+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Invicta 9937 vs Rolex Submariner

Invicta 9937 vs Rolex Submariner

Bu yazımızda sizlere bir karşılaştırma sunuyoruz: Invicta 9937 vs Rolex Submariner! İkisi de çok iyi ve bilindik saat markaları. İkisi de dalgıç saati üretiyor. Peki, sizin için daha iyi olan hangisi? İhtiyaçlarınız, tercihleriniz ve zevkleriniz birbirinden farklı olabilir ve bunlar hangi saati alacağınız konusundaki kararlarınızı etkiler. Saat çoğumuzun günlük hayatında kullandığı bir aksesuardır. Pratik olarak kullanılabileceği gibi sadece görünüş amaçlı da kullanılabilir. Bir de profesyonel olarak kullanabileceğiniz saatler vardır. İşte dalgıç saatleri bu kategoridedir.

Bir dalgıç saati dalgıcın oksijen ve dalış süresini ayarlamasına yardımcı olur. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde dalgıç bilgisayarları kullanılır ve bu bilgisayarlar dalışın güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Ancak dalgıcın kişisel olarak da kendi güvenliğini sağlaması, saati görmesi ve kendi planını yapması gereklidir. Bu yüzden bir dalgıç saati, dalgıçların ekipman listesindeki vazgeçilmez ögelerden biridir.

Saatin kaç metreye kadar suya dayanıklı olduğu, su altında kadranının okunabilirliği ve kasasının basınç ve darbelere karşı dayanıklılığı bir dalgıç saatinin kaliteli olup olmadığını belirleyen kriterler arasındadır.  Bunun dışında estetik ve duruş da saati kullanacak kişi açısından oldukça önemli olabilmektedir. Günümüzde birçok marka, farklı kalite ve fiyatlarıyla değişik modellerde dalgıç saatleri üretmektedir. Eğer siz de hangi saati alacağınıza karar vermekte zorlanıyorsanız, Invicta 9937 vs Rolex Submariner yazımızı okuyarak, karar verme sürecinize yardımcı olmamıza izin verebilirsiniz.

Markaların Ufak Geçmişleri

Invicta, 1837 yılında kurulmuş İsviçreli bir saat firmasıdır. Lüks ve kaliteli saatleri daha uygun fiyatlarla üretirler. Invicta, 1991 yılında bir Amerikan şirketi tarafından satın alındığında yeniden kurulmuştur. Şu anda ana merkezi Hollywood’dadır. Üretimindeki titizlik ve detaylı işçilik onu saat piyasasındaki en iyilerden biri yapar.

Rolex, İsviçre menşeli bir firmadır. Kol saati ve aksesuarları üretir. Rolex’in kurucusu Wilsdorf, her zaman daha iyisini ve daha yenisini üretmeyi hedefleyen vizyonuyla yeni bir saat çağını başlatmıştır. Profesyonellerin sıklıkla tercih ettiği saatler zorlu koşullarda da kendini kanıtlamış ve güvenirliğini sürdürmüştür.  İsviçre saat endüstrisinin başını çeken Rolex, dünya çapında %100 marka tanınırlığına sahiptir.

Rolex Submariner

Rolex’in Submariner modeli piyasaya 1953 yılında sunulmuştur. 100 metre derinlikte su geçirmeyen ilk dalgıç saati olma unvanını taşır. Bu unvanla birlikte ileriki zamanlarda da dalgıç saatlerinin standartlarını belirleyen Rolex, saat işçiliğindeki titiz çalışmasıyla da saat piyasasında tarihi adımlar atmıştır.

Submariner modelinde saati çizilmelere ve darbelere karşı koruyan sert kasa ve seramikten üretilen çerçeve bulunur. Sudan ve mor ötesi ışınlardan etkilenmeyecek şekilde üretilmiştir, tek yöne çevrilebilen çerçevesi 60 dakika derecelidir. 40 mm kasaya sahip Submariner, seramik kadran çerçeveye sahiptir. Su altında okunabilirliği arttırmak adına saatte anti-yansıtıcı kaplama kullanılır. Rolex’in COSC sertifikasına sahip olması da prestijli diğer bir detaydır. Markanın güvenilirliğini arttırmaktadır.

Invicta 9937

Invıcta 9937’nın kasası paslanmaz çelikten üretilmiştir ve 40 mm’dir. Boyutunun büyük olmayışıyla saat, günlük hayatta da kullanıma uygundur. 200 metreye kadar su geçirmezlik özelliğini korur. Tek yönlü çevrilebilir çerçeveye sahiptir. Saatte İsviçre (Swiss) hareket tabanı kullanılmaktadır. Bu mekanizma güvenilirliği ve kalitesi ile de bilinir.  Saatin yüzünde, Invicta logosu ve saat 3 konumunda tarih penceresi bulunur. Çerçeve siyah ve beyaz renk geçişlidir. Suyun altında kadranın okunabilirliği oldukça yüksektir. Lüminesans özelliği ile kadran karanlıkta veya suyun derinliklerinde de rahatça gözükür. Böylece dalgıçların vakti kolayca kontrol edebilmelerini sağlar.

Kolda taşınması oldukça kolay olan bu saatin kaymasını önlemek adına bir de katlanabilir tokası vardır. Bileğin kavrayışını kolaylaştıran bu özelliği olumlu özeliklerinden biridir. Kadranın içinde bulunan gravür, saate estetik bir görünüm kazandırır. Siyah ve beyazın mükemmel birleşimini kullanan Invicta, kadranındaki detaylarla da göze oldukça hoş görünmektedir. Kalitesi kadar işçiliğe ve estetiğe de önem veren bu saat markası ürettiği 9937 modeliyle de dikkatleri üzerine çekmiştir.

Büyük Karşılaşma: Invicta 9937 vs Rolex Submariner

Bu iki dünyaca ünlü saat markasının dalgıç saati modellerini karşılaştırmaya geldi sıra: Invicta 9937 vs Rolex Submariner!

  • Invicta 9937, Submariner’e göre biraz daha ağır olmakla birlikte bileği kavrayışı da daha sağlam ve güvende hissettiriyor. Aralarındaki en büyük farklardan biri saat kordonu. Invicta’nın saat kordonu Rolex’e kıyasla daha sıkı ve ağırdır. Ayrıca kordon dişliler yerine kasaya vidayla monte edilmiştir. Kadranın ve kordonun cilalanma ve renklendirilme yöntemi Invicta’ya ayrı bir parlak görünüm kazandırır. Rolex Submariner, ıslak kıyafetin üzerinde de bileğin kavrayışını güçlendirmek adına katlanır bir uzantıya sahiptir. Ancak Invicta’nın kordonunun daha ağır ve dayanıklı olması Rolex’in ince kordonuna meydan okumaktadır.
  • Çerçeve açısından görünüşte ufak farklılara sahip bu iki modelden, gözünüze daha çok hitap edeni seçmek size kalmış. Invicta’nın çerçevesindeki sayılar Rolex’e kıyasla daha büyük boyutlarda yazılmıştır ve Invicta’nın kadranı daha fazla detay içermektedir. Her iki saatin kadranında da safir kristal bulunur ve saatin korumasında büyük rol oynar.
  • Invicta 9937 ve Rolex Submariner de benzer kadrana sahiptir. Logonun şekli ve saniye ibresinin tasarımında farklılıklar bulunur. Invicta logosu kabartılı parlak bir gümüş görünüme sahipken Rolex’in logosu sade bir şekilde kullanılmıştır. Invicta saniye ibresinde tokmağa benzer süslü bir görünüm tercih eder ve karanlıkta parlayan disk daha ön plandadır.
  • İki saatte de benzer boyut, stil ve kalitede kasa kullanılsa da üç büyük fark vardır. İlk fark Invicta 9937’nin kordonun daha ağır olması ve vidayla monte edilmiş olması. İkinci fark, iki saatin logolarının da kadranın farklı yerlerinde yer alması ve değişik tasarıma sahip olması. Üçüncü fark Invicta’nın saatin hareketini görebileceğiniz bir cama sahip olması, Rolex’de bu gizlidir.

Invicta 9937 vs Rolex Submariner: Başka Neler Farklı?

  • Invicta 9937 200 metreye kadar su geçirmezlik özelliğini korurken, Rolex Submariner 300 metrelik dalış derinliği sağlayan üç katmanlı sızdırmazlık özelliğine sahiptir. Bu da profesyonel anlamda sağladığı imkan farkıyla iki saatin arasındaki en büyük ve önemli farklardan biridir.
  • Bir saatin kalitesini belirleyen bir diğer özellik kullanılan hareket tabanıdır. İki model de İsviçre hareket tabanını kullanmaktadır. Doğruluk oranı yüksek, sapma oranı oldukça az olan bu iki saat de uzun ömürlü kullanabileceğiniz ve güvenebileceğiniz saatlerdendir.
  • Güç rezervi özellikle bir dalgıç saati alırken göz önünde bulundurulan diğer bir özelliktir. Güç rezervinin yüksek olması elbette daha avantajlıdır. Rolex Submariner 48 saatlik güç rezervine sahipken Invicta 9937 38 saatlik bir güç rezervine sahiptir.
  • Tabii ki de son ve en önemli fark: fiyat! Yaklaşık kalitelere sahip bu iki saat arasından elbette Rolex Invicta’dan kat be kat daha pahalı. Eğer bütçeniz kısıtlıysa ve kaliteli bir saat almaktan vazgeçmek istemiyorsanız Invicta bir adım öne geçecektir. Hâlihazırda Invicta’nın lüks saatleri daha uygun fiyatlı ürettiğini söylemiştik ancak biliyoruz ki Rolex saate sahip olmak da ayrı bir prestij sağlamaktadır.

Invicta 9937 ve Rolex Submariner’in teknik ve dış görünüş özelliklerini kıyasladığımız bu yazımız umarız ki karar vermenize yardımcı olacaktır. Bu iki saat arasından hangisini alacak olursanız olun, kaliteli ve uzun ömürlü bir saate sahip olacağınızdan şüpheniz olmasın.

Bu yazımızda Invicta 9937 vs Rolex Submariner saatlerden bahsettik. Bir önceki yazımıza https://ikincielsaatler.com/rolex-submariner-vs-tudor-black-bay/ linkinden ulaşabilirsiniz.

 

WhatsApp