+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Bilek Ölçünüze Uygun Saat Seçimi

Bilek Ölçünüze Uygun Saat Seçimi

Saatlerin hayatımızdaki yeri her geçen gün artıyor. Hem erkekler hem de kadınlar tarafından tercih edilen aksesuarlar saatler. Dünya devi markalar arasında saat üreticilerinin ismi geçiyor. Markalı bu saatler hem yıllara meydan okuyacak dayanıklılıkta hem de estetik anlamda göz dolduruyor. Hal böyle olunca bu saatlere sahip olmak için kenara bir miktar para ayırmak gerekiyor. Ne zamandır istediğiniz o saat için gerekli bütçe tamam, bir modele de hayran kaldınız o da tamam. Saati sipariş edeceğiniz yeri de biliyorsunuz. Geriye saatinizin bileğinizde güzelliği ile arzı endam etmesi kalıyor; ama saat bileğinize bol geldi. Bilezik gibi kolunuzda sallanıyor. Oldu mu şimdi böyle? Hiç de hayal ettiğiniz gibi değil. Bilek ölçünüze göre saat seçimi süreci hem keyifli hem de özen gösterilmesi gereken bir süreç.

Aradığınız özelliklerin yanında saatin bileğinizde nasıl duracağını da önceden hesap etmelisiniz. Bunun için de dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Saatinizin bileğinizi sıkmaması ya da bileğinizden düşecek kadar bol olmaması için tavsiyelerimize kulak verin.

Saatlerin Yapısı Hakkında Kısaca Bilgi

Saat ana olarak üç parçadan oluşur: kasa, kordon ve kadran. Bu parçalar için herkes tarafından bilinen parçalar desek daha uygun olabilir. Saatin kasası; yuvarlak, kare, dikdörtgen vb. şekillerde olabilen; içinde rakamların ve kadranın yer aldığı, saatin mekanik parçalarını da barındıran kısımdır.

Kordon; metal, deri, silikon gibi malzemelerden yapılan kasanın iki tarafında yer alan ve saati bileğinizde tutan, “kayış” olarak da isimlendirilen kısımdır. Saatin kadranı ise akrep ve yelkovandan oluşmaktadır. Bunların yanında saat göstergelerine (takvim, kronometre gibi) ve rakamlara da dikkat etmelisiniz. Saat rakamları ve göstergelerinin büyüklüğü saati olduğundan daha da büyük gösterebilir. Saat rakamları ile saatin diğer parçalarının orantılı olması gerekir.

Bu nedenle saat alırken bu üç ana parçaya öncelikle dikkat etmeniz gerektiği gibi küçük parçaları da atlamamalısınız. Saat seçim sürecinde bileğinize uygun bir saat almak istiyorsanız saatler hakkında az da olsa bilgi sahibi olmalısınız. Bu nedenle bizim yazımız gibi yazıları okuyarak saat seçim sürecini işletmenizde fayda vardır.

Saat Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saat kasası saatin en dikkat çeken ve göz önündeki kısmıdır. Saat seçiminde kasanın çapı önemlidir. Erkek saatlerinde saat çapı 38-52 mm arasında değişmektedir. Erkeklerin 46 mm çapından yüksek kasaları tercih etmemelerini tavsiye ederiz.

Bu saatler büyük oldukları için hoş görünmezler. 46 mm çapından büyük saat kasalarını seçmek tamamen sizin ne istediğinize, saati nerede ve nasıl kullanacağınıza ve tabi ki zevkinize kalmıştır. Kadınların saat kasa çaplarının üst sınırı ise 38 mm’dir. Kadınların bilekleri erkeklere göre daha ince olduğundan bileğinize uygun saat seçim kararınızı 38 mm’nin altında çapa sahip saatlerden yapmalısınız. Bu saatler zarif ve şık duracaktır. 46 mm’den sonrası kadınlar için iddialı bir seçim olacaktır. Bu bilgilerin ardından bileğinizin ölçüsünü almalısınız. Bileğinizin ölçüsü 15 cm’den daha az ise 38 mm; 15-18 cm arasında ise 40 ya da 42 mm; 20 cm ve daha fazlaysa 46 mm çapındaki kasaları tercih ederseniz saatiniz bileğinize uyumlu olacaktır.

Saat kasasının kalınlığı da kasanın çapıyla doğru orantılıdır. Ancak 38 mm çapında kasanın 7 mm kalınlıkta olması orantısız olacak ve kaba duracağından saatinizin kalınlığına da dikkat etmelisiniz. İnce bilekler için saatin kalınlığı ideal ölçüde olmalıdır.

Saatin kasasının çapı ve kalınlığı saatin ağırlığına da doğal olarak etki etmektedir. Bileğinizin taşıyabileceğinden fazla ağırlıkta saat seçmemelisiniz. Kasa çapının yarısı genişliğinde kordonları tercih ettiğinizde bileğinize uyumlu bir saat tercih etmiş olursunuz. Son yıllarda saat modellerinde kasa ile zıt şekilde daha kalın ya da daha ince kordonlar tercih edilse de ince bir bileğe sahipseniz geniş kordonlu saatleri seçmemelisiniz.

Kordonların yapıldığı malzeme de saatin bileğinize uyumunda oldukça önemlidir. Bileğiniz kalınsa metal saatleri tercih etmekten çekinmeyin; ancak ince bileğe sahipseniz metal kordonların bileğinize ağır geleceğini ve konforlu olmayacağını belirtelim. Metal kayışlı bir saate yine de sahip olmak istiyorsanız o zaman kordon genişliğinin kalın olmamasına dikkat edin. İnce bilekli kişiler için deri kordon ile ideal saat seçim kısmı tamamlanmış olacaktır.

Bilek Ölçünüze Uygun Saat Seçimi ve Önemi

Saatinizin parasını ayırdınız; modelini seçtiniz, saatle ilgili genel bilgiye sahipsiniz, saatin bileğinize uygun olması gerektiğini de biliyorsunuz. Peki neden bileğinize uygun saat seçimi yapmak bu kadar önemli? Saatinizi işe giderken taktınız ve gün boyu kullanacaksanız.

Bileğinize bol gelen bir saatin ne araba kullanırken ne bilgisayar başında işinizi yaparken ne yemek yerken size kolaylık sağlamayacağı ortada. Gün boyunca sürekli saatinizi yukarı çekmek ve istediğiniz yere yerleştirmek için enerji harcayacaksanız. Bileğinizden düşüp kaybolmasın diye de kaygı duyacaksanız bir de. Belki de kendinizi şımartmak için aldığınız aksesuarı kullanmak daha ilk günden sizin için bir çileye dönüştü bile. Tam tersini düşünelim. Bileğinizi sıkan bir saat aldınız. Her şeyden önce bu saat kan dolaşımınızı olumsuz etkileyecektir. Sıkan saatlerin parçaları bileğinize batabilir ya da kordonun hangi malzemeden yapıldığına göre değişmekle beraber bileğinizi tahriş edebilir. Bileğinizi sıkan saatleri uzun süre kullanmanız mümkün değildir.

Tüm bunların yanında psikolojik anlamda da bileğinize uyumlu bir saatin varlığı sizi pozitif etkileyecektir. Kıyafetinize, bileğinize, tarzınıza uyumlu bir saate sahip olmak size iyi hissettirecektir. Bakışların üzerinizde olması da hoşunuza gidebilir. Saat gibi bir aksesuar ihtiyacın yanında tam da bu nedenle kolunuzda değil midir? Kendinizi mutlu ve değerli hissetmek için.

Estetik kaygısı insanın bilinçaltında olan ve ters giden bir şeyler olduğunda onu kolayca algılayabileceği ölçüde gelişmiştir. Uyumsuzluk herkesi huzursuz eder. Bulunduğunuz ortamda takacağınız saatin absürt durmaması ve kaba, rüküş ve görgü kurallarının dışında bir görüntü çizmemesi için bileğinize ve ortama uygun saat seçimi yapmak önemlidir. Tüm bunların yanında her şey sizin zevkinize kalmış. Bu özelliklere uymayan; ama sizin hoşunuza giden saati de alabilirsiniz. Seçim sizin!

Bileğinize Uygun Saat Seçimi Tüyoları

Her şeyden önce mağazadan saat alacaksanız tabi ki saati denemelisiniz. Denemeden ve sadece dış görünüşünü beğenerek saat alışverişi yapmamalısınız. Bileğinize oturan saati zaten hissedersiniz. Saati denediğinizde saat bileğinizi sıkmıyor ya da bileğinizde gevşek durmuyor olsa bile ağır ise almamanızı öneririz. Ağır saatler sizi yoracaktır. Baktınız saat uygun sadece kordonu uzunsa o zaman bileğinize uygun olarak kordonunuzu hemen oradayken ayarlatın.

Deri kordonlarda bileğinize uygun delik açılarak bu sorun çözülebilir. İnternetten alışveriş yapacaksanız bileğinizi ölçtükten sonra yukarıda bahsettiğimiz cetvele göre hangi kasa çapında saat alabileceğinizi tespit edin ve saatlerin modellerinin yanında künyelerini de mutlaka inceleyin. İnternetten alacağınız saatlerin künyesinde mekanizma, kasa tipi, kordon, işlevler başlıkları altında bilgiler verilmektedir. Kasa tipinde kasanın çapına bakmayı atlamamanız gerekmektedir. Sizin için gerekli olan bilgiler eksikse mail ya da telefon yoluyla satıcı ile iletişime geçmeli ve size gerekli olan bilgiyi almadan saatinizi satın almamanızı öneririz.

Bu yazımızda bileğinize uygun saat seçimi konusundan bahsettik. Bir önceki yazımıza https://ikincielsaatler.com/rolex-mi-omega-mi/ linkinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp