+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Chopard Mı Rolex Mi? Hangisi Daha İyi?

Chopard Mı Rolex Mi? Hangisi Daha İyi?

Chopard ve Rolex, dünyada en tanınmış ve değerli 4 İsviçre saat markasından ikisidir. Bu durum, Chopard mı Rolex mi? sorusunu sıklıkla gündeme getirir. Hangisinin sizin tarzınıza ve kişisel ihtiyaçlarınıza daha uygun olduğunu öğrenmek isterseniz, yazımızın devamından detaylara ulaşabilirsiniz.

1. Hassaslık Derecesi

Hassaslık derecesi, saatçilik endüstrisinde doğru zaman ölçümü bilimi olarak tanımlanan ‘Kronometre’ şeklinde adlandırılır. İsviçre Kronometre Enstitüsü (orijinal Fransızca adı ‘Controle Officiel Suisse des Chronometres’ olarak bilinir) ya da kısaca COSC, yüksek hassasiyet sağlamak için hareketlerin test edilmesinde endüstri standartıdır. Mekanik kalibre, kabul edilebilir günlük sapmada -4/+6 saniyeden az olmayan bir doğruluk elde etmelidir.

Chopard mı Rolex mi? karşılaştırmasında hassaslık derecesine bakıldığında, her iki saat üreticisinin de COSC sertifikasına sahip ve kronometri ibaresinin kadranda gururla sergileneceği saatlere sahip olduğunu söylemek mümkün. Ancak Rolex, bu özelliğe ek bir kelime ekler: ‘Üstün Kronometre’. Bu, COSC sertifikasını yayınladıktan sonra Rolex’in çok daha yüksek bir hassasiyet oranına ulaşana kadar daha fazla test yapması anlamına gelir.

2. Marka Popülaritesi ve Marka Değeri

Chopard mı Rolex mi? sorusunu cevaplarken bakılması gereken diğer önemli noktalar, marka popülaritesi ve değeridir. Her iki lüks saat markası da her yıl Nisan ayında Baselworld ve Ocak ayında SIHH gibi en büyük saatçilik fuarlarında yeni tasarımlarını sergiliyor ve büyük beğeni topluyorlar.

Chopard, merkezi Cenevre’de bulunan ve 1860’dan beri saat üreten özel bir saatçilik şirketidir. 160 yılı aşkın bir süredir saatlerin yanı sıra zengin ve ünlüler için üst düzey mücevherler de üretmektedir. Ek olarak saatleri, 6 Underground gibi büyük Hollywood filmlerinde yer almış ve bu da onları daha popüler hale getirmiştir.

Rolex ise lüks saat markaları açısından dünyada imrenilen 1 numaralı konuma sahiptir. %100 marka bilinirliğine sahip olan marka, bu konuda son derece başarılıdır. Rolex, saat sektöründe istikrarlı bir şekilde hemen hemen her şeyi işleyebilen saatler üreten marka olarak konumlanmıştır. Birçok türde saat üreten markanın ürettiği modellerin her biri, kendi amacına ve işlevine hizmet eder. Rolex aynı zamanda çok özel bir şirkettir ve zengin bir tarihe sahiptir. Chopard da çok bilinen ve sevilen bir lüks saat markası olsa da saatçilikten daha çok  üst düzey özel bir kuyumcu olarak tanınır.

3. İşçilik

Chopard mı Rolex mi sorusu oldukça merak edilir. Chopard, geçen bir buçuk yüzyılda zanaatlarında bazı ilerlemeler kaydetti. Chopard Happy Sport, Happy Sport Snowflak ve Happy Sport Square with 5 Diamond gibi oldukça etkileyici saat modelleri üretmiştir. Bu saatler son derece etkileyici mekanizmalara sahip olsalar da mekanizma hareketlerinin çoğu tamamen Chopard tarafından yapılmamıştır. Bunlar, genellikle ETA’dan “dış kaynaklı” hareketler olan ve daha sonra çeşitli modüller kullanılarak şirket içinde oluşturulabilen veya kurulamayan “ebauche” kalibrelerdir. Ayrıca Chopard saat üreticisi, mekanik mekanizmalara kıyasla daha uygun fiyatlı Quartz mekanizmalar kullanan birçok saate de sahiptir.

Chopard mı Rolex mi? Hangisi Daha İyi?
Chopard Happy Sport Snowflake Ürünümüzü Sitemizden İnceleyebilirsiniz.

Rolex ise saatçiliği tamamen yeni bir düzeye taşımıştır ve saatçiliğe yaptığı yenilikler için birçok patente sahiptir. Bugün kullandığımız otomatik saatlerde kullanılan otomatik rotor sistemini mükemmelleştiren aslında bir Rolex mühendisidir. Diğer saatçilerin mümkün olmadığını düşündükleri şeyleri geliştirmek için bir itibar oluşturan Rolex’in birbirinden özel tasarımları, hem dayanıklı hem de sağlamdır. Üstelik Rolex’ler, şık ve klas olmaktan da asla taviz vermezler.

4. Dayanıklılık

Chopard mı Rolex mi? kıyaslamasını dayanıklılık açısından yapmak gerekirse, bir Rolex saat (özellikle diğer birçok modelle paylaştığı ünlü Oyster kasasına sahip Submariner gibi bir spor modeli) daha sağlam üretilmiştir. Bu saatler günlük kullanım için hemen hemen tüm saatlerden daha donanımlıdır.

Chopard’ın saatleri ise daha çok rafine ve klas saatlerdir. Birçok saat koleksiyoncusu, çok dayanıklı bir saat arayışına girdiğinde ilk olarak Rolex modellerine yönelir. Modellerin çoğunda bulunan Patentli paraflex amortisörleri ve vidalı kurma kollarına sahip Oyster kasalar, suya dayanıklı olması gereken durumlar için mükemmeldir.

Chopard mı Rolex mi? Hangisi Daha İyi?
Rolex Yacht-Master II Ürünümüzü Sitemizden İnceleyebilirsiniz.

5. Su Direnci

Chopard mı Rolex mi? tercihi yaparken pek çok kişinin önemli kriterlerinden biri, su direncidir. Chopard, 9 günlük güç rezervine sahip LUC Quattro gibi bazı mükemmel saatler üretirken, dalış saatleri üretmez. Tipik olarak şık elbise saatleri veya çeşitli kronografları gibi yarış saatleri olan Chopard saatlerinde suya dayanıklılık, oldukça basit bir düzeydedir.

Hangi marka olursa olsun bir saatin su geçirmezliğinin ne anlama geldiğine dair gerçekçi bir fikir edinmek ve saatin ömrünü garanti altına almak için herhangi bir dalış saatinin bakımını nasıl yapacağınızı öğrenmek oldukça önemlidir. Rolex, amatör bir dalgıçtan James Cameron gibi deneyimli bir profesyonele kadar herkese uygun birçok dalış saatine sahiptir . Aslında James Cameron ile birlikte Mariana Çukuru olarak bilinen dünyanın en derin sularına inen bir Rolex’ti. Rolex, bu başarıyı 3900m/12800ft su geçirmezliğe sahip bir dalış saati olan Rolex Deepsea ile kazanmıştır.

6. Satış Değeri

Satış değeri, Chopard mı Rolex mi? tercihi yaparken dikkat edilen bir diğer önemli noktadır. Rolex, sektördeki en iyi ortalama yeniden satış değerine sahiptir. Bu nedenle güçlü bir koleksiyon oluşturmak istiyorsanız ve daha iyi bir saatle takas etmeyi düşünüyorsanız, Rolex ortalama olarak size diğer tüm markalardan daha fazlasını geri verecektir. Elbette yeniden satış değeri büyük ölçüde saatin durumu, modelin kendisi, ne kadar nadir olduğu, tüm orijinal belgeleri, kutuları içerip içermediği ve garantisinin devam edip etmediği gibi birtakım başka değişkenlere de bağlıdır.

Peki Chopard saat iyi bir yatırım mı? Ya da yatırım için Rolex doğru tercih mi? Bir saatin ödediğinizden daha değerli hale gelmesi nadirdir. Bu yüzden çok iyi bir yatırım değerinin nadir olduğu hatırlanmalı ve uygun menkul kıymetler gibi bir yatırım olarak düşünülmemelidir. Yatırımlar, satın aldıktan sonra değeri artacak şekilde tasarlanırken, tüketici ürünleri tam tersini yapacak şekilde tasarlanmıştır. Bazen (nadir de olsa) takdir edilebilecek bazı somut değerleri vardır. Bu konuda Rolex’in bir adım daha öne çıktığı söylenebilir.

7. Fiyatlandırma

Fiyatlar, elbette Chopard mı Rolex mi? tercihini belirleyen en etkili özelliklerden biridir. Her iki marka da lüks saatçi olarak kabul edilir. Chopard saatleri arasında bir erkek modeli için tam perakende fiyatında 5.000 doların biraz üzerinde ve bir kadın modeli için 5.000 doların biraz altında bir giriş seviyesinde modeller bulmanız mümkündür.

Rolex’in tam perakende fiyatının ise 5.700$’dan başladığı söylenebilir. Ayrıca Rolex, 2020’de bazı üst modellerinde perakende fiyatlarını %3-%6 arasında artıran giriş seviyesi modeller için biraz daha yüksek bir fiyat noktasına sahiptir.

Chopard mı Rolex mi? kararınızı verdikten sonra istediğiniz Chopard veya Rolex modelini, lüks ikinci el saatlerin satışının yapıldığı ikincielsaatler.com üzerinde bulabilirsiniz. Beğendiğiniz modeli en uygun fiyat garantisiyle saat satın al‘dan kolaylıkla satın alabilirsiniz.

Bu yazımızda Chopard mi Rolex Mi? sorusuna cevaplar verdik. Bir önceki yazımıza https://ikincielsaatler.com/iwc-mi-chopard-mi/ linkinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp