+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Takım Elbiselerinizi Tamamlayacak Lüks Saat Modelleri

Takım Elbiselerinizi Tamamlayacak Lüks Saat Modelleri

Takım elbiseler iş hayatının en şık kıyafetlerindendir. Pek çok erkek için takım elbiseleri şık aksesuarlarla tamamlamak çok önemlidir. Kıyafetinizi tamamladığınız aksesuarlar zevkinizi ve kişiliğinizi yansıtır. Erkeklerin kıyafetlerini tamamladıkları aksesuarlar kemer, kravat iğnesi, kol saati gibi kişisel eşyalardan oluşur. Her erkeğin çekmecesinde takım elbiseleriyle uyum sağlayacak iki veya üç tane kol saati bulunur. Siz de kıyafetlerinizi kombinlemek için kol saatlerini tercih ediyorsanız hangi kıyafete nasıl bir kol saatini kullanmanız gerektiğini mutlaka biliyor olmalısınız.

Takım elbisenizi yanlış bir saat ile tamamlıyorsanız saatiniz dünyadaki en pahalı saat bile olsa iyi durmaz. Giydiğiniz her kıyafet için farklı bir saat kullanabilir veya tüm kıyafetlerinizi sadece bir tane lüks kol saati modelleri ile tamamlayabilirsiniz. Takım elbiseye uygun saat seçmek sanıldığı kadar kolay değil. Çünkü takım elbise tek başına özel bir kıyafet olarak biliniyor. Takım elbisenin kendi içinde nasıl tamamlanması gerektiği çok zor bir konu. Bunun yanında takım elbisenizle kullanacağınız aksesuarların uyum sağlaması ve hoş bir görüntü sunması çok önemlidir.

Nasıl İyi Bir Kombin Yaratmalı?

İyi bir kombin yaratmanın yolu hem uyumlu renkleri tercih etmekten hem de markaların birbirine uyumundan geçiyor. Takım elbisenizin markası dünyanın önde gelen moda markalarından birini taşıyorsa saatiniz de lüks bir markaya sahip olmalı. Lüks saat markaları arasında giydiğiniz her takım elbiseye uyum sağlayacak birçok ürün yer alıyor.

Mesela, gri tonlarında ve yelekli, açık mavi veya siyah renkleri taşıyan bir kravat ile kombinlediğiniz takım elbiseniz için gri renge uyum sağlayan bir saat tercih etmelisiniz. Özel bir davete gitmek üzere smokin giymeniz gerekiyorsa tek bir rengin tonlarını taşıyan bir kol saati seçmeniz gerekiyor. Bu noktada önemli olan takım elbise kombininizi oluşturmak üzere nasıl bir saat istediğinize karar vermek. Lüks saat modelleri arasından bir ürün seçmek istiyorsanız ama nasıl seçeceğinizi ve neye dikkat edeceğinizi bilmiyorsanız, lüks saat alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bu yazıda bulabilirsiniz.

Lüks Saat Modelleri Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Lüks saatler arasında beğendiğiniz bir model varsa ilk olarak saatin mekanik yapısını incelemeniz gerekir. En iyi seçimi yapmak istiyorsanız otomatik mekanik saat veya süper quartz saat arasında bir karar vermelisiniz. Bu iki yapı arasında karar vermek ya da en iyisinin hangisi olduğunu tespit etmek için duygularınızı öne çıkarmalısınız. Lüks saat markaları arasında kalitesiz bir saat bulunmaz. En önemli konu saatin sesidir. Mekanik saatlerin sesi ritmik bir sestir. Çoğu saat tutkunu bu sese karşı koyamaz. Öte yandan saatin sesinden rahatsız olabilirsiniz. Saat otoritelerine göre quartz saatler mekanik saatlere daha doğru çalışır. İlk dikkate alacağınız kriter saatin sesi ve mekanik yapısı olmalıdır.

Lüks saat alırken dikkat edeceğiniz unsurlardan birisi de parlama karşıtı kaplama olmalıdır. Güneşli günlerde saatinize baktığınızda saat camındaki parlama nedeniyle saati göremeyebilirsiniz. Anti-reflektif özelliği olan saatler ilk tercihiniz olmalı. Kristal ekranların üzerine kaplanır ve saatin okunabilirliğini artırır. Bu kaplamalar saat kristalinin hem içine hem dışına kaplanır. Sadece dış kısmına kaplanması da yeterli olur. Bu kaplamalar yenilenebilir özelliktedir.

Saatin Kayışı ve LumiNova Özelliğine Dikkat

Metal kayışlı bir saat almayı düşünüyorsanız, saatin kayışında bulunan vidalı bağlantıları mutlaka kontrol edin. Metal saat kayışları birbirine bağlı olan parçalar halinde tasarlanır. Bu parçaları bir arada tutmak için vidalı çubuk ya da pimler kullanılır. Pimler küçük çubuklardır. Çeşitli nitelikte ve stilde gelir. Pimleri değiştirmek veya kolunuza göre ayarlamak için çekice benzer bir alet kullanılarak basınç uygulanır.

Sağlam bir yapıları vardır fakat çarpma sonucu veya ayarlarken fazla basınç uygulandığında zarar görebilir. Pim adı verilen bu küçük çubuklara alternatif olarak küçük vidalı çubuklar kullanılmaktadır. Metal kayışlı lüks bir saat almaya karar verdiyseniz kayışında küçük vidalı çubuklar kullanılmış olmasına dikkat edin. Böyle saatler daha iyi kabul edilmesinin yanı sıra daha hoş görünürler. Ayrıca, kullanım ömrü daha uzundur.

LumiNova Nedir?

Pek çok saatinde karanlıkta saati görebilmeniz için parlayan bileşenler yerleştirilir. Bu bileşenler sıklıkla saatin kollarında ve rakamlarında yer alır. Bu parlak bileşenlerin karanlık bir ortamda çalışması için ışık görmesi gerekir. Böylece, parlaklığını bir süre korur. Saatin içinde bulunan parlak kısma genel olarak LumiNova adı verilir. Saati satın aldığınız yetkili mağaza ürünün sertifikalarını size verecektir. Bu sertifikada ürünün özelliklerini bulabilirsiniz. Saatin LumiNova özelliğini kendiniz de test edebilirsiniz. Saati elinizle bir müddet kapatın. Açtığınızda parlaklığını kaybetmişse başarılı bir sonuç değildir.

Saatin Tasarımı ve Değerini Koruması Önemli

Saat tasarımlarında geçmişten günümüze gelen 3 tip tasarım bulunur. İlk tasarım özgün olan tasarımdır. Tamamen özgün olan tasarımlar klasik tasarımlara tasarımcının kendi duygularını eklemesiyle oluşur. Böylece saat baştan sona farklılaşır. İkinci tipteki tasarım bir modelin devamı olan ürünlerdir.  Üçüncü tipteki tasarım ise ikonik bir modeli tasarımcının çizgileri ve klasik çizgilerle birleştiren tasarımlardır. Lüks bir saatte aramanız gereken önemli bir nitelik saatin özgünlüğüdür. Kolunuza taktığınız lüks saat sıradan bir saatin görünümüyle aynı olmamalı. Saatin tasarımının özgün olup olmadığını anlamayabilirsiniz. Bu konuda yetkili mağaza sizi mutlaka bilgi verir.

Lüks Saat Modelleri Değer Ölçütleri Nelerdir?

Lüks bir saat alırken değerini koruyup korumayacağına da özen göstermelisiniz. Çok önemli markaların yanı sıra belli değerleri olan farklı modeller için de geçerli. Bir saati lüks yapan kriterlerin ilk sırasında marka bulunur. Fakat saatin ince işçiliği, malzemesinin kaliteli olması ve tasarımda kullanılan materyallerin değeri özgün bir tasarım ile birleştiğinde markanın adı hiç duyulmamış olsa da büyük saat koleksiyoncuları için dahi eşsiz bir saat olmasını sağlayabilir.

Bazı lüks saatler belli bir tasarım ya da sınırlı üretim ile piyasaya sunulur. Bu saatler çok ender bulunduğu için değerini uzun süre korur. Bununla birlikte çok ufak fabrika hatalarının bulunduğu saatler tamamen eşsiz hale gelir. Birçok saat koleksiyoncusu bu saatler için küçük bir serveti bile gözden çıkarır. Bu çok nadir görülen bir durumdur. Saatinize iyi bakarak ve doğru kullanarak değerini korumasını sağlayabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Lüks Saat Modelleri Nelerdir?

Bu başlığı gördüğünüzde aklınızdan “Dünyanın en pahalı saatleri sıkça tercih edilen saatlerdir” diye geçirebilirsiniz.  Bir bakıma doğru, ancak lüks saat modelleri tercih edilirken fiyatının yanı sıra farklı kriterler de seçim konusunda rol oynar. Tasarımı, saatin tarihçesi, tasarlanırken kullanılan teknik, prestij en çok dikkat edilen kriterler arasında yer alır. Lüks saat markalarının en tanınan üreticileri İsviçre ve Almanya’da bulunur. Japonya’nın lüks saat markaları da bu üreticilerin yanında yer alır.

İsviçre saati denildiğinde akıllara ilk olarak kalite, hassasiyet ve güvenilirlik gelir. Saatin kadranında “Swiss Made” yazıyorsa lüks ve yüksek kaliteli olduğu anlaşılır. İsviçre saatleri 250 yıl öncesine tarihlenir. Tarihi 1905 yılına dayanan Rolex saygın ve prestijli İsviçre saatleri arasında yer alır. İsviçre saatler markalarından olan Omega lüks saatler arasında bulunur. İsviçreli Patek Philippe en ünlü markalar arasındadır.

Pablo Picasso’nun ve Paul McCartney’in kolundaki saatler Patek Philippe tasarımıdır. Alman saat üreticileri arasında en önemli ve saygın marka A. Lange & Söhne’dir. Bununla birlikte Glashütte Original en ünlü Alman lüks saat markaları arasındadır. İşlevsel dalış ve pilot saati almak istiyorsanız Alman Sinn markasından vazgeçmemeniz gerekir. Japonya’nın tasarımını yaptığı Citizen ve Orient en ünlü ve bilinen lüks saat markalarıdır. Bu arada Cartier markası ile Fransızlar da en popüler ve ünlü aynı zamanda en çok tercih edilen lüks saat markasına sahiptir.

Bu yazımızda takım elbiselerinizi tamamlayacak lüks saat modellerinden bahsettik. Bir önceki blog yazımıza https://ikincielsaatler.com/yuksek-kaliteli-safir-kristal-cam-nasil-yapilir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp