+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Rolex Submariner vs Grand Seiko

Rolex Submariner vs Grand Seiko

Bu yazımızda iki prestijli saat markasının dalgıç saatlerini artı ve eksi yönleriyle kıyaslayacağız. Rolex Submariner vs Grand Seiko! Kol saatleri çoğumuz için gündelik hayatımızdan eksik etmediğimiz aksesuarlar, değişik model ve renkte o kadar çok saat var ki; kimimiz hangi kıyafete hangi renk saatin uyacağı konusunda kararsız kalabiliyorken, kimimiz bileğine yakışan saati seçme konusunda kararsız kalabiliyor.

Gündelik hayatımız dışında ise kol saatleri profesyonel sporcular tarafından da kullanılıyor ve burada saatin estetik görünümünden çok işlevselliği ve kalitesi ön planda oluyor. Dalgıçlık bu profesyonel spor dallarından sadece biri. Su sporlarının genel olarak eğlenceli olması sizi yanıltmasın. Dalgıçlık içinde birçok tehlikeyi barındıran ve profesyonel ekipman gerektiren bir spor dalı. Dalgıç saatleri de bu ekipmanların arasında yer alıyor.

Günümüzde dalgıç bilgisayarları ve diğer ekipmanlar güvenliği sağlasa da dalgıç saatleri işlevselliği nedeniyle popülerliğini koruyor. Piyasada bulunan değişik özelliklere ve modellere sahip dalgıç saatleri kafanızı karıştırmasın. Her modeli tek tek araştırmakla vakit kaybetmeyin. Bu yazımızda en popüler iki dalgıç saatini karşılaştırarak karar vermenize yardım etmeyi umuyoruz. Ancak unutmayın ki, hangi saati almaya karar vermiş olursanız olun, kaliteli ve uzun süre kullanabileceğiniz bir saatiniz olmuş olacak.

Dev Markalar

Rolex İsviçre menşeli kol saatleri ve aksesuarları üreten bir firmadır. Grand Seiko ise saat ve optik malzemeler üreten Japon bir firmadır. Bu dünyanın iki ayrı ucunda kurulan firmaların vizyonları aynı: daha iyisini, daha yenisini üretmek. Rolex’in kurucusu Wilsdorf profesyoneller için en zorlu koşullarda bile güvenilebilecek yeni bir saat çağına öncülük ederek güvenilirliği sürdürdü. Grand Seiko’nun kurucusu Hattori’nin hedefi ise kaliteydi. Ürettikleri saatler eşsiz bir hassasiyet seviyesine ulaştı ve sınıfının lideri olduğunu kanıtlayarak insanların güvenini kazandı.

Kökenleri birbirinden bu kadar uzak iki marka saat piyasasına yenilik getirdi. İkisi de hedeflerine ulaşmak için çalışmaya devam etti. Bir süre sonra Rolex, Beta 21 kuvars hareketiyle saat endüstrisindeki diğer tüm markalara meydan okumuştu. Rolex, başlı başına İsviçre saat endüstrisi haline gelmişti. Öncesinde Rolex’in yanında bir duruş sergileyen Grand Seiko bu kez onun karşısına geçti ve mottosunu değiştirdi. Artık amacı sadece dünyanın en iyi saatlerini üretmek değil aynı zamanda bu saatleri üreten diğer firmalara galip gelmekti. Saat piyasasında rekabet içinde olan bu iki marka, ürünlerinde de kendine has özellikler geliştirdi. Gelin bu farklılıkları markaların dalgıç saati modellerinde inceleyelim.

Rolex Submariner

İlk olarak 1953 yılında piyasaya sunulan Submariner modeli, 100 metre derinliğe kadar su geçirmezlik özelliği taşıyan ilk dalgıç saatidir. Bu tarihten itibaren dalgıç saati standartlarını belirleyen Rolex Submariner, saat işçiliğinde de tarihi bir adım atmış oldu.

Çarpma ve kazalara karşı sert kasası ve seramikten üretilen çerçeve diski saati çizilmelere karşı korur. Saat, rengi mor ötesi ışınlardan ve klorlu sudan etkilenmeyecek şekilde üretilmiştir. 60 dakika dereceli tek yöne çevrilebilir çerçevesi, dalgıçların dalış sürelerini doğru gözlemlemesine olanak tanır. Ayrıca Rolex’in COSC sertifikalı üstün derece kronometre özelliğine sahip olması markanın güvenirliliğini arttırmaktadır. Dünya çapında marka tanınırlığı %100 olan Rolex, aksesuarlarında marka ismine önem veren müşterilerini bu yönüyle de etkilemektedir.

Rolex Submariner Artı Yönleri

 • Marka tanınırlığı ve kalitesiyle çoğunluk tarafından tercih edilen bir klasik.
 • 40 mm boyutu ile küçük saat severlerin tercihi.
 • Çok yönlü kayışı ile pratik.
 • Kaliteli kayış tokasıyla bileği sağlam kavrayış.
 • Seramik kadran çerçevesi.
 • Anti-yansıtıcı kaplamanın kadranın içinde oluşuyla çizik ihtimalinin düşük olması.

 Rolex Submariner Eksi Yönleri

 • Piyasadaki benzer özelliklere sahip modellerle kıyaslayınca daha pahalı olması.

Grand Seiko

İlk saatini 1960 yılında piyasaya sunan Grand Seiko’nun en önemli hamlesi 9s mekanik kalibreyi üretmesiydi. Bu özellik saat endüstrisinde büyük bir yenilikti. Yüksek hassasiyet ve uzun ömürlülük özellikleriyle öne çıkan marka, bu özelliklerini en baştan geliştirmiş ve piyasaya sunmuştu. O günden bu yana 9s kalibre günden güne geliştirildi ve yeni teknolojilerle donatıldı. Bugün 9s tüm Grand Seiko saatlerinde kullanılmaktadır. Sağladığı uzun ömürlü güç rezervi ve yüksek hassasiyet özelliğiyle dünyanın en iyi markalarından biri olarak anılmaya devam etmektedir.

Grand Seiko’nun dalgıç saati olarak tasarladığı son model titanyum kasaya sahip ve 600 metre derinliğe kadar dalış yapma imkânı sağlıyor. Tek yöne çevrilebilir çerçevesi kalın dalış eldivenleriyle bile kullanıldığında sağlam ve kolay bir tutuş sağlıyor. Derinlerde dahi okunurluk garantisi veren marka, dalış esnasında güvenliği sağladığı gibi günlük hayatta da müşterilerini memnun etmeye yönelik tasarlanmış. Basınç değişikliklerine uyum sağlaması için kayışta kaydırarak uzatma özelliği bulunan bu model aynı zamanda aşınmaya karşı dirençli.

Grand Seiko Artı Yönleri

 • Değişik ve ünik bir görünüş.
 • Mekanizmalardaki hareket özgürlüğünün yüksek oluşu.
 • Bilekte taşırken ağırlık yapmaması, daha hafif oluşu.
 • Kaliteli özelliklere sahip olmasına rağmen daha ekonomik fiyatlı oluşu.

Grand Seiko Eksi Yönleri

 • 44 mm boyutu ile daha büyük oluşu.

Büyük Karşılaşma! Rolex Submariner vs Grand Seiko

Yazımızda iki saati kıyasladık ancak tekrar özetleyecek olursak: İki model de güçlü bir kasaya sahip olmakla birlikte Grand Seiko’nun daha büyük bir saat oluşu bir fark olarak kendini gösteriyor. Büyük saat severler için tercih edilebilirken, küçük saat severler için olumsuz bir özellik olarak görülebilir. Rolex Submariner daha ince bir kayışa sahip olmasına rağmen Grand Seiko’ya kıyasla yüz metre daha fazla su direncini garanti ediyor.

Rolex kayış sistemi üzerinde titizlikle çalışmasına rağmen, Grand Seiko’nun kullanım kolaylığı açısından kayışta kaydırarak uzatma özelliği daha çok tercih ediliyor. Rolex pratikliğiyle ön plana çıkarken daha lüks bir saat markası olmakta ve fiyatıyla bunu belli etmektedir. Grand Saiko ise kaliteliyi ön planda tutarak buna uygun saatler üretmeye devam ediyor ve Rolex’e kıyasla daha ekonomik bir fiyat belirliyor. Bütçe sıkıntısı yaşayanlar için benzer özelliklere sahip bu kaliteli iki markadan Grand Seiko bir adım öne geçiyor.

Grand Seiko kadranının etrafındaki dişlerin Rolex’in kadranındaki mekanik görünüme kıyasla daha iyi parlatılmış oluşu Grand Seiko saatlerin estetik görünümünü arttırıyor. İki marka da birbirine yakın oranda uzun ömürlü güç rezervi ve hassasiyete sahip. Yüksek kaliteli oluşları yanında birbirinden farklılaştıkları birkaç nokta var. Burada karar vermek size düşüyor. Karar vermeden önce kendinize sizin için hangi özelliklerin daha değerli olduğunu ve ihtiyaçlarınızı karşılayacağını sorabilirsiniz. Ancak kararınız ne olursa olsun saat endüstrisine büyük katkıları olmuş dünya çapında ünlü markaların saatlerinden birine sahip olacağınızı unutmayın. Alışverişinizden memnun kalmanız dileğiyle.

Bu yazımız Rolex Submariner vs Grand Seiko hakkındaydı. Bir önceki yazımıza ikincielsaatler.com/omega-seamaster-vs-rolex-submariner linkinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp