+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Mükemmel Dokunuşlarla Rolex Saat İşçiliği

Mükemmel Dokunuşlarla Rolex Saat İşçiliği

Rolex saat işçiliği ile kalitede büyük bir başarıya imza atmıştır. Üretilmiş olan herhangi bir ürünü kaliteli olarak adlandırılabilmesi için neler gerekir? İşte aklınıza gelen her türlü şey Rolex saatlerde mevcuttur. Bu söylemi ispat edebilmek için markanın kuruluş hikayesini yakından incelemek doğru bir eylem olacaktır. Hans Wilsdorf tarafından kurulan Rolex henüz ilk yıllarından itibaren dünyanın en kalitelisi üretme amacını benimsemiş. Sadece bununla da kalmayıp bu iddiasını her türlü koşulda sürdürebilmek için çeşitli ortamlara uygun olabilecek özel saatler geliştirmiştir. Her türlü koşula ve zorlu ortama dayanıklı olabilmesi için ise uygulanabilecek en ekstrem testleri gerçekleştirmiştir. Biz de bu içerikte Rolex saatleri daha yakından tanıyabilmek için mükemmel dokunuşlarla Rolex saat işçiliği hakkında detaylı bilgi verdik.

Rolex Saat Çeşitleri

Rolex saat çeşitleri araştırması yapınca karşınıza birçok farklı konu çıkabilir. Ama bunlardan en dikkat çekici olanı ise Rolex’in neredeyse her türlü zorlu ortam için uygun bir saat modelinin bulunması olur. Aşağıda da görebileceğiniz gibi Rolex ürettiği saat modellerini en zorlu koşullara dayanabilecek düzeyde geliştirip alanında uzman olan kişilere test ettirmiştir.

  1. Dalgıçlar
  2. Pilotlar
  3. Tırmanış yapanlar
  4. Extreme sporcular

Rolex saat işçiliğinin bu kadar kaliteli olmasının nedeni henüz üretim aşamasında birçok testten geçmesi olur. Dalgıçlar için özel olarak geliştirilen su geçirmez saatler 20. yüzyılın başlarında tasarlanmıştır. 100 fit derinliğe kadar sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam eden Rolex saatler bu konuda ne kadar iyi olduğunu kanıtlamıştır. Sonrasında yapılan testlerde ise çıta oldukça yüksek bir noktaya konulmuştur. Öyle ki su geçirmezliğini ispat diyebilmek için Rolex son tasarladığı saatleri Mariana çukurunda test etmiştir. Yüzey çıktığı andan itibaren sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam eden bu saat ile Rolex’in ne kadar kaliteli bir marka olduğu anlaşılmıştır. 1920’li yıllarda pilotların zamanı öğrenebilmesi için ise Air King modelini geliştirmiştir.

Everest Dağı’nın üzerinden Houstone’a uçmak için yola çıkan Douglas Barnard Rolex saat ile birlikte bu maceraya atılmıştır. 33.000 fit yüksekliğe ulaşıp sorunsuz bir şekilde yolculuğuna devam eden Barnard Rolex Air King saati için “Niyetim bundan sonraki bütün uzun uçuşlarda bu saati yanımdan ayırmamak” olarak Ne kadar kaliteli olduğunu ifade etmiştir.

Rolex Saat İşçiliği ile Sağlamlık

Üretilmiş olan bir ürünün kaliteli olarak nitelendirilebilmesi için sağlam olması kaçınılmaz bir durumdur. Rolex de sağlamlık konusunda oldukça iddialı olan markalar arasında yer alır. Hatta Rolex ürettiği her bir saati ekstrem testlerden geçirip daha sonradan kullanıcıları ile buluşturur. Kendi internet sitesinde de “ Zorlu koşullara karşı gerçekten sağlam” diye bu konuya çok güzel bir gönderme yapmıştır. Üstelik bu sağlamlık iddiasında sadece 1 yıl, 2 yıl veya 10 yıl için sürdüremez. Markanın misyonu ve vizyonunu yakından inceleyecek olursanız dünyanın en kaliteli ve en sağlam saatleri üretimi amacı güttüğünü çok rahat bir şekilde görebilirsiniz. 

Rolex Saat İşçiliğinde Tasarım

Neredeyse küçük bir servete mal olan birçok Rolex saat modeli aynı zamanda tasarım konusunda da oldukça iddialıdır. Eski modelleri yakından inceleyecek olursanız markanın evrensel tasarımlar yapma amacını kolaylıkla görebilirsiniz. Buradan anlaşılacak şey ise satmış oldukları saati sadece birkaç yıl boyunca moda olacak türde geliştirmedikleri olur. Rolex bir saat tasarlarken yapmak istediği şey on yıllar boyunca tasarımını koruyabilecek ve hangi çağda bakılırsa bakılsın ne kadar şık olduğu herkese fark edilebilecek ürünler tasarlamak olur.

