+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

En Zorlu Mevsim Koşullarına Dayanıklı Saat Markaları

En Zorlu Mevsim Koşullarına Dayanıklı Saat Markaları

Hayatımızdaki zorlu anlar için duygusal dayanıklılığa ihtiyaç duyarız. Bir kol saati içinse ihtiyacımız olan en önemli özelliklerden biri zorlu mevsim koşullarına dayanıklı olmasıdır. Özellikle Türkiye gibi dört mevsimi yaşayan bir ülkede zorlu mevsim şartlarıyla karşılaşmak olasıdır. Birdenbire yağmur altında kalabilir ya da kuvvetli bir doluya tutulabiliriz. Bununla birlikte her şey şans eseri olmak zorunda değildir. Ekstrem şartlarda spor yapmaktan ve değişik mevsim koşullarını deneyimlemekten hoşlanan kişiler de çoğunluktadır.

Saatler günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız bir aksesuar olmanın yanı sıra birbirinden değişik özellikleriyle bize yoldaş da olabilmektedir. Geri sayım özelliği, tarih ve zaman göstergeleri, su geçirmezlik gibi onları klasik saatlerden ayıran dokunuşlar vardır. Bununla birlikte bir saatin dayanıklı ve uzun ömürlü olması da herkesin göz önüne aldığı kriterlerden biridir. Dayanıklı saat markaları, çok bilinen veya az tanınan birbirinden çeşitli modelleriyle hem en zor mevsim koşullarına hem de günlük hayatın koşuşturmasına hazırdır.

Dayanıklı Saatlerin Sahip Olması Gereken Özellikler

Bir saat markasına dayanıklı diyebilmek için dayanıklılığı ölçen belli başlı kriterlerin olması gerekir. Bizim hazırladığımız dayanıklı saat markaları listesinden önce bir saati hangi özelliklerin dayanıklı yaptığına göz atalım.

  • Kasa malzemesi, saatin sahip olduğu dayanıklılığın ilk ölçütlerinden biri. Metal, çelik, platin ve titanyum gibi elementlerden yapılmış olabilen kasaların bir kol saatinin en önemli parçası olduğunu söylesek abartmış olmayız. Mekanizmayı içinde barındıran kasanın sağlam ve dayanıklı olması, doğru orantılı olarak kol saatinin de dayanıklı olmasını sağlar.
  • Çerçeve ve cam, zamanı gösteren tüm birimleri barındırdığından dolayı çok özeldir. Saatin belki de gözle ve fiziksel temasla en çok kullanılan yerlerinden biri olan çerçeve ve cam, zarar gelmeye en açık alanlardan biridir. Otobüste bir direğe tutunurken saatinizin darbe alması mümkündür. Bu nedenle camı ve çerçevesi kaliteli malzemeden yapılmış kol saatleri dayanıklı olup kişiye hem yüksek okunurluğa hem de uzun ömre sahip bir saate sahip olma imkanı sunar. Ayrı saatin cam ve çerçevesi, yağmur ve kar gibi zorlu mevsim koşullarından en çok etkilenen parçalardan biridir. Saatin içine su sızmasını engellemek gibi basit ancak hayati görevleri yerine getirmelidir.
  • Kol saatlerinin bilezik kısımları saatin estetiğinde önemli bir rol oynarken aynı zamanda işlevseldir. Saatin kişinin bileğine tam oturması, bileği rahatsız etmemesi ve sıkmaması küçük gibi gözüken ancak önemli noktalardır. Saatin kasasıyla aynı dayanıklı malzemeden yapılmış saat kişinin bileğine uygun saati seçmesi açısından da bir kriter olabilmektedir.
  • Elbette ki bir saatin mekanizması onu dayanıklı kılan en büyük unsurlardan biridir. Saatinizin tüm fiziksel detayları dayanıklı olsa da mekanizması çalışmadıktan sonra bir anlamı yoktur. Hassasiyeti ve doğruluğu düşük bir kol saatinin dayanıklı olması kişiye herhangi bir yarar sağlamayacaktır. Uzun süredir kol saati takan biriyseniz hangi mekanizmayı daha çok sevdiğinizi keşfetmiş olabilirsiniz ya da dayanıklı saat markaları arasından sizin zevkinize uygun mekanizmayı bulmanın şimdi tam zamanıdır.

Her Koşula Dayanıklı Saat Markaları

Mevsim koşullarına ve ekstrem sporlar için gereken şartlara dayanıklı saat markalarımızın arasında birçok İsviçre menşeli saat markasının bulunduğunu söylemeden geçemeyeceğiz. Eğer siz de İsviçre saat markalarının neden bu kadar dayanıklı ve kaliteli olduğunu merak ediyorsanız diğer yazımıza ( https://ikincielsaatler.com/isvicre-saat-markalarini-diger-saatlerden-farkli-kilan-ne/) göz atabilirsiniz.

Rolex

Listenin başında elbette tüm dünya tarafından tanınan İsviçre menşeli bir saat markası olan Rolex geliyor. Datejust, GMT-Master ve Yacht-Master gibi modelleriyle kişilerin ilgi alanlarına yönelik eşsiz saatler üreten marka, bugüne kadar dayanıklılığını tüm dünyaya kanıtlamış durumda. COSC sertifikalı tüm saat modelleri sizi en zor mevsim koşullarına, tırmanışlara ve dalışlara hazırlayacak; her zaman yanınızda olacak cinsten.

Patek Philippe

İsviçre menşeli bir diğer marka Patek Philippe. Grand Complications ve Nautilus koleksiyonları herkes tarafından bilinen ve sevilen koleksiyonlardan. Patek Philippe mekanizmasıyla, kasasıyla ve her küçük detayıyla dayanıklı kelimesini tam olarak hak ediyor.

Audemars Piguet

1875 yılında İsviçre’de kurulan Audemars Piguet, prestij bakımından diğer markalara kıyasla daha önde olduğu gibi dayanıklılık bakımından da aynı performansı sergiliyor. Horoloji sektöründeki Trinity kol saatlerinin üreticisi olan marka, aile yadigarı sayılan saat markalarından. Sofistike komplikasyonları ve saat işçiliğiyle bile ağzınızı açık bırakacak ve sizi kendine hayran edecek markanın saatlerine bir göz atın deriz.

IWC Schaffhausen

Ürettiği modellerle saat endüstrisini bir tık öteye taşıyan marka elbette yine İsviçre’den çıkmış. İsviçre’nin bir şehri olan Schaffhausen, markanın ismine ve şirkete ev sahipliği yapıyor. Pilot saati meraklıların vazgeçemediği bu markanın en bilinen koleksiyonlarından biri Pilot’s Watches. Markanın çift kronograflı saatleriyle ahengin ve dayanıklılığın bir arada oluşuna tanıklık ediyoruz.

Hublot

Hublot, Fransızca ’da lomboz anlamına gelir. Lomboz, gemilerin iç kısımlarını aydınlatmak için bordalara ve güvertelere açılmış olan yuvarlak deliklerdir. Hublot saat markası da saat kasalarını bu pencerelerin şeklinden ilham alarak saat kasalarını üretmiş. Zamanla markanın sembolü haline geline gelmiş. Lüks saat markalarına kıyasla daha ekonomik satış fiyatlarına sahip markanın MP serisini inceleyebilirsiniz.

Dayanıklı Saat Markaları Sayılırken Es Geçilemeyenler

Ulysse Nardin

Denizcilerin yoldaşı, hassas kronografların sahibi bu marka, dayanıklılığı ile fırtınalara ve denizde karşılaşılabilecek tüm zorluklara meydan okuyor. Denizcilerin vazgeçemediği marka günlük kullanım açısından da kişiye harika bir deneyim yaşatıyor. Aynı anda hem ünyayı dolaşabileceğiniz hem de günlük hayatta kullanabileceğiniz bir saatinizin olmasını istiyorsanız Ulyyse Nardin tam size göre.

Casio

İsviçre’den biraz uzaklaşalım ve Japonya’ya gelelim. Casio, en dayanıklı ve uzun ömürlü saat üreticisi olma iddiasıyla yıllardır kendinden söz ettiriyor. Darbelere dayanıklı saatleri, cam ve çerçeve konusuna ayrı bir özen verilerek tasarlanıyor. Bu da Casio saatleri tüm mevsim koşullarına baştan hazırlıklı bir konuma getiriyor. Klasik görünümden uzaklaşmak isteyenlerin de tercih edebileceği markanın koleksiyonları mutlaka inceleyin.

Omega

Rolex ile sıklıkla kıyaslanan markanın en zorlu mevsim koşullarına dayanıklı saatlerden sonra aya giden ilk saati üretmiş olması altı çizilesi bilgilerden. Omega Seamaster Aqua Terra ise dünyanın en yüksek magnetik dirence sahip saatidir. Anlatarak bitiremeyeceğimiz koleksiyonlara sahip Omega, dayanıklı saat markaları arasındaki yerini korumayı sürdürüyor.

Zenith

1865’ten beri saat endüstrisine adını kazayan Zenith, Tag Heuer ve IWC ile kıyaslanıyor. Yüksek kalitedeki saat mekanizmaları estetik görüntüyle buluşarak kişiyi her anlamda doyuruyor. Dayanıklı saat markaları arasında saymadan geçemeyeceğimiz Zenith, size ayrıcalıklı hissettirecek. Aynı zamanda kendi parçalarını üreten marka, cesaretiyle de müşteri kitlesine kendine hayran bırakıyor.

Tag Heuer

Köklü saat markalarından biri olan Tag Heuer, İsviçre menşeli saatler arasında. Hem klasik hem genç ve dinamik olmayı başaran saatlerin üreticisi. Monaco 24 Kalibre, özel geliştirdiği kalibreyle size önerebileceğimiz modeller arasında. Eşsiz tasarımı, turuncu dikişleri ve timsah derisi kayışıyla tüm dikkatleri üzerinize çekmeniz çok kolay.

Bir önceki içeriğimize https://ikincielsaatler.com/rolex-saat-kurulumu-nasil-yapilir/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

WhatsApp