+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Franck Muller vs Patek Philippe Karşılaştırması

Franck Muller vs Patek Philippe Karşılaştırması

Prestij ve mükemmelliğin adeta bir yansıması olan Patek Philippe, saatçilik alanındaki en önemli temsilcilerden biridir. Cenevreli üretici lüksün, geleneğin ve yüksek saatçiliğin birleşimi olan eşsiz sanat eserleri tasarlar. Dünyanın en karmaşık saatleri arasında yer alan Patek Philippe saatler hem bir statü sembolü hem de mükemmel bir yatırım aracıdır.

Komplikasyonların ustası olarak tanınan Franck Muller ise en üst düzeyde yenilikçi saatler üretir. İsviçreli lüks saat üreticisinin tasarladığı kreasyonların pek çoğu tamamen yeni komplikasyonlarla donatılmıştır. Aeternitas Mega modeli, Muller tarafından üretilen, dünyanın en karmaşık saati olma unvanını taşır.

Eğer lüks saatçilik alanında başta gelen bu iki marka arasından seçim yapamıyorsanız, yazımızdaki Franck Muller vs Patek Philippe karşılaştırması ile kararınızı çok daha kolay verebilirsiniz.

İlk Olarak Patek Philippe ve Tarihi

Franck Muller vs Patek Philippe karşılaştırması ilk olarak tarihçelere bakılarak yapılabilir. Sürgünde yaşamını sürdüren Polonyalı saat ustası Antoni Patek (1811–1877), 1839 yılında Cenevre’de cep saati üretmeye başladı.

1845’de ise Fransız meslektaşı Adrien Philippe (1815–1894) ile birlikte çalışmaya başladılar. Babası da saat ustası olan Adrien Philippe, saatçilik bilgisini babasından almıştı. Adrien Philippe 1844 yılında, günümüzde bize son derece normal gelen tepe mekanizmasını geliştirdi. Philippe bu buluşu yapmadan önce cep saatleri de tıpkı büyük saatler gibi anahtarla kuruluyordu.

Şirket günümüzdeki adını, 1851’de almıştır. İki usta saat koleksiyoncusunun arasındaki rekabet, Cenevreli şirketin her zaman daha üstün saatler üretmenin peşinde olmasını sağladı. Üç sene süren tasarım ve beş sene süren yapım süreci sonunda, 1933’de, 18 ayar altından imal edilmiş eşsiz bir Henry Graves Supercomplication eseri ortaya çıktı.

Franck Muller vs Patek Philippe karşılaştırması, Patek Philippe’in 2016 yılı Kasım ayında yeni bir rekora daha imza atması ile Philippe’i bir adım öne çıkardı. 1518 referans numaralı bir Patek Philippe saati, düzenlenen bir açık arttırmada 9,6 milyon İsviçre Frangı karşılığında el değiştirdi. Bu tutar, bir kol saati için şimdiye kadar ödenen en yüksek fiyattır. Paslanmaz çelikten üretilmiş bu değerli saat, sonsuz takvim komplikasyonu olan bir kronograftır.

Patek Philippe Saatlerin Özellikleri

Franck Muller vs Patek Philippe karşılaştırması yaparken saatlerin özellikleri, en önemli kriterdir. Patek Philippe, çalışmalarını büyük bir gruba bağlı kalmadan, bağımsız şekilde yürüten son Cenevreli lüks saat üreticisidir. Firmanın yönetimi ise Stern ailesine bağlıdır. Şirket bu özelliği sayesinde saat çevrelerinin dışında da saygı görmekte ve böylece üreticiye olan ilgi artmaktadır.

İsviçreli üretici, saatlerinin üretiminde kullanılan parçaların neredeyse tamamını kendi imal eder. Saat tutkunları koleksiyonlarını, mutlaka en az bir Patek Philippe saatiyle taçlandırırlar. Yüksek prestij ve değerini koruma özelliğine sahip olan söz konusu saatler aynı zamanda mükemmel bir yatırım seçeneğidir. Patek Philippe modelleri, genel olarak muhafazakar bir stile sahiptir. Şirket saatleri, altın veya platin gibi değerli metallerden üretir. Patek Philippe, paslanmaz çelikten de saat tasarlar ancak bu saatlerin sayısı, diğer üreticilerle kıyaslandığında oldukça azdır.

Franck Muller vs Patek Philippe karşılaştırması yapıldığında öne çıkan Calatrava ve Nautilus modelleri, geleneksel lüks saat üreticisinin en tanınan koleksiyonlarıdır. Sadeliğin ve zarafetin bir yansıması olan ilk koleksiyon, 1932’den günümüze Patek’in üretim programında yer alır. Nautilus, 1970’li yılların sonundan bu yana sportif tasarımıyla öne çıkmıştır. Philippe, Complications ve Grandes Complications koleksiyonlarında ise yüksek saatçilikteki eşsiz ustalığını sergiler. Bu koleksiyonlardaki modeller tourbillon, dakika tekrarlama, sonsuz takvim, Ay evresi göstergesi veya dünya saati gibi göz alıcı özelliklere sahiptir.

Patek Philippe Saatlerin Fiyatı Ne Kadar?

Franck Muller vs Patek Philippe karşılaştırması yapmak isteyenler için fiyat, olmazsa olmaz bir kriterdir. Patek Philippe’in imal ettiği saatler, dünyanın en itibarlı saatleri arasında kabul edilir. Dolayısıyla bu modellerin fiyatı son derece yüksektir.

Özellikle Complications ve Grandes Complications koleksiyonlarında yer alan tasarımlar, oldukça fazla fiyatlardan satışa sunulur. Bu saatlerin fiyatı 140.000 Euro seviyesinden başlar ve milyon Euro sınırına kadar ulaşır. Calatrava, Nautilus ve Aquanaut koleksiyonlarında bulunan saatlerin fiyatları ise biraz daha düşüktür. Dilerseniz bu saatleri ikincielsaatler.com üzerinden en uygun fiyat avantajlarıyla satın alabilirsiniz.

Franck Muller vs Patek Philippe Karşılaştırması
Patek Philippe Nautilus Travel Time ürününe sitemizden ulaşabilirsiniz.

Franck Muller vs Patek Philippe karşılaştırması yaparken Philippe’nin bu özel koleksiyonlarının ortak özelliği, saatlere olan talebin üretim miktarlarının son derece üzerinde olmasıdır. Bu yüzden saatleri yetkili butiklerden satın almak isteyenlerin birkaç yıl beklemesi gerekir. Eğer bu uzun bekleme listelerinden uzak durmak istiyorsanız, sayfamızda aradığınız modeli kolayca bulabilirsiniz. Saat fiyatları, özellikle son yıllarda bir hayli artmıştır. Bu artış trendinin gelecekte de devam edip etmeyeceğini söylemek için erken olsa da Patek Philippe saatlere olan talep uzun bir süredir azalmadan devam etmektedir.

İkinci Olarak Franck Muller’in Tarihçesi

Franck Muller vs Patek Philippe karşılaştırması yaparken Franck Muller’in tarihçesine de bakılmalıdır. Franck Muller, 1980’li yılların başında Cenevre’deki saatçilik okulu Ecole d’Horlogerie de Geneve’de meslek eğitimini tamamladı. İlerleyen zamanlarda bağımsız saatçi Svend Andersen’in atölyesinde karmaşık saatlerin imal edilmesi konusunda tecrübe kazandı. Sonrasında ise kendi tasarımlarını üretmeye başladı.

Muller, 1984’de tourbillonlu ilk kol saatini imal etti. Bu özel tasarım saatseverler tarafından o kadar iyi karşılandı ki, daha sonra müşteriler için düzenli olarak saatler tasarlandı. Sonrasında bunları Franck Geneve adı altında satışa sundu. Muller, 1992 yılında bir sonraki adımı atarak, kasa üreticisi Vartan Sirmakes ile beraber Franck Muller Group’u kurdu.

Şirketin “Watchland” olarak isimlendirilen genel merkezi, Cenevre’nin kuzeyinde bulunan Genthod kentindedir. Şirketin aynı zamanda Lajoux, Les Bois, Plan-les-Ouates ve Meyrin kentlerinde, aralarında kadranlarını ve kasalarını ürettiği fabrikaların da olduğu çeşitli atölyeleri vardır.

Franck Muller Saatlerin Özellikleri

Franck Muller vs Patek Philippe karşılaştırması, Franck Muller saatlerin özellikleri ile birlikte değerlendirilmelidir. Franck Muller, başka saatlerde bulunmayan komplikasyonlara sahip tasarımları satışa sunmayı kendine görev bildi. “World Premieres” ismiyle satışa sunulan bu modellerden biri, saatin ön yüzünden tourbillonun görülebildiği ilk saattir. Üç eksenli tourbillon, dakika tekrarlama işlevi olan tourbillon ve 20 mm büyüklüğündeki devasa tourbillon, Franck Muller’in göz kamaştıran tasarımlarından biridir.

Franck Muller markasına ait saatlerin karakteristik özelliklerinden biri, tonneau kasalarıdır. Kasalar aynı zamanda çok güzel bir eğriliğe sahiptir, bu sayede saatler bileğe mükemmel bir şekilde oturur. Özel olarak tasarlanan Arap rakamları, Cenevreli lüks saat üreticisinin tasarımlarının, diğer bir ayırt edici özelliğidir. Sayılar, adeta kadranın üstünde dans ediyor gibi görünüme sahiptir.

Franck Muller vs Patek Philippe Karşılaştırması
Franck Muller Master Square ürününü sitemizden satın alabilirsiniz.

Franck Muller vs Patek Philippe karşılaştırması yaparken Cintree Curvex koleksiyonundaki modellerin tasarımını beğeniyor ancak karmaşık komplikasyonlar konusunda ısrarcı değilseniz, Casablanca modeli sizin için oldukça idealdir. Vanguard koleksiyonunda bulunan saatler Franck Muller’in üretim portföyüne, sportif-modern bir tarz katar. Kare kasaya sahip saatler “Master Square” koleksiyonunda ve yuvarlak kasalı saatler “Round” koleksiyonunun benzersiz parçalarıdır.

Franck Muller Saat Fiyatları

Franck Muller vs Patek Philippe karşılaştırması yaparken Muller modellerinin fiyat aralığına bakmak oldukça önemlidir. Frank Muller saatlerin fiyat aralığı, en az model çeşitliliği kadar geniştir. Kasası altınla kaplanan ve quartz mekanizmayla çalışan iki ibreye sahip kadın saati modellerinin fiyatı, 2.600 Euro’dan başlar. Paslanmaz çelik veya titanyumdan üretilen ve mekanik mekanizmalar eşliğinde çalışan sade tasarımlı erkek saati modellerinin fiyatları 5.000 Euro ile 6.500 Euro arasında değişiklik gösterir. Kronograf işlevi bulunan modellerin fiyatları ise 6.000 Euro ile 8.000 Euro arasında bulunur.

Franck Muller vs Patek Philippe karşılaştırması sonucunda karar verdiğiniz modelleri ikincielsaatler.com üzerinde en uygun fiyatlarla bulabilir, güvenli ve kolay alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz.

Önceki yazımıza https://ikincielsaatler.com/nba-yildizlarinin-tercih-ettigi-luks-saatler/ linkinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp