+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Rolex’i Diğer Saat Markalarından Ayıran Özellikler

Rolex’i Diğer Saat Markalarından Ayıran Özellikler

Rolex, yılda yaklaşık olarak bir milyon adet saat üreten lüks bir markadır. Rolex’in bu kadar çok tercih edilmesini sağlayan ve Rolex’i diğer saat markalarından ayıran özellikler oldukça fazladır. Dolayısıyla sizin de bir Rolex’iniz olabilir veya birden fazla Rolex’i olan birilerini tanıyor olmanız oldukça muhtemeldir. Hatta pek çok kişinin bildiği tek saat markası bile Rolex olabilir. Üstelik Paul Newman, Charlize Theron ve Brad Pitt gibi popüler Hollywood yıldızlarının yanı sıra Vladimir Putin, John F. Kennedy ve Dwight Eisenhower gibi ülke başkanlarının da saat tercihi Rolex’ten yanadır.

Klasik saat koleksiyonerleri ve severlerinin bazıları Patek Philiipe, bazıları ise Panerai tercih eder. Bazıları da hepsini… Rolex ise dünyanın en ünlü ve lüks saat markaları arasında yer alır. Çünkü Rolex severler, normalden biraz daha fazla takıntılı olmaları ile tanınırlar.

1.İlkler Tarihi

Markanın kurucusu  Almanya doğumlu olan Hans Wilsdorf (1881-1960), kariyerine İsviçre’nin Le Chaux de Fonds şehrinde saat ustası olarak başlamıştır. Cep saatlerinin yaygın olarak kullanıldığı bu dönemde, kol saatleri genellikle mücevher olarak görülüyor ve daha çok kadınlar için üretiliyordu. Wilsdorf, kol saatinin gelecekte günlük bir ihtiyaç olarak herkesin kullanacağı bir aksesuar olacağını öngören dünyadaki sayılı kişilerden biriydi. 

1920’de ismi Manufacture des Montres Rolex’e dönüşecek olan Wilsdorf Davis şirketini, 1905 yılında kurdu. Şirket, ilk zamanlarda İngiltere ve sömürgelerine saat tedarik ediyordu. İsviçre’deki saat parçası üreten firmalardan materyal temin eden ve böylece kendi saatlerini üretmeye başlayan Wilsdorf, 1908 yılında Rolex ismini icat etti.

Rolex’i diğer saat markalarından ayıran özellikler arasında dünyanın ilk su geçirmez kasasını üretmesi en önemi yere sahiptir. Bunun yanı sıra Rolex, otomatik yani kendi kendini kuran saatlerdeki  ‘perpetual’ adı verilen bağımsız rotora sahip ilk saati (1931), kadranındaki büyüteçli bir lens sayesinde tarihi gösteren ilk saati (1945-Oyster Perpetual Datejust) ve haftanın gününü gösterme özelliği olan ilk saati (1956-Oyster Perpetual Day-Date) üreten markadır.

rolexi diger saat markalarindan ayiran ozellikler 1
Rolex Oyster Perpatual Lady Ürünümüzü İncelemek İçin Sitemizi Ziyaret Edebilirsiniz.

2. Amaca Uygun Üretim

Rolex’i diğer saat markalarından ayıran özellikler arasında ilk sırada, Rolex’in çok amaçlı kullanım imkanı sunan bir saat markası olması gelir. Klasik Rolex koleksiyonerleri, klasik modellere takı ya da dekorasyon gözü ile bakmazlar. Rolex tutkunları, çoğu Rolex modelinin belirli işlevsel amaçlar için üretildikleri romantizmini ve maceracı yapısını severler. Örneğin; Pilotlar, aynı anda iki farklı zaman dilimini gösteren bir saat talebinde bulundular.

Rolex GMT-Master, Pan-Am Havayolları’nın jet-lag olarak isimlendirilen yeni bir fenomeni deneyimleyen pilotların talebi üzerine üretildi. Yine aynı şekilde Submariner, dalgıçlar için özel olarak tasarlanmış olan bir efsanevi modeldir. Milgauss ise 1950’lerde, nükleer araştırma laboratuvarları gibi yüksek elektro-manyetik ortamlarda çalışanlar için tasarlandı.

3.Detaylarda Gizli Olan İncelik

Klasik Rolex koleksiyonerleri için Rolex’i diğer saat markalarından ayıran özellikler arasında çeşitli kadranlar, bezeller ve birçok diğer özellik bulunur. Rolex tutkunları, saatlerinin çok geniş bir çeşitliliğe sahip olmasına ve koleksiyonlarına değerine değer katabilmesine çok dikkat ederler. Bir Underline, Exclamation ya da Bart Simpson kadranı gibi nüanslar, (1960’larda kısa bir süre için Rolex’in taç şeklindeki logosunun Bart Simpson’ın saçlarına benzer bir versiyonunu taşıyan modeller üretilmişti) bir saatin değerini oldukça arttırır. Öyle ki 5.000 dolarlık bir saatin fiyatı, küçük bir detay sayesinde 50.000 dolara kadar çıkabilir.

4.Süslenmeye Açık

Rolex’ler, birçok haute horology markasında olmadığı kadar çok yönlü özelliğe sahiptir. Klasik bir Rolex’in görünümünü ve hissini değiştirebilmek için mükemmel bir İtalyan deri kayış veya naylon bir NATO kayış eklemek yeterli olabilir. Bir Rolex, süslendiği zaman bambaşka bir göz alıcı modele dönüşebilir. Eğer söz konusu olan bir Rolex ise görünüş her şey demektir…

Süslenmiş ya da tasarımı değiştirilmiş olan Rolex’ler, orijinallikleri bozulmuş olarak kabul edilmez. Çünkü her Rolex tutkunu, Rolex’i diğer saat markalarından ayıran özellikler arasında asıl ilgi çekici olanın, orijinal tasarımının değiştirilmeye açık olması olduğunu iyi bilir. Diğer birçok lüks saat markası için böyle bir durum söz konusu değildir.

5.Dayanıklı Modeller

Rolex’i diğer saat markalarından ayıran özellikler arasında zorlu şartlara karşı dayanıklı modellerini unutmamak gerekir. Rolex Explorer, aşırı sıcaklık değişikliklerine karşı dayanıklı özel yağlayıcılarla, son derece sağlam şekilde tasarlanmıştı. Bu özelliği sayesinde daha çok gündüz ve gece arasında çok büyük sıcaklık değişimlerine maruz kalabilen irtifa dağcılarına hitap ediyordu. Explorer’ın Oyster Perpetual kronometrelerinden birisi ise, Sir Edmund Hillary ve Sherpa Tenzing Norgay’in 1953’te Everest Dağı’na çıkarken kollarında taşıdıkları en büyük yardımcıları olarak dikkat çekti.

Rolex’in Diğer Saat Markalarından Farkı Ne?

Rolex’in göz alıcı tasarımları ve her ortamın şartlarına uyum sağlayan birbirinden dayanıklı modelleri, Rolex tutkunlarının vazgeçemediği özellikler arasında yer alır. Rolex’i diğer saat markalarından ayıran özellikler listesi bir hayli uzun olsa da başlıcalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Her Parçası Özgün Tasarım

Rolex, zenginlik ve statü sembolü olduğu halde aslında sadece çok iyi saatler yapan bir marka. Bağımsız bir şirket olan Rolex’i diğer saat markalarından ayıran özellikler arasında en havalısı, NASA’yı kıskandıracak test laboratuvarlarına sahip olmasıdır. Rolex bünyesinde binlerce kişi çalışıyor ve mekanizmanın yaylarından saatlerin kutularına kadar her parça kendileri tarafından üretiyor. Üstelik senede yaklaşık bir milyon adet saat üretilmesine rağmen her açıdan test edilmiş ve kusursuz çalışmayan hiçbir model fabrikadan dışarı çıkartılmıyor.

Rolex, 1926’da dünyanın ilk su geçirmez saat kasasını üretmesinden günümüze kadar yalnızca sağlam, dayanıklı ve zamanı her koşulda doğru gösteren saatler tasarlama vizyon ve misyonundan hiç vazgeçmemiştir. Bu yüzden Rolex, saygı duyulan, hayran olunan ve değeri bilinen markaların lideridir. 

rolexi diger saat markalarindan ayiran ozellikler 2
Rolex Submariner Date Ürünümüzü İncelemek İçin Sitemizi Ziyaret Edebilirsiniz.

2.Rakipsiz Kalite Standartları

Rolex tarihi boyunca karşımıza çıkan ortak özelliklerden biri, asla ödün verilmeyen Rolex kalitesidir. Rolex mekanizmasının, kasanın, bileziğin ve aynı zamanda verilen hizmetlerin kalitesi, zaman içinde saatle bütünleşmiştir. Rolex felsefesi, rakipsiz kalite standartları anlamına gelir. Rolex’i diğer saat markalarından ayıran özellikler arasındaki kalite tutkusuna, sarsılmaz bir felsefe yön verir. Bu felsefe, müşteri memnuniyetidir. Rolex’te her sürecin merkezinde her zaman Rolex tutkunları yer alır.

3.Her Geçen Gün Artan Değer

Klasik Rolex’ler, güçlü bir içsel değere sahiptir. Bu nedenle Rolex koleksiyonerleri, giyilebilir bir yatırıma sahip olmaktan oldukça heyecan duyarlar. Özellikle Submariner, Daytona ve Explorer gibi spor modeller, diğer klasik modellere oranla daha hızlı ve istikrarlı bir şekilde büyümeye devam eden Rolex fenomenleridir. Bunun yanı sıra paslanmaz çelik Day Date gibi çok nadir bulunan modellerin, birkaç yüz bin dolar aralığında değerlendiği gözlenir.

4. Beş Yıllık Garanti Süresi

Rolex, her defasında daha da titiz hâle getirdiği kalite vaadine olan güveni ile, saat işçiliğine yeni standartlar getirdi. 1 Temmuz 2015’ten itibaren satın alınan tüm Rolex modeller, 5 yıllık uluslararası bir garantiye sahiptir. 1 Temmuz 2013 ve 30 Haziran 2015 tarihleri arasında alınan tüm Rolex’lerin garanti süresi ise 3 yıla uzatıldı.

Gerekli bilgi, kabiliyet ve teknik donanımlara sahip olan Resmi Rolex Satış Temsilcileri, mevcut modeller arasında size rehberlik etmek, Rolex’i diğer saat markalarından ayıran özellikler arasındaki büyüleyici tasarımların teknik özellikleri hakkında sizi bilgilendirmek ve ömür boyu sürecek seçiminizi yaparken size yardımcı olacak kişilerdir. Eğer orjinal ikinci el Rolex‘lere sahip olmak isterseniz, İkinci El Saatler’de birbirinden şık ve lüks Rolex modellerine göz atabilirsiniz.

Bu yazımızda Rolex’i diğer saat markalarından ayıran özellikler konusuna değindik. Bir önceki yazımıza https://ikincielsaatler.com/en-cok-tercih-edilen-5-rolex-saat-modeli/ linkinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp