+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Rolex Air King Saat İncelemesi 

Rolex Air King Saat İncelemesi 

Sizin de bildiğiniz gibi pilotların yaşadığı pek çok sıkıntı bulunur. Bunlardan en bariz ve belirgin olanları ise yüksek irtifaya çıktıkları zaman yanlarında götürdükleri araç ve gereçlerin birçoğunun çalışmaması olur. Nitekim 10.000 fitin üstüne çıkıldıktan sonra büyük bir basınç değişikliği yaşanacağı için üretilen her cihazın çalışması mümkün olmaz. Yeryüzünde sorunsuz olarak çalışan birçok ekipman gökyüzüne çıktıktan sonra yüksek basınç değişikliği nedeniyle işlevlerini yerine getiremez. 1920’li yıllarda bu sorunun farkına varan Rolex de havacılar için özel olarak bir saat geliştirdi. Biz de bu içerikte sizin için Rolex Air King saat incelemesi ile merak ettiğiniz her türlü soruya cevap vereceğiz.

Havacılığın altın yılı olarak nitelendirilen 1920’li yıllarda Rolex’in geliştirdiği saatler ile pilotların haber alması, ne kadar süredir uçtuklarını tespit etmesi ve buna uygun olacak bir irtifada seyretmeleri mümkün hale geldi. Rolex Air King adından da anlaşılacağı üzere havanın kralı olmaya aday olup yüksek irtifalarda yolculuk etmek isteyen kişilerin yok arkadaşı haline gelmiştir. 

Rolex Air King Saat İncelemesi; İlk İzlenim

Bir önceki nesle oranla yeni Air King modellerinin daha sportif bir görünüme kavuştuğunu söyleyebiliriz. Özellikle saat içerisinde kullanılan renkler daha kontrast hale getirilmiş. Bu sayede saati görebilmek ve okuyabilmek daha kolay hale gelmiş. Saati daha iyi bir şekilde tanımlayacak olursak en çok dikkat çektiğimiz noktalar aşağıdaki gibi olmuştur.

  1. Yenilenmiş tasarım
  2. Dayanıklılık
  3. Üst düzey teknoloji
  4. Kullanım kolaylığı
  5. Premium hisse

Yeni renk kombinasyonunun saati daha şık gösterdiğini söyleyebiliriz. Malzeme kalitesi ile her zaman dikkat çeken Rolex aynı kaliteyi Air King modelinde de sürdürmeye devam etmiş. Hem kordonu hem de dış yüzeyi görür görmez çekecek şekilde tasarlanmış. Bu da kolunuza taktığınız andan itibaren çevrenizde bulunan neredeyse herkes tarafından kolay bir şekilde fark edilmesine neden oluyor. Dikkatleri üzerine çekmek konusunda oldukça başarılı olan Rolex aynı zamanda size işlevsellik, kullanışlılık ve dayanıklılık konularında da büyük bir avantaj sunuyor. Oldukça ekstrem koşullarda alanında uzman olan kişilerce test edilen Rolex Air King günümüzde herkesin sahip olmak istediği saat modellerinden biridir. 

Tasarım

Bir saatin kalitesini belirleyen en önemli unsurlardan biri şüphesiz tasarım olur. Dünya genelinde en iyi marka olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Rolex ‘de tasarım konusuna oldukça özen gösteren firmalardan birisidir. Öyle ki ürettikleri saatler aradan 100 yıl bile geçse hala birer tasarım harikası olarak nitelendirilmeye devam ediyor. Sadece tasarım harikası olma yolunda çalışmalar göstermeyip aynı zamanda işlevsellik de sunuyor. Yapılan ilk testleri Everest Dağı’nı aşmak için yola çıkan pilotlar tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu zorlu koşullarda bile çalışmasına sorunsuz bir şekilde devam eden Rolex Air King, ne kadar iddialı olduğunu bir kere daha ispat etmiştir. 

İşlevsellik

Rolex Air King saatleri işlevsel kılan birçok özelliği bulunur. Bunlardan en bariz ve en belirgin olanı siyah kadran altında yatar. Sizin de bildiğiniz gibi karanlık havalarda veya görüşün düşük olduğu zamanlarda saatin kadranını okumak zor olabilir. Tam da bu sebeple günümüzde üretilen birçok akıllı ve normal saat arkadan aydınlatmalı olarak geliyor. 1930’lu yıllarda ise Rolex bunun için çok güzel bir çözüm buluyor. Ürettiği Air King saatlerin kadranını siyah üzerindeki rakamlarını beyaz renk olacak şekilde tasarlıyor. Bu sayede her türlü koşul ve şartta üzerinde bulunan rakamları bir başka değişle saat okumak kolay hale gelmiştir. 

Kullanışlılık

Rolex Air King saatlerin kullanışlı olabilmesi için birçok farklı tasarıma gidilmiştir. Bunlardan en çok dikkat çekeni ise 3, 6 ve 9 rakamlarının normal rakamlara oranla büyük olması olur. Seyir takibini kolaylaştırmak adına yapılan bu tasarım kullanışlılığı artırıyor. Bu sayede pilotların ne kadar süredir seyrettiğini belirlemesi ve kalan süreyi hesaplaması daha kolay hale geldi. Aynı zamanda kolay okunabilen dakika bölümü saati daha kullanışlı hale getiriyor. Bu da seyir sürelerini anlık olarak hesaplayıp kesin sonuçlara verebilme imkanı verir. 

Rolex Air King İncelemesi
Rolex Air King Saati incelemek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Uçuş İçin Son Derece Uygun

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ilk tasarlanan modelleri Rolex Air King’in ilk tasarlanan modelleri gerçek pilotlar tarafından test edilmiştir. Charles Douglas Barnard da bu pilotlardan birisi olup yaşadığı döneme damga vuran efsane bir isimlerden birisidir. Uzun uçuşlar gerçekleştirdiği 1920’li yıllarda Rolex Air King modeli için Barnard “Özgü nitelikleri uçuş için uygun, niyetim bundan sonraki uzun uçuşlarında yanımdan ayırmamak” diye yorum yapmıştır.

Rolex Air King saat incelemesinden de anlayacağınız üzere her türlü zorlu koşullar dayanabilecek ve performansından zerre kadar ödün vermeyecek ürünler geliştirmek için gerçek profesyonelleri ile araştırmalar yapmıştır. Bu araştırmaların neticesinde günümüze kadar uzanan bir markayı inşa edip sizlerde buluşturmuştur. Rolex saat sahibi olduğunuzda gösterişinden zorlu koşullardaki dayanıklılığına kadar birçok yönden lider bir marka ile tanışmış olursunuz.

Yenilenmiş Tasarım

Rolex Air King saat incelemesi konusuna gelecek olursak marka 2016 yılında yeni bir tasarım ile karşımıza çıkmıştır. Tanıtıldığı fuarda pek çok kişinin dikkatini çeken Rolex Air King’ler daha sportif bir görünüme kavuştu. Bu sayede hem günümüz için uygun bir saat tasarımı hem de daha işlevsel hale geldi. Detaylı bir şekilde bahsedecek olursak kadranı yaklaşık 6 milimetre kadar büyüdü.

Bununla birlikte araştırma ve geliştirme çalışmalarına hız kesmeden devam eden Rolex sahip olduğu bütün teknolojiyi Air King modelini daha iyi hale getirmek için kullandı. Böylelikle günümüzde hem gençler hem uçuş tutkunları hem de saat koleksiyoncuları için biçilmiş kaftan oldu.

Anti Manyetik

Air King saatlerin en çok dikkat çeken özellikleri ise anti manyetik özelliğe sahip olmasıdır. Sizin de bildiğiniz gibi uçaklarda pek çok elektronik parça ve araç gereç bulunur. Özellikle pilot kabininde toparlamış olan bu cihazların dikkatli bir şekilde muhafaza edilmesi ve korunması gerekir. Herhangi bir manyetik alana maruz kalmaları durumunda ise fonksiyonlarını doğru bir şekilde yerine getiremeyeceği için havayolu şirketleri tarafından birçok önlem alınır. Kullanılan saatlerin ürettiği manyetik alan da düşünülecek olursa pilotların saat kullanmasının önündeki en büyük engeldi. Rolex de bu sorunu görüp Air King modellerini anti manyetik olacak şekilde tasarladı. Bu sayede hem güvenli hem de şık olan bir saati siz kullanıcılarına sundu.

Dış Görünüm

Rolex Air King saat incelemesine dış göürünümden devam etmek gerekirse tasarım konusunda her modeli için farklı bir özen gösteren Rolex, Air King modelinde de bunu sürdürmeye devam etmiş. 2016 öncesinde tasarlanan saatler evrensel olmakla birlikte günümüzde hala şıklığını koruyan modeller arasında yer alıyor. Dönemine göre gayet estetik bir şekilde tasarlanan Air King saatler günümüzde de bu şıklığını korumaya devam ediyor. Baselworld’de tanıtılan yeni tasarım ise eskisini aratmayacak türde olduğunu söyleyebiliriz.

Tabii arada bariz farklar olduğu hepinizin de bildiği gibi aşikâr. Yeni tasarımda en çok dikkat çeken detay daha sportif bir görünüme kavuşmuş olan dış görünümü olarak karşımıza çıktı. Geleneği bağlı kalmak için ise 3, 6 ve 9 rakamları eskisi gibi kalıp uçuş takibi yapabilmek adına güncelliğini koruyor. Basel de bir dizi değişiklikler olduğunu söyleyebiliriz. Yapılan incelemelerde en çok dikkat çeken detay dakika indekslerinin daha iyi bir hale getirilmesi olmuş. Diğer yandan yarıçap büyütülüp uçuş süresini hesaplamak için kullanılan dakika indeksi ile daha uyumlu bir şekilde konumlandırılmış.

Bu yazımızda Rolex Air King saat incelemesi hakkında konuştuk. Bir önceki blog yazımıza https://ikincielsaatler.com/rolex-submariner-satin-almadan-once-bilmeniz-gereken-5-nokta/ linkinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp