+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Rolex Su Geçirmezlik Sanatı

Rolex Su Geçirmezlik Sanatı

Kurulduğu günden itibaren su geçirmez saat konusunda oldukça iddialı olan Rolex bu başarısını kuruluş amacına borçludur. Öyle ki saatlerin gündelik kullanımda giderek yaygınlaştığını göre Rolex’in kurucusu Hans Wilsdorf 1900’lü yılların başında insanların her türlü ortamda saat kullanmak istediğini fark etmişler. Ortadaki büyük zorluk ise o dönemde var olan ve su ile temas eden saatlerin oksitlenme ile tozlanma sorunları yaşamasıydı. Bu sorunlara çözüm üretmek amacıyla inovatif bir bakış açısı takınan Wilsdorf saat kasalarını su geçirmez yapmak için çalışmalarına başlayacaktı. Uzun uğraşlar ve büyük emekler sonucu ise hedeflediği noktaya ulaşacaktı. Oldukça dikkat çekici bir konu olan Rolex su geçirmezlik sanatı hakkında sizi daha çok bilgilendirilmek için bu içeriği oluşturduk.

Nelerden Bahsedeceğiz?

Bu içerikte;

  1. Rolex’in gerçekleştirmiş olduğu deneyleri
  2. Ulaşılan sınırları
  3. Kırılan rekorları
  4. Neden en kaliteli saat markası olduğuna yakından değineceğiz

Şirket Kuruluşu

“Su geçirmez kol saatine sahp olmanın bir yolunu bulmalıyız” diye yola çıkan Rolex kısa süre içerisinde bu amacına erişmiştir. Oyster olarak bilinen ilk saatini 1922 yılında üreten Rolex çerçevesi ve camı kordona vidalı olan özel bir tasarımı gerçekleştirmiştir. İçerisinde bulunan parçaların hiçbir şekilde zarar görmeden bir istiridye misali süresiz bir şekilde suyun altında kalabilmesi Oyster modelinin ne kadar başarılı olduğunu gösterir. Saati su geçirmez olduğunu ispatlayan bilmek için ise oldukça farklı bir yöntem denenmiştir.

Manş Denizi’ni geçen ilk kadın olmak isteyen Mercedes Gleitze tarafından özel bir teste tabi tutulmuştur. Bunun için Gleitze saati koluna takarak rekor denemesi için yola koyulmuştur. Olayı yakından takip eden Times gazetesinin muhabiri ise kolunda altın saati olan bir bayan olarak Gleitze’yi tanımlamıştır. Hedefine başarıya ulaşan Gleitze ise yol boyuna doğru saati gösterdi diyerek Oyster modelinin ne kadar kaliteli olduğunu bütün dünyaya duyurmuştur.

Dünyanın İlk Su Geçirmez Saati

Dünyanın ilk su geçirmez kol saati unvanını eline alan Rolex, bu başarıdan sonra yolunda tam gaz ile devam etmiştir. Öyle ki şirket önümüzdeki birkaç yıl içerisinde pek çok farklı modeli piyasaya sürecek ve birçok kullanıcı tarafından talep görecekti. Dünyanın ilk su geçirmez saati ünvanını elinde bulunduran Rolex sadece bu başarı ile yetinmemiştir.

Şirketin kuruluş amacında da belirtildiği üzere dünyanın en kaliteli saatlerini üretmek üzere yola çıkan Rolex, günümüzde bu başarısına hala korumaya devam ediyor. Şu anda da teknolojiyi aktif bir şekilde kullanan ve geleneklerine bağlı kalan Rolex yılda 1 milyon gibi oldukça yüksek miktarda saat üreterek saat üreticileri listesinde ilk sırada yer almıştır. Rolex su geçirmezlik sanatı ile farkını ortaya koymaktadır. 

Rolex Su Geçirmezlik Sanatı
Ulysse Nardin Maxi Marine Diver Saatini İncelemek İçin Sitemizi Ziyaret Edebilirsiniz.

Dalgıçlar İçin Özel Saat 

Oyster modelinden sonra daha kaliteli ürünler üretmek için yola çıkan Rolex 1953 yılında Submariner modelini piyasaya sürmüştür. Rolex su geçirmezlik sanatının görüldüğü bu modelde 330 feet derinlikte gerçekleştirilen testlerde saatin kusursuz bir şekilde çalışıp fonksiyonlarını yerine getirdiği doğrulanmıştır. 100 metre derinlikte gerçekleştirilen bu test ile su geçirmez saatler başka bir seviyeye taşındı. Nitekim 1950’li yıllarda 330 feet derinlikte bile sorunsuz bir şekilde çalışabilecek bir saat üretmek pek de kolay bir konu değildi. Bu zorlu görevi üzerinden başarı ile gelen Rolex sizin de tahmin edebileceğiniz üzere başarılarını sadece bununla sınırlı bırakmamıştır. Her geçen gün kendisini geliştirmeye, daha zorlu koşullarda deneyler yapmaya ve kalitesini daha üst noktalara taşımaya devam eden Rolex ulaşılabilecek en son nokta ile bu başarıyı yakalamıştır.

Mariana Çukuru’nda Deney

Rolex su geçirmezlik sanatı ile herkesten farkını ortaya koyarak kendini göstermiştir. Rolex’in su geçirmez bir saat olduğunu ispat diyebilmek için yapılan en dikkat çekici deney ise Mariana Çukuru içerisinde gerçekleştirilen olur. 1960 yılında İsviçre’de okyanus bilimcisi Jacques Piccard ve bir Amerikan yüzbaşısı Mariana Çukuru’na inmeyi denemiştir. Özel bir denizaltı kullanılarak gerçekleştirilen bu deneyde Rolex saatlerini test etmesini istemiştir.

Bunun için de denizaltının dış yüzeyine Rolex Submariner model saati özel olarak monte edip yolculuğa başlamışlardır. Böyle bir deneyin gerçekleşmesi 10 yılda bir olabileceği için Rolex eline geçen bu fırsatı kaçırmamış. Suyun altında geçen yaklaşık 8 buçuk saat sonra ise deneyin başarılı bir şekilde sonuçlandığı gözlenmiştir. Yapılan incelemelerde bombeli bir yüzeye sahip olan saatin zamanı doğru bir şekilde gösterdiği tespit edilmiştir. Buradan da açık bir şekilde göreceğiniz üzere Rolex dünya üzerinde var olan ve keşfedilen en derin noktada sorunsuz bir şekilde çalışıp kalitesini bir kez daha ortaya koymuştur. 

Rolex Su Geçirmezlik Sanatı; Su Altında 2 Hafta

Mariana Çukuru’nda sekiz buçuk saat kaldıktan sonra bile hala sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam eden Rolex saatler başarısını bununla sınırlamadı. Sizin de bildiğiniz gibi insanların su altında daha çok vakit geçirebilmesi için uygulanabilecek farklı yöntemler bulunur. 1960’lı yıllarda test edilen ve başarıyla sonuçlanan deneylerde ise oksijen yerine hidrojen yoğunluklu bir hava karışımı soluyan dalgıçlar su altında daha uzun süre kalabilmiştir.

Bu başarı ortaya çıktıktan sonra Rolex de kendi alanında üzerine düşen vazifeyi yerine getirmek için çabalarına başlamıştır. Bunun için denizin altında kalan dalgıçların kullanmış olduğu tekniği yakından inceleyip aynısını hayata geçirmek için çeşitli araştırmalara girişti. Yapılan deneyler ve testler sonucunda ise yeni bir ürün olan Rolex Sea Dweller ortaya çıkmıştır.

Daha sonrasında gerçekleştirilen ekstrem deney ise toplamda 4 kadından oluşan bir deniz kâşifi grubu ile çalışma yürütmek olmuş. Başlıktan da anlayabileceğiniz üzere bu deniz kaşifleri su altında toplamda 2 hafta geçirmişlerdir ve her birinin kolunda Rolex saatler yer almıştır. Sizin de tahmin edebileceğiniz üzere testler sorunsuz bir şekilde tamamlanıp başarıyla sonuçlanmıştır.

%25 Daha Fazlası

Son geliştirilen modellerde ise çıta oldukça üst bir düzeye çıkartılıp Rolex saatler su geçirmezlik konusunda rüştünü ispat etmiştir. Özel olarak dizayn edilmiş bir ortamda Rolex saat 12800 feet veya diğer deyişle 3.900 metre derinliği simüle edebilecek olan bir test düzeneğine konulur. Yapılan bu deneyde saatin parlaklığı, sağlamlığı ve çalışması incelenmiştir. Mariana Çukuru’nda yapılan deneyde sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam eden Rolex saatler aynı performansı son yapılan deneylerde de göstermiştir.

Dikkat çeken bir diğer detay ise Rolex’in ürettiği ve su geçirmez etiketi bulunan bütün saatlerin müşterilere sunulmadan önce aynı simülasyon test edilmesi olur. Bir başka deyişle Rolex’in siz değerli kullanıcılarına sunmuş olduğu bütün saatler 12.800 feet derinliği simüle edebilen bir testten geçer. Burada başarılı olan saatler ise sizler ile buluşup bir ömür boyunca kullanmanız için yanınızda olur.

Yeni Nesil Rolex

Her ne kadar geleneklerine bağlı kalan bir firma olsa da Rolex, araştırma ve gelişmeye oldukça özen gösterir. Günümüzde üretmiş olduğu bütün saatler ekstrem koşullara dayanabilecek şekilde dizayn edilir. 41 milimetreye ulaşan çapı ile daha büyük kasaya sahip olan yeni nesil Rolex saatler tasarımı ile görenleri büyülüyor. Orijinal estetiğine sadık kalıp yeni teknolojiler kazandırılmış olan Rolex saatler kullanıcıları ile buluşuyor.

Özellikle siyah kadranı ve döner diskli çerçevesi kullanıcılara işlevsellik kazandırıyor. Siyah mavi ve yeşil kombinasyonunu kullanan yeni nesil saatlerinde Rolex ilk görüşte dikkatleri üzerine çekmeyi başarır. 18 Karat kadar altın içeren özel bileşimi şıklığın yanında sağlandığı da sizlere sunar. Kısa bir slogan ile bitirecek olursak Rolex ile yapabileceklerinizin ve ulaşabileceğiniz noktaların bir sınırı yoktur. 

Bu yazımızda Rolex su geçirmezlik sanatından bahsettik. Bir önceki blog yazımıza https://ikincielsaatler.com/mukemmel-dokunuslarla-rolex-saat-isciligi/ linkinden ulaşabilirsiniz.

 

 

WhatsApp