+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Ünlülerin Taktığı Rolex Saatler

Ünlülerin Taktığı Rolex Saatler

Kol saatleri şık duruşlarıyla en çok tercih edilen aksesuarlardandır. Zamanın akışını takip ederek günlük aktivitelerin planlanmasında müthiş bir yardımcıdırlar. Aynı zamanda kıyafetlere uygun seçilen bir kol saati kişiye şık ve zarif bir görünüm kazandırır. Birbirinden farklı birçok saat markası bulunmaktadır. Bu markalar her zevke uygun değişik modellerde kol saatleri ve aksesuarlarını üretmektedir. Kol saatleri, zamanla sadece bir aksesuar olmaktan öteye geçmiş ve prestijin sembolü haline gelmiştir. Özellikle lüks saatler neredeyse mücevher niteliğindeki fiyatlarıyla ünlü isimlerin tercihi olmaktadır. Saat denince akla gelen ilk markalardan biri olan Rolex, birçok ünlünün saat koleksiyonundaki yerini almıştır. Peki, hangi ünlüler hangi model Rolex saati takıyor? Bu yazımızda ünlülerin taktığı Rolex saatler ve modellerine bir göz atacağız.

Ünlü İsimler ve Saat Markaları

Kol saatlerinin üretimi köklü bir geçmişe dayanır. O günden günümüze kadar gelebilmeyi başarmış bazı modeller vardır ve onlar hala eskimeyen klasik modeller arasında yer alır. Saat denildiğinde aklımızda canlanan imge muhtemelen bu klasik saatlerden birine aittir. Gelişen teknolojiyle birlikte kol saatlerinin işlevsel olarak sunduğu imkânlar da artmıştır. Rolex’in profesyonel dalgıçların kullanabilmesi için tasarladığı Submariner modeli ve Hublot’un üretimi olan ilk mekanik golf saati buna birer örnektir. Teknoloji, sadece teknik özelliklerin iyileştirilmesi ve geliştirilmesinde kullanılmamış bunun yanında kol saatlerinin estetik boyutu da artmıştır. Altın ve mücevher kaplamalı saatler içerdiği detaylarla birlikte mükemmel saat işçiliklerine imza atar, örneğin.

Her markanın kendine ait bir karakteri var desek abartmış olmayız. Saat markalarının kuruluş hikayeleri, sahip olduğu prensipler ve tüketicilerin gözünde sahip oldukları imaj oldukça önemlidir. Bu durum saat dünyasını ünlülerle iç içe olan ve pazarlama stratejilerinin kullanıldığı bir alan haline getirmektedir. Reklamlar, bir markanın ismini duyurması için önemli bir araçtır. Aynı zamanda markanın sahip olduğu kimliğin yaratılmasında da büyük rol oynar. Rolex’in kurucusu Hans Wildorf, 1927 yılında ilk kez bir saatin reklamını yapmış ve bu konuda öncü kişi olmuştur. Daily Mail gazetesinde kolunda Rolex Oyster saatiyle Mercedes Gleitze’nin resmi bulunur. Gleitze, Manş denizini yüzerek geçmiş İngiliz yüzücüdür. Parkurun sonunda Rolex Oyster saatin sudan hiçbir şekilde etkilenmediği, gazetelerde onun resmiyle birlikte duyurulmuştur. Böylece Rolex, güvenilir bir saat markası olduğunu herkese ilan etmiştir.

Saat markalarının yüzü olan ünlü isimlerin listesi uzayıp gider. Genelde markanın saati hediye edilen ünlü kişi, günlük hayatında da saatin tanıtımını yapmaya devam etmektedir. Burada oyuncunun popülaritesi kritik bir rol oynar. Örneğin TAG Heuer, 2015 yılında adı magazin dünyasında da sıkça anılan Cara Delvingne’yi markasının yüzü yapmıştır. Sosyal medyada da oldukça fazla takipçisi bulunan Delvingne’nin, markanın prestijini ve satışlarını olumlu anlamda etkilediğine şüphemiz yok. Ancak ünlülerin bu saat markalarını kullanmaları ve reklamını yapmaları için her zaman marka yüzü olmalarına gerek yoktur.

Ünlülerin Taktığı Rolex Saatler

Biraz yukarıda bahsettiğimiz gibi ünlülerin marka veya reklam yüzü olmadan da saat markalarının popülaritesini yükselttikleri doğrudur. Gerçekten sevdikleri ve kendilerine yakıştırdıkları için taktıkları kol saati markaları ve modelleri vardır. Ünlü birinin taktığı saati sosyal medyada bir fotoğrafla paylaşması bile birçok şeyi değiştirmektedir. Şöyle düşünün ki, çok sevdiğiniz bir ünlü var ve sürekli takıp sevdiği bir saat modeli var. Siz de o saati almak istemez miydiniz? Ya da bu durum sizin o saat markasını da sevmenizi sağlamaz mıydı?

Rolex markalı saat takan ünlülerin isimlerine gelmeden önce marka hakkında biraz bilgi verelim. Rolex, 1905 yılında Hans Wilsdorf tarafından kurulan İsviçre menşeli lüks kol saati ve aksesuarları üreten bir üretici firmadır. Wilsdorf, yüksek kaliteli hareket mekanizmasına sahip kol saatleri üretmenin hayalini kurar. Özverisini bu amaçtan alır ve sonrasında dünyanın ilk kronometre sertifikalı olacak kol saatini üretir. Günümüzde de Rolex’in ürettiği tüm saatler COSC sertifikalıdır. Son yıllarda çıkan akıllı saatler kendini köklü markalarda da göstermektedir ancak Rolex henüz akıllı saat üretimi yapmamıştır ve yapacağına dair bir açıklamada bulunmamıştır. Rolex, Parachrom Blue, Osterflex bileziği, Oysterlock, Cerachrom seramik çerçeve ve daha birçok yeniliğin patentine sahiptir.

Yabancı Ünlülerin Taktığı Rolex Saatler

  • Listemizin ilk sırasında kübizm akımının temellerini atan Pablo Picasso yer alıyor. Kızılderili başlığı taktığı o meşhur portresinde Picasso’nun bileğindeki Rolex saat hemen gözümüze çarpıyor. Bileğindeki saat GMT Master modeli, iki zaman dilimine sahip olan ve pilotların daha çok kullandığı bir modeldi.
  • İkinci sırada Küba Devrimi’nin önderi Fidel Castro var. Siyasetçi şıklığını tamamlayan bir değil iki Rolex saatle birlikte çekilmiş fotoğrafı bulunuyor. Saatlerden biri 100 metreye kadar su geçirmez özelliğe sahip ilk dalgıç saati olan Rolex Submariner ve diğeri saat üç yönünde tarihi gösteren penceresi bulunan markanın en klasik ve tanınmış saatlerinden olan Rolex Datejust.
  • Johnny Depp de Rolex Submariner model saati takarken kameralar karşısında gördüğümüz bir diğer ünlü kişi. Sırada şarkıcı Justin Timberlake ve tercihi Rolex Oyster Perpetual Day Date 40 karşımızda. Bu model Rolex’in en klasik modellerinden biri ve başkanların saati olarak anılmakta. 40 mm çaplı kasası ve sarı altın oluşu ile tüm dikkatleri üzerine çekmekte oldukça başarılı. Taktığı saatle dikkatleri üzerine çeken diğer bir ünlü ise Justin Bieber. O da adaşı gibi altın kaplamalı bir Rolex saat takmayı tercih ediyor.
  • Hollywood dünyasının en önemli aktrislerinden biri Sharon Stone da saat tercihini Rolex’ten yana yapmış. İki Rolex saati aynı anda takan Stone bütün dikkatleri üzerine çekiyor. Aykırı ve değişik tavırlarıyla adından sıkça söz ettiren Lindsay Lohan erkekler için üretilmiş Rolex Submariner modelini seçenlerden. Bilindiği gibi Rolex daha küçük kasalı ve zarif kadın kol saati modelleri de üretmektedir ancak bu bir kadının erkek modeli saat takmayacağı anlamına gelmiyor.
  • Rolex Daytona modeli başta olmak üzere Rolex saat koleksiyonu olan bir diğer ünlü ise Amerikalı oyuncu ve komedyen Ellen DeGeneres. Ünlü komedyen de Rolex tutkunları arasında.

Yerli Ünlülerin Taktığı Rolex Saatler

  • Kasap, şef ve restoran sahibi Nusret Gökçe, geçtiğimiz yıllarda eti pişirme ve tuzlama şekliyle “Salt Bae” lakabıyla anılmaya başlamış ve bir internet fenomeni haline gelmişti. Patek Philippe markasını da çok seven Nusret’in koleksiyonu arasında Rolex saatler olduğu da bilinmektedir.
  • Rolex saat takan diğer ünlülerle devam edelim. Arabesk şarkıcı Serkan Kaya, 7.500 dolar değerindeki bir Rolex saatine sahiptir.  Seda Sayan’ın oğlu Oğulcan Engin, Rolex’in 35 bin dolar değerindeki altın kaplamalı modelini takarken görüntülenmiştir. Geçtiğimiz yıllarda oyuncu Batuhan Ekşi’nin arabada unuttuğu 30 bin TL değerindeki Rolex saati çalınmıştır.
  • Geçtiğimiz günlerde COVID-19 testinin pozitif çıktığını duyuran Fatih Terim’in koleksiyonunda da birçok Rolex saat yer almaktadır. Koleksiyonunda Rolex saati olan diğer ünlü isimler işe şöyle: Arda Turan, Cem Yılmaz ve Kenan İmirzalioğlu.

Rolex, dünya çapında %100 marka tanınırlığı ile en çok tercih edilen saatlerin başında geliyor. Saat endüstrisinde yarattığı devrimlerle adından sıkla söz ettiren Rolex, birçok ünlünün tercihi. Ünlülerin taktığı Rolex saatler ve modellerini incelediğimiz bu yazımız umuyoruz ki faydalı olmuştur.

Bu yazımızda ünlülerin taktığı Rolex Saatler hakkında konuştuk. Bir önceki yazımıza https://ikincielsaatler.com/rolex-vs-breitling/ linkinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp