+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

2022’de Saat Dünyasını Belirleyen Trendler

2022’de Saat Dünyasını Belirleyen Trendler

2022’de saat dünyasını belirleyen trendler, sade minimalizm ve vintage esintili saatlerden büyük kadranlara, mücevherli saatlerden gökkuşağı renklerine ve sportif şık zarafete kadar geniş bir yelpazeye uzanıyor. Bu trendler, piyasaya çıkan yeni lüks saatlerden en çok satan saatlere ve ünlülerin spor yaparken kullandığı saatlere kadar pek çok alanda severek kullanılıyor. Lüks saatler dünyasında nelerin trend olduğunu merak ediyor ya da en basit koleksiyonu bile sizi öne çıkaracak şık bir günlük saat arıyor olabilirsiniz. Ancak yeni bir saat satın alma nedeniniz ne olursa olsun, “izlemeniz” gereken birkaç trend var. İşte 2022’de yeni bir saat satın alırken görmeyi bekleyebileceğiniz saat dünyasını belirleyen trendler…

1. Minimalizm

Geçen yıl mücevher dünyasında maksimalizm büyürken, saat dünyasını belirleyen trendler arasında minimalizm güçlü bir şekilde tutundu. Mücevher zevkleri büyük, cesur ve katmanlı görünümlere geçerken, minimalist saatler büyük bir etki yaratan şık ve sade tasarımlara bağlı kalıyor. Minimalizm, 2022’de bir numaralı saat trendi olarak söylenebilir. Şehir sokaklarından Pinterest ve Instagram’a, bilekleri süsleyen en popüler saat stili olarak karşımıza minimalist tasarımlar çıkıyor. Minimalist saatler basit ve abartısız görünebilir ancak bileğe kattığı zarafet, paha biçilmezdir.

2. Vintage Saatler

Kim dolabında biraz vintage sevmez ki? Aynı durum saatler için de geçerlidir. Eğer gardırobunuzda henüz vintage bir saat yoksa, mutlaka bir tane eklemeyi düşünmelisiniz. Klasik bir saat, koleksiyonunuzu gerçekten tamamlayabilir ve kıyafetlerinizi daha yeni saatlerin yapamayacağı şekillerde vurgulayabilir. Geçmiş dönemlerin tarzlarında yapılan retro tarz saatler, 2022 saat dünyasını belirleyen trendler arasında oldukça revaçta. Rolex markasının koleksiyonlarında sıklıkla yer verdiği vintage Submariner, Daytona ve Gmt-Master gibi saatler, zamansız tasarımları modern işçilikle ve çağdaş modern dokunuşlarla birleştiriyor. Bu yüzden hem geçmiş hem de modern dönemlerin en iyilerini sunan retro saatlerin, bu yıl neden bu kadar sıcak bir trend olduğunu anlamak oldukça kolay.

3. Sürdürülebilir Kaynaklı Saatler

Vintage saatlerin giderek daha popüler hale gelmesinin sebeplerinden biri, harika görünümlerinin yanı sıra modanın sürdürülebilir kaynaklı ve sorumlu bir şekilde üretilmiş parçalara geçişi ile ilgilidir. İkincielsaatler.com üzerinden yeni bir ikinci el bir saat satın almak, karbon ayak izinizi azaltmak için üzerinize düşeni yapmanın bir yoludur. Aynı zamanda mükemmel görünmenize de yardımcı olur. Genel olarak hem üreticiler hem de alıcılar etik kaynaklı ve çevre dostu malzemelere yöneldikçe, sürdürülebilir ve sorumlu kaynak kullanımı, saat dünyasını belirleyen trendler arasındaki yerini koruyacak gibi görünüyor. Öyle ki saat ambalajları bile bu trendi takip ediyor.

4. Tamamen Siyah Saatler

2022 saat dünyasını belirleyen trendler dendiğinde akla ilk gelenlerden biri de tamamen siyah saatler. Bu trend, minimalist tasarımlara geçişle el ele gidiyor, çünkü saat yapımcıları siyah üzerine siyah tasarımlar yaratıyor. Siyah kayış, siyah donanım, siyah taç ve siyah işaretler… Kesinlikle en kurumsal kıyafetlerinize bile uyum sağlayacak, etkileyici bir görünüm! Siyah tasarımı ile ön plana çıkan Franck Muller Vanguard Titanyum, temiz ve yenilikçi estetik görünüm için adeta çağrıda bulunuyor. Sitemizden satın alabileceğiniz Vanguard modelinin ayırt edici aplike rakamları, titizlikle elde cilalanmış ve fırçalanmıştır. Kadran ve kurma kolu, saatin sportif zarafetine ve eşsiz estetiğine son bir dokunuş yapar. Benzersiz bir tasarıma sahip çarpıcı ve sportif bu saat, 2022 saat trendleri arasında öne çıkan modellerden biri olmaya adaydır.

5. Lüks Spor Şık Saatler

Çok havalı ve iddialı olan sportif şık görünüm de 2022 saat dünyasını belirleyen trendler listesinde yer alıyor. Büyük ve kronograf kadranları ile bu saatler, çok cesur ve dikkat çekici modellerdir. Ancak sportif ve şık tarzı saatlerin bu kadar popüler olmasının tek nedeni bu değil! Birçok kişi pratikliği çok sever. Bu aktif saatler sağlam yapılara, 50+ metreye kadar su geçirmezlik derecelerine ve çok işlevli hareketlere sahiptir. Antrenmanlardan mutfağa ve harika dış mekanlara kadar her yerde işe yararlar. Dilerseniz, sportif ama şık paslanmaz ya da kauçuktan yapılmış bir saat tercih edebilirsiniz. Bu saatler yalnızca çekici değil, aynı zamanda oldukça işlevseldir.

2022’de Saat Dünyasını Belirleyen Trendler
Franck Muller Master Square ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

6. Yeni Kadran Şekilleri

2022 saat dünyasını belirleyen trendler dünyasında, tipik yuvarlak ya da kare şekillerin ötesinde yeni ve farklı saat kadranı şekillerine doğru bir geçiş bulunuyor. Çan şekillerini, çiçek şekillerini ve hatta Art Nouveau’dan ilham alan şekilleri düşünebilirsiniz.

7. Artan Renk Skalası

Son birkaç yıldır özellikle kadın saati modellerinde gökkuşağı tonlarındaki mücevherlerde bir artış fark edilse de erkek saat dünyası biraz daha çekingen davrandı. Gördüğümüz siyah üzerine siyah seçeneklerin yanı sıra bu yıl bazı tasarımcılar muhteşem yeşil ve mavi kadranlar, paslanmaz çelik donanımlar ve bol miktarda kahverengi bronz tercih ediyor. Bu nedenle 2022’deki saat dünyasını belirleyen trendler arasından ilk yeni saatinizi seçerken, tipik renk tercihlerinizin dışına çıkın ve yeni bir şeyler deneyin.

8. Boyutları Değiştirme

Tarihsel olarak erkek saatlerinin biraz daha ağır, daha geniş ve “daha hantal” olması, kadın saatlerinin ise biraz daha hassas, ince ve küçük olması standart iken, 2022 saat dünyasını belirleyen trendler, yeni boyut ve tasarımlardaki saat seçeneklerini denemeye teşvik ediyor. Geçmişte moda standartlarının dikte ettiği gibi değil, tam olarak istediğiniz boyut, genişlik ve stilde olacak bir seçenek arayın.

9. Unisex Saatler Daha Önemli Hale Geliyor

2022 saat dünyasını belirleyen trendler ile kadın ya da erkek saati olarak açıkça satılmayan unisex modelleri, giderek daha fazla görmemiz mümkün. Bunun nedeni bir yandan kadın saatlerinin büyümesi, erkek modellerinin ise yeniden küçülmesidir. Sonuç olarak, cinsiyete özgü çapların kesişimi giderek büyüyor. Kadınlar da giderek artan bir şekilde Rolex Submariner ya da Daytona gibi aletli saatler kullanıyor.

Öte yandan her geçen gün daha fazla saat markası 32, 36 ve 42 milimetre gibi farklı çaplarda unisex saatler üretmeye başlıyor. Bununla birlikte yeni unisex trendi, genel olarak bayan modellerinin devam eden varlığını değiştirmiyor. Birçok üretici, 2022 saat trendleri listesinin bir parçası olarak hala bayan saatlerine odaklanıyor. Sofistike saatçilik ve estetik tasarım öğelerinin birleşimi olan sedef kadranlar veya değerli taşlar, giderek daha fazla üreticiye hitap ediyor. Buna bağlı olarak Aralık 2021 gibi kısa bir süre önce Omega, Constellation’ı, parlak kesim pırlantalardan yapılmış indeksler ve çerçevelerle 36 milimetrelik feminen bir versiyon olarak sundu.

2022’de Saat Dünyasını Belirleyen Trendler
Rolex Sky-Dweller Çelik Kasa 326934 ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

10. Hareketler İyileşmeye Devam Ediyor

Çok sayıda üreticinin üretim kalibrelerinin devam eden optimizasyonu da erkek ve kadın saatleri için 2022 saat dünyasını belirleyen trendler listesinin bir parçası oldu. Mekanik mekanizmalar çok uzun zaman önce olgunluğa erişmiş ve temel işlevlerinde güçlükle geliştirilebilmiş olsa da çeşitli lüks saat üreticileri sürekli olarak bunlara ince ayar yapmak için çalışıyor.

Son yıllarda birçok mekanik saatin güç rezervinin 40 saatten 55, 60 hatta 70 saate çıktığı gözlemlendi. Yalnızca Omega ve Rolex değil, IWC ve Panerai gibi markalar da bu adımı attı. Patek Philippe de aynı yolu izleyerek 65 saat güç rezervine sahip yeni kalibre 30-255 PS’yi Calatrava Ref. 6119 modelini tasarladı. Öte yandan saat markaları giderek artan bir şekilde manyetik alanlara karşı direnç üzerine çalışıyor. Bu direnç, silikondan yapılmış denge yayları gibi anti-manyetik hareket bileşenleri kullanılarak sağlanabiliyor.

2022 saat dünyasını belirleyen trendler arasında size hitap edeni seçmek ve bu trendi yansıtan lüks saate, en uygun fiyat avantajıyla sahip olmak için sitemizi incelemeyi unutmayın.

Önceki yazımıza https://ikincielsaatler.com/2022-de-karsimiza-cikacak-yeni-rolex-modelleri/ linkinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp