+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Rolex vs Breitling: Hangisi Daha İyi?

Rolex vs Breitling: Hangisi Daha İyi?

Rolex vs Breitling: Her iki marka da saat dünyasının öncülerinden. Kuruldukları günden bugüne yorulmadan çalışıyorlar ve üretiyorlar. Bu sayede saat endüstrisinde birer otorite haline gelmeyi başardılar. Onların hikayeleri yaklaşık aynı zamanlarda başlasa da, ikisi de kendine has bir saat işçiliğine sahip. Peki, onları saat endüstrisinde bu kadar başarılı yapan ne? Kol saati almak istediğinizde kafanızı karıştıracak bu iki prestijli markanın gelin önce tarihine sonra da artılarına ve eksilerine bir göz atalım.

Rolex vs Breitling

Rolex, dünya çapındaki %100 marka tanınırlığı ile İsviçre saat markaları listesinde 1. sırasında yer alıyor. Aynı şekilde İsviçre Top 50 marka listesinde Nescafe ve Nestle’den sonra 3. sırada. Breitling ise İsviçre saat markaları listesinde 15. sırada yer alıyor. Bu onun büyük ve prestijli bir marka olmadığı anlamına elbette ki gelmiyor. Ancak saatlerle ilgisi olmayan insanların arasında bile Rolex marka bir saat taktığınızda alacağınız daha fazla tepki olduğuna eminiz. Saatle ilgisi olanların ise Breitling markasını bildiğine şüphemiz yok. Ancak marka tanınırlığı ve isim konusunda Rolex bir adım önde, dünya çapındaki %100 marka tanınırlığı da bunu kanıtlamıyor mu zaten?

Fiyat Açısından Rolex vs Breitling

Rolex fiyatları en ucuz Breitling’in iki katından daha fazla bir fiyatla başlıyor. Şu anda alabileceğiniz en ucuz Rolex saatlerden biri, 6.000 dolardan başlayan fiyatıyla erkekler için; Rolex Oyster Perpetual 39 mm ve kadınlar için; Rolex Datejust 31 mm. İki saat de tamamen mekanik hareketlerden oluşan otomatik kalibre kullanıyor ve COSC sertifikalı kronometrelere sahipler.

Breitling fiyatları bir Rolex’in yarı fiyatından daha az bir fiyatla satışa sunuluyor. COSC sertifikalı kalibre tarafından desteklenen erkekler için üretilmiş Breitling Colt Skyracer modeli 2.000 dolar ile raflarda yerini alıyor. Otomatik kalibreli saatleri de bulunan Breitling, Rolex markası ile kıyaslandığında çok daha ekonomik ve her bütçeye uygun bir saat markası profili çiziyor. Marka tanınırlığı ile bir adım önde olan Rolex, fiyat konusunda Breitling’den geride kalıyor desek yalan olmaz. Ancak elbette biliyoruz ki Rolex severler için fiyatlar pek de önemli olmayabiliyor. Bu noktada kişinin öncelikleri ön plana çıkıyor: saat alacak kişi için prestij ve isim mi yoksa fiyat mı daha önemli?

Rolex

Rolex 1905 yılında Hans Wilsdorf tarafından kurulan İsviçre menşeli bir saat markası. Markanın kurulduğu ilk zamanlarda ismi Rolex olarak anılmıyordu. Wilsdorf’un amacı yüksek kalitede mekanizmaya ve parçalara sahip kol saatleri üretmekti ve bu konunun üzerine odaklandı. 1940’ların sonlarına doğru Rolex, bir ikon haline gelecek saatlerini piyasaya sunmaya başlamıştı bile. 1945’te Datejust modeli ile kadranda tarihi gösterebilen ilk kendinden kurmalı kol saatini üretti.  1953’te üretilen Submariner, 100 metreye kadar su geçirmez özelliğiyle ilk dalgıç saatiydi. 1954’te GMT Master ile aynı anda farklı zaman dilimi saatlerini gösteren saati ve iki sene sonra da Day-Date ile kadranda tarih ve gün gösteren saat modellerini piyasaya sundu.

Rolex yaptığı yeniliklerle saat endüstrisinde yeni bir çığır açtı. Değişik amaçlar için değişik model ve özelliklerde kol saatleri üretti ve üretmeye devam ediyor. Dalgıçlar, pilotlar, araba yarışçıları ve bilim adamları için üretilen bu saatler hem spesifik ihtiyaçları karşılıyor hem de çok yüksek bir market değerine sahip oluyor. Rolex markasının saat endüstrisinde kült bir marka haline gelmesinin nedenlerden biri de uyguladığı müthiş pazarlama taktikleridir. Markasını her alana yaymaya devam etmiş ve sadece bir saat markası olmaktan öteye geçebilmiştir.

Breitling

Breitling 1884 yılında Leon Breitling tarafından kurulan İsviçre menşeli bir saat markasıdır. Breitling bu işe küçük workshoplarda özel kronograf ve saatler üreterek başlamıştır. Rolex’de olduğu gibi üretim yapmasının belirli bir amacı vardı. Spor ve bilim gibi alanlarda bunlardan bazılarıydı. Breitling’in ilk odak noktalarından biri havacılık alanında kullanılması için tasarlanan mükemmel hassasiyete sahip saatlerdi. Marka en dikkat çekici modellerini 1952’de piyasaya sunmaya başladı.

Navitimer modeli süper kronograf olarak da biliniyordu ve “navigasyon bilgisayarı” işlevselliği ile donatılmıştı. Bu özelliği ile uçuş planları sırasında kesin hesaplamaların yapılmasına yardımcı oluyordu. Breitling 1960 yılları boyunca kronograf üzerindeki çalışmalarını ilerletti. Bu çalışmalar sonrası kendinden kurmalı kronograf hareketini icat etti. Horoloji dünyasındaki bu devrimci yenilik Buren, Heuer ve Dubois-Depraz gibi diğer saat yapımcılarının da desteğiyle 1969’da ortaya çıktı. Bu proje gizli bir ortaklığı içeriyordu ve ismi “Project 99”du. 10 yıl sonrasında Breitling, en ikonik saatlerinden biri olan Chronomat modeli ile piyasadaki yerini korumaya devam etti.  En iyi koreograf saatlerini geliştirme özverisinden hiç vazgeçmeyen Breitling, 2009 yılında markanın şimdiye kadarki en hassas kendinden kurmalı kronograf hareketi olan Calibre 01’i piyasaya sürdü.

Rolex vs Breitling

Breitling iyi bir saat markası mıdır? Kesinlikle evet. Markanın değeri, tanınmışlığı ve satış değeri arasında doğrudan bir ilişki vardır. Beitling de bu ilişkiyi başarılı bir şekilde yürüten markalardan biri. Rolex’e gelirsek, saat işçiliği ve parçaları konusunda uzmanlaşmış bir marka var karşımızda. Belki de herkesin ilk tercih etmek istediği saat markasıdır. O zaman gelin bu iki markanın da artılarını ve eksilerini sıralayalım. Son kararı da siz önceliklerinize ve zevkinize göre verin.

Breitling Artı Yönleri

 • Pilotlar ve astronotlar gibi havacılık için tasarlanmış Navitimer 01 modeli oldukça profesyonel ve markaya ün katmaktadır.
 • Birçok alanda kullanılan ve akıllı saat olarak tasarlanmış Exospace B55 saatlerini üretmektedir.
 • Breitling, sadece acil durumlarda kullanılması için üretilen, arama ve kurtarma sinyali gönderebilen ilk saati üretmiştir: Breitling Emergency.
 • Rolex’e kıyasla daha ekonomik fiyatlara sahiptir.
 • Model kataloğu daha geniştir.
 • Özel ve sınırlı sayıda üretilen birçok saat modeli mevcuttur.
 • Rolex’e kıyasla daha fazla kayış seçeneğine sahiptir.
 • Breitling, mekanik saatlere kıyasla daha az bakım gerektirirken daha fazla hassaslık sunan kuvars modelleri üretmektedir.

Breitling Eksi Yönleri

 • Rolex kadar marka tanınırlığına sahip değildir.
 • Yeniden satış değeri Rolex’e kıyasla daha düşüktür.
 • Rolex kadar lüks ve pahalı saatler üretmez (eğer aradığınız buysa).

Rolex Artı Yönleri

 • Dünya çapında en tanınmış saat markasıdır.
 • Yeniden satış değeri, çoğu lüks saat markasından daha fazladır.
 • Çok lüks saatleri vardır. Eğer aradığınız buysa elmaslarla kaplamış yüzeye sahip Rolex saat bulmanız zor olmayacaktır.
 • Parachrom Blue, Osterflex bileziği, Oysterlock, Cerachrom seramik çerçeve ve daha birçok yeniliğin patentini Rolex almıştır. Ürettiği modeller, saat endüstrisinde çığır açmıştır. Saat denilince akla gelecek birçok ikonik modeli vardır. Bunlardan bazıları: Rolex Submarineri Rolex Cosmograph Daytona, Rolex Explorer, Sea-Dweller…
 • Kullandığı mekanik hareketli mekanizmalar günde en az -2/+2 hassasiyetle yüksek hassasiyete ve doğruluk oranına sahiptir.

Rolex Eksi Yönleri

 • Breitling kadar uygun fiyatlı değildir.
 • Breitling’de yapabildiğiniz gibi istediğiniz kayışı seçme şansınız yoktur. Breitling daha fazla kayış seçeneğine sahiptir.
 • Breitling kadar özel ve sınırlı sayıda üretilmiş saat koleksiyonlarına sahip değildir.
 • Rolex şu ana kadar akıllı saat üretmemiş ve üreteceğini de ima etmemiştir.

Bu yazımızdan Rolex vs Breitling: Hangisi Daha İyi? sorusunu cevapladık. Bir önceki yazımıza https://ikincielsaatler.com/rolex-vs-cartier/ linkinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp