+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

Profesyonel Spor Dünyasında Rolex Saat Geleneği

Profesyonel Spor Dünyasında Rolex Saat Geleneği

Dünyadaki en prestijli saat markalarından olan Rolex ekonomik olarak da oldukça büyük bir güce ve geniş bir hitap alanına sahip. 1905 yılında Hans Wilsdorf tarafından kurulan Rolex, edindiği çalışma prensipleriyle zaman içinde başkanlar, Hollywood yıldızları ve sporcular da dahil olmak üzere herkes tarafından benimsendi ve sevildi. Rolex’i diğerlerinden ayrı kılan sağlam, kaliteli, titiz ve stil sahibi saatleri oldu. Spor dünyasında Rolex büyük bir etki yaratmakta ve önemli bir yer edinmektedir.

Yelken, tenis, binicilik, golf ve motor sporu alanlarında en prestijli turnuvalara ve etkinliklere katılarak profesyonel spor dünyasına desteğini göstermeyi de ihmal etmedi. Spor dünyasında Rolex, en başarılı sporcuları desteklerken ürettiği spor model saatlerle de herkese hitap etmeyi başardı. İster bir davette ister spor yaparken takılabilecek spor saatler, Rolex’in başarısına büyük katkıda bulundu. Spor dünyasında Rolex saat geleneğini sürdüren modeller arasında Submariner, Daytona, GMT-Master II, Explorer ve Yacht Master gibi isimler yer alıyor.

Rolex model sayısını az tutsa da zamansız özellikleri ve kalitesiyle her daim müşterilerini memnun etmeyi başarıyor. Artık herkesin sayabileceği en az iki üç tane spor model olsa da çoğu kişi aralarındaki farklar konusunda karışıklık yaşayabiliyor. Rolex’in spor dünyasındaki etkinliğini anmak ve geleneklerine değinmek için spor modelleri inceleyelim ve farklarına bir göz atalım.

Spor Dünyasında Rolex Submariner Esintisi

İlk üretilen dalgıç saati unvanını birkaç ay arayla Blancpain Fifty Fathoms alsa da şüphesiz ki Rolex Submariner piyasadaki en popüler dalgıç saati. Ayrıca Rolex koleksiyonundaki en bilinen model ve muhtemelen tüm markalar arasında en çok aranan saat. James Bond ile özdeşleşen Submariner, sağlam, şık ve güçlü duruşuyla herkesin arzuladığı bir saat modeli haline gelmiştir.

Submariner, 1953’teki lansmanından bugüne kadar görünüşte pek de değişmedi; ancak James Bond’un kendisinden bile daha çok kez yenilendi, yeniden tasarlandı ve yükseltildi. En son model Submariner, Referans 124060, 2020 yılında çıktı ve birçok yenilikle bizleri selamladı.

Otomatik kurma özelliğine sahip Submariner, Rolex 3230 ve 3235 hareket mekanizmasını kullanıyor. Hafifçe genişletilmiş 41 mm kasasıyla birlikte okunurluğu yüksek kadranı ve çerçevesi en derin sularda bile görüş alanını kısıtlamıyor. 300 metre / 1.000 fit su geçirmezlik özelliği ve tek yöne döndürülebilir 60 dakika dereceli seramik çerçevesi Oyster çeliğin gücüyle birleşiyor.

Spor Dünyasında Rolex Daytona’nın Yeri Ayrıdır

Rolex Daytona en sevilen ikinci spor model olarak karşımıza çıkıyor. Daytona yarıştan ilham alınarak bir kronograf şeklinde tasarlandı. Malcolm Campbell ile ilişki kurduktan sonra Rolex, sporla bağlantısını bir adım daha ileriye taşıdı ve 1962 yılındaki “24 Hours of Daytona” yarışına sponsor oldu. Bir sene sonra Rolex Referans 6239 “Cosmograph” ı piyasaya sürerek profesyonel yarış pilotlarının taleplerini karşılamayı hedefledi. Yıllar içinde Paul Newman gibi sayısız Hollywood starlarıyla anılmış olmasıyla Daytona, tüm zamanların en şehvetli ve en istenilen sportif kronograf saati haline geldi.

Cosmograph Daytona, otomatik kurmalı kronograf mekanizmaya sahip olan kalibre 4130 ile donatılmıştır. Güç rezervi 72 saat olan saat karmaşık işlevine karşın daha az parça içerir. Çerçevesi saatte yapılan 400 kilometre veya mile kadar yapılan hızı ölçmeye yarayan takimetre ile kaplanmıştır. 100 metreye kadar su geçirmez özelliğe sahip olup 18 kt sarı altın malzemeden üretilmiştir.

  • Spor dünyasında Rolex adından söz attıracak büyük bir adım daha atmış ve 2013 yılında Formula 1 dünyasına Küresel Ortak ve Resmî Saat olarak giriş yapmıştır. Kalitesi ve güvenilirliği bir kez daha artmış olup profesyonel sporlara katkısından dolayı da büyük ilgi ve takdir görmüştür.

Rolex GMT-Master II ve Spor Dünyasındaki İlişkisi

Orijinal GMT- Master modeli havayolu pilotlarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere üretilmişti. Rolex, aynı anda iki farklı zaman dilimini gösterebilen, 24 saatlik çerçeveli bir saat üretmek için Pan American Airways ile iş birliği yaptı. 1980’lerin başında GMT-Master modeli yükseltilerek GMT-Master II üretilmeye başlandı. Yenilikler arasında 24 saatlik koldan bağımsız olarak ayarlanabilen hızlı ve işlevsel bir özellik yer alıyordu. Daha büyük kasa ve seramik çerçeve de yeniliklerden bazılarıydı.

Profesyonel Spor Dünyasında Rolex Saat Geleneği
Rolex GMT-Master II Saatini İncelemek İçin Sitemizi Ziyaret Edebilirsiniz.

Rolex GMT-Master II, her Rolex saatindeki gibi 100 metre su geçirmez özelliğe sahiptir. Oyster çelik, Jubilee bilezik, 24 saat dereceli iki renkteki çerçeve ve 40 mm kasasıyla hem spor dünyasında hem de günlük hayatta severek kullanılan bir saattir.

Rolex Explorer ve Rolex Explorer II

Rolex Explorer Everest Dağına tırmanmayı başaran Edmund Hillary ve Tenzing Norgay’ın başarılarının altını çizmek amacıyla ilk olarak 1953 yılında piyasaya sunulmuştur. Orijinal model oldukça basit bir tasarıma sahipti; ancak yine de oldukça okunaklı ve sağlamdı. Modern Explorer, Referans 214270, 36 mm yerine 39 mm kasaya sahip olup Rolex 3132 kalibre kullanır.

1971’de tanıtılan Explorer II, 42 mm ile daha geniş bir kasaya sahipti. Orijinal modele ek olarak tarih penceresi ve 24 saatlik göstergeli çerçeve eklenmişti. Steve McQueen gibi isimler Explorer II’nin geniş çapta ilgi uyandırmasına katkıda bulundu. Explorer II çoğu zaman GMT veya Submariner modeli ile kıyaslansa da arada kasa boyutu, çerçeve rengi gibi ufak farklılıklar bulunur.

Spor Dünyasında Rolex Sea-Dweller ve Sea-Dweller Deepsea Rüzgarı

Sea Dweller 1967’de piyasaya sürüldüğünde bir helyum kaçış valfi bulunduruyordu ve Submariner’den daha iddialı bir rakamla 610 metre kadar su geçirmez özelliğe sahipti. Bu saat endüstrisinde büyük yankı uyandırmıştı. Seramik çerçeveli 40 mm paslanmaz çelikten yapılan kasası ile güvenilir ve dayanıklıydı.

Rolex, Sea-Dweller modeline Deepsea ismini ekleyerek bu konuda ne kadar ciddi olduğunu gösterdi. Deepsea, 3.900 metrelik gibi inanılmaz bir derinlikte bile su geçirmez özelliğini koruyordu. Böylece Rolex’in en profesyonel spor saatlerinden biri oldu.

Spor Dünyasında Rolex Yacht-Master: Açık Denizlerin Saati

İlk Yacht-Master 1992 yılında tanıtıldı. Submariner’ benzer olarak 3135 mekanizmasını kullanıyordu; ancak Yacht-Master dalgıçlar yerine yelkenciler için tasarlanmıştı ve daha özel bir versiyon olarak kabul ediliyordu. Son model Yacht-Master 116655, rose altından yapılmış olup kauçuk kayışa sahiptir.

2007 yılında tanıtılan Yacht-Master II ise spor dünyasında Rolex için en ayırt edici modellerden biri oldu. “Regetta Timer” özelliği ile 10 dakikalık bir geri sayım zamanlayıcısına sahipti. Oldukça komplike bir mekanizma olan bu özellikle Rolex, bir kez daha ne kadar başarılı olduğunu kanıtladı.

18 kt beyaz altın malzeme, çift yöne döndürülebilir çerçeve ve değişik boyutlardaki kasası ile Yacht-Master, 100 metre su geçirmez özelliğine sahip olup Glidelock toka uzatma sistemi ile sahibine güçlü bir kavrayış sağlıyor.

İsmiyle adından söz ettiren spor dünyasında Rolex modellerini incelemiş olduk. Siz de bu ayrıcalıklı saatlerden birine daha uygun fiyatlı bir şekilde sahip olmak isterseniz www.ikincielsaatler.com sitemizi ziyaret edebilir ve alışverişe başlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://ikincielsaatler.com/2021-de-trend-olmasi-beklenen-rolex-saatler/ linkinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp