+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Rolex Sertifika

Rolex Sertifika

Rolex sertifika sahip olmayan rolex gördüğünüzde, onun rolex olduğuna inanmayın. Biraz sorgulamanızı öneririz. Neden mi? Çünkü hiçbir rolex sertifikasız değildir. Her rolex dağlara tepelere tırmanır, dalgalarla boğuşur, denizin kaç bin fit altına gönderilir, kalp ritmimizin yetmeyeceği hızda koşmaktadır. Bunlar sadece rolex firmasının yapmış olduğu ufak çaptaki testlerden bazılarıdır ve bunlardan geçemeyen bir rolex saat, bir rolex değildir. Peki bu testler nasıl gerçekleşmekte? Gerçekten denizin altındaki basınç testi nasıl oluyor? Kalbimizin yetmeyeceği ritme bir saat nasıl dayanabilir veya ölçümlenmesi nasıl olmaktadır? Gelin hep birlikte muhteşem görünümlü, herkesin gözünün üzerimizde olmasını sağlayan rolex saat nasıl oluşmakta? Rolex ile birlikte güzel bir serüvene atılmaya cesaretiniz var mı? Can yeleklerinizi giydiyseniz başlayalım:

Rolex Sertifika Sahip Saatleri Test Denemeleri Nelerdir?

  • Güvenilirlik Testi

Rolex, kurulduğu günden buna sonsuzluk, mükemmellik ve inovatif düşünce perspektifinden bakarak yola koyulmuştur. Haliyle bu manifesto ile yola çıkan bir şirket olunca da zirvede uzun süredir kalmasına şaşırmamak gerekir. Rolex, her zaman orijinalliğini koruyarak ailesine yeni koleksiyonlar ve yeni koleksiyonerler eklemiştir. Tabi bunun arkasında da %100 güven duygusu bulunmaktadır. Rolex sertifika sahip tüm saatler, okyanusların derinliklerinde yüzmüş, her havaya uygunluğu test edilmiş ve yarış pistinde adete bir tazı gibi koşmasını sağlayacak ekstrem durumlara konulmuştur. Bu sertifikaya sahip tüm rolexler bu testlere %100 olarak olumlu yanıt vererek piyasa sürülmektedir. Böylelikle tüm ekstrem koşullarda dahi güvenilirliğini kanıtlamaktadır.

  • En Yüksek Güvenlik Testi

Dedik ki rolex saatler sarp zirvelere tırmanır ve derin sulardaki basınçlara maruz kalmaktadır. Rolex’in tüm yeni nesil saatleri ve daha önceleri birçok kaza testine tabi tutulmaktadır ve bu kaza sonuçlarında meydana gelen çarpmalar ve günlük vücut hareketleri saatin bileğinizi ve tokasını en sert darbelere maruz bırakabilmektedir. Bu tokalar, en zorlu koşullarda dahi dayanıklı olacağından emin olabilmek amacıyla kum ekli klorlu ve tuzlu tanklara on binlerce defa daldırılıp açılıp kapanmaktadır. Böylelikle güvenlik önlemlerine nasıl cevap verildiği görülmektedir.

  • Çarpma Testi

Güvenirlilik ve güvenlik testlerinden başarıyla geçmiş bir rolex saat artık bir sonraki aşama olan çarpma testine tabi tutulabilir. Şöyle ki, Rolex saatler sertifikaya sahip olabilmeleri için 20 farklı düşme testinden geçmektedirler. Bu aşamada en zorlu testler ise homologosyon ve bélier olarak bilinen özel şok işlemleridir. Bu şok işlemi ise adını koçtan almaktadır. Bu özel şok ekipmanı saatte 5.000 G kuvvetine eş değer bir darbe uygulamaktadır. Yani bir araba çarpmasını neredeyse 100 katına denk gelmektedir. Burada saat doğruluğunu ve görünümünü en yüksek standartlarda korumayı başardığı görülmektedir. Yapılan bu testlerin sonucunda ise rolex saat zarar görmemiş ve tamamen fonksiyonel olarak çalışmaya devam ediyor ise bir sonraki aşama olan su geçirmezlik testine tabi tutulur.

  • Su Geçirmezlik Testi

Bu test özellikle Oyster Perpetual koleksiyonu için büyük önem arz etmektedir. Çünkü toz, su ve şoklara karşı optimum korumayı hedefleyen ‘Oyster’ kasa ile donatılmıştır. Tüm saatler diğer aşamaya geçmeden evvel burada test edilmektedir. Rolex saatler suya daldırılmakta ve rolex sertifikası üzerinde garanti edilen basınçtan %10 daha fazla basınç uygulanmaktadır. Ancak rolex koleksiyonlarından biri olan dalgıç saatleri ise %25 ‘e kadar daha fazla basınç uygulandığı gözlenmiştir. Böylelikle Rolex, 100 metreye kadar su basıncına olan dayanıklılığı kanıtlanmaktadır.

  • Deepsea Test Tankı

Rolex şirketi, özellikle Rolex Deepsea dalgıç saatlerini 3.900 m (12.800 fit) kadar ekstrem bir derinliklerde test etmektedir. Saatin su geçirmezliğini kanıtlamak amacıyla, özel olarak dizayn edilen bir yüksek performans tankının içinde saat konulmaktadır. Performans tankı, 1.3 ton ağırlığında ve paslanmaz çelik hiperbarik tank tek parça olarak üretilmiştir. Sertifikada ve kadranda belirtilen derinlikten %25 daha derinlerde, deniz seviyesinin 4.875 m (16.000 fit) basıncında test edilmektedir. Bu derinlik neredeyse 4.5 tonluk bir ağırlığa denk gelmektedir. Bu test büyük oranda tahrip edici olabilmekte ve saatteki en küçük zayıflık saatin patlamasına neden olmaktadır. Piyasaya sunulan tüm Rolex Deepsea saatler ise bu testten başarı ile geçmekte ve Rolex sertifikasına sahip olmaktadırlar.

  • Rolex Sertifika – Yeşil Mühür

Bu testlerin tamamından başarıyla geçmiş bir saat artık rolex sertifikasına sahip olabilir ve piyasada yerini alabilmektedir. Bu Rolex saatlere eşik eden yeşil mühür, üstün kronometreyi sembolize etmektedir. Bu özel yeşil mühür ünvanı, saatin sahip olduğu mekanizmanın resmi COSC sertifikasının olduğunu ve Rolex şirketinin tüm kriterlerinden başarıyla geçtiğini belirtmektedir. Yeşil mühre sahip rolex sertifikalı tüm saatlere 5 yıllık garanti kapsamı içerisinde bulunmaktadır.

Rolex Sertifika : Rolex Saat Nasıl Ortaya Çıktı?

1905 yılında Hans Wildsdorf henüz 24 yaşından Londra merkezli uzman bir saat dağıtımı şirketi kurması ile birlikte Rolex, tarihte yerini yavaş yavaş almaya başlamıştır. Wildsdorf, o dönemlerde, bilekte ihtişamlı duran, görüntü açısından hassas bir saat hayalini kurmaya başladı. Bilekte gururla taşınacak, bir o kadar şık ve aynı zamanda güvenlikli, güvenilir saat oluşturma peşindeydi. Bunun için toplumu ikna ederek Bienne’deki İsviçreli bir saat firmasından üretilen küçük ve oldukça hassas mekanizmalarla donatmaya başladı. Sadece tasarım açısından değil, günün her anına yakışır, saatin mekanizmasının ve kadranının muhteşem olmasını da düşünmekteydi ve sonunda aradığı saati oluşturmaya başladı. Sadece dönemine hitap eden değil, bundan 100 yıl önce doğan saat şirketi şu anda bile günümüzde en çok kullanılan, en çok güvenilen ve hala zirvede olan bir saat şirketi olmaktadır. Rolex günümüzde sadece klasik tarzı ile değil, spor şıklığına, profesyonel duruşlara yakışmayı başarmaktadır. 1905 yılından bu yana büyük tasarım yelpazesi bulunan Rolex; tek bir hava koşuluna değil, dağ tırmanışlarınızda, denizden esen rüzgarda, dalgalarda tüm hava koşullarından zarafetinden ödün vermeyerek sizlere eşlik etmektedir. Bunun sebebi ise tüm testlerden başarı ile geçerek Rolex sertifika sahip olmasıdır.

Dilerseniz bir önceki yazımıza https://ikincielsaatler.com/oyster-perpetual/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp