex saatinizin değeri üzerinde etkili olan pek çok faktör bulunuyor. Özellikle ikinci el bir saat almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken pek çok nokta var. Lüks ve markalı saatlerin değeri hiçbir zaman kaybolmaz, hatta zaman geçtikçe bu saatler daha da değer kazanır. Öncelikle saatin bir sertifikası olması gerekir. 

Saatin pasaportu ya da orijinal olduğunu göstergesi olarak da ifade edeceğimiz bu sertifikaların mevcut olması saatin değerinin korunmasına yardımcı olur. Nereden ve hangi tarihte ürün alımının gerçekleştiğini gösteren bu belge dünya çapında geçerlidir. Rolex saatinizin değeri üzerinde etkili olan faktörlerden bir diğeri de saatin kutusudur. 

Sertifika ile birlikte kutu da saatin değerini korumaktadır. Kutulu bir saati sertifikası ile birlikte alıcıya teslim etmek bir yan ürün olarak saati değerli kılan unsurdur. Rolex marka saatler genel olarak metal kordondan oluşmaktadır. Her kola uyum sağlamayan bu modelleri kullanmak için baklaları eksiltmek gerekir. Eğer çıkarılan baklalar kaybolmuşsa saatin fiyatı düşecek demektir. Deri kayışlı modellere ender rastlansa da kayışın aşınmamış olması ve ilk günkü orijinalliğini koruması gerekiyor. Ayrıca güvenilir bir adresten orijinal marka ürünleri satın almaya dikkat edin. İkinci El Saatler orijinal marka model saatleriyle güvenilir alışverişinizi yapabileceğiniz bir adrestir.

Rolex Saatinizin Değeri Nasıl Hesaplanır?
Rolex Milgauss Saatini İncelemek İçin Sitemizi Ziyaret Edebilirsiniz.

Replika Rolex Saat Nasıl Anlaşılır?

Rolex saatinizin değeri gün geçtikçe artıyor. Marka ve model olarak pek çok ürün alternatifi olmasının yanı sıra fiyatları farklılık gösteren saatlerin değerlenmesi için modeli göz önüne alınmalıdır. Klasik saatlerde değer kaybının fazla olacağı düşünülerek özellikle günlük yaşam için spor saatler tercih edilmelidir. 

Spor olan modeller değerini korumaya meyillidir. Ayrıca Rolex saatinizin değeri üzerinde saat camı da önemli bir faktör olmaktadır. Kırılma ve çizilmeye karşı dayanıklı, kırılmaz ve safir olarak tabir edilen camlar uzun ömürlü kullanımı ile dikkat çeker. Pek çoğu ışığı yansıtmayan camlar kullanılarak imal edilen Rolex saatlerde kullanılan camlar rakamlar üzerinde koruyucu bir işleve sahiptir. 

Orijinal saatler cam yüzeyinin pürüzsüz oluşundan anlaşılabilir. Ancak replika olan modeller kendini hemen belli eder. Hem kordon, hem kasa hem de cam yüzeyinde bazı işçilik hataları olacaktır. Replika saatlerin kutuları ve sertifikalarından da bu durum anlaşılabilir. Özellikle milyon dolarlar ile ifade edilen ve büyük servetler yatırılan saatleri iyi incelemek, güvenilir kaynaklardan temin etmek doğru olacaktır.

Saatin Değeri Ne Kadar?

Rolex saatinizin değeri aynı zamanda saatin durumu ile de ölçülür. Özellikle 2. El bir saat alıyorsanız saatlerin genel bakım ve revizyona ihtiyacı olduğunu unutmayın. 4-5 yılda genel bir bakımdan geçmesi gereken bu saatlerin bakımı yapılmamış, tüm parçaları elde geçirilmemiş ve özellikle kullanıcı tarafından hor kullanılmış ise bu durumda alan kişi masrafa girecektir. Bu anlamda ikincielsaatler.com olarak saatlerinize değerleme yaparken bu tür hususlara dikkat ediyoruz. 

Sertifikalı ve kutulu saatler ile genel bakımdan geçmiş olan saatler alınıyor. Ayrıca saatler üzerinde yapılan inceleme sonrası bakımları da yapılıyor. Revize edilen modeller 1 yıl garantili olarak sizlere sunuluyor. Saat markaları şayet teknolojiyi kendileri üretemiyor ve dışarıdan temin ediyor ise fiyatlar git gide artmaktadır. Ancak İsviçre gibi ülkelerde bu tarz sorunlar yoktur. 

Eşsiz ve karmaşık tasarımları ile teknolojik ya da klasik bir model satın aldığınızda ödeyeceğiniz meblağ dünyaca ünlü markalara değecektir. Marka tarafından kendi teknolojisinin geliştirilmiş olması, insan gücü ve zamana ihtiyaç duyulması gibi etkenler saatin maliyetini artırmaktadır. 

Kaliteli ve şık bir Rolex saatinizin değeri üzerinde etkili olan faktörlerden bir diğeri de el işçiliği olmaktadır. Fabrikasyon yerine tamamen el işçiliği kullanılarak imal edilen modellerin fiyatlarının yüksek olmasının temel sebeplerinden bir tanesi de budur. Saatin parçaları profesyonel eller tarafından tek tek birleştirilmekte ve bu da yıllık saat üretim miktarının az olmasına sebep olmaktadır. Miktar az olacağından lüks saatlerin fiyatları da yüksektir. Dünyada ünlü bir marka tarafından tek olarak üretilmiş bir saatin sahibi olduğunuzu hayal edin. Ya da saatinizin kişiye özel üretim olduğunu. Bu kriterler de fiyatlar üzerinde doğrudan etkili olmaktadır.

Lüks Saatlerin Değerleri

  •       Rakamların üzerindeki Rolex hologramı
  •       İç kadrandaki Rolex yazısı
  •       Rolex klipsi
  •       Kordon
  •       Akrep ve yelkovan

İncelenerek Rolex saatinizin değeri hesaplanabilmektedir. Saatin orijinal fakat yıllara meydan okuyamamış olması, sahibi tarafından hor kullanılmış olması fiyatları düşürecekken, temiz kullanılan ve aşınmamış saatlerin fiyatları alınan da üzerinde satılabilmektedir. Marka, teknoloji, mekanizma, işçilik, üretim, model, kullanılan malzeme gibi faktörler fiyat değerlemesinde etkilidir. Sizler için verdiğimiz hizmetlerden bir tanesi olan değerleme ile saatiniz güncel değeri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Marka ve model ile referans numarası özelliklerini tarafımıza ilettiğinizde, saate ait piyasa değeri de bulunabilmektedir. 

Saatin değerinin bilinmesi ise çok önemli bir konudur. Gerçekçi bir fiyat politikası ile birlikte saati satabilme ihtimali artacaktır. Oldukça yüksek fiyatlar alıcıların korkmasına sebep olabilir. Fakat saati değerinin altında satmak da zarar etmenize sebep olur. Bu sebeple marka, model, seri, parçaların orijinalliği, kutu ve parçaların eksiksizliği, saatin sahip olduğu komplikasyonlar vb. fiyatlar üzerinde doğrudan etkili olacaktır.

Rolex Saatler Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

Fiyatları ile dudak uçurtan Rolex saatinizin değeri hesaplanmasının ardından satışa sunulmaktadır. Dünyanın saat deyince akla gelen ilk markası olan Rolex aslında ilk olarak Londra’da ortaya çıkmıştır. Markaya ait en pahalı saat 1942 yılında 1.176 milyon dolar ile satışa sunulmuştur. Bugün bu saatlerden 8 tanesi günümüze gelmeyi başarmıştır. 

Rolex saat fiyatları üzerinde etkili olan temel faktör saatlerin el işçiliği kullanılarak hazırlanmasıdır. Sporcuların ve dalgıçların kullandığı modeller özel testlerden geçirilerek piyasaya sunulur. Kaliteli ve lüks bir Rolex marka saatin üretimi bir seneyi buluyor. Saatlerde kullanılan taşlar ise değerli taş uzmanları tarafından bulunuyor. Pırlanta gibi değerli taşların yer aldığı modeller kadın tüketicilerin cazibe merkezi oluyor.

Ayrıca iki zaman dilimi özelliğine sahip saatlerin ilk üreticisi olan markanın en tercih edilen modellerinden Rolex Datejust modeline göz atın..

Rolex Saatinizin Değeri Nasıl Hesaplanır?
Rolex Datejust Saatini İncelemek İçin Sitemizi Ziyaret Edebilirsiniz.

3.352 metrelik su altı yolculuğunu Mariana Çukuru’nda başarılı bir şekilde tamamlamış olan Rolex saat yolculuk sonrasında kusursuz bir şekilde çalışmaya devam etmiştir. Sizle de Rolex saatinizin değeri ile ilgili bizlerle iletişime geçebilir ve ekspertiz hizmeti sonrası değer kaybetmeden saatinizin satışını yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://ikincielsaatler.com/luks-saat-terimleri-sozlugu/ linkinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp