+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Rolex Saat Bakımı Püf Noktaları

Rolex Saat Bakımı Püf Noktaları

Saatler günlük hayatımızın vazgeçilmez parçalarıdır. Saatin kaç olduğunu eğer içerideysek duvarda duran saatten veya dışarıdaysak kol saatinden sık sık kontrol ederiz. Bu sayede günümüzü ve zamanımızı nasıl harcayacağımızı planlarız. Günlük hayatında belki de varlığını zaman zaman unuttuğumuz saatler gerek zamanı planlamamız açısından gerekse kendi başına bir sanat değeri taşıdığından dolayı oldukça değerlidir. Bir saati oluşturan küçüklü büyüklü parçaların tümü komplike bir yapıya sahip olup birlikte bir uyum içinde çalışır.

Özellikle İsviçreli saat markaları, ekstrem koşullar altında çalışabilen dayanıklı kol saatleri üreterek bireylerin ihtiyacını karşılamakla kalmamış saat endüstrisinde de bir çığır açmıştır.  Kol saati denince akla ilk gelen İsviçre menşeli markalardan biri ise Rolex’tir. Kol saati kullanmayan ya da bu konuyla ilgilenmeyen biri bile filmlerden veya çevresinden duyduğu için Rolex markasını bilecektir. Onu özel kılan özellikleri saymakla bitiremeyeceğiz gibi bir Rolex saate sahip olmanın da çok ucuz olmadığını hatırlatmamız gerek. Hal böyle olunca Rolex saat bakımı ayrı bir önem taşıyor.

Rolex saat bakımı için bilinmesi gereken püf noktalardan bahsetmeden önce markanın değerini anlamak adına tarihine kısaca göz atmakta bir fayda var. 1905 yılında hırslı ve prensiplerine bağlı Hans Wilsdorf tarafından kurulan marka, yüksek kaliteli hareket mekanizmasına sahip kol saatleri üretme amacıyla yola çıkıyor. Özverili çalışmaların ardından dünyanın ilk kronometre sertifikalı saatini üretiyor. İsviçre’deki laboratuvarlarda birçok dayanıklılık testinden geçebilen saatlere verilen COSC sertifikası, günümüzde tüm Rolex saatlerini taçlandıran ve değerini arttıran önemli bir detay.

Lüks kol saatleri üretmesiyle bilinen marka, birçok profesyonel spor koşullarına göre üretilerek ayrı bir kitlenin de güvenilir tercihlerinden biri oluyor. İlk otomatik kurmalı saat olan Datejust, bir dalgıç saati olan Submariner ve iki farklı zaman dilimini aynı anda gösteren GMT-Master modelleri bunlardan yalnızca birkaçı. Ayrıca Rolex, yapılan araştırmalara göre dünya çapında %100 marka tanınırlığına sahip. Bu özelliği onun prestiji yüksek, kaliteli bir saat üreticisi olduğunu kanıtlarken neden saat markası denince herkesin aklına ilk Rolex’in geldiğini de açıklıyor.

Rolex’i Rolex Yapan Özellikler

Markanın tanınırlığı ona ait en büyük özelliklerden biri. Kurulduğu yıllardan beri ünlüler tarafından gerek günlük hayatta gerekse projelerde tercih ediliyor olması marka tanınırlığının artmasında bir hayli önemli rol oynadı. Sadece bununla kalmayan Rolex, seneler içinde artan bir başarı gösterdi. Popülerliği yanında mekanik özellikleri ve saat işçiliğiyle de ön plana çıktı. Bir statü sembolü olmasına ek olarak bir Rolex saati için lüks bir fiyat ödemeye değecek dediğiniz birçok özellik bulunuyor.

Bir Rolex’i Rolex yapan karakteristik özelliklerin patenti, marka tarafından halihazırda alınmış bulunmakta. Ürettiği değişik modellerde ve koleksiyonlarda kullandığı değişmez parçalarla birlikte kendi imzasını taşıyan dokunuşları eksik etmiyor. Cerachrom seramik çerçeve, Oysterflex bilezik ve perpetual mekanizma, dayanıklı ve parlaklığı ön planda olan 904 L Oystersteel çelik markanın kalitesini arttıran belli başlı özelliklerdendir. Bazı modellerindeki değerli taşlarla kaplı kasası, kadranın içindeki detayların ince ince işlenmesi ve daha başka birçok dokunuş ise onun estetik yönlerinden en basit olanlarıdır.

Rolex Saat Bakımı Neden Önemli?

Eşsiz bir mekanizmaya sahip, dayanıklı malzemelerle donatılmış bu işçilik harikası saat uzun yıllar kullanılmayı kesinlikle hak ediyor. Herkesin bildiği üzere lüks bir kol saati markası olan Rolex, piyasadaki diğer saat markalarına kıyasla, modelden modele değişiklik göstermekle birlikte, daha pahalı bir fiyata sahip. Yine de yüksek piyasa değeri müşterilerini vazgeçirmiyor; aksine müşterilerin Rolex saat bakımına verdiği önemi arttırıyor.

Kalitesi sayesinde uzun yıllar güvenle kullanabileceğiniz Rolex saatinizin bakımını doğru ve düzenli yapmanız, onun bir aile yadigarı olmasını sağlayabilir. Sizden sevdiğinize kalacak bir Rolex saat maddi ve manevi anlamda oldukça değerli olacaktır. Bununla birlikte, neredeyse orijinal her Rolex model saat, doyurucu bir yeniden satış değerine sahiptir. Bir yatırım olarak görülebilecek Rolex saatiniz, zor günlerinizde aynı zamanda bir destekçiniz olabilir. Kısacası, Rolex’in sahip olduğu maddi ve manevi değer, bakımına önem verilmesi konusundaki başlıca nedendir.

Rolex Saatiniz Varken Sudan Korkmayın!

Her Rolex saati en az 100 metre derinliğe kadar su geçirmez özelliğini korur. Dalgıç saati gibi profesyonel alanlarda kullanılan modellerinde derinlik 3 bin metreye dahi çıkabilmektedir. Bu muhteşem su geçirmez özelliği, Rolex saatlerin bakımını kolaylaştıran başlıca özelliklerden biridir. Parlaklığı ile göz kamaştıran Oyster çelik kasası, düzenli aralıklarla yumuşak bir sabun ve su yardımıyla temizlenmelidir. Çeliği nazik hareketlerle temizlemeniz cilasının korunmasını sağlayacaktır.

Eğer çelik bileziğin arasına kaçan kum ya da tuz gibi irili ufaklı taneler var ise saatinizi duru bir suya tutarak parçalardan arınmayı sağlayabilirsiniz. Kasa ve kayış su ile yıkandıktan sonra yumuşak bir bezle kurulanabilir. Unutmayın ki suyu çelik saatlerde tereddüt etmeden kullanabilirsiniz. Deri kayışlı Rolex saatlerinizin suyla direkt temasından kaçınmalısınız ve bilekte oluşabilecek ter kokusuna karşı saatinizi arada bileğinizden çıkararak havalandırmalısınız.

Kurma Kolunun Düzgün Sıkıştırılmasına Özen Gösterin

Korunması istenen değerli şeylere yapıldığı gibi burada da yapılması gereken en önemli bakımın başında özenli bir kullanım geliyor. Su ve toz geçirmez özelliğini koruması için kurma kolunun sıkı ve düzgün bir şekilde sıkıştırılması gerekiyor. Eğer saatinizi günlük olarak kullanan biriyseniz saat veya tarih ayarlamak için kurma kolunu oynatmanıza gerek olmayacaktır. Kolunuzdan çıkardığınızda dahi yaklaşık iki güne yakın güç rezervi ile saatiniz çalışmaya devam edecektir. Ancak oldu ki kurma kolunu manuel bir kullanım için kullanmanız gerekiyor.

İşiniz bittikten sonra kullandığınız kurma kolunu son noktaya dek döndürerek yerine tam sıkıştırmanız, Rolex saat bakımı açısından oldukça önemlidir. Kurma kolunun düzenli kapatılması aynı zamanda saatin su geçirmez özelliğini korumaktadır. Düzgün kapatılmamış kurma kolu, saatinizin parçaları arasına su kaçmasına sebep olacak ve problemlere yol açacaktır. İyi bir Rolex saat bakımı için dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri kurma kolunu düzgün sıkıştırmış olmanızdır.

Rolex Saat Bakımı 5 Yıllık Garantisi ile Çok Daha Kolay!

Güvenilirliği ve hassaslığı ile tüm müşterilerinin güvenini kazanan Rolex, müşterilerine çok nadir bulunan bir ayrıcalık daha sağlıyor. 1 Temmuz 2015 tarihinden itibaren alınan tüm Rolex saatler, 5 yıllık uluslararası garantiye sahip. COSC sertifikalı saatleriyle zorlu testleri başarıyla geçmiş olduğunu zaten kanıtlayan marka, sağladığı garanti süresi ile satın almak için daha çekici bir hale geliyor. Dünyanın her yerinde bulunan resmi Rolex satış noktaları, garantinizin imkânlarından yararlanabileceğiniz güvenli yerlerin başında geliyor.

Garantiyle birlikte yararlanacağınız imkanların kısıtlanmaması adına, Rolex’inizin eksik veya üçüncü şahıs tarafından değiştirilmiş parçasının olmaması önerilmektedir. Siz saatinizi özenli kullandıktan sonra yapmanız gereken tek şey: kaliteli parçalara ve yüksek dayanıklılığa sahip Rolex saatinize güvenmektir. Onu dünyanın neresine götürürseniz götürün hatta en derin sularda yüzün ya da en yüksek dağa tırmanın, yanınızda olacaktır. Size de keyfini sürmesi kalacaktır.

Bu yazımızda Rolex Saat Bakımı Püf Noktaları’ndan bahsettik. Bir önceki içeriğimize https://ikincielsaatler.com/rolex-saat-alacaklar-bu-detaylara-dikkat-etmeli/ linkinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp