+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Rolex Submariner Satın Almadan Önce Bilmeniz Gereken 5 Nokta

Rolex Submariner Satın Almadan Önce Bilmeniz Gereken 5 Nokta

Sizin de bildiğiniz gibi Rolex dünyanın en kaliteli ve en pahalı saat markaları listesinde en üst sıralarda bulunur. Peki Rolex’in en pahalı ve en kaliteli saat markası olmasının nedenini hiç düşündünüz mü? Aslında cevap oldukça basit, diğer markalar saat üretmeye çalışırken Rolex herkesin gıpta ile bakacağı, her koşulda kusursuz derecede çalışacak ve gören herkesin dikkatini çekmeyi başaracak eşsiz tasarımlar üretmeye çalışıyor da ondan. Tam da bu sebeple kaliteli saat denilince akıllara ilk gelen marka olarak bilinir. Sadece bununla da sınırlı kalmayıp saat konusunda standartları belirleyen adrestir. Biz de sizin için bu içerikte kaliteli saatin sözlükteki karşılığı olan Rolex Submariner satın almadan önce bilmeniz gereken 5 nokta hakkında bilgi verdik.

Bu İçerikte Neler Var?

Bu içerikte;

  1. Rolex markasının neden en kaliteli saatleri ürettiği,
  2. Bunu nasıl başardığı,
  3. Hangi yöntemleri uyguladığı,
  4. Bir saatin hangi süreçlerden geçtiği konuları yer alıyor. 

Rolex Submariner Su Geçirmezlik

Rolex’in kuruluş hikayesini inceleyecek olursanız o zamanlar ki dönemde fark yaratacak bir kalite arayışı içerisinde olduğunu göreceksiniz. Bir başka deyişle 20. yüzyılın başlarında kurulan Rolex’ in asıl amacı su geçirmeyen saat üretmekti. Nitekim o zamanlar kullanıcıların en çok yakındığı nokta ceplerinde taşımış oldukları saatlerin kolay bir şekilde su geçirip mekanizmalarının bozulmasıydı. 1922 yılında özel teknikler kullanılarak geliştirilen Rolex Submariner titizlikle üretilip piyasaya sürüldü. Bununla da kalmayıp en ekstrem koşullarda bile dayanıklı olduğunu gösterebilmek için saati test etmesi için Rolex dalgıçlarından yardım istedi.

Ufak bir detay daha verecek olursak Rolex Submariner saatleri test edildiği en zorlu koşul Marina çukurudur. Mariana çukurunda bile hiçbir şekilde performansından ödün vermeyen Rolex yüzey çıktıkları zaman yapılan kontrollerde sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmiştir. Buradan da anlayacağınız üzere orjinal Rolex saatler hiçbir koşul altında su geçirmez. Sahtesi ile orijinalini ayrılmak için kullanabileceğiniz ilk test bu olacaktır.

Orjinal Rolex hakkında daha detaylı bilgiye ilgili yazımızdan ulaşabilirsiniz: Orjinal Rolex Nasıl Anlaşılır?

Logo

Markanın hikayesini, kuruluş amacını ve günümüze kadar olan başarılarını incelediğimizde sadece saat üretmek gibi bir niyetlerinin olmadığını görebilirsiniz. Öyle ki Rolex dünya genelinde en kaliteli ve en dayanıklı saatleri üretmek için çalışmalarını yürütüyor. Bu nedenle en ufak detaylara bile oldukça özen gösterip asla işin kolayına kaçmıyor. Eğer elimizdeki Rolex’in orijinal olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta logosudur. Sahte Rolex saatlerde logo camın altına oyma tekniği ile işlenir.

Orjinal Rolex saatlerde ise kristal cam üzerinde mikro dağlama tekniği kullanılarak logo işlemesi yapılır. Bu sayede hangi açıdan bakılırsa bakılsın Rolex logosunu görmek her zaman mümkün olur. Aynı zamanda orijinal Rolex saatlerde logo kordona da işlenir. Bombeli bir şekle sahip olan kral tacı orijinal Rolex anlayabilmek için dikkat edilmesi gereken noktalar arasında bulunur.

Rolex Submariner Malzeme Kalitesi

Sizin de bildiğiniz gibi bir ürünü kaliteli veya kalitesiz yapan en önemli etken kullanılan malzemelerdir. Dünyanın en kaliteli saat markası olma amacıyla faaliyetlerine devam eden Rolex de ürünlerinde kullandığı malzemelerin kalitesi de oldukça özen gösterir. Öyle ki Rolex saatlerde kullanılan çeliğin kalitesine ulaşabilmek replika firmalar için oldukça zor bir husustur. Nitekim hem İsveç çeliği hem de özel işleme tekniği Rolex saatleri bir dünya markası haline getirmiştir. Elinize aldığınız andan itibaren Rolex saatler malzeme kalitesini hissettirip premium hissini sizlere yaşatır. Bu sayede onun normal bir saat olmadığını kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. 

Rolex Submariner Satın Almadan Önce
Rolex Submariner Saati incelemek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bezel

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Rolex saatler her türlü zorluğu koşulunda ve uzun yıllar boyunca çalışabilecek düzeyde tasarlanmıştır. Bu nedenle bünyesinde bulundurduğu bütün parçalar üst düzey işçilik ile üretilip kusursuz bir şekilde çalıştığından emin olunur. Ancak bütün testleri geçtikten sonra satışa çıkarılıp sizlerle buluşur. Bu da sahte ve orijinal Rolex saatleri ayırmak için sizlere bir ipucu daha verir. Öyle ki orijinal Rolex saatlerde bezel sorunsuz bir şekilde çalışır. Sadece gösteriş için tasarlanan sahte Rolex’lerde ise neredeyse bütün parçalar olduğu gibi bezel de eksik ve yanlış bir şekilde çalışır.

Sürekli takılmalar yaşayıp kalitesizliğini ortaya koyar. Diğer yandan sahte Rolex saatlerde bezel üzerinde bulunan rakamlar boyama tekniği ile yazılır. Orijinal Rolex saatte ise neredeyse her parçasında olduğu gibi bezel kısmı da ince bir işçilikten geçip üzerindeki rakamlar lazer yazım tekniği kullanılarak üretilir. Buradan da anlayacağınız üzere orijinal Rolex saat alırken gerçekliğini sorgulayabilmek için uygulayabileceğiniz bir diğer metot bezeline dikkat etmek olur.

Kadran

Rolex saatin kalitesini belli eden bir diğer nokta ise kadran olarak karşımıza çıkar. Kusursuz bir işçilikle hazırlanmış olan Rolex saatler her köşesinde olduğu gibi kadranı da özenle üretilir. Lazer yazım tekniği kullanılarak geliştirilmiş olan kadran bölümü üzerinde bulunan rakamlar mükemmel bir ahenk içerisinde olur. Birbiriyle eşit ve simetrik görüntüye sahip olan kadrandaki rakamlar düzen takıntısı olan insanların göz zevkine hitap edilecek düzeyde yazılır.

Bu nedenle ne bir eğrilik ne bir simetrik bozukluk ne de silme gibi durumlar orijinal Rolex saatlerde görülmez. Sahte Rolex saatlerde ise kordon bölümü neredeyse her parçasında olduğu gibi ucuz ve kalitesi bir şekilde taklit etmek amacıyla yapılır. Kordondaki rakamlar mürekkep ile yazılarak kısa süre içerisinde canlılığını yitirir.

Ayrıca Kordon bölümünde bulunan tarih bölümü orijinal Rolex saatlerde büyüteç ile yakınlaştırılır. Daha kolay bir şekilde tarihi görmenize olanak veren bu yöntem bakış açısı ne olursa olsun kordonda yazan tarihi rahatlıkla okumanızı sağlar. Replika Rolex saatlerde ise tarih kısmının üzerinde hiçbir ekstra detay bulunmaz.

Ağırlık

Detaylı işçilik, özel teknikler ve kaliteli malzemeler kullanılarak üretildiği için Rolex saatler oldukça hafif olur. Gün boyu kolunuzda severek taşıyabilmeniz için orijinal Rolex saatler ortalama 130 gram gibi oldukça hafif ağırlığa sahip olur. Günümüzde üretilen telefonlardan bile hafif bu saatler kolunuzu yormadan konforlu bir şekilde saati takabilmenize olanak verir. Replika Rolex saat herkese orijinalini taklit edip kalitesine ulaşabilmek için çelik malzemeler kullanılarak üretilir.

Bu nedenle normal veya orijinal Rolex saatlere göre oldukça hafif olurlar. Orijinal Rolex saatler her ne kadar repliklarında daha ağır olsa da ağırlık merkezi özel olarak dizayn edildiği için mükemmel bir konfor sunar. Buradan da anlayabileceğiniz üzere replika Rolex takmak bileği oldukça yorup konforsuz bir kullanım sunarken orijinal Rolex saatlerde bu durum gözlenmez.

Rolex Submariner Seri Numarası

Rolex ürettiği her saate özel bir seri ve model numarası tasarlar. Tıpkı T.C. kimlik numarasında olduğu gibi bu seri ve model numaraları özel bir teknik kullanılarak kombine edilir. İnternet üzerinden saatin orijinal olup olmadığını anlayabilmeniz için Rolex size bir araç sunar. Kalitesinin yanında orijinal saat ayırt edebilmek için seri numarasını sorgulayarak kolay bir şekilde tespit yapabilirsiniz.

Son olarak satın aldığınız alıcıya dikkat edip güvenilirliğini sorgulayarak sahte ürünler almaktan kendinizi koruyabilirsiniz. Nitekim günümüzde internet üzerinde birkaç yüz liraya orijinal, ithal veya ikinci el Rolex saat sattığını iddia eden pek çok kişi ve firma vardır. Bunların tuzağına düşmeyip kalitesiz ürünler almamak için mutlaka satın alacağınız mağazaya ve platforma dikkat etmeniz gerekir. İnternet üzerinde basit bir sorgulama yaparak hem mağazanın hem de platformun güvenilirliğini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. 

Bu yazımızda Rolex Submariner satın almadan önce bilmeniz gereken 5 noktadan bahsettik. Bir önceki blog yazımıza https://ikincielsaatler.com/uygun-fiyatli-rolex/ linkinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp