+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Kol Saatinizin Ömrünü Uzatmanın 7 Püf Noktası

Kol Saatinizin Ömrünü Uzatmanın 7 Püf Noktası

Her tüketici satın aldığı ürünün en az ihtiyacını karşılayacak yeterlikte olmasını beklemektedir. Daha iyi senaryolarda ürün beklentileri karşılar ve daha da fazlasını tüketiciye sunar. Örneğin bir kol saatinin sadece gün içerisinde kullanılıp saati göstermesinin yanı sıra uzun ömürlü olması birçok kişi için büyük bir avantajdır. Alınan kol saatinin dayanıklı ve kaliteli olması, saatin ömrünü uzatabileceği gibi kişinin saati ne kadar özenli kullandığı da saatin ömrünü belirler. Kol saatinizin ömrünü uzatma için ilk yapmanız gereken onu özenli ve titiz bir şekilde kullanmanız ve muhafaza etmenizdir; ancak liste bununla sınırlı değildir. Gelin hep birlikte kol saatinizin ömrünü uzatacak 7 püf noktasına bir göz atalım.

1.Kol saatinizi Yalnızca Profesyonellerin İncelemesine İzin Verin

Eğer kol saatinizle ilgili bir problem yaşıyorsanız yapmanız gereken onu kendi başınıza tamir etmeye çalışmak değildir. Her saat markası kendine has yöntemlerle saat mekanizması üretebilir ve saat tasarlayabilir. Bu nedenle her saat üniktir ve birbirinden farklıdır. İnternetten okunan bilgilerle veya izlenen videolarla saatin kendi başına tamir edilmeye çalışılması, içinin açılması veya parçalarına ayrılması gibi eylemler kol saatinize yalnızca zarar verir.

Bu hikayede kol saatinizin mekanizmasını bozma ihtimaliniz oldukça yüksektir ve bu durum muhtemelen size daha pahalıya mal olacaktır. Sizin kol saatinizle ilgili yapmanız gereken en doğru hareket ona iyi bakmak olacaktır. Kol saatinizle ilgili bir problem yaşadığınızda saati uzmanına emanet etmeniz son derece mühimdir. Saati aldığınız resmi satış noktaları, dükkanlar ve online internet siteleri size bu konuda yardımcı olacaktır.

2.Kol Saatinizi Mıknatıs ve Türevlerinin Yanında Bırakmayın

Kol saatinizi magnetik alanlarda veya magnetik eşyaların yakınında bırakmanız kalıcı hasarlara sebep olabilmektedir. Elbette burada bahsettiğimiz 5-10 dakikalık bir zaman dilimi değil. Kol saatinizi gece yatarken veya işiniz varken çıkardığında yahut kullanmadığınızda mıknatıs ve türevleri gibi magnetik etki yaratabilecek nesnelerden uzak tutmalısınız. Televizyon, dizüstü bilgisayar ve cep telefonları magnetik etkiye sahip, hayatımızın her alanında bulunan birkaç eşyaya örnek. Eğer taktığınız kol saati magnetik dirençlere karşı bir özellik barındırmıyor ve siz saatinizi daha uzun ömürlü kullanmak istiyorsanız; bu gibi detaylara dikkat etmenizde fayda var. Saatinizin yoğun magnetiğe maruz kalması durumunda bir profesyonele başvurmanız gerekmektedir.

3.Kol Saatinizin Ömrünü Uzatma Yollarından Biri Onu İyi Tanımanızdır!

Kullandığınız kol saatini tanımak onun uzun ömürlü olması için yapmanız gerekenleri de bilmeniz anlamına gelir. Günlük kol saatleri dışında profesyonel anlamda kullanılan kol saatleri bulunur. Denizci saati, pilot saati veya dalgıç saati gibi saatlerde su geçirmezlik özelliği yanında başka ekstra özellikler de bulunabilir. Kol saatinizin fazla özelliğe sahip olması kullanımınız açısından rahatlık sağlayacakken, bakımını yaparken daha çok dikkat etmeniz gereken nokta olacağını da hatırlatmak isteriz. ,

Saat mekanizmaları kuvars, mekanik ve otomatik olmak üzere üçe ayrılır. Saat pili kullanılan kuvars saatlerin pil değişimi saatçiler tarafından yapılırken mekanik ve otomatik saatlerin bakımı modele göre değişiklik gösterebilmektedir. Sahip olduğunuz kol saatini tanımanın en iyi yolu satın almadan önce detaylı araştırma yapmanız ya da bir profesyonelden detaylı bilgilendirme yapmasını istemenizdir. Eğer kol saatiniz gün içerisinde sürekli kolunuzdaysa ve darbe alma ihtimali daha fazlaysa ekran koruyucu yaptırmayı düşünebilirsiniz.

Rolex saat bakımı püf noktaları için https://ikincielsaatler.com/rolex-saat-bakimi-puf-noktalari/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

4.Kol Saatinizi Her Zaman Kutusunda Saklayın

Yeni bir kol saati satın aldığınızda size kendi orijinal kutusuyla verilecektir. Her ne kadar paketleri veya kutuları atamaya meyilli olsak da bu yardımcıları ileriki kullanımlar için saklamak gerekir. Eğer başta size verilen parçaların ne işe yaradığını anlamıyorsanız bile hemen atmamanız ve bir süre saklamanız önerilir. Aldığınız kol saatinin kutusu yoksa sağlam başka bir kutu bulabilir veya saatçilerden bu kutuyu uygun bir fiyata temin edebilirsiniz. Koleksiyon severler bazen sadece kol saatini değil kutularını da biriktirmeyi sever.

Siz de birden fazla saate sahip biriyseniz değişik markalardaki veya sonradan temin ettiğiniz farklı renkteki saat kutularını saklayabilirsiniz. Onlara özel bir çekmece yaptırabileceğiniz gibi evinizin görünür bir köşesine koyarak sevdiklerinize gösterebilirsiniz. Kol saatinizi kutusunda saklamak onu darbelere ve çizilmelere karşı korurken tahmin edilemeyen olası kazaların da önüne geçilmiş olur. Böylece bundan sonra tek yapmanız gereken tek şey saatinizin keyfini çıkarmaktır.

5.Amaç Kol Saatinizin Ömrünü Uzatma ise Onu Doğru Yerlerde Kullanın

Kol saati işlevsel olmasının yanında estetik görüntüsüyle de kişiye ayrı bir hava kazandırır. Hatta alınan kol saatleri kişiliği yansıtan bir parça olacağından oldukça önemlidir. Beğenerek, para biriktirerek ve belki de büyük bir hevesle aldığınız saatinizi her yerde takmak istemeniz olağandır; ancak onu uzun ömürlü kullanmak istiyorsanız bazen de evde bırakmayı bilmelisiniz. Yüzme, tırmanış veya saatinize zarar gelebilecek herhangi planlı aktiviteden önce saatinizi çıkarmayı unutmayın. Saatinizin direkt ve uzun süreli olarak çok soğuk veya çok sıcağa maruz kalması da kasasına ve mekanizmasına zarar verecektir. Nereye gideceğinizi ve saatinizin o ortama uygun olup olmadığını düşünmeye ayıracağınız kısacık an, ileride size saatinizle daha fazla geçireceğiniz zamanı kazandırabilir.

Kol saatlerinin estetik duruşa katkıda bulunduğunu söylemiştik. Kendisinin başlı başına bir aksesuar olmasının yanında kol saatleriyle birlikte bileklik takmayı seven kişiler de vardır. Bu, tarz bir görünüm yaratsa da dikkatli olmanızda fayda var. Kol saatinizin yanına takacağınız deri veya kumaş takılar herhangi bir sorun yaratmayacakken özellikle metal diğer aksesuarların bu konuda aynı etkiye sahip olmadığını söylemek mümkün. Köşeli, çıkıntılı vb. metal takılar saatinizin kadranını, kasasını ve bilezik kısmını çizebilir. Takılarınızı en azından saatinizi takmadığınız kolunuza takmanızı öneririz.

6.Kol Saatinizin Ömrünü Uzatma Düşmanı: Kimyasallar!

Bir kol saatinin mekanizması kadar dış görünümü de önemlidir. Yoksa çok çeşitli lüks saat markalarının olması anlamsız olurdu değil mi? Her insan görünüşe ve estetiğe belki de sanıldığından daha çok önem verir. Özenerek seçtiğiniz kol saatinizin belli bölümlerinin yıpranmış veya soyulmuş olmasını elbette istemezsiniz. İşte tam da bu yüzden saatinizi kimyasallardan uzak tutmalısınız. Sıklıkla losyon veya parfüm kullanan biriyseniz kol saatinizi takmadan önce sürdüğünüz ürünün kurumasını bekleyebilirsiniz. Özellikle deri kayışlarda problem yaratabilecek bu husus, kol saatini uzun ömürlü olarak kullanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktaların başında geliyor.

7.Kol Saatinizin Bakımını Düzenli Olarak Yaptırın

Kuvars ve mekanik saatler her 5 yılda bir düzenli olarak servise götürülmelidir. Kol saatinizin belirli aralıklarla uzmanlar tarafından incelenmesi sizin gözünüzden kaçan detayların fark edilmesi ve sonradan oluşabilecek hataların önüne geçilmesini sağlar. Gün içerisinde fazla vakit almayan ancak kol saatinizin ömrünü uzatma için uygulayabileceğiniz önemli 7 püf noktası ile saatinizin ömrünü uzatabilir ve onu her gün kullanmanın tadını çıkarabilirsiniz!

Bu yazımızda kol saatinizin ömrünü uzatmanın 7 püf noktasından bahsettik. Bir önceki içeriğimize https://ikincielsaatler.com/en-zorlu-mevsim-kosullarina-dayanikli-saat-markalari/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

WhatsApp