+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Bilek Ölçüsüne Göre Uygun Kol Saati Nasıl Seçilir?

Bilek Ölçüsüne Göre Uygun Kol Saati Nasıl Seçilir?

Bilek Ölçüsüne Göre Uygun Kol Saati Nasıl Seçilir?

Saat, asırlardır hem kadınlar hem de erkekler tarafından kullanılan en popüler aksesuarların başında gelmektedir. Özellikle son zamanlarda saat üretiminde ciddi bir artış meydana gelmiştir ve neredeyse günlük kıyafet seçimi, o gün taktığınız saate göre dizayn edilmektedir. Saat sektörü, gün geçtikçe yeni modeller ve farklı tasarımlar ile saat tutkunlarını heyecanlandırmaya devam etmektedir, fakat acaba bileğinize uygun saati mi satın alıyorsunuz? Saatler, boyutları itibariyle çoğu insanın bileğine tam otururken, bazılarına büyük ya da küçük gelerek şık bir görünümden ziyade, komik bir görünüm oluşturmaktadır. Hal böyle olunca saat ile istenen o tarz yakalanamaz ve saati takan kişi bu durumdan pek de memnun olmaz. Bu sebeple saat satın alırken saatin tasarımının yanı sıra saatin bilek ölçüsüne göre uygun kol saati olup olmadığına da bakmalısınız. Bir saati yalnızca tasarımsal olarak değil, her bir açıdan ele almanız daha kaliteli bir alışveriş yapmanızı sağlar.

İnsan yapısında en önem verilen şey kesinlikle uyumdur! Simetri ne kadar mükemmel olursa, görünüm de bir o kadar iyi olur ve isteneni verir. Eğer bileğiniz ince bir bilekse, satın alacağınız saatin kasasının küçük olmasına dikkat etmelisiniz. Tabii kordonu da aynı ölçüde ince olmalıdır. Eğer kalın bir bilek yapınız varsa, küçük yerine daha büyük boyutlarda bir saat daha şık bir görünüm sağlayacaktır.

Bilek ölçüsüne göre uygun kol saati seçmenin bir takım püf noktaları vardır. Bu püf noktalarını harfi harfine yerine getirerek, ideal kol saatinizi kolaylıkla bulabilirsiniz. İşte, bileğiniz için ideal olan kol saatini seçmek için ipuçları…

Bilek Ölçüsüne Göre Uygun Kol Saati Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saatin Kasa Çapına Dikkat Edin

Bilek Ölçüsüne Göre Uygun Kol Saati Kasa Çapı
Bilek Ölçüsüne Göre Uygun Kol Saati Kasa Çapı

Satın alacağınız saatin kasasının çapı, saatin en dikkat çeken unsurudur. Erkek saatleri genellikle 38 mm ile 46 mm aralığına sahiptir. Özellikle erkekler saat satın almadan önce 46 mm’nin üzerinde bir saat tercih etmemelidir. 46 mm üzerindeki saatler çok büyük ve doğal olarak kaba durmaktadır. Bu da bilekte zarif bir görünümden ziyade, çirkin bir görsellik sunar. Tabii ki 46 mm üzerindeki bir çapa sahip saatleri satın almaya hakkınız var, fakat dikkat etmeniz gereken nokta, bu saatleri taktığınız zaman giyeceğiniz kıyafet kombinidir. Büyük ve kaba saatler, genellikle snop ve gösterişli kıyafetler ile bütünleşir. Bu tarz kıyafetler ile kombin tasarladığınız zamanlarda, saat tercihinizi 46 mm ve üzerinden seçebilirsiniz.

Söz konusu kadın saatlerine gelince saat çapının 38 mm ve altında olmasına dikkat edilmelidir. Bilindiği üzere 38 mm ve altındaki saatler, bilekte bir bileklik hissiyatı verir ve bu son derece şık bir görünüme sebep olur. Bu yüzden kadınların saat seçimi kesinlikle 38 mm ve altındaki çapa sahip olan saatlerden yana olmalıdır.

Her insanın bilek boyutu farklıdır. Bir kadın 38 mm’den küçük bir çaptaki saati takmalı desek de bazı zamanlarda daha yüksek çaplardaki saatleri takmaları gerekebilir. Aynı durum erkekler için de geçerlidir. Bu sebeple kişi öncelikle bilek ölçüsünü öğrenmelidir. Doğru bilek ölçüsü ile sahip olmanız gereken saatin kasa çapını kolaylıkla bulabilirsiniz.

Doğru saat kasası çapını öğrenmek için öncelikle bileğinizi ölçün. Bileğiniz 15 santimden daha düşük ise 38 mm bir saat bileğiniz için mükemmel bir seçim olacaktır. Eğer bilek boyutunuz 15 santim ile 18 santim aralığında ise, 40 mm ya da 42 mm, 20 santim ve daha üzerindeyse, 44 mm ile 46 mm arasındaki bir kasa çapına sahip saati satın alabilirsiniz.

Saatin Kasa Kalınlığı Önemli Bir Mesele

Saat Kasa Kalınlığı
Saat Kasa Kalınlığı

Kol saati seçiminde bir diğer önemli mevzu, saatin kasasının kalınlığıdır. Eğer incecik bileğinize çok fazla kalın bir saat seçerseniz, öncelikle bileğiniz bu ağırlığı kaldıramaz ve rahat edemezsiniz. Tabii bununda dışında saat bileğinize hoş bir görünüm katmaz. Kasa kalınlığı genellikle kasa çapı ile doğru bağlantılıdır. Kasa kalınlıkları ile ilgili, kasa çapı kadar net bilgiler bulunmamaktadır. Genel kanıya göre, kasa çapı ne kadar artarsa, kalınlığında o kadar azalmasıdır. Bilek ölçüsüne göre saat seçiminde kasa kalınlığı büyük bir role sahiptir. Eğer satın alacağınız saatin çapı 38 mm ile 42 mm aralığındaysa, saatinizin kalınlığı 7 mm’yi bulabilir. Eğer 44 mm ve üzerinde bir çaptaki saat satın alacaksanız, saat kalınlığı 9 mm olmaktadır. Saat çapınıza ve kalınlığa doğru bir biçimde karar vererek, estetik ve şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

Kol Saati Kordon Genişliğine Göre Seçilir

Kol saati seçerken, iyi orantılı olmasına özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. İyi bir orantıya sahip olan kol saatinin kordon genişliği, kasa çapının yarısı kadar olmalıdır. Bu en iyi orantıyı ortaya çıkarır. Mesela, eğer 40 mm bir kol saati takıyorsanız, kordon genişliğinin 20 mm olması gerekmektedir. Her şey orantıda bitiyor da diyebiliriz. Tabii ki tercihinize ve o gün ki kıyafet seçiminize göre daha kalın bir kordona sahip olan kol saati takmak isteyebilirsiniz, fakat en şık ve zarif görünüş için kol saati kordon genişliği ile kasa çapı uyumunu yakalamanız daha iyi olacaktır. Eğer bilek boyutunuz inceyse, kesinlikle kalın kordonlu saatlerden kaçınmalısınız. Kalın kordonlu saatleri, kalın bilek yapısına sahip olan insanların tercih etmesi daha şık ve uyumlu bir görünüm sağlanmasına yol açar.

Saatin Kordon Malzemesi Oldukça Mühim

Bilek Ölçüsüne Göre Uygun Kol Saati Kordonu
Bilek Ölçüsüne Göre Uygun Kol Saati Kordonu

Satın alacağınız saatin kordonun hangi malzemelerden yapıldığı oldukça önem taşımaktadır. Örneğin; deri kordonlar, bileği ince göstermektedir. Bu da bir saatten istenilen şık görünümü kazanmanın en etkili yoludur. Deri kordon bileği ince gösterdiği gibi saati de küçük gösterir. Bunun yanı sıra metal kordonlar, daha ağır ve büyük bir görünüme sahiptir. Dolayısıyla takılmış olduğu saatinde daha büyük görünmesine sebep olur. Eğer ince bilekli bir yapınız varsa deri kordonlu saatler sizin can dostunuzdur. Fakat metal kordonlu bir saat satın almak istiyorsanız, kolunuzda abes bir görünümde olmaması için kordon genişliğinin yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. Metal kordonlar, kalın bileklerde daha şık bir görünüm sağlamaktadır. Bu yüzden ince bilekliler geniş kordonlu, kalın bilekliler ise standart genişlikte bir metal saat takmalıdır. Bu standartların yanı sıra kendinize hangi kordon genişliğindeki saati yakıştırırsanız, pek tabii onu satın alabilirsiniz. Önemli olan sizin ne istediğinizdir.

Saat Detaylarına Dikkat!

Bilek Ölçüsüne Göre Uygun Kol Saati Detayları
Bilek Ölçüsüne Göre Uygun Kol Saati Detayları

Saat satın almadan önce hangi özelliklere sahip olmasını istediğinizi biraz gözden geçirin. Örneğin; kronometre, alarm, takvim ve sayılar gibi ayrıntılar, saat üzerinde önemli bir yer kaplamaktadır. Bu sebeple kol saati, normalinden daha geniş bir alana ihtiyaç duyduğu için daha büyük bir görünüme sahip olur. Özellikle küçük bilekli fakat bu tür özelliklere sahip olan bir kol saati almak isteyen erkekler, saat satın alımı esnasında ciddi anlamda dara düşer. Bu sebeple eğer bileğinize uygun saat 38 mm ile 40 mm aralığında olmak zorundaysa, saat üzerindeki sayı ve özelliklerin daha az ya da küçük bileşenler ile işlenmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde bilek yapınız ince olduğu için dengesiz bir görünüm ortaya çıkacaktır.

Bu yazımızda bilek ölçüsüne uygun kol saati nasıl seçilir sorusuna cevap verdik. Bir önceki yazımıza https://ikincielsaatler.com/dunyanin-en-pahali-saat-modelleri linkinden ulaşabilirsiniz…

WhatsApp