Rolex Saat İşçiliği ile Kalite

Kalite konusunda değinecek olursak sanırım tartışılabilecek pek fazla şey yoktur. Nitekim Rolex saatlerin üretilmesi tam olarak 1 yıl sürer. Bu süreç içerisinde herhangi bir otomasyon sistem veya seri üretim bandı gibi yeni nesil üretim teknikleri kullanılmaz. Bir ordu kadar özel taş uzmanını bünyesinde bulunduran Rolex yılda yaklaşık 1 milyon adet saat üretir. Buradan da Rolex’in kapasitesini çok kolay bir şekilde anlayabilirsin. Korozyon, su geçirme ve çizilme gibi durumlara karşı oldukça dayanıklı olan Rolex saatlerin asıl sırrı üretiminde yatar. Markanın şu anda sahip olduğu kaliteyi koruyabilmesi için hiçbir şeyden ödün vermediğini çok kolay bir şekilde görebilirsiniz.

Öyle ki hala geleneksel üretim tekniklerini kullanıp dünyanın en modern demir döküm atölyesini 2000 yılında faaliyete geçirmiştir. Bir yandan geleneklerine bağlı kalıp diğer yandan da kalitesini daha üst noktalara taşıyabilmek için gerekli olan bütün atılımlar gerçekleştiriyor.

 

 

Mükemmel Rolex Saat İşçiliği
Rolex Sea Dweller Deepsea Saati satın almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Mekanizması

Dünya üzerinde var olan saat üreticilerinin neden Rolex kalitesine erişemediğini hiç düşündünüz mü? Aslına bakarsanız bu sorunun cevabı oldukça basittir. Rolex’in kalitesine erişemiyorlar çünkü bir saati üretirken kullanmış olduğu tekniği uygulamak ve bu kadar çok emek uygulamak istemiyorlar. Oldukça maliyetli olan bu üretim süreci beraberinde sabır, konsantrasyon ve uzmanlık istiyor.

Bir ordu olarak tabir edilen Rolex’in uzmanları her bir saatin mekanizmasını yüzlerce saat harcayıp el emeği ile özel olarak meydana getirir. Bunun yanında Rolex saatlerin üzerinde bulunan mücevher ve özel işlemeler mücevher uzmanları tarafından titizlikle yerleştiriliyor. Üretiminin neden 1 yıl sürdüğünü ve neden bu kadar pahalı olduğunu anlamak için başka açıklamaya gerek yoktur. İşte diğer markaların Rolex kalitesine ulaşamamasının nedeni tam olarak budur.

Malzemesi

Rolex saatlerin bu kadar kaliteli olmasını sağlayan bir diğer unsur ise üretiminde kullanılan malzemelerdir. Oystersteel olarak adlandırılan ve özel olarak geliştirilen çelik Rolex’in hammaddesi olur. 2000’li yılların başlarında yeni döküm atölyesine geçtikten sonra Rolex bu formülü teknoloji ile birleştirip aşınmalara, çizilmelere ve zorlu koşullara karşı dayanabilecek özel bir çelik tasarlamıştır. Ürettiği bütün saatlerde 18 karat altını kullanıcılara garanti eden Rolex kalitesini bir kez daha ortaya koymuştur. Sizlere sunulan saat Oystersteel çeliği sayesinde yıllar boyunca İlk günkü ışıltısını korumaya devam eder. Parlaklığından hiçbir zaman ödün vermeyip Rolex saatler her zaman dikkatleri üzerine çekmeyi başarır. 

Rolex Saat İşçiliği ile Kadran

Rolex saatleri diğer saat markalarından ayıran en önemli unsur şüphesiz kadrandır. Hangi açıdan bakılırsa bakılsın ışıltılı ve parlak bir şekilde duran ve gören herkesin dikkatini çeken kadran tasarımı Rolex’in başarılarından birisidir. Sadece ışıltı ile kalmayıp işlevselliği de amaçlayan Rolex saati her türlü açıdan kolay bir şekilde okunacak düzeyde tasarlamıştır. Bu sayede pek çok sektörde yer alan uzman için kullanılması oldukça kolay ürünlerden birisidir.

Katran tasarımının şık olmasının yanında aynı zamanda sağlamlığı ile de öne çıkar. Sizin de bildiğiniz gibi saatlerin en dış yüzeyinde bulunan kadranlar dış darbelere karşı dayanıksız olabilir. İlk temas noktası olan kadranlar eğer üst düzey kalitede üretilmezse kolay bir şekilde çizilip kırılabilir. Böyle sorunlar ile kullanıcılarının karşılaşmamasını isteyen Rolex ise bu probleme köklü bir çözüm getirmiştir. 

Seramik alaşımlar kullanılarak üretilen çerçeve tasarımı oldukça yüksek bir mukavemete sahiptir. Bu sayede dışarıdan gelebilecek her türlü darbeye karşı hazırlıklı olup sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam eder. Yıllar boyunca İlk günkü canlılığını ve parlaklığını koruyan Rolex saatler bu başarısını üretiminde kullandığı özel tekniklere borçludur.

Mükemmel Rolex saat işçiliği ile başarısıyla adından birçok kez söz ettirmeyi başarmıştır. Bu kadar mukavemetli bir üretiminin yanı sıra tasarım konusunda da hiçbir ödün vermeyen Rolex işte bu sebeplerle dünyanın en kaliteli saat markasıdır. Sakıp Sabancı’nın da dediği gibi eğer siz de ucuz mal alacak kadar zengin birisi olmadığınızı düşünüyorsanız Rolex saat tam aradığınız ürün olur. 

Bu yazımızda mükemmel dokunuşlarla Rolex saat işçiliğinden bahsettik. Bir önceki blog yazımıza https://ikincielsaatler.com/rolex-air-king-saat-incelemesi/ linkinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp