+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Audemars Piguet Royal Oak İncelemesi

Audemars Piguet Royal Oak İncelemesi

Eğer lüks bir saat markasının koleksiyonu incelenecekse, Audemars Piguet Royal Oak ile başlanması gerektiğini söyleyelim. İsviçre’de 1875’te kurulan ve horoloji sanatındaki komplikasyon başarısıyla tanınan markanın ürettiği her çeşit saatte ince el işçiliği ve sanatsallık bulunur. Piyasaya ilk otomatik Tourbillon’u sürmüştür ancak markanın ilerlemesini sağlayan en meşhur koleksiyonu Audemars Piguet Royal Oak’tır. 

Audemars Piguet Royal Oak koleksiyonun ilk üretilen saati Royal Oak Ref. 5402ST idi. Gerald Genta tarafından 1971 yılında tasarlandı ve Baselworld 1972’de tanıtıldı. Modelin adı Kraliyet Donanması’nın HMS Royal Oak savaş gemilerinden alındı. Genta’nın dediğine göreyse markanın ayırt edici özelliği sekizgen çerçeve derin deniz dalgıcının kaskından ilham alınarak tasarlandı. Royal Oak, İngiliz İç Savaşı sırasında II. Charles’ın kaçıp saklandığı meşe ağacının özel adıdır ve bu ağaç günümüzde de Büyük Britanya’nın bir sembolü olmaya devam etmektedir. Koleksiyon manevi anlamıyla da ayrı bir önem taşımaktadır.

Seneler içinde birçok farklı komplikasyonda ve çok sayıda Royal Oak modeli üretilmiştir. Hepsine değinmek mümkün olmadığından bu yazımızda koleksiyonu oluşturan ana modellerden ve çok bilinen komplikasyonlardan bahsedeceğiz.

Audemars Piguet Royal Oak Koleksiyonundan Üç Model: 1972-2012

Royal Oak Ref. 5402ST

Orijinal Royal Oak modeli 1972 yılında üretildi. İlk üretim 1000 adet olmak üzere üretim numaralarına göre sıralandı. Sonrasında ise A, B, C ve D olmak üzere dört farklı seriye ayrıldı. Her seri farklı komplikasyon, bilezik ve mekanizmayla birbirinden ayrılır.

Normalde klasik ve kompleks mekanizmalı saatler üreten marka sportif ve yenilikçi bir saat üretmeye karar verdi. Royal Oak, piyasadaki spor saatlerinden farklı olarak 50 metreye kadar suya dayanıklıydı ve 7 mm kasası ile daha ince bir tasarıma sahipti. Bu ince tasarım kişinin konforunu arttırsa da saatin dayanıklılığı konusunda zorluk yaratıyordu.

Genta, saatin kasasını iki parçalı tasarlayarak ve çerçeve ile kasa arasına bir conta yerleştirerek bu sorunu çözmeyi başardı. Saatin tasarımı aynı zamanda çeşitli ayırt edici özellikleri içerir. Saatte üç boyutlu bir görünüm sağlanması için hem saten hem de cilalı kaplamalar entegre bileziğe ve paslanmaz çelik kısımlara uygulanmıştır.

İlk zamanlarda günümüzdeki kadar ilgi görmeyen Royal Oak modeli 39 mm kasası ile “Jumbo” lakabını almıştı. Az ilginin bir diğer sebebiyse paslanmaz çelik olan bu saatin altın bir saatle yakın bir fiyattan satılmasıydı. Royal Oak modelinin piyasada kabul edilmesi biraz zaman alsa da günümüzde birçok saate ilham veren, el işçiliği ve kalitesiyle bilinen ve herkes tarafından tercih edilen bir modeldir.

Royal Oak Ref. 15300ST

2005 yılında piyasaya sunulan Ref. 15300ST 39 mm çapındaki paslanmaz çelik kasaya ve 9.4 mm kalınlığa sahipti. Tasarımın en karakteristik özelliği saat 12 yönüne yerleştirilen AP logosu ve beyaz, siyah, mavi renk seçeneğine sahip çerçevesiydi. İlk model gibi 50 metreye kadar suya dayanıklı olan model ince bilezik sevenler için uygundu. Saatte kullanılan hareket mekanizması Kalibre 3120 idi.

Royal Oak Ref. 15400ST

Bir önceki referans numarasının geliştirilmiş hali olan Ref. 15400ST 2012’de piyasaya sunuldu. İki model arasında birçok fark olsa da en belirgin fark kasanın çapıydı. Önceki modele göre 2 mm daha geniş çapa sahip Ref. 15400ST 41 mm kasaya sahipti. Ayrıca bir önceki modelden 0.4 mm daha kalın olan kasanın kalınlığı 9.8 mm’dir. 41 mm kasa daha sportif ve modern çizgilere sahipti.

Yine Kalibre 3120’nin kullanıldığı modelde bir önceki modelde kullanılan benzer oyulmuş altın çarkları görülmekteydi. Saat 12 yönündeki AP logosu çift baton endeksi ve daha küçük marka logosu için değiştirilmiştir. Bu değişim vintage görünüm seven hayranlarını mutlu etmiştir ve bir gelişme olarak kabul edilmiştir.

Audemars Piguet Royal Oak Genel Özellikleri

  • Muazzam bir konfora sahip ve kaliteli el işçiliğiyle detaylandırılmış Royal Oak kasası aynı zamanda yüksek teknolojiyle donatılmıştır.
  • Royal Oak koleksiyonun en belirgin özelliklerinden biri sekiz tane altıgen vida ile tamamlanan sekizgen çerçevesidir.
  • Audemars Piguet Royal Oak söz konusu olduğunda dikkat çekici sekizgen çerçevesinin yanında “tapisserie” isimli kadran deseni onu diğer markalardan ayıran karakteristik bir özelliktir. Desenin içindeki kareler 60 bin kadar nokta vuruşuyla elde edilmesiyle oldukça emek isteyen muazzam süslemelerdir ve “tapisserie” deseni Audemars Piguet markasının imzası haline gelmiştir.
  • Bilezik tasarımı kişinin bileğine göre ayarlanabilir olup hem görünüş hem konfor açısından yüksek kaliteli ve farklıdır.
  • Elle kurulan, otomatik kurulan ve kuvartz hareket mekanizmalarıyla üç seçeneği vardır.

Audemars Piguet Royal Oak Koleksiyonundan Birkaç Model

Royal Oak Otomatik Kurmalı

Royal Oak koleksiyonundaki ilklerden biri olan 15400ST.OO.1220ST.0 modeli, 41 mm Royal Oak Automatic mavi kadranı ile tüm hayranlarının ilgisini çeker. Tapisserie kadran deseninden farklı olarak 18 k beyaz altınla kaplanmıştır. 9.8 mm kalınlıktaki kasası saatin takılmasını kolaylaştırır. Onu meşhur kılan saf 316 L paslanmaz çelik bileziğe sahip model 60 saatlik güç rezervine sahiptir.

Royal Oak Otomatik Kurmalı Kronograf

Royal Oak koleksiyonundaki diğer tüm saatler gibi 26331ST.OO.1220ST.02 modeli de 41 mm paslanmaz çelik ve göz kamaştırıcı safir kristalli kaplı kasasıyla gelir. Tapisserie deseninin siyahını gördüğümüz bu saatte kronograf sayaçları daha büyük tasarlanmıştır ve daha kolay bir ekran okuması için luminesant ile kaplanmıştır. Kalibre 2385’in kullanıldığı model 40 saatlik güç rezervine sahiptir.

Royal Oak Double Balance Wheel Openworked

Ref. #15407OR.OO.1220OR.01 modelin 18k pembe altın kaplamalı kasası parlama yapmaz safir kristal ile korunur ve bu model tam bir moda ikonudur. Daha önce ortaya çıkan dayanıklılık ve hassasiyet problemlerinin ele alındığı modele parçalar eklenerek bu sorunlar ortadan kaldırıldı. Hareketin hassasiyetini arttıran ve sabitliğini sağlayan bu eklemeler saati değerli ve daha pahalı kılan şeylerden biridir. Kalibre 3132’nin kullanıldığı saat 45 saatlik güç rezervine ve 50 metreye kadar su geçirmez özelliğe sahiptir.

Royal Oak Tourbillon Kronograf

Kronograf Tourbillon oldukça nadirdir hele bir de elle kuruluyorsa. 25977ST.OO.D002CR.01 modeli Royal Oak koleksiyonun harikalarından biri. Kendi başına kronograf bir saat oldukça komplike iken bu model sahip olduğu mekanik ve özellikler ile sizi şaşırtacak.

Audemars Piguet Royal Oak Koleksiyonu Her Zaman Özel Kalacak

İsviçreli saat markası Audemars Piguet sahip olduğu yüksek konforu ve teknolojisi yanında detaylı işçiliğiyle de öne çıkan ve geniş bir hayran kitlesine sahip bir markadır. Audemars Piguet Royal Oak koleksiyonunda değişik komplikasyonlarla, bileziklerle, renklerle ve el işçilikleriyle üretilmiş birçok model bulunmaktadır. Günümüzde de farklı modeller üretilmeye devam edilmektedir.

Yine de koleksiyondaki A serisi markanın orijinal modelini temsil eder. Royal Oak koleksiyonun uzun ömre, marka tanınırlığına ve prestije sahip olduğu unutulmamalıdır. Bu koleksiyondan saat almadan önce kişisel zevklerinizi ve ihtiyaçlarınızı belirlemeniz kararınız vermenize yardımcı olacaktır. Ki ne olursa olsun muazzam bir saate sahip olacağınızı unutmayın ve ona iyi bakın çünkü Royal Oak çok özel!

Bu yazımızda Audemars Piguet Royal Oak koleksiyonun incelemesini yaptık. Bir önceki yazımıza https://ikincielsaatler.com/kadin-saat-modasi/ linkinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp