+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Altın Saatler ile Işıltı Yaratın

Altın Saatler ile Işıltı Yaratın

Altın saatler hakkında birçok görüş ayrılığı var. Sizce de fazla dikkat çekici değiller mi? Çoğu insan için altın saat takmak sadece tarz sahibi olmak anlamına gelmiyor; aynı zamanda banka hesabınızı bileğinizde taşımak gibi bir şey! Amerika’da 1980’lerden itibaren siyasi figürler ve ünlüler tarafından da takılmaya başlanan altın saatler günümüze kadar varlığını korumuş durumda. Rolex, Cartier ve diğer lüks saat markaları zamana meydan okuyan altın saatleri değişik tasarımlarla yeniden canlandırmaya çalışıyor.

Her yıl İsviçre’de düzenlenen Baselworld Saat ve Mücevherat Fuarı’nda minimalist saatlerden sonra dikkat çekmekten korkmayan sarı altın saatlerin sunulduğu görüldü. Tamamen altın kaplama saatleri sevenler olduğu gibi altını detay parçalar da görmeyi sevenler de çoğunlukta. Saat takmanın modayla bir bağlantısı olduğunu ve kişiliği yansıtmada bir araç olduğunu artık hepimiz kabul ediyoruz. Hatta herkesin kafasında altın saatler ile ilgili ön yargılar olduğuna da eminiz. Merak etmeyin, altın saatlerle ilgili kurallarınızı baştan yazacağız! Öncelikle altın çeşitleriyle başlayalım.

Altın Çeşitleri

Seçimleriniz arasında yer alabilecek birden fazla altın çeşidi vardır. Elbette altın denildiğinde akla en klasik olanı yani sarı altın gelir. Günümüzde vintage tarzlarda veya eskimeyen parçalarda sarı altını görmek mümkündür. Aynı şekilde son zamanlarda rose dediğimiz pembe altın da sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır.

Sarı altının en çok da gümüşle yakıştığını düşünenler için birden fazla seçenek mevcut. Sadece sarı altın kullanmayı sevmeyen ve onu diğer altınlarla bir arada kullanan birçok ünlü lüks saat markası bulunmakta. Rose yani pembe altının, sıcak rengiyle daha koyu renkleri yumuşatabileceği düşünülür. Bu nedenle siyahla veya kahverengiyle de birlikte kullanıldığını görürüz.

Altın çeşitleri dediğimizde beyaz altından bahsetmeden geçemeyeceğiz. Beyaz altın, sarı altının rodyum ile kaplanmasından elde edilir. Bu nedenle zamanla solması olasıdır; ancak beyaz altın, sarı altının iddialılığından uzak durmak isteyenler için mükemmel bir seçimdir. Kolunuzda hem servet taşıyıp hem de daha az ilgi çekmeniz mümkün. Tabi ki karar size kalmış, kimilerine göre ise altına verilen para hiç düşünülmeden gösterilmeli!

Gerçek Altın Kaç Karat?

Karat, bilmeyen için kulağa ne kadar garip geliyor değil mi? Karat, elmas, altın gibi değerli taşların ölçümünde kullanılan bir kitle birimidir. Karat arttıkça değerli taş için ödenecek fiyat da artacaktır. 24 karat bir altın için en yüksek değerdir; ancak saat yapımında genellikle kullanılmaz. 24 karat altın gerçektir ve oldukça yumuşaktır, bu da altının işleme girmesini zorlaştırır. Kol saati gibi günlük kullanımlara uygun eşyalarda zarar görme riskini arttırdığından tercih edilmez.

Lüks saat markalarının kol saatlerinde 9 ve 22 karat arasında elmas kullanımı tercih edilmektedir. Vintage parçalarda veya daha ekonomik saat modellerinde daha az karat altın kullanılırken Rolex, Cartier gibi markalar işleyebileceği en yüksek karat (18 gibi) kullanmaya daha yatkın oluyor. Rose altın ise sarı altın ve bakırın karışımıyla elde edilen bir diğer altın türü. Kullanılacak alana göre yumuşaklığı azaltılmaya çalışıyor ve sevilerek kullanılıyor.

Altın Saatler Zenginliğin Sembolü Mü?

Altın saatler gösteriş için en ideal yollardan biridir desek abartmış olmayız. Lüksün ve zenginliğin sembolü olarak kabul edilen altın saatlerin size güçlü bir görünüm kazandıracağından hiç şüphemiz yok! Her türlü karakter yapısının, kadınların ve erkeklerin kullanımına uygun üretilen altın saatleri sevmemeniz için hiçbir neden yok. Hangisini sevdiğinize siz karar verebilirsiniz: tamamı sarı altından bir Casio mu kadranı rose altınla kaplı bir Rolex mi yoksa kasa ve bileziği beyaz altından yapılma zarif bir saat mi? Hepsi altından hepsi ışıl ışıl!

Altın değerli bir maden olduğundan bir noktada altından yapılan eşyalar da zenginliğin sembolü haline geliyor, doğru. 24 karat altından yapılma bir saati takmak pek mümkün olmasa da, 18 karat altının bile fiyatını düşündüğünüzde bu elbette refah seviyesine dair bir gösterge haline geliyor. Unutmadan söyleyelim, lüks saat markalarının altın kol saatlerini takarken saatin yanına özellikle metal, gümüş gibi takılar takmaktan kaçının. Altının saflığı arttıkça yumuşaklığı da artacağından çizilmeye ve darbe almaya daha açık hale gelmektedir.

Altın Saatler İlla ki Sarı Olmak Zorunda Değil!

Her altın çeşidinin aynı olmadığını belirtmiştik. Hangi altını takacağınızı bilmek sizin için önemli. Karat arttıkça altının saflığı ve yumuşaklığı artar. Beyaz altın gümüş rengine oldukça benzer olmakla birlikte sarı altın en klasiğidir. Bazı saat markaları kendi tescilli altınlarına sahiptir. Örneğin Omega’nın altını Sedna, Hublot’unki King Gold ve Rolex’inki Everose’dur.

Herkesin ayrı bir altın zevki vardır. Eğer siz sarı altın sevenlerden değilseniz beyaz ve rose altını denemelisiniz. Bileğinizde hala altının ağırlığını hissetmek, yarattığı lüks havaya sahip olmak istiyor ancak sarı altına bir türlü ısınamıyorsanız, Rolex Skydweller’ın beyaz altın seçeneğine göz atabilirsiniz. Daha nazik ve kibar bir görünüm elde edeceğinizden şüpheniz olmasın.

80’lerin modası bize iki farklı renk tonunu bir arada kullanmayı miras bıraktı. Çoğumuz gümüş ve sarı altının o çığırtkan birlikteliğini hatırlıyordur. Son yıllarda saat endüstrisi bunu fark etmiş olacak ki, farklı kombinasyonları denemekten kaçınmıyor. İki farklı altın rengini bir arada kullanmak sanıldığı kadar kötü olmamakla birlikte Everose ve Sedna gibi tasarımlar da bize bunu kanıtlıyor.

Yine de şunu da belirtmek istiyoruz ki tamamen sarı altından yapılmış saatlerin modası geçmedi! Yoksa lüks saat markalarının hala sarı altından saat üretiyor olmaları saçma olurdu değil mi? Altın saat takarken dikkat edilmesi gereken bazı ipuçları vardır. Gelin onları bir inceleyelim.

Erkekler ve Kadınlar için Altın Saatler Nasıl Takılmalı?

Altın saatler ile tarz bir stil yaratmak sanıldığından daha kolaydır. Popüler kültün bize öğrettiği üzere altın saatleri sadece takım elbiseleriyle takmak gerekmez. Toplantı odalarında ağırlığını koyan bir altın saatin günlük hayatta kullanılamaması elbette üzücüdür. Tabi ki altın saatinizi denize giderken mayonuzla ve terliğinizle takın demiyoruz; ancak günlük hayatımızdaki tişörtten ve spor ayakkabıdan kaçınmanın gerekli olduğuna inanmıyoruz.

Takım elbise dışında beyaz tişörtlerin, keten şortların, hippi oversize ceketlerin de altın saatlerle mükemmel bir uyum yakalaması olası. Hele ki ten renginiz biraz daha koyuysa, takacağınız altın saatin teninizle yaratacağı kontrast oldukça dikkat çekici olabilir! Yazın çiçekli gömlekleri kışın ise kahverengi tonlarını altın saatlerinizle kullanmaktan çekinmeyin. Saat takmanın da modaya uygun olması gerektiği gibi onunla giyilen kıyafetlerin de bir uyum içinde olması gerekir. Zevkinize güvenin ve altın saatler ile ışıldamaktan korkmayın!

Erkekler İçin Altın Saat Önerileri

  • Parmigiani Fleurier Toric Chronomètre
  • Panerai Radiomir 1940 3 Days Oro Rosso
  • Patek Philippe Calatrava
  • Rolex Cosmograph Daytona

Kadınlar İçin Altın Saat Önerileri

 

Bir önceki yazımıza https://ikincielsaatler.com/kol-saatinizin-omrunu-uzatmanin-7-puf-noktasi/ linkinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp