+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

İnsanlar Neden Bir Rolex Saati Olsun İster?

İnsanlar Neden Bir Rolex Saati Olsun İster?

Dünyanın en kusursuz ve ilkleri başaran saatlerini üreten markası Rolex, kesinlikle bir zariflik ve zenginlik göstergesidir. 1905 yılında kurulan marka, piyasada olmayanı yaratmayı, sektörüne ilk adım attığı anlardan itibaren ilke edinmiştir. Seri üretim ile üretilen Rolex saatler, yakın markaja alındığı zaman adeta bir el işçiliği kadar kusursuzdur. Peki insanlar neden bir Rolex saati olsun ister?

Yılda 2 milyon civarında üretilen Rolex saatlerin her birinin bu kadar mükemmel olması, insanlarda “bu saat bende de olmalı” hissi veriyor. İnsanlar, Rolex saati popüler olmasından daha çok, marka ile kendilerini özdeşleştirdiklerini düşündükleri için alıyor. Pek çok saat eleştirmeni, yıllar boyunca ellerinden çok sayıda saat geçmesine rağmen, hiçbirinin bir Rolex saat kadar “aidiyet” duygusu vermediğini söylüyor.

Rolex Saat Sektörüne Neler Kattı?

İnsanlar neden bir Rolex saati olsun ister sorusunn cevalarından biri de Rolex saatlerin sektördeki yeridir. Rolex saat, sektöründe her zaman rakiplerinin bir adım ilerisindeydi. Bunun sebebi, kurucularının ileri görüşlülüğü ile geleceği görebilmesiydi. Saat piyasasındaki ilkleri başaran Rolex’in bu sektöre kattığı şeyler şu şekilde sıralanabilir;

  • 1910 yılında kronometrik netlik konusunda sertifika almayı başarmış ilk saat markası olmuştur.
  • İlk olarak 1926 yılında piyasaya sürülmesine rağmen, günümüze hala satışı devam eden Oyster serisini çıkarmıştır. Oyster serisi, dünyanın ilk su geçirmez saatidir.
  • 1931 yılından önce yalnızca “manuel” olarak ayarlanabilen saat üreten Rolex, 1931 yılında “bubbleback” adı ile kendi kendisini “otomatik” olarak ayarlayabilen ilk saati üretmiştir.
  • 1945 yılında içerisinde otomatik takvim yer alan ilk saati üretmiştir.
  • 1954 yılında iki farklı zaman dilimini aynı anda gösterebilen ilk saati üretmiştir.

Rolex’in sektöründe başarmış olduğu şeylere bakıldığı zaman teknolojinin oldukça geri zamanlarında bu tür devrimleri gerçekleştirmesi, piyasada neden bu kadar başarılı ve “birinci sınıf” marka olduğunu gösteriyor ve insanlar neden bir Rolex saat ister sorusuna da cevap oluyor.

Bu başarıları haricinde Rolex saatler satın alan kişiye bir bağlılık armağan etmekteydi. Markanın kullanıcılarında yaratmış olduğu aidiyet duygusu, Rolex’in tüm o başarıları ve bilgi birikiminin üzerinde nitelendirilmektedir. Rolex zenginliğin nişanesidir. Satın alan kişinin karakterinin bir yansımasıdır. Rolex saati kolunuza taktığınız an, maddi durumunu hakkında dış dünyaya sinyaller vermeye başlıyordunuz. Bu durum pek çok insanın aradığı bir özelliktir. Takılan tek bir aksesuar ile zenginliğinizi gözler önüne sermek…

Basit bir saat ile karşınızdaki kişiye kendiniz hakkında pek çok şey iletebilirsiniz. Ve bunu yapmak için hiçbir çaba sarf etmenize gerek yoktur.

İnsanların Rolex saat edinmesinin pek çok sebebi vardır. Bunların en sık rastlanılanları şu şekildedir;

İnsanlar Neden Bir Rolex Saati Olsun İster? İşte Sebepleri

Bir Başarıyı Kutlama!

Çoğu insan, özellikle iş sektöründe kazanmış olduğu başarıları takdir etmek ve kendisini ödüllendirmek için bir Rolex saat edinmek ister. Aslında bu durum, bir nevi “artık bunu hak ediyorsun” şeklindedir. İş dünyasında kendini kanıtladın, başarılarını ikiye katladın, çok önemli bir anlaşma imzaladın vb. artık bu saat ile yaşam tarzını ve kimliğini kimseye söylemeden açık et! Özetle; bu bir nevi kendini artık Rolex seviyesine taşıdığına inanan kişilerin kullandığı bir yöntemdir.

Rolex’in Bilinen En Üstün Saat Markası Olması

Rolex’in satın alım sebeplerinden en büyüğü tabii ki de sektörünün en iyisi olması ve başarılarını daima taze tutmasıdır. Seri üretim yapmasına rağmen pek çok saat markasına nazaran “kusursuz” saati yaratan Rolex’de hataya asla yer yoktur. Bunu sebebi biraz da kökenlerine bağlı kalmasıdır.

Bugüne kadar hiçbir şekilde halka hisse senedi satmayan ve başarısı her zaman kendi adamları ile taze tutmaya devam eden Rolex, saat konusundaki bilgi birikimini kimse ile paylaşmadığı için her şey kapalı bir kutu gibi saklı kalmıştır. 100 yılı aşkın süredir dünyaya ismini duyurmuş olan bir markanın saatini kolunda taşımak, tabii ki imkanı olan herkesin istediği bir şeydir ve insanlar sırf bunun için imkanlarını zorlayarak bunu başarıyor. Özetle, Rolex saat edinmek için belirli sebebe gerek yok! Dünyanın en kaliteli saatini, herkes takmak ister.

Rolex Bir Bakışta Konumunuzu ve Değerinizi En İyi Şekilde Yansıtır

Rolex, başlı başına bir zenginliğin göstergesidir. Eğer kolunda Rolex saat bulunan biri görürseniz, ilk düşüneceğiniz şey kesinlikle statüsüdür. Piyasanın en kaliteli ama bir o kadar da en pahalı saatini elde etmek tabii ki de herkesin kolayca başarabileceği bir durum değildir. Rolex saat bir nevi seçilmişler içindir ya da bir önceki madde de olduğu gibi büyük uğraşlar sonucu onu hak edenler içindir.

Bir insan ile konuşmadan, yalnızca kolunuzdaki saati görmeleri ile kendiniz hakkında pek çok şey anlatabilirsiniz. Pek çok kişi zenginliğini ve başarılarını Rolex saat ile aktarmak ister. Rolex saat yüksek konum ve değer demektir. Herkesin isteyip de ulaşamadığı bir konuma ulaşmak demektir. Özetle, çok sayıda kişinin hayalini kurup da yapamadığı konum demektir. Basit bir kol aksesuarının bu derece ciddi etkileri olması şaşırtıcı olsa da, tüm bunlar gerçekte var.

Rolex Saatin Kusursuz ve Estetik Yapısı

Rolex saatleri yakından incelediğiniz zaman bir kusur bulabilmeniz neredeyse imkansızdır. Her bir Rolex saat adeta el işçiliği ile aylarca uğraşılarak yapılmış gibi bir görünüme sahiptir. Ham maddesi altın ve gümüş olan Rolex saatler, genel olarak değerli madenlerden üretildiği için zaten kalitelidir, fakat bu kalitenin üzerine bir de inanılmaz bir işçilik eklenince Rolex saati görenlerin gözleri kamaşıyor. Rolex, pek çok model ve özellikte saat üretmektedir.

Yılda 2 milyonu bulan saat üretimi doğal olarak seri üretim ile gerçekleşmektedir. Rolex dünyanın en pahalı saat markası olmasına rağmen çok fazla rağbet görmektedir ve bu yoğunluğa cevap verebilmek için seri üretim ile cevap verilmesi gerekmektedir. Seri üretim genel olarak her bir saatin fabrikalarda makinalar ile üretilmesi demektir. Fakat bir Rolex’i elinize aldığınız onun fabrikadan değil de, usta bir saatçinin elinden çıktığını zannediyorsunuz. İnsanı büyüleyen bir güzellik ve mükemmellikteki Rolex saatler, bazen yalnızca bu kusursuz görünümü için tercih edilmektedir.

İnsanlar İlk Rolex Saatlerini Ne Zaman Alıyor?

Pek çok Rolex sahibi ile yapılan konuşmalar sonucunda bu dünya harikası saatler ilk olarak ne zaman edindikleri hakkında bir bilgi toplanmıştır.

Bu bilgilere göre;

  • Rolex sahibi olan kişilerin %21’i Rolex’i ilk olarak onu almaya fırsatları olduğunda almıştır.
  • %25’i Rolex’i diğer saat markalarından sonra deneyimlemek için aldığını söylemiştir.
  • Geriye kalan yüzde ise Rolex’i satın almak için gerekli olan maddi duruma henüz ulaştıklarını ve bu başarıyı taçlandırmak için aldıklarını söylemiştir

Kullanıcıların bu yorumları, yukarıda madde madde yazılmış olan her bir İnsanlar Neden Bir Rolex Saat İster sorusunun sebebini açıkça yanıtlamaktadır. Rolex saat bir ihtiyaçtan ya da zamanın kaç olduğu görmekten ziyade, zenginliğin ve yüksek statünün bir göstergesi olarak kullanılmaktadır.

Bu yüzdelere bakıldığı zaman insanların neredeyse hepsinin bir Rolex sahibi olmanın her halükarda iyi bir fikir olduğunu düşündüğü görülmektedir. Piyasa değeri 5000 dolardan başlayan ve 12.000 dolara kadar çıkabilen Rolex saatler, imkan bulunduğu zaman derhal edinilmesi gereken bir ihtiyaçtır. İnsanlar neden bir Rolex saati olsun ister? Çünkü hem yüksek statülü görünmek, hem de dünyanın en başarılı ve yenilikçi saat markasının ürününü kolunuzda taşımak, insana kendisini kesinlikle iyi hissettirecektir!

Bu yazımızda insanlar neden bir Rolex saati olsun ister konusundan bahsettik. Dilerseniz bir önceki yazımıza https://ikincielsaatler.com/rolex-tarihcesi linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp