+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

IWC mi Rolex Mi?

IWC mi Rolex Mi?

Bir Rolex ile IWC saat arasındaki farklılıklar, muhtemelen benzerliklerden daha fazladır. Her iki lüks saat markası da ister malzeme, ister hareket ya da stil olsun, saatçilik sanatının tüm alanlarında mükemmel olmak için tam bir kararlılık gösterir. Lüks saat dendiğinde akla ilk gelen marka olan Rolex, her zaman sanatına sadık kalan saatler tasarlamıştır.

IWC Schaffhausen ise genellikle ETA ile Valjoux mekanizmalarını kullanır ve bunları kendi motorlarını üretecek şekilde değiştirir. IWC saatlerinin kesinlikle daha rafine olduğunu ve kasa yapılarının Rolex’in uyguladığı aynı katı standartlar altında test edilemeyebileceğini söylemek mümkündür. Ancak yine de IWC modellerinin zarif tasarımları, pek çok zaman bir Rolex’in daha cesur ve daha ağır görünümüne tercih edilir.

Eğer siz de IWC mi Rolex mi? sorusuna cevap arıyor ve karar vermekte zorlanıyorsanız, bu yazımızda sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Rolex ve IWC Karşılaştırması: Hangisi Daha İyi?

Lüks saat tutkunlarının en sık sorduğu sorulardan biri olan IWC mi Rolex mi? sorusuna, yalnızca bu iki lüks ve popüler markanın özelliklerini karşılaştırarak cevap verilebilir.

1-Marka Bilinirliği ve Prestij

IWC mi Rolex mi? sorusunu cevaplamak için ilk olarak her iki lüks saat firmasının da marka bilinirliği ve prestij durumuna bakmak gerekir. İnanılmaz bir ürün yaratmaktan kusursuz marka ve pazarlamaya kadar Rolex, sadece birkaç şirketin başarabildiği inanılmaz bir başarı olan %100 uluslararası marka bilinirliği elde etmeyi başardı. Rolex, dünya çapında en tanınmış lüks saat markaları arasında 1 numarada yer almaktadır.

IWC, incelik ve zarafet sergileyen rafine bir saat türüdür. En çok birinci sınıf havacılık ve pilot saatleri üretmeleri ve titanyum kullanmalarıyla tanınır. Ayrıca IWC, sürdürülebilir kalkınma ve çevre koruma için saat endüstrisinde lider bir markadır.

Marka bilinirliği ve prestij söz konusu olduğunda, başka hiçbir saat üreticisi Rolex ile kıyaslanamaz. Rolex dünyasında pazarlama ve markalaşma, bambaşka bir seviyededir. Bu sebeple Rolex’in %100 küresel marka bilinirliğine sahip, en ikonik ve en çok imrenilen saat olması nedeniyle, bu alanda IWC’ye karşı galip geldiği söylenebilir.

IWC mi Rolex mi?
Rolex Datejust 31 Green 10 Diamond Dial ürünümüze görsele tıklayarak ulaşabilirsiniz.

2-Zanaatkarlık

Rolex, tutkunlarına mükemmel işçiliğe sahip inanılmaz güzel saatler sunar. Datejust, Submariner, GMT Master II ve Sky-Dweller gibi tüm Rolex fenomenleri, mekanik kalibreleri mükemmel olan sağlam kasa arkalarına sahiptir. Dilerseniz bu prestijli Rolex saatlerini, lüks marka saatlerin satışının yapıldığı ikincielsaatler.com üzerinden kolayca satın alabilirsiniz.

Yine Rolex, tüm mekanizmalarını kendi bünyesinde üretir. Bu, şeffaf bir kasa arkası değil, saatçilik zanaatlarından duydukları gururun bir ifadesidir. Rolex’e göre tek bir Rolex saat yapmak yaklaşık bir yıl sürer. Ancak, tüm yarı bitmiş bileşenler montaja hazır olduğunda baştan sona yaklaşık 4 saattir.

IWC ise mükemmel kurnaz ve kusursuz tasarımlar yapan bir lüks saat markasıdır . Saatleri kesinlikle çok etkileyicidir ve yüksek komplikasyonlarını göstermek için şeffaf arka kapaklar kullanır. Birçok kişi, IWC’nin işçilik açısından en rafine İsviçre saat markalarından biri olduğuna inanır. Bu noktada IWC mi Rolex mi? sorusunun cevabı, tamamen kişisel zevk ve tercihinize bağlıdır.

3-Dayanıklılık

Rolex saatler, son derece dayanıklıdır. Çünkü Rolex, saatlerini aşırı derecede test eder ve “hiç kimse bir Rolex’i, Rolex gibi test etmeyecek” sloganıyla yola çıkar. Bu, çoğu kişinin başaramayacağı maksimum teste tabi tuttukları anlamına gelir. Öte yandan Rolex’in, kalite kontrol testleri için çok katı standartları vardır. Örneğin, mekanik kalibreleri, araba kazaları için yapılan normal yapay testlerin yoğunluğunun 100 katı olan bir darbeye bile dayanabilir.

IWC saatleri ise değerlidir. Sadece aşırı koşullar için üretilmemiştir. Bu nedenle dayanıklılıkları Rolex kadar iyi değildir. Dikkatli bir şekilde ele alınmaları gerekir. Fakat bir IWC’yi olması gerektiği gibi giymeyi planlıyorsanız, kalitesi mükemmel olduğu için dayanıklılığı ile ilgili de herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Rolex; dayanıklı, güçlü ve “aşırı” olmasıyla bilinir. Rolex gibi aşınma ve yıpranmaya karşı dayanıklı başka bir İsviçre lüks saat markası yoktur. Bu yüzden IWC mi Rolex mi? sorusu dayanıklılık açısından incelenecek olursa, Rolex açık ara önde gelir.

4-Hassaslık Derecesi

IWC mi Rolex mi? karşılaştırmasında Rolex’in, IWC’ye karşı kazandığı alanlardan birisi hassaslık derecesidir. Rolex, tüm saatlerinde, en yüksek 3. taraf tanımlaması COSC Kronometre tanımlamasından yaklaşık % 250 daha doğru olan Üstün Kronometre tanımlamasını sunmaya başlamıştır . COSC sertifikalı bir kronometrenin günde minimum -4/+6 saniye sapma toleransına sahip olması gerekirken; Üstün Kronometre önce bir COSC sertifikası alır ve ardından mekanizma -2/ doğruluk derecesine ulaşana kadar kasalandıktan sonra  tekrar test edilir.

5-Garanti

IWC mi Rolex mi? seçimi yaparken önemli konulardan biri de tabii ki garantidir. Rolex, yakın zamanda satın aldığınız her yeni model için 5 yıl garanti ile gelen Omega saatlerinin yanı sıra, sektördeki diğer tüm saat üreticilerinden daha uzun olan yeni garanti süresini 5 yıla çıkardı. Her iki durumda da Rolex, uzun süredir sektördeki en iyi garantiye sahiptir.

Rolex’in 5 yıllık garanti süresi, IWC’nin 2 yıllık garantisinin iki katından daha fazladır. Rolex firması, satın aldıktan yaklaşık on yıl sonrasına kadar servise ihtiyacınız olmayacağını da belirtir. IWC’de ise böyle bir garanti sunulmaz. Bu yüzden Rolex, saatçilik sektöründeki en iyi garantiye sahip marka olma unvanını taşır.

6-Fiyat

Rolex’in bugüne kadar satılan en pahalı saati, 17,8 milyon dolara satılan Paul Newman Rolex Daytona Cosmograph oldu. Ancak bu, bir açık artırma fiyatıydı. MSRP açısından şimdiye kadarki en pahalı modeli, yaklaşık yarım milyon dolarlık bir piyasa fiyatı olan GMT Master II Ice modelidir. Rolex’in değerli taşlı saatleri, çok yüksek bir fiyat noktasına sahiptir.

IWC ise şu anda 100.000 doların üzerinde 5 saat satıyor. Bunlardan en pahalısı ise 235.000 dolara satılan Portugieser Grande Complication modelidir. Fiyat söz konusu olduğunda bir kazanan seçmek zordur çünkü bu gerçekten bütçenize bağlıdır. Eğer lüks saat dünyasının kapılarını  düşük giriş maliyetiyle aralamak istiyorsanız, o zaman IWC modellerini tercih edebilirsiniz. Ancak IWC mi Rolex mi? kararını verirken fazladan birkaç bin dolarınız daha varsa, MSRP ile yeniden satış değerini göz önünde bulundurabilir, bu sayede Rolex’in daha mantıklı olduğuna karar verebilirsiniz.

7-Komplikasyonlar

Genel olarak IWC mi Rolex mi? sorusunu cevaplandıran tüm alanlarda Rolex galipmiş gibi görünse de komplikasyonlar, IWC’nin Rolex’i geride bıraktığı bir konudur. IWC Schaffhausen, “yüksek komplikasyonlu”, ekstra özellikler için horolojik bir terim olan ve genellikle sadece zamanı söylemekten başka ekstra özelliklerin kombinasyonlarını içeren birçok saat üretir. Kronograf, Perpetual Calendar, Portofino Chronograph, Minute Repeater ve Grande Complications gibi hepsi bir arada özelliklere sahip olan IWC gibi saatler, yüksek komplikasyon saatlerine harika birer örnektir.

IWC mi Rolex mi?
IWC Portuguese Chronograph Classic ürünümüze görsele tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Hangisini Tercih Etmelisiniz?

Hem IWC hem de Rolex, mümkün olan en yüksek standartta saatler tasarlama konusunda aynı kararlılığı paylaşır. Bu durum, IWC mi Rolex mi? seçimini yapmayı bir hayli zorlaştırır. Rolex, saatlerini mükemmel bir şekilde pazarlayarak, herkes tarafından tanınmasını sağlamıştır. Rolex’in sağlam tasarımları, karşılaştığı her zorluğun üstesinden gelecektir.

IWC Schaffhausen ise genellikle sofistike kol saati koleksiyoncularına hitap edecek modeller üretir. Her zaman kendi mekanizmalarını kullanmasa da, kol saati pazarında elit saat koleksiyoncuları tarafından olumlu karşılanan ve saygı duyulan bir varlık sergilemiştir.

IWC mi Rolex mi? arasında kararınızı verdikten sonra belirlediğiniz modeli güvenilir ve uygun fiyatlı şekilde satın almak isterseniz, ikincielsaatler.com üzerinden birbirinden özel Rolex ve IWC modellerini inceleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://ikincielsaatler.com/karakterinize-uygun-rolex-saati-secin/ linkinden ulaşabilirsiniz.

 

WhatsApp