+90 (537) 500 64 26 bilgi@ikincielsaatler.com

National Geographic ve Rolex İlişkisi

National Geographic ve Rolex İlişkisi

National Geographic ve Rolex ilişkisi, Dünya’daki yaşamı destekleyen sistemlere ilişkin yeni anlayışları aydınlatmak için gezegenin en uç ortamlarından bazılarında bilimsel araştırmaları desteklemek üzere kurulmuştur.

National Geographic, çevresel zorluklara çözüm bulunmasına yardımcı olmak için Rolex’in Perpetual Planet adlı bir girişim aracılığıyla çevreyi koruma taahhüdünün çok önemli bir parçasını oluşturuyor. National Geographic’in yanı sıra okyanus bilimci Sylvia Earle’ün Mission Blue girişimini ve Rolex Awards for Enterprise’ı da içeriyor.

Uzun Süredir Devam Eden Bir Ortaklık

National Geographic ve Rolex ilişkisi ve ortaklığı 1954’te, keşif gezileri Oyster Perpetual kronometrelerle donatılmış Edmund Hillary ve Tenzing Norgay tarafından 1953’te Everest Dağı’na ilk başarılı tırmanışın ardından kuruldu.

Keşif, Rolex’in DNA’sında bulunan bir tutkudur. Rolex’in kurucusu Hans Wilsdorf’un 1930’larda en aşırı kullanım koşulları altında test etmeye başlamasından bu yana Rolex saatlerini şekillendirmiş ve tasarımlarına aşılamıştır. O zamandan bu yana Oyster Perpetual saatler, dipsiz okyanustan yükselen zirvelere, ayak basılmamış ormanlardan kavurucu çöllere, kutuplardan en derin mağaralara kadar kaşiflere yardımcı olmuştur.

National Geographic ve Rolex İlişkisi
Rolex Oyster Perpetual 31 ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

National Geographic, 130 yılı aşkın bir süredir cesur insanlara ve dönüştürücü fikirlere yatırım yaparak, dünyamızı daha iyi anlamak ve gelecek nesiller için sağlıklı, daha sürdürülebilir bir gelecek için çözümler üretmek adına keşif sınırlarını zorladı.

Daimi Bir Gezegene Adanan National Geographic ve Rolex İlişkisi

Dağlar, yağmur ormanları ve okyanus… Bu kritik Dünya sistemleri, Dünya’daki yaşam için en temel ihtiyaçlardan bazılarını sağlar: su, oksijen ve istikrarlı bir iklim. Ancak bu sistemler, iklim değişikliği gibi küresel çevresel zorluklar nedeniyle giderek daha fazla risk altına giriyor.

Bu nedenle National Geographic ve Rolex , gezegenin yaşam destek sistemlerinin karşı karşıya olduğu tehditlere ilişkin anlayışımızı artırmak, bunları ele almak için harekete geçmek ve çığır açan bilimsel araştırmaları, keşif gezilerini ve çözümleri desteklemek adına ortaklık kurdu.

National Geographic ve Rolex ilişkisi; iklim ve çevresel değişikliğin gezegenin en kırılgan ikonik ortamları üzerindeki etkisini incelemek, meydana gelen değişiklikleri, insanlar ve vahşi yaşam üzerindeki etkilerini belgelemek için bir dizi keşif gezisini destekliyor.

Keşif Yoluyla Gelen Birliktelik

National Geographic ve Rolex ilişkisi ve ortak bir keşif ruhu, Rolex ve National Geographic’i yıllar içinde daha yakın bir ilişkiye soktu. National Geographic Society’den bilim adamları, Rolex Ödülleri jürisinin üyeleri olarak hizmet ettiler. Ve bugün dünyanın en cesur ve en vizyoner maceracılarından bazılarını destekliyorlar:

  • En az 16 Rolex Kurumsal İşletme Ödülü Sahibi, National Geographic Kaşifleri veya hibe alıcıları olmuştur.
  • Sylvia Earle — Deniz biyoloğu Sylvia Earle, kırk yılı aşkın bir süredir okyanus keşiflerinin öncüsü olmuştur.
  • James Cameron – 2012’de film yapımcısı ve kaşif James Cameron, Mariana Çukuru’na rekor bir solo dalış yaptı.
  • Brian Skerry — Brian Skerry’nin foto muhabirliği, okyanusun ve sakinlerinin güzelliğine ve kırılganlığına ışık tutuyor.

Örneğin; Johan Reinhard, yüksek irtifa kültürel antropolojisi aracılığıyla And halkının mirasını koruma projesi sayesinde 1987’de Rolex Ödülü kazandı ve 1999’da National Geographic Explorer oldu. Daha yakın zamanlarda, Erika Cuellar, Rolex Ödülü Sahibi olarak seçildi. 2012’de, ertesi yıl National Geographic Gelişen Kaşif oldu. Bir koruma biyoloğu, yerel halkı Güney Amerika’nın son gerçek vahşi ortamlarından biri olan Gran Chaco’nun olağanüstü biyolojik çeşitliliğini korumak için eğitiyor.

National Geographic ve Rolex ilişkisi ayrıca sualtı fotoğrafçısı Brian Skerry, önde gelen okyanus kaşifleri Sylvia Earle, Don Walsh ve James Cameron ile uzun süreli ittifaklara sahiptir. (her ikisi de okyanusun en derin kısmı olan Pasifik Okyanusu’ndaki Mariana Çukuru’nu keşfettiler)

Şimdilerde Rolex, The National Geographic ve Rolex Perpetual Planet Expeditions’a verdiği destek sayesinde, dünyanın en uç noktasında meydana gelen değişiklikleri belgelemek için beş yıllık bir çabanın en kritik misyonunu kanıtlayabilecek deneyimlerini, kaynaklarını ve ideallerini paylaşmanın gururunu yaşıyor.

National Geographic ve Rolex İlişkisi
Rolex Oyster Perpetual 36 “Purple Dial” ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

National Geographic ve Rolex Perpetual Planet Expeditions

Bir dizi keşif gezisi aracılığıyla, dünyanın en hayati ve aşırı uç ortamlarından üçünü (dağlar, yağmur ormanları ve okyanuslar) inceliyor. Bu incelemelerdeki amaç ise en son teknolojiyi dünyanın en erişilemeyen ve en az gözlemlenen bölgelerinden bazılarına yerleştirmek, başka yerlerdeki insan faaliyetlerinin onları nasıl değiştirdiğini ve bunun hepimizi nasıl etkileyebileceğini izlemek.

Tespit edebilecek herhangi bir olumsuz değişikliğe yönelik çözümlerin geliştirilmesi, ortak vizyonumuz için eşit derecede önemlidir. National Geographic ve Rolex ilişkisi, bu izole bölgelerde dünyanın en maceracı bilim adamlarından ve uzmanlarından öneriler alacaktır.

En Üstteki Grafik Değişikliği

İnsanlığın geleceği için önemli zorluklardan biri, suyun toplandığı ve kademeli olarak aşağı havzadaki topluluklara aktığı yerler olan dünyadaki dağ “su kulelerinde” meydana gelen değişiklikleri anlamaktır. Buzullar bu döngüyü tipik olarak dağlarda, özellikle de bölgedeki bir milyardan fazla insana su kaynakları sağladıkları Hindu-Kush Himalaya’da besler.

National Geographic ve Rolex ilişkisi mirası olan ve Nisan 2019’da başlayan Perpetual Planet Everest Expedition, iklim değişikliğinin Himalaya buzulları üzerindeki etkilerini ve bunun aşağı havzadaki topluluklar için ne anlama gelebileceğini daha iyi anlamaya odaklanıyor. Mt Everest sensörleri, iklim değişikliğine dair yeni bilgiler veriyor.

National Geographic ve Rolex Perpetual Planet Tupungato Volcano Expedition

National Geographic ve Rolex ilişkisi desteğiyle, 2021’de Perpetual Planet Expeditions’ın bir parçası olarak güney ve batı yarım kürelerin en yüksek hava istasyonunu kurduğu And Dağları’ndaki Şili yanardağı Tupungato’ya yapılan bir keşif gezisine öncülük edildi.

Keşif için gerekli alet saati Oyster Perpetual Explorer II’nin eşlik ettiği uzmanlardan oluşan ekip, Tupungato’nun zirvesine bir hava durumu istasyonu yerleştirdi. Ayrıca Şili’deki beş milyondan fazla kişiye kritik bir şekilde su sağlayan Güney Amerika’nın en savunmasız su kulesini araştırdı.

Santiago’nun başkenti, 2019 National Geographic ve Rolex Perpetual Planet Everest Expedition’ın, dünyanın en yüksek hava istasyonunun Himalayalar’da kurulmasıyla sonuçlanan başarısının devamı niteliğindedir.

Meteoroloji istasyonlarından toplanan veriler, hava modellemesi ve su kaynakları yönetimi için iklim değişikliğinin en kırılgan ortamlarından biri üzerindeki etkisini incelemek için kullanılacak. Rolex’in Perpetual Planet girişiminin önemli bir ortağı olan National Geographic, bu keşif gezileri aracılığıyla kritik bir bilgi boşluğunu doldurmak için yüksek dağlık ortamların sağlığını ve durumunu araştırıyor.

Dengede Bir Gezegen

National Geographic Society Başkanı ve CEO’su Tracy R. Wolstencroft proje hakkında şunları söylüyor: “Rolex’teki ortaklarımızla birlikte, değişen dünyamız hakkında kritik içgörüleri ortaya çıkarmak, anlayışı ilerletmek için bilimin, keşfin ve hikaye anlatımının gücünden yararlanacağız. Dengeli bir gezegen elde etmek için çözümleri büyütün.”

National Geographic ve Rolex ilişkisi, uzun zamandır dünyamızın uzak yerlerinden, onların sahip olduğu harikalardan ve onlara ulaşmak için gereken cesaret, beceri ve azimden ilham almıştır. Hem Hem National Geographic hem de Rolex, Perpetual Planet’te tüm bu nitelikleri birleştiriyor, kaşiflerin ve bilim adamlarının toplayacakları içgörüler aracılığıyla insanlığa ve Dünya’nın kendisine hizmet etmeye çalışıyorlar.

National Geographic ile birlikte daimi ve dengeli bir Dünya’yı vizyon edinen Rolex saatlerine en uygun fiyatla sahip olmak için ikincielsaatler.com sitemizdeki Rolex modellerini inceleyebilirsiniz.

Önceki yazımızı https://ikincielsaatler.com/ciftlerin-beraber-kombinleyebilecegi-cift-saatleri/ linkinden okuyabilirsiniz.

WhatsApp