+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

IWC Mi Chopard Mı?

IWC Mi Chopard Mı?

Pek çok kişi, IWC mi Chopard mı? arasında karar vermekte oldukça zorlanır. Hangisinin en iyi ve aynı zamanda kendilerine daha uygun olduğunu öğrenmek için bu iki marka hakkında araştırmalar yaparlar. Bu iki lüks saat markasını değişik perspektiflerden inceleyerek değerlendirebilir, bu sayede hangi markanın sizin için daha iyi olduğunu belirleyebilirsiniz.

Tarihsel açıdan köklü bir zenginliğe sahip olan bu iki marka, özel bir lüks saat arayışında olan herkes tarafından sıkça karşılaştırılır. Eğer siz de IWC mi Chopard mı? seçimi yapmakta zorlanıyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

1. Tarihçe

IWC mi Chopard mı karşılaştırmasındaki ilk marka olan International Watch Company (IWC), 1868 yılında, Amerikalı saat ustası Florentine Ariosto Jones tarafından kuruldu. Yıllar boyunca bu saat üreticisi pek çok heyecan verici ve etkileyici saat modeli üretti. 2000 yılında ise lüks bir marka holdingi olan Richemont grubu tarafından devralındı.

Chopard ise 1860 yılında kuruldu. Kurucusu Louis-Ulysse Chopard, saatlerini Rusya’nın Çar II. Nicholas’ı gibi yüksek mevkilerdeki insanlar için tasarlayıp onlara satabiliyordu. Aynı zamanda erken yaşlardan itibaren yaratıcı tasarımlarla zanaatkar saatler üretiyordu. Chopard, bu tür saatlerin yoğun talep gördüğü bir dönemde çok hassas saatler üretmeyi hedefledi. Sonunda Chopard saat şirketi Sonvilier’den, Cenevre İsviçre’ye taşındı.

2. Hassasiyet ve Doğruluk

IWC mi Chopard mı arasında seçim yaparken, “Chopard saatleri IWC saatlerinden daha mı hassas ve doğru?” sorusu aklınıza gelebilir. Saat tutkunları, özellikle otomatik (kendinden kurmalı rotorlu) veya manuel kurmalı (elle kurmalı) saatler gibi mekanik saatler söz konusu olduğunda, doğruluk ve hassasiyetten çok hoşlanırlar. Bir diğer önemli nokta ise mekanik olarak çalışan bu iki saat kalibre kategorisinin daha pahalı mekanizma türleri olmasıdır.

Çoğu kişi, COSC olarak bilinen bir üçüncü taraf test enstitüsünden geçen, ortalamadan daha yüksek hassasiyetini kanıtlayan ve prestijli kronometre işaretine sahip mekanik bir saate sahip olmayı tercih eder. Bununla birlikte IWC, yalnızca mekanik saatler üreten ve saat endüstrisindeki diğer pek çok markanın aksine COSC’den bir mekanizma üzerinde üçüncü taraf onayına ihtiyaç duymayan daha geleneksel bir lüks saat markasıdır. Chopard ise hem mekanik hem de pille çalışan saatler üretir. Hareket konusunda COSC sertifikasına sahip Chopard saatlerinin, prestijli kronometre işaretiyle satışa sunulan bazı modelleri de vardır.

IWC mi Chopard Mı?
IWC Portofino Chronograph ürünümüzü sitemizden inceleyebilirsiniz.

3. Marka Prestiji

IWC mi Chopard mı arasında kararsız kalanların önem verdiği bir diğer nokta, hiç şüphesiz marka prestijidir. Chopard, Grande Complications koleksiyonunda bulunanlar gibi yüksek komplikasyonlu, mekanik açıdan etkileyici birçok saat üretmiştir. Her iki marka da prestijli markalar olarak bilinirler ancak orta sınıf bir lüks saat üreticisidirler. Pek çok marka prestij açısından onları geride bıraksa da, daha fazla sayıda saat markası onların altında kabul edilir.

IWC Schaffhausen, yeni milenyuma girerken etkileyici güç rezervlerine ve daha yüksek komplikasyonlara sahip daha fazla saat üreterek, son derece tanınan bir lüks saat üreticisi olarak sektördeki yerini aldı. Chopard’da benzer durumda olsa da birçok marka prestij açısından IWC ve Chopard markalarını geride bırakır. Ancak daha fazla marka da bu iki lüks saat üreticisinden daha az prestijlidir denebilir.

Peki Chopard, IWC’den daha prestijli bir marka mı? Aslında hayır. Chopard, önce lüks bir kuyumcu, sonra ise saatçi olarak bilinen eşsiz bir markadır. Haute Joaillerie yatırımlarının çoğuna sahiptir. IWC ise alanında çok iyi olan lüks bir saatçidir. Her iki marka da çok kaliteli lüks saatler üretir. Yine de mutlaka kıyaslamak gerekirse, prestij açısından IWC biraz daha geride kalabilir.

 

4. İşçilik ve Dayanıklılık

IWC mi Chopard mı kararını vermeden önce dikkat edilmesi gereken diğer önemli noktalar, işçilik ve dayanıklılıktır. Her iki saat ustası da ince işçilik sunarken, gösterişli bir şekilde tamamlanıp dekore edilmiş mekanizmalara, kasalara ve kadranlara sahiptirler. Aynı zamanda kaliteli malzemeler ve parçalar kullanırlar.

Estetik görünüm açısından bu iki saat ustası birbirine oldukça yakındır. Dayanıklılık açısından ibre, saatlerinin çoğunu biraz daha sert bir yapı ile üreten IWC’nin lehine hafifçe yönelir. IWC Portofino Chronograph, Portuguese Chronograph ve Portuguese Yacht Club Chronograph modelleri, bunun canlı birer örneğidir. Gerçek bir saat sever, değerli bir saati asla fiziksel olarak elden çıkarmak istemez. Ancak hangisinin dayanıklılığı daha fazla konusunda bahse girmek gerekse, kazanan muhtemelen IWC olabilir.

 

5. Su Direnci

IWC mi Chopard mı yarışında Chopard saatler, IWC saatlerinden daha iyi su direncine sahip midir? Bu soruya, “hayır” olarak cevap vermek gerekir. Çoğu Chopard kol saati, 30m ile 100m arasında su dayanıklılığı derecesine sahiptir.

IWC ise Aquatimer adıyla bilinen ve 300m/1000ft’ye yakın su geçirmezlik sunan popüler bir dalış saati serisine sahiptir. Aquatimer’lar, tahta dalışı ve tüplü dalış için bile kullanılabilir. Yine de her iki markanın da ciddi profesyonel derin deniz dalışını kaldırabilecek saatler sunmadığı söylenebilir.

IWC mi Chopard Mı?
Chopard Happy Sport Snowflake ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

 

6. Satış Değeri

Hangisi değerini en iyi korur, IWC mi Chopard mı? Daha önce sahip olunan bir saatin değerlemesi, birçok değişkene bağlıdır. Yani saatin markası, modeli, içinde bulunduğu durum gibi etkenler, değerlendirme adına son derece önemlidir. Ancak her markada olduğu gibi IWC ve Chopard markalarında da bazı modeller, diğerlerinden daha yüksek bir yeniden satış değeri getirecektir.

Satış değeri üzerinde arz ve talebin de büyük rol oynadığını belirtmekte fayda var. Hem IWC hem de Chopard, yılda yaklaşık olarak 75.000 saat üretir. Ürettikleri modeller ise, ikinci el pazarda bulunan saatlerin çekiciliğine büyük oranda bağlıdır. ikincielsaatler.com üzerinden ikinci el lüks saat seçeneklerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Buna Chopard’ın yüksek talep gören spor modelleri Chopard Happy Sport ve Chopard Mille Miglia iyi birer örnek olarak gösterilebilir. Genel olarak IWC, Chopard’a kıyasla daha yüksek bir ortalama satış değerine sahiptir.

7. Perakende Değeri

Yeniden satış değeri gibi, perakende değeri de genellikle bir saatin ne kadar arzu edilir olduğunu yansıtır. Örneğin; IWC mi Chopard mı kıyaslamasında bir Chopard saatin en uygun fiyatlı modelinin giriş maliyeti biraz daha yüksek olabilirken, Chopard gibi bir markadan bekleyebileceğiniz indirimler de daha yüksektir.

Peki en uygun fiyatlı Chopard saat ne kadar? Chopard saatlerinde fiyatlar kadın saatleri için yaklaşık 4.500 dolarlık tam bir MSRP değerinden, erkek modellerinde ise yaklaşık 5.200 dolarlık bir perakende satış fiyatından başlar. En ucuz IWC saat ise kadınlar için yaklaşık 4.150 dolarlık bir MSRP’den başlarken, erkekler için yaklaşık 42.50 dolarlık bir perakende satış fiyatına rastlanabilir. Dilerseniz som altın ve daha yüksek modeller için yüz binlerce dolar aralığına kadar da çıkabilirsiniz.

Verdiğiniz karara uygun olarak İkinci El Saatler‘den avantajlı fiyat seçenekleri ile lüks saat satın alabilirsiniz. Böylece, özel tasarımlı ikinci el bir saat sahibi olarak, fiyat konusunda çok büyük bir avantaj elde edebilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://ikincielsaatler.com/chopard-saatleri-ile-isiltinizi-yakalayin/ linkinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp