+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Rolex Yapımı

rolex yapımı

Rolex yapımı, 1905 yılında henüz 24 yaşındayken Hans Wildsdorf, Londra merkezli bir saat dağıtımında uzman bir şirket kurdu ve Rolex, tarih zemininde yavaş yavaş yerini almaya başlamıştır. Çok uğraş gerektirmeyen, görüntü açısından hassas ve bir o kadar da bilekte ihtişamlı durun bir saat hayali kurmaya başladı. Bilekteki saatlerin sadece şık değil aynı zamanda güvenilir ve kişiyi iyi hissettireceğini öngörüşünde bulunarak kaliteden ödün vermeden saat üretimine başladı. Hayalini kurduğu saati hayata geçirebilmek için toplumu ikna etme yoluna girerek, Bienne’deki İsviçreli bir saat firması tarafından üretilen küçük ve oldukça hassas mekanizmalarla donatmayı başardı. Wilsdorf, etkileyici tasarımsal özelliği olan, saatin mekanizması ve kadranlarının muhteşemliği üzerine yakışacak bir isim arayışına girdi.

Bir sabah Londra’da faytonun üst sırasında oturduğu esnada Cheapside boyunca ilerlerken ‘Rolex’ adını hayalini kurdu ve saate yakışacağını düşünerek, kolları sıvadı. Bugün sadece belli bir dönem kullanılacak Rolex saat olarak değil, ömür boyu kullandıkça yenilenen; Rolex satmak dahi bir mutluluk vereceğini tahmin edemeyecek kadar kalite bir saat üreticisi durumuna gelmiştir. Artık Rolex, profesyonel saat şıklığından, klasik saat şıklığına, spor saat şıklığına kadar her bileğe yakışmayı sağlayan tarzı olan, işlevsel, büyük tasarımsal model yelpazesi bulunmaktadır. 1905 yılından bu yana tek bir model, tek bir koleksiyon ve tek bir hava koşuluna göre değil; dağ yolculuklarında, deniz esintilerinde tüm hava koşullarında dahi zarafetinden ve mekanizmasından ödün vermeden kinetik olarak çalışmaya devam etmektedir.

Rolex Yapımı:  Saat Nasıl Elde Edilir?

Rolex yapımı, İsviçre saat işçiliği ve geçmişi ile ayrılmaz bir bütün olarak birbirlerine bağlıdır. Kol saati gelişimine öncülük eden Rolex, saat işçiliği alanında çok sayıda önemli yeniliğin kaynağı olmaktadır ve tarihi boyunca 400’e aşkın patent tescil ettirmiştir. Rolex, altın karışımlarının dökülmesinden mekanizma kadar; kasa, kadran ve bilezik bölümlerinin makinede işlenmesinden, el işçiliğine kadar üretim alanları bulunmaktadır. Ayrıca montajına ve tamamlanma aşamasına kadar tüm bileşenleri kendi şirketinde tasarlar, geliştirir ve üretim aşamasına getirmektedir.

Rolex Yapımı: Dört Rolex Tesisi

Rolex’in kendine ait saatin farklı bölümlerini ürettiği 4 adet tesisi bulunmakta ve toplamda 6000’den fazla elemanın bilgi birikimi ve taahhüdü ile Rolex yapımı hayat bulmaktadır.

Cenevre- Acacıas

Rolex genel merkezi Cenevre- Acacıas; yönetim, araştırma, geliştirme, tasarım, iletişim faaliyetleri, satış ve satış sonrası faaliyetlerinin yapıldığı yerdir. Acacıas, aynı zamanda, diğer üç tesisten gönderilen parçaların gerekli montajının ve saatlerin son kalite kontrolünün yapıldığı yerdir.

Cenevre Plan-Les-Ouates

Plan-Les-Ouates tesisinde saatin kasa ve bilezik bölümü üretilmektedir. Altın dökümü, ham maddenin şekillenmesi, makineye işlenmesi ve bitmiş parçaların parlatılma işlemi yapılmaktadır. Bunun yanı sıra saat kasaları ve bileziklere yönelik tüm gelişim ve üretim faaliyetleri burada bir araya gelmektedir. Bir merkezde bileşen altı kanattan oluşan Rolex’in en geniş tesisidir. Rolex, saatlerinde kullanmak üzere 18 kt altın alaşımlarını oluşturduğu sarı altın, beyaz altın ve Rolex tarafından geliştirilen özel bir pembe altın olan Rolex’in Everose altın için büyük bir dökümhaneye sahiptir.

Bıenne

Bu tesiste Rolex yapımının mekanizmasının üretildiği tesistir. Bir rolex mekanızması yüzlerce bileşenden ve 2000’den fazla kişinin montajı ile çalışmaktadır. Küçük ve karmaşık geometrili bileşenler birkaç mikronluk hassasiyetle üretimine devam etmektedir. Bu titiz çalışma ile Rolex %100 İsviçre Resmi Kronometre Test Enstitüsü (COSC) doğruluk kriteri karşılaşması yapmaktadır. Mekanizmaların montajı profesyonel ve yetenekli teknisyenler ve saat ustaları tarafından elde edilmektedir.

Cenevre Chene- Bourg

Chene- Bourg ‘da ise kadranlar ve süslemeler yapılmaktadır. Kadranın geliştirilmesi ve üretilmesinin yanı sıra gemoloji ve taş süsleme faaliyetlerini de oluşturmaktadır. Rolex yapımında satlerin yüzü, yüksek teknolojinin yardımıyla ve kadran ustalarının geleneksel bilgi birikimi ile birleşerek şekillenmektedir.

Rolex Yapımı : Deneme ve Test Edilmesi

  • Güvenilirlik

Piyasada çok az şirket sonsuzluk ve mükemmellik peşinde koşmakta; orijinallik inovatif çözümler üretebilmektedir. Rolex, kurulduğu günden bu yana okyanusların en derinlerinde ve dağların zirvelerine kadar, her hava uygun ve yarış pistinde hayal edilebilecek en ekstrem koşullarda bile kendini kanıtlamayı başarmıştır. Tüm beklentilere %100 cevap vererek, Rolex tesisinden ayrılmadan tüm önce ekstrem koşullarda test edilerek güvenilirliğini kanıtlamıştır.

  • En Yüksek Güvenlik: Oysterlock

Sarp zirvelere tırmandık, derin sulara daldık. Kaza sonucu meydana gelen çarpmalar ve günlük vücut hareketleri saatin bileziğini ve tokasını en sert darbelere maruz bırakabilir. Profesyonel Rolex modellerinden yeni nesil olan Oysterlock, 26 farklı düşme testine tabi tutularak %100 başarılı sonuç vermesi sağlamaktadır. Toka, zorlu koşullarda dahi dayanıklı olacağına eminlik kazanmak için kum eklenmiş klorlu ve tuzlu su dolu tanklara on binlerce defa daldırılarak açılıp kapatılmaktadır.

  • Çarpma Testi

Rolex yapımında saatler, 20 farklı düşme testinden geçerek piyasa sürülmektedir. En zorlu olanlar homologasyon testi olan bélier testi denen özel şok işleminden geçmesidir. Adını ise koçtan almaktadır. Bu özel şok ekipmanı saate saate 5.000 G kuvvetine eş değer bir darbe uygulamakta ve bu işlem araba çarpma işleminin yüzlerce katına denk gelmektedir. Bu testlerini sonucunda rolex saat zarar görmemiş ve tamamen fonksiyonel olarak işlemini devam ettirmiştir. Rolex saat doğruluğunu ve görünümünü en yüksek standartlarda korumayı başarmaktadır.

  • Su Geçirmezlik Testi

Tüm Oyster Perpetual koleksiyonu su, toz ve şoklara karşı optimum koruma sağlayan ‘Oyster’ kasayla donatılmaktadır. Tüm saatler diğer birime gönderilmeden evvel Oyster saati suya daldırılmakta ve garanti edilen derinlikteki basınçtan %10 da fazla basınç uygulanarak elementlere meydan okumaktadır. Koleksiyona göre saat dalgıç saati olarak üretilmekte ise bu durum %25’e kadar çıkmaktadır. Böylelikle Rolex, saatin 100 metreye kadar su basıncına dayanıklılığı kanıtlamaktadır.

  • Deepsea Test Tankı

Rolex yapımında, Rolex Deepsea dalgıç saatleri 3.900 m (12.800 fit) gibi ekstrem bir derinlikte su geçirmezliğini kanıtlamak amacıyla, özel olarak tasarlanan bir yüksek performans tankının içinde test edilmektedir. 1.3 ton ağırlığında ve paslanmaz çelik hiperbarik tank tek parça olarak üretilmiştir. Kadranda belirtilen derinlikten %25 daha derinlerde, deniz seviyesinin 4.875 m (16.000 fit) basıncına simüle eder. Bu derinlik 4.5 tonluk bir ağırlığa denk gelmektedir. Bu test tahrip edici olabilmektedir. Saatteki en küçük zayıflık saatin patlamasına neden olacaktır. Piyasaya sunulan tüm Rolex Deepsea saatleri bu testten başarı ile geçmişlerdir.

  • Rolex Yapımı : Yeşil Mühür

Tüm Rolexlere eşlik eden yeşil mühür, üstün kronometre statüsünün sembolize etmektedir. Bu özel unvan, saatin sahip olduğu mekanizmanın resmi COSC sertifikasının olduğunu ve Rolex laboratuvarlarında Rolex’in tüm kriterlerinden başarı ile geçtiğini göstermektedir. Yeşil mührün yanında Rolex modeline 5 yıllık garanti verilmektedir.

Dilerseniz bir önceki yazımıza https://ikincielsaatler.com/orjinal-rolex-saat-nasil-anlasilir/  linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp