+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Rolex vs Hublot: Hangisi Daha İyi?

Rolex vs Hublot: Hangisi Daha İyi?

Seçim yapmak bazı kişiler için çok kolay olsa da bazıları için oldukça zordur. Uzun uğraşlardan sonra seçenekler ikiye indirilir ancak karar vermek hala kolay değildir. İşte bu noktada arada kaldığınız ürünlerin karşılaştırma yazılarını okumak size yardımcı olabilir. Biz de bu yazımızda iki ünlü saat markasını kıyasladık: Rolex vs Hublot! Hangisi daha iyi? Hangisini tercih etmeli?

Rolex mi daha iyi Hublot mu sorunuzu duyar gibiyiz. Bu soruya aradığınız şeye bağlı olarak birçok yönden cevap vermek mümkün. Rolex vs Hublot karşı karşıya geldiklerinde ikisi içinde söyleyebileceğimiz ilk şey: ikisinin de İsviçre menşeli tanınmış markalar olmaları ve lüks saatler üretmeleri. Kaliteli bir saate sahip olmayı istiyor ve müthiş kol saatleri üreten bu iki marka arasında kararsız kalıyorsanız,  gelin iki markayı da inceleyelim. Özelliklerine, artılarına ve eksilerine bakalım, hangisinin sizin için daha iyi olduğuna karar verelim.

Markaları Ufak Bir Bakış

Rolex dünya çapında tanınan İsviçre markaları arasında Nescafe ve Nestle’den sonra 3. sırada yer almaktadır. İsviçre saat markaları arasında ise %100 marka tanınırlığıyla 1. sıradadır. Hublot az önce bahsettiğimiz en bilindik 50 İsviçre markası listesinde 40. sırada ve saat markaları listesinde 14. sıradadır. İkisi de büyük ve bilindik markalardır ancak Rolex daha fazla tanınırlığa ve prestije sahiptir. Saatlerle ilgilenmeyen biri bile Rolex markalı saatinizi fark edebilir, buna tepki gösterebilir. Ancak eğer bu kişi saatlerle ilgilenmiyorsa muhtemelen Hublot için aynı tepkiyi alamayacaksınız.  Marka tanınırlığının önemi burada kendini gösterse de saatlerle ilgilenen biri Hublot markasının en az Rolex kadar kaliteli ve lüks bir saat markası olduğunu bilecektir.

Fiyat Açısından Rolex vs Hublot

Rolex saatlerinin fiyat başlangıcı Hublot saatlerinin en ucuz fiyatından bile yaklaşık 500 dolar daha fazladır. Şu anda, en uygun fiyatlı yeni Rolex modelleri, erkekler için Rolex Oyster Perpetual 39 mm kadınlar için Rolex Datejust 33 mm’dir. İki model de tamamen mekanik hareketler olan otomatik kalibre kullanmaktadır.  Hublot fiyatları Rolex’den daha düşük fiyatlarla başlar. Kadınlar için Fusion Lady 33 veya 36 mm modeli ve erkekler için Hublot ClassicFusion Automatic 42 mm modeli en uygun fiyatlı modeller arasındadır. İki model de pille çalışan kuvars hareket mekanizmasını kullanır. Rolex kuvars mekanizmalı saatler üretmez. Ürettikleri mekanik hareketli otomatik kalibre saatler marka için bir gurur ve prestij kaynağıdır. Kataloğundaki kuvars mekanizmalı Oysterquartz modeli 2001 yılında son kez piyasaya sunulmuştur. Özellikle bu tarihten sonra yüksek kaliteli ve hassasiyetli mekanik kalibreler üretmeye odaklanmıştır.

Rolex

Hans Wilsdorf 1905 yılında Rolex’i kurduğunda ilk amacı yüksek kaliteli hareket mekanizmasına sahip saatler üretmekti. Bu amaçla yola çıkan Rolex özverisini kaybetmeden çalışmaya devam etti. Tam 5 sene sonra dünyada ilk kez kronometre olarak sertifikalandırılacak kol saatini üretti. Günümüzde de hala ürettiği bütün saatleri müşterilerine COSC sertifikası ile birlikte sunmaktadır. Rolex, 1910 yılından beri dünya saat endüstrisinde çığır açıcı gelişmelere öncülük etmiştir. 1926 yılında su ve toz geçirmez özellikli ilk saati üretmiş ve 1931’de ilk kez üretilen kendinden kurmalı saat mekanizmasının patentini almıştır.

Saat işçiliğinde mükemmel işlere imza atan Rolex, 1940 ve 50 yılları boyunca ürettiği kol saatleri bir ikon haline geldi ve saat endüstrisinin belirleyicisi oldu. 1945’te Datejust, 1953’de ilk dalgıç saati olan ve 100 metreye kadar su geçirmez özelliğe sahip Submariner ve son olarak 1954’de aynı anda farklı zaman dilimi saatlerini gösterebilen GMT Master modellerini piyasaya sundu. 1956’da üretilen Day-Date modeli ise kadran camında tarih ve günü ayarlanabilen ilk kol saati olma özelliğini taşımaktadır. Rolex günümüzde de ilklere imza atmaya devam etmektedir. Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde mekanik hafızaya sahip tek kronograf olan ve programlanabilir geri sayım görevi gören ilk saati üretmiştir.

Rolex Artı Özellikleri

 • %100 marka tanınırlığına ve prestije sahiptir.
 • Yeniden satış değeri, çoğu lüks saat markasından daha fazladır.
 • Elmas kayışlı ve kullanılan pahalı malzemelerle daha lüks kol saatleri üretmektedir.
 • Parachrom Blue, Osterflex bileziği, Oysterlock, Cerachrom seramik çerçeve ve daha birçok yeniliğin patenti Rolex tarafından alınmıştır. Ürettiği modeller, saat denildiğinde gözün önüne gelecek kadar ikonikleşmiştir.
 • Kullandığı mekanik hareketli mekanizmalar, yüksek hassasiyete ve doğruluk oranına sahiptir. Rolex’in tüm kol saatleri COSC sertifikalı üstün derece kronometre özelliğine sahiptir.

Rolex Eksi Özellikleri

 • Birçok kişinin almak istediği ama fiyatları dolayısıyla alamadığı bir markadır desek yalan olmaz. Hublot daha ekonomik fiyatıyla bir adım öne çıkar.
 • Hublot kadar farklı kayış çeşidine sahip değildir. Genelde tek tip kayış kullanır. Hublot çok daha fazla kauçuk kayış modeline sahiptir ve müşterisine daha fazla seçenek sunar.
 • Rolex’in Hublot kadar özel koleksiyonu ve sınırlı sayıda üretilmiş saati yoktur. Sınırlı sayıda üretilen saatleri satın almayı sevenlerin gözünde bu eksi bir özellik olabilmektedir.

Hublot

Hublot’un kurucusu Carlo Crocco da belirli bir vizyona ve amaca yönelik çalışmalar yürütüyordu. İlk fikri Hublot isminin etrafında şekillenmişti. Hublot, Fransızca ’da lomboz anlamına gelmektedir. Lomboz, gemilerin iç kısımlarını aydınlatmak için bordalara ve güvertelere açılmış olan yuvarlak deliklerdir. Bu pencerelerin şeklinden ilham alarak saat kasalarını üretmiştir ve bu markanın sembolü haline gelmiştir. Yine de Crocco, markasını diğerlerinden ayıran bir özellik daha istiyordu. Böylece Hublot, üzerinde üç yıl boyunca çalışılmış ilk lastik kayışlı kol saatini üretti.

Bu lastik ve kauçuk kayışlar başta Crocco’nun istediği kadar talep görmedi ancak bu fikir terk edilmedi ve Crocco yeni fikirler üretmeye devam etti. Bu noktada, tutkusunun saat endüstrisinde bir güzel sanat niteliğinde ve gücünün yaratıcı vizyonunda olduğunu fark etti. Yeni bir CEO’nun ihtiyacı olduğu tek şey olduğunu düşünüyordu. 2004 yılında Omega markasının CEO’su ile çalışmaya başladı. 2005 yılında istediklerine kavuşmuşlardı. Ürettikleri Big Bang modeli ile markaya yepyeni bir dünyanın kapıları açıldı.

Hublot Artı Özellikleri

 • Daha sanatsal ve dinamik bir tasarıma sahiptir.
 • MP serisi gibi saat işçiliğinin mükemmel örneklerine sahip bir koleksiyonu vardır.
 • Basit modelli saatleri Rolex’e kıyasla çok daha ekonomiktir.
 • Saat kayışları çeşitliliği çok zengindir. Birçok materyal ve çeşitte saat kayışı bulunur.
 • Sınırlı sayıda özel olarak üretilen birçok saat koleksiyonu bulunur. Örneğin 2017 yılında özel bir koleksiyon olarak, sınırlı sayıda Ferrari imzalı kol saatleri üretmiştir.
 • Hublot genelde, mekanik kalibrelere kıyasla daha hassas olan ve daha az bakım gerektiren kuvars mekanizmasını kullanır.

Hublot Eksi Özellikleri

 • Rolex kadar marka tanınırlığına sahip değildir.
 • Yeniden satış değeri Rolex kadar yüksek değildir.
 • Rolex gibi aşırı lüks ve pahalı kol saatleri üretmez. Aradığı bu olanlar için Hublot bir adım geridedir.
 • Hublot hem mekanik hem kuvars kalibreler üretir. Sadece mekanik kalibre saat kullanıcıları için Rolex bu noktada bir adım önde olabilmektedir.

Rolex vs Hublot

Rolex vs Hublot markalarını kıyasladığımız bu yazımız umarız yardımcı olmuştur. İki saat de kaliteli ve uzun ömürlüdür. Markaların artı ve eksi yönlerini kıyaslamak ve karar vermek bundan sonra sizin kararınıza kalıyor. Şimdiden saatinizi iyi günlerde kullanmanız dileğiyle.

Bu yazımızda Rolex vs Hublot: Hangisi Daha İyi? konusuna değindik. Bir önceki yazımıza https://ikincielsaatler.com/invicta-9937-vs-rolex-submariner/ linkinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp