+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Rolex vs Cartier: Hangisi Daha İyi?

Rolex vs Cartier: Hangisi Daha İyi?

Saat almak istiyorsunuz ancak önünüzde birçok seçenek var. Uzun uğraşlar sonucu seçeneklerinizi ikiye indiriyorsunuz ve ne göresiniz? İki marka da dünyaca tanınmış ve prestijli markalar. Karar vermesi daha da zorlaşıyor. Peki, onları birbirinden ayıran neler var? Rolex vs Cartier! Bu yazımızda bu iki marka arasında kalıp karar veremeyen okuyucularımıza yardım ediyoruz. Önce iki saat markasının da hikayesinden bahsedecek sonra da artı ve eksi yanlarına bir göz atacağız.

Markaları Tanıyalım: Rolex

Rolex 1905 yılında kurulan İsviçre menşeli bir saat markası. Kurucu Hans Wilsdorf ilk günden itibaren yüksek kaliteli hareket mekanizmasına sahip kol saatleri üretmenin hayalini kuruyor. Bu amaçla özverisini kaybetmeden çalışmaya devam eden Rolex, dünyada ilk kez kronometre olarak sertifikalandırılacak kol saatini üretiyor. COSC sertifikalı bu saatler günümüzde de müşteriye güvenilirliğini hissettirmeye devam ediyor.

1910 yılından beri saat endüstrisinde çığır açan üretimlere imza atan Rolex, 1926 yılında ilk su ve toz geçirmez özellikli saatini piyasaya sundu. 1931’de ise ilk kez üretilen kendinden kurmalı saat mekanizmasının patentini aldı. Sonrasında çıkardığı Datejust, Submariner ve GMT Master modelleri de bir ikon haline geldi. Rolex günümüzde, Parachrom Blue, Osterflex bileziği, Oysterlock, Cerachrom seramik çerçeve ve daha birçok yeniliğin patentine sahiptir.

Dünya çapında %100 marka tanınırlığına sahip Rolex, oldukça lüks kol saatleri üretir. Fiyatları da buna bağlı olarak diğer markalara kıyasla daha yüksektir. Hala saat endüstrisinde etkisi çok büyüktür. Geçtiğimiz son 10 yıl içerisinde mekanik hafızaya sahip tek kronograf olan ve programlanabilir geri sayım görevi gören ilk saati üretmiştir. Henüz akıllı saat modeli yoktur ve yakın zamanda üreteceğine dair herhangi bir açıklama yapmamıştır.

Markaları Tanıyalım: Cartier

Cartier’in hikayesi 1847 Fransa’ya dayanmaktadır. Louis-Francois Cartier aslında kuyumcuydu ve kol saatleri de yapıyordu. Marka, kraliyetle ve ünlü insanlarla güçlü bir ilişkiye sahipti. Kral Edward VII tarafından “kralların mücevhercisi, mücevhercilerin kralı” şeklinde tanımlanmıştı. Aslında buradaki en önemli kelime mücevhercidir. Bunu üstüne basa basa söyleme ihtiyacı hissediyoruz. İki saat markasını kıyaslayacağımız bu yazımızda aslında Cartier markasının hiçbir zaman tam olarak saat üretimine odaklanmadığını da belirtmek gerek. Bu yüzden ne yazık ki sahip olduğu başka birçok yeteneği de konu dışında bırakmak zorunda kalıyoruz.

Cartier’in ilk ürettiği kol saati Santos adlı bir erkek saatiydi. 1904 yılında Brezilyalı havacı Alberto Santos-Dumont için üretilmişti. Alberto cep saatinden ziyade uçuş yaparken kullanabileceği daha pratik bir saat istemişti. Günümüzde bile değişik versiyonları üretilse de o günkü saat bir hit oldu ve bir ikon haline geldi. Üretimi hala devam eden diğer bir ikonik saat modeli ise Cartier Tank. Birinci Dünya Savaşı sırasında Batı cephesinde kullanılan askeri teçhizat mekaniğinden esinlenerek yapılmıştır ve 1917 yılında piyasaya sürülmüştür. Cartier markası her zaman ince düşünülmüş dizaynı ve estetik doyuruculuğu ile dikkat çekmiştir.

Genel Özellikleriyle Rolex vs Cartier

Yukarıda da belirttiğimiz gibi iki markayı tamamen kıyaslamak doğru olmayacaktır. Eğer bu kıyaslama saat endüstrisi için yapılacaksa Rolex bu yarışmanın kazananı olur şüphesiz. İşlevsellik bakımından birçok çeşitte en kaliteli saatleri üretiyor desek abartmış olmayız. Ama eğer olay saatin tasarımı ve dış görünüşüyse burada yarışa Cartier de dâhil olmaktadır. En nihayetinde Cartier bir mücevher markasıdır ve geçmişten günümüze kadar gelen birçok sağlam, ikonik tasarımlı kol saatlerine sahiptir. Yine de Rolex’in saat endüstrisinde yaptığı değişikliklere, açtığı yeni yollara bakıldığında saat markası olarak Rolex her zaman öndedir.

Bildiğimiz üzere Rolex dünya çapında %100 marka tanınırlığına sahip bir saat markasıdır. Cartier de gerek kraliyete gerekse ünlü kişilere hitap etmesinden dolayı oldukça tanınmaktadır ancak Rolex kadar prestije sahip değildir. Belirttiğimiz gibi Cartier mücevher markası olarak daha çok öne çıkmaktadır. Santos ve Tank modelleri en bilindik saat modelleri arasında olsa da onu öne çıkaran ürünleri bileklikler ve diğer mücevher ürünleridir.

Dizayn Açısından Rolex vs Cartier

Konu dizayna geldiğinde bu elbette tercih meselesidir ancak göz önüne alınması gereken birkaç nokta vardır. Bunlardan ilki Rolex markasının daha spor Cartier markasının ise daha şık ve zarif oluşudur. Rolex’in herhangi bir modelini tişörtle de takım elbiseyle de takmanız mümkünken Cartier için durum farklıdır. Örneğin ürettiği dalgıç saatinin daha spor olması gerekirken bile hala şık ve zarif durmaktadır. Bu duruş da ayrı bir giyim tarzını gerekli kılmaktadır haliyle. Rolex için de tam tersi geçerlidir. Daha şık ve zarif olması gereken modellerinde bile spor havasını sürdürdüğünü söylemek mümkündür.

Burada önemli olan sizin nasıl bir giyim tarzına sahip olduğunuz ya da olmak istediğinizdir. Eğer günlük hayatınızda da daha klas ve resmi giyiniyorsanız Cartier modellerini kullanmanız zor olmayacaktır. Estetik görünüşüyle de size ayrı bir hava katacaktır. Eğer daha spor giyiniyorsanız ise Rolex size daha uygun.  Rolex vs Cartier kıyaslamasında karar tamamen size ve zevkinize kalmış.

Artı Yönleriyle Rolex

 • Marka tanınırlığı ile en prestijli saat markasıdır.
 • COSC sertifikasına sahiptir. Doğruluğu ve hassasiyeti çok yüksek saatlere sahiptir. Bu özelliklerini geliştirmek için saatlerini sürekli testten geçirir.
 • Cartier’e kıyasla yeniden satış değeri daha yüksektir.
 • Farklı fonksiyon ve görünüşleriyle geniş bir saat modeli yelpazesine sahiptir.

Eksi Yönleriyle Rolex

 • Rolex genel olarak yuvarlak şekilli kasaya sahiptir. Başka şekildeki kasaya sahip model seçenekleri oldukça dardır. Cartier ise birçok farklı kasa şekline sahiptir ve müşterilerine bu konuda daha geniş bir seçenek yelpazesi sunar.
 • Rolex, Cartier saatlerin piyasadaki satış fiyatından iki kat daha fazla fiyatla açılışı yapar. Bu durum bazıları için çekiciyken bazıları için eksi bir yöndür.
 • Rolex neredeyse tüm saatlerini mekanik mekanizmayla üretir, kuvars bulmak zordur. Cartier ikisinin de üretimini daha eşit bir şekilde yapmaktadır.

Artı Yönleriyle Cartier

 • Cartier erkek saati modellerinde 44 mm’ye varan geniş kasalar sunarken, kadın saati modellerinde bunu 28 mm’ye kadar düşürür. Bu görünüşündeki zarif ve şıklığın bir sebebi olması dışında Rolex’e kıyasla daha çok seçenek sunmasını sağlar. Aynı şekilde sunduğu kasa çeşitleri de daha fazladır.
 • Cartier Rolex’e kıyasla daha ekonomik fiyatlar sunar. Bu da fiyatı önemseyenler için artı bir yöndür.
 • Cartier, kuvars ve mekanik olmak üzere çok çeşitli saatler üretir.

Eksi Yönleriyle Cartier

 • Cartier de çok bilindik bir marka olsa da Rolex’le kıyaslanamaz. Marka tanınırlığı konusunda geridedir.
 • Doğruluk ve hassasiyet konusunda Rolex daha güvenilirdir.
 • Yeniden satış değeri daha düşüktür.
 • Cartier birçok farklı seçeneğe ve renge sahip olsa da Rolex kadar fazla modele sahip değildir.

Rolex vs Cartier

Kol saatlerinin algılanışı bu iki markanın kıyaslanmasında oldukça etkilidir aslında. Saatler hakkında çok fikri olmayan biri bile Cartier’in daha çok bir mücevher markası olduğu konusunda hemfikirdir. Eğer iki markanın en bilindik modelleri kıyaslanırsa bile durum kendini belli edecektir. İkonik modelleri açısından Rolex vs Cartier kıyaslaması yapacaksak Rolex hem marka hem model olarak isminin daha çok duyulmuş olmasının yanı sıra işlevsel olarak da çok daha öndedir.

Umarız yazımızda bu iki saat markası ve kullanımları konusunda yeterli bilgiye ulaşabilmişsinizdir. Saat seçimi yaparken marka konusunda kararsız kalıyorsanız görselliğin yanında ihtiyacınıza en uygun saati seçmeyi de unutmayın.

Bu yazımızda Rolex vs Cartier: Hangisi Daha İyi? sorusuna cevap verdik. Bir önceki yazımıza https://ikincielsaatler.com/rolex-vs-hublot/ linkinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